Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak zrobić pufę? Podpowiadamy czy warto.

| 0 Komentarzy
Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać pufę z produktów pozyskanych z recyklingu.

Wykonywanie przedmiotów użytku codziennego samodzielnie, stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Pamiętaj, że wymaga ono wiele nakładu pracy i czasu. By stylowo urządzić przestrzeń w pokoju dla dzieci, warto zrobić pufę np. ze starej opony. Na tarasie lub balkonie możesz wykorzystać odręcznie wykonane siedzisko. Od ciebie zależy jego wielkość i kolor.

Co potrzeba do zrobienia pufy?

Taboret obity miękką tkaniną sprawdzi się jako dekoracja przeznaczona do pokoju dziennego lub do salonu. Puf z oparciem uzupełniony o dodatkowy schowek jest praktycznym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych. Dzięki siedzisku ze schowkiem Twoje dziecko może pochować do niego zabawki lub książki. Kolorowa pufa wygląda rewelacyjnie i może być wyjątkowym i użytecznym prezentem dla dziewczynki i dla małego chłopca. Jeśli zdecydujesz się na ozdobienie siedziska sznurkiem jutowym, możesz wykorzystać taki mebel do ogrodu. Tego typu dekoracja pasuje do wnętrza urządzonego w stylistyce rustykalnej i boho.

Z czego zrobić pufę, która posłuży jako mebel wypoczynkowy i będzie stanowić nowoczesny i elegancki element dekoracyjny? Do jej wykonania potrzebujesz opony samochodowej, szpuli lub drewnianej skrzyni. Te elementy są bazą mebla. Będzie Ci też potrzebny sznur sizalowy lub konopny, płyta MDF bądź płyta pilśniowa, śruby, wiertarka, śrubokręt krzyżakowy, klej na gorąco, nożyczki, pędzel, lakier, gąbka oraz tkanina obiciowa.

Czym wypełnić pufę? Meble wypoczynkowe warto wypchać granulatem styropianowym. Jest to w pełni bezpieczny materiał, bardzo wydajny, cechujący się wysoką jakością, sprężystością i lekkością. Kulki styropianu są plastyczne i zbite, przez co nie pylą i bardzo długo zachowują swój pierwotny kształt. Pamiętaj, by kupując granulat, zwrócić uwagę na atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Certyfikowany materiał jest bezpieczny dla alergików. Uważaj na reglanurat (jest on wytwarzany podczas recyklingu wyrobów z polietylenu). Jest to zmielony, pylący styropian nieposiadający atestu PZH, szkodliwy dla środowiska i powodujący brak sprężystości mebla. Co ważne, jeśli zauważysz, że wykonany przez ciebie puf traci elastyczność, możesz w dowolnym momencie napełnić go granulatem, przywracając tym samym miękkość i elastyczność.

Polecane pufy

Z jakiego materiału zrobić pufę?

Rodzaj tkaniny, którą wybierzesz do wykończenia mebla wpływa bezpośrednio na jego żywotność, bezpieczeństwo użytkowania, łatwość czyszczenia i komfort. Pamiętaj, że na wykonanym przez siebie meblu będziesz wypoczywać. Tym bardziej warto zakupić tkaninę wysokiej jakości, która będzie modna, stylowa i długotrwała. Aby używać pufy przez długie lata, postaw na tkaniny wysokiej klasy. W dziecięcