Jak zrobić półkę na przyprawy?

| 0 Komentarzy
Półka na przyprawy to bardzo ważne wyposażenie każdej kuchni, a jej samodzielne wykonanie jest bardzo łatwe.

Wisząca półka na przyprawy to bardzo cenny dodatek do każdej kuchni. Przede wszystkim ułatwia gotowanie, gdyż wszystkie zioła i dodatki wykorzystywane w trakcie przygotowania potraw znajdują się w zasięgu Twojej ręki. Oferty sklepowe mogą znacznie przekraczać Twój budżet, a znalezienie pasującego do wnętrza modelu jest po prostu trudne. Właśnie z tego względu półka na przyprawy DIY wydaje się atrakcyjną opcją dla Twojego domu.

Jak wykonać półkę na przyprawy?

Półka na słoiki z przyprawami nie jest trudna w skonstruowaniu, jednak wymaga to nieco umiejętności, trochę wolnego czasu oraz oczywiście odpowiednich narzędzi. Na pewno uda Ci się przygotować atrakcyjny dodatek do wnętrza przy niewielkim nakładzie finansowym. Stworzenie półeczki zajmuje kilka dni, gdyż tyle czasu potrzeba do wyschnięcia kleju, bejcy i lakieru. Po nabyciu potrzebnych materiałów powinieneś zacząć od przycięcia ich na odpowiednią wielkość. W dalszej kolejności wyrównaj wszystkie nierówności. Do tego celu wykorzystaj pilnik i papier ścierny.

Półka kuchenna na przyprawy zaprezentuje się znakomicie, kiedy najpierw użyjesz papieru ściernego o ziarnistości 150, a dopiero później zastosujesz mocniejszy produkt (240). Przed przystąpieniem do składania regału upewnij się, że każdy element ma odpowiednią długość. Drewniana półka na przyprawy może zostać połączona przy pomocy gwoździ albo mocnego kleju. W drugim przypadku wykorzystaj także kołki do mebli. To gwarancja szybkiego i trwałego montażu.

Krótsze deski to boki półki – zaznacz na nich poziomie linie (na dole oraz nieco wyżej niż połowa). Wyznaczą one miejsca, w których krótsze części połączą się z dłuższymi. Na liniach wykonaj dwie dziury (do tego zadania wykorzystaj wiertarkę). Półka na przyprawy DIY jest już prawie gotowa. Nie przebijaj się na wylot, gdyż wpłynie to na estetykę regału. Kolejny krok polega na dopasowaniu do nich dłuższych deseczek. Zaznacz miejsce, w którym udało Ci się je połączyć.

W dalszej kolejności wywierć dziury w dłuższych deskach oraz połącz wszystkie elementy pod kątem 90 stopni. Wisząca półka na przyprawy będzie stabilniejsza, kiedy do połączenia wykorzystasz kołki, a do dziurek wlejesz mocny klej. Całość będzie prezentować się atrakcyjnie i zaskoczy trwałością, nawet mimo ciężaru słoiczków. Drewniana półka na przyprawy biała to interesujący dodatek do wnętrza, możesz ją wzbogacić o zaokrąglone listewki. Nie będzie wtedy odbiegać od sklepowych modeli. Całość wyszlifuj, żeby uniknąć wystających elementów i nierówności.

Półka na przyprawy czarna wymaga także zastosowania farby. Drewniane deski możesz pomalować na dowolny kolor, pamiętaj, żeby dopasować je do koloru kuchni i panującego w pomieszczeniu stylu – tylko wtedy uzyskasz atrakcyjny, spójny efekt. Kiedy półka kuchenna na przyprawy jest już pomalowana, nałóż lakier (dwa razy). Możesz zdecydować się na produkt matowy albo błyszczący. Wisząca półka wymaga od Ciebie przymocowania haczyków. Dziury wykonaj przy pomocy wiertła, przełóż je przez otwory, a następnie umieść na ścianie.

Półka na przyprawy narożna nie wymaga wiele czasu, sprzętu oraz umiejętności. Wystarczy nieco chęci i wzbogacisz kuchnię o atrakcyjny dodatek, który pomoże uzyskać nienaganny wygląd pomieszczenia. Pamiętaj, że kolor to Twój wybór – dobrze prezentuje się klasyczna biel i czerń, ale możesz także postawić na zastosowanie mocnego odcienia, który doda charakteru. Przyprawnik Dexam to propozycja sklepowa, na której możesz się wzorować, wykonując swój projekt. Atrakcyjny wygląd i zadowolenie gwarantowane.

Polecane przyprawniki

Co będzie potrzebne do zrobienia półki na przyprawy?

Samodzielnie wykonana półka na słoiki z przyprawami to niewielki wydatek, który stanowi cenną alternatywę dla modeli dostępnych w sklepach. Przyprawnik Lamart zwraca uwagę dobrej jakości drewnem i ciekawym wykończeniem, dlatego w trakcie zakupów zwróć szczególną uwagę na wybór najlepszych desek. Sosna sprawdzi się bardzo dobrze. Deski posłużą do wykonania podstawy oraz boków półki. Najpierw sprawdź, jaki wymiar najlepiej zaprezentuje się w Twojej kuchni. Nie kupisz za dużo materiału, czyli nie zmarnujesz pieniędzy.

Kiedy kupiłeś już odpowiedni rodzaj desek, upewnij się, że posiadasz kołki ryflowane oraz klej do drewna. Oba produkty umożliwiają złożenie wszystkich części i sprawią, że półka na przyprawy czarna będzie prezentowała się atrakcyjnie, a do tego zyska potrzebną stabilność i trwałość. Obróbka drewna wymaga piły albo wyrzynarki. Bez większych problemów przytniesz wystające elementy albo pozbędziesz się zbędnych kawałków.

Pamiętaj o wiertarce. Przyprawy nie wypadną, kiedy zamocujesz drewnianą listwę zabezpieczającą. Powinna prezentować się bardzo ładnie, gdyż zamontujesz ją z samego przodu regału. Półka na przyprawy stojąca nie wymaga haczyków, które umożliwiają powieszenie jej na specjalnej rurce. Pamiętaj, że zajmuje ona sporo miejsca, dlatego w małych kuchniach modele wiszące cieszą się zdecydowanie większą popularnością.

Potrzebujesz także farby akrylowej i pędzla, dzięki czemu Twoja drewniana półka na przyprawy może zmienić kolor. Takie działanie pozwoli Ci dopasować ją do pozostałych dodatków znajdujących się w kuchni i stylu dominującego w pomieszczeniu. Za wzór może posłużyć Ci przyprawnik Gald, gdyż po zamontowaniu w kuchni stanowi istotny element, zwraca uwagę bardziej niż inne dodatki i sprawia, że wnętrze prezentuje się oryginalnie.

Jakie są rodzaje półek na przyprawy?

Uniwersalna półka na przyprawy stojąca pasuje niemalże do każdego stylu. Jeżeli została wykonana z drewna, bez większych problemów dopasujesz ją na przykład do stylu skandynawskiego. W tym przypadku nie maluj jej, gdyż najlepszy efekt uzyskasz, kiedy wygląda naturalnie. Wystarczy, że wierzchnią warstwę pokryjesz lakierem, który posłuży za ochronę przed wodą, parą oraz osadzającym się na meblach tłuszczu.

Z kolei drewniany przyprawnik Tadar w kuchni utrzymanej w stylu rustykalnym albo prowansalskim powinien mieć kolor biały. Najpierw nanieś farbę, a następnie przy pomocy papieru ściernego wykonaj przetarcia, które nadają półce charakteru i wkomponują się w otaczające dodatki. Styl industrialny daje najwięcej możliwości. Dobrze sprawdzi się surowe drewno, ale znakomicie prezentuje się również czerń i szarości.

W klasycznym wnętrzu pamiętaj o zachowaniu ładu, czyli dobierz kolor półki do odcienia mebli. Uzyskasz wtedy spójny, interesujący efekt i optycznie powiększysz pomieszczenie. Przyprawnik Kassel zasługuje na Twoją uwagę i może posłużyć za wzór w trakcie samodzielnego wykonywania półki. Pamiętaj także o wyborze właściwych pojemniczków na przyprawy. Dostępne są metalowe pudełeczka oraz szklane słoiczki. Obie propozycje prezentują się bardzo stylowo.

