Jak zrobić prowadnicę do frezarki?

| 0 Komentarzy
Prowadnica do frezarki ułatwia precyzyjną pracę z obróbką skrawaniem. Czy można zrobić ją samodzielnie?

Frezarka to wszechstronne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym przydomowym warsztacie. Jej głównym zastosowaniem jest obróbka skrawaniem różnorakich materiałów, przy czym większość majsterkowiczów najczęściej wykorzystuje drewno. Maszyny obrabiające mogą także pracować z metalem oraz tworzywami sztucznymi. Z pomocą frezarki Makita lub narzędzia innego polecanego producenta łatwo nadasz powierzchni pożądane kształty i wymiary.

Jak wykonać prowadnicę do frezarki?

Niewielkie, domowe frezarki są wyposażone we frez, czyli narzędzie skrawające. Jego głównym zadaniem jest nadawanie pożądanych kształtów obrabianym materiałom. Frezy mogą mieć rozmaite kształty – ślimakowy, walcowy, kątowy i wiele innych. Różnią się między sobą także geometrią – inne narzędzia służą do przycinania, a inne do wycinania rowków. Wybór końcówki do frezarki Bosch lub innego narzędzia jest uzależniony oczywiście od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty.

Działanie frezu polega na tym, że wykonuje on ruchy obrotowe, a do tego przesuwa się względem obrabianego materiału. Dzięki temu w rzeźbionej powierzchni powstają żłobienia i rowki. Jakość powstałych otworów i wgłębień zależy od wiedzy i umiejętności manualnych stolarza – ważna jest zarówno prędkość prowadzenia frezarki, jak i kierunek rzeźbienia oraz jednorazowe frezowanie tylko do określonej głębokości.

Wykonywanie poszczególnych żłobień może przysporzyć trudności – szczególnie jeśli ma się do czynienia z trudnym materiałem. Jeżeli frezerka nie zostanie poprowadzona płynnie i jednostajnie, powstałe żłobienia będą nierówne i postrzępione. Producenci elektronarzędzi oferują różnorakie dodatki wspomagające pracę z ich produktami. Jednym z nich jest prowadnica równoległa, a więc element usprawniający precyzyjne prowadzenie frezarki.

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów szyn, które są kompatybilne z rozmaitymi modelami sprzętów. Przed zakupem zapoznaj się ze specyfikacją produktu i sprawdź, czy Twoja frezarka krawędziowa bądź innego typu będzie z nim zgodna. Zaletą kupnych prowadnic jest to, że są łatwo dostępne i proste w użytkowaniu, natomiast nierzadko stanowią dość duży wydatek. Na szczęście prowadnica do frezarki Makita lub innego producenta to element, który można wykonać samodzielnie.

Polecane frezarki

Z czego zrobić prowadnicę do frezarki?

Zwyczajna, prosta, ręczna frezarka Dewalt to narzędzie, które w odpowiednich rękach może zdziałać naprawdę wiele. Łatwo wyprofilujesz nią krawędzie w drewnianym bloku, a nawet w cienkim metalu. Ręczne frezarki są praktyczne, ale stają się jeszcze bardziej funkcjonalne po zastosowaniu odpowiednich dodatków – stołów i prowadnic. Blat oraz szyny do frezarki będą Ci potrzebne wtedy, gdy zechcesz pracować tak precyzyjnie, jak to możliwe.

Prowadnice do frezarek to akcesoria polecane szczególnie osobom rozpoczynającym swoją przygodę z obróbką skrawaniem, chociaż cenią je sobie także zawodowi stolarze użytkowi i artystyczni. Dodatki nadają się zarówno do prostych i amatorskich, jak i bardziej skomplikowanych, profesjonalnych zastosowań. Frezarka górnowrzecionowa poprowadzona na szynach jest stabilna, dzięki czemu powstałe żłobienia są równe, proste i powtarzalne przy każdym użyciu narzędzia.

Kupna, gotowa prowadnica równoległa do frezarki (czasami nazywana planerem) to najczęściej akcesorium wykonane z metalu – zazwyczaj aluminium. Dobra szyna musi posiadać otwory i śruby, dzięki którym zostanie stabilnie przykręcona do stołu frezarskiego. Poszczególne modele prowadnic są wyposażone również w osłony wspomagające bezpieczną obróbkę skrawaniem oraz milimetrowe podziałki ułatwiające precyzyjną pracę.

Jeśli masz wolny czas i zdolności manualne, a chcesz zaoszczędzić na narzędziach warsztatowych – możesz spróbować samodzielnie wykonać prowadnice do swojej frezarki. Pierwszym krokiem będzie sporządzenie prostego blatu roboczego. Z czego go zrobić? Idealnym, tanim i powszechnie dostępnym materiałem jest w tym przypadku zwyczajna sklejka albo płyta wiórowa. Wybierz dość grubą i sztywną, by nie wyginała się podczas pracy.

W płycie wytnij wgłębienie do umieszczenia frezarki. Wykonaj również wyloty, dzięki którym przymocujesz narzędzie do blatu – większość modeli wyposażono w specjalne otwory do stabilnego przykręcania sprzętu. Gdy maszyna jest już przytwierdzona do prowizorycznego stołu, wytnij w nim otwór, przez który będzie przechodził frez. Możesz w tym celu posłużyć się wiertłem albo po prostu samą frezarką. Tak przygotowany blat umieść na swoim stole warsztatowym i przytwierdź do powierzchni specjalnymi ściskami.

Czy prowadnica do frezarki ręcznej będzie Ci potrzeba w tym przypadku? Tak, jeśli chcesz pracować jeszcze precyzyjniej. Do wykonanego przez siebie blatu możesz przymocować metalowe szyny dostępne w sklepie albo zrobić własne. Jak do tego podejść? Do stworzenia własnej prowadnicy wykorzystasz powszechnie dostępny materiał, jakim jest drewniana sklejka. Konstrukcja planera sprowadza się do połączenia dwóch kawałków sklejki pod kątem 90 stopni. W prowadnicy powinieneś umieścić też rowki umożliwiające regulację.

Co daje zrobienie prowadnicy do frezarki?

Prowadnica do frezarki górnowrzecionowej lub innego typu to dodatek, dzięki któremu możesz frezować precyzyjnie i bezpiecznie. Elektronarzędziem należy posługiwać się w spokojny i płynny sposób, co bywa trudne w przypadku ręcznych frezarek. Jeśli Twoje frezy wychodzą postrzępione i nierówne – rozważ zastosowanie stabilizującego planera. Szyny okazują się niezastąpione również w pracy z małymi elementami. Niewielkie rowki wymagają bowiem bardzo dokładnego prowadzenia frezarki.

Własnoręcznie zrobiona prowadnica do frezarki Bosch to sposób na zaoszczędzenie dużej ilości gotówki. Gotowe dodatki mogą bowiem kosztować nawet do kilkuset złotych. Zaletą samodzielnego wykonania akcesorium jest również sposobność przetestowania swoich umiejętności manualnych i stolarskich – jeśli uda Ci się zrobić funkcjonalną prowadnicę do frezarki, inne projekty prawdopodobnie także nie będą dla Ciebie problemem.

Czy warto zrobić prowadnicę do frezarki?

Samodzielnie wykonana prowadnica do frezarki dolnowrzecionowej lub innego typu to z pewnością dodatek funkcjonalny i dający dużą satysfakcję. Jeśli jesteś w stanie sobie na to pozwolić – możesz spróbować własnoręcznie wykonać to narzędzie stolarskie. Elementy, z których się składa, są tanie i powszechnie dostępne. Prawdopodobnie posiadasz je nawet w swoim warsztacie – w końcu wielu majsterkowiczów na co dzień pracuje ze sklejką, płytami wiórowymi i blokami drewna.

Samodzielne stworzenie prowadnicy do frezarki w domu to jednak projekt, któremu trzeba poświęcić trochę czasu. Nie każdy początkujący stolarz będzie w stanie mu podołać – dostępne w Internecie instrukcje mogą być niezrozumiałe dla amatorów, którzy nie mają dużego doświadczenia z tworzeniem konstrukcji od podstaw. Jeśli nie zależy Ci na oszczędnościach i cenisz swój czas – zastanów się, czy gotowa prowadnica do frezarki do drewna nie będzie dla Ciebie lepszą propozycją.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.