Półka metalowa na przyprawy to druga opcja, która stanowi atrakcyjną alternatywę dla modelu drewnianego. Metal doskonale sprawdza się w kuchni, gdyż jest łatwy w czyszczeniu i nie widać po nim żadnych śladów użytkowania. Przyprawnik Mondex nie wymaga wymiany przez długi czas. Upewnij się jednak, że wybrany model powstał ze stali nierdzewnej albo zabezpieczono go specjalną emalią, dzięki czemu nie rdzewieje.

Metalowa półka sprawdzi się najlepiej w przypadku kuchni utrzymanej w stylu nowoczesnym oraz minimalistycznym. Jest to związane z jej delikatnym wyglądem. Nie rzuca się w oczy, ale doskonale spełnia swoją funkcję, czyli ułatwia przechowywanie przypraw i korzystanie z nich w trakcie codziennego przygotowania posiłków. Doskonale, kiedy przyprawnik ma taki sam kolor, jak bateria do zlewozmywaka oraz uchwyty w szafkach. Na szczególną uwagę zasługują elementy chromowane – są nieco droższe, ale prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Jeśli półka na przyprawy ma posłużyć jako cenny dodatek do wnętrza, zdecyduj się na model wzbogacony o fantazyjne ozdoby. Ciekawie prezentują się powyginane pręty, dostępne są także motywy kwiatowe i egzotyczne wzory. Każdy model ma swoje mocne i słabe strony, ale jego rola w każdej kuchni jest oczywista. W trakcie zakupów nie spiesz się, sprawdź wszystkie dostępne modele, a jeśli zechcesz – wykonaj przyprawnik we własnym zakresie.

Kiedy sprawdzi się regał na przyprawy?

W kuchni przyprawy używane są bez przerwy. Służą do nadania potrawom interesujących aromatów oraz bogatego smaku. Wymagają jednak właściwych warunków przechowywania. Sprawnie przygotowany regał pozwoli nadać kuchni ciekawego charakteru i wzbogacić surowe wnętrze o przydatny i interesujący dodatek. Pamiętaj, żeby dopasować do go stylu panującego w kuchni oraz innych dodatków. Efekt spójności gwarantowany.

Najbardziej popularnym sposobem przechowywania przypraw są słoiczki. Ich liczba jest stosunkowo duża, dlatego regał na przyprawy to opcja, która sprawdzi się w każdej kuchni. Tym bardziej że czasy, kiedy zioła poniewierały się w szufladach odeszły już w zapomnienie. Aktualnie estetyka idzie w parze z higieną, dlatego regał na przyprawy to najlepsza opcja, na jaką możesz się zdecydować. Przyprawy wymagają suchego i najlepiej chłodnego miejsca – szklane oraz metalowe pojemniczki zapewniają im takie warunki.

Półka na przyprawy biała może zostać powieszona na specjalnych haczykach. Oszczędzasz wtedy miejsce i jednocześnie zioła przechowywane są w schludny i bezpieczny sposób. Ozdobisz nią kuchnię, a kiedy regał pasuje do mebli oraz innych dodatków uzyskasz efekt spójności. Na szczególną uwagę zasługuje kolor. Jeśli możesz pochwalić się dużym pomieszczeniem, doskonale sprawdzają się stojące regały, które zajmują sporo miejsca, ale prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Intensywne kolory przypraw pochodzących z różnych rejonów świata przyciągają wzrok i sprawiają, że małe słoiczki poukładane w równych rzędach przypominają o innych kulturach i atrakcyjnych miejscach, w których miałeś okazję przebywać. Regał, na którym znajdują się różnorodne mieszanki i dodatki używane do gotowania to najlepsza zachęta do spróbowania Twoich potraw, gdyż zarówno goście, jak i domownicy mogą liczyć na bogaty smak i intensywny aromat.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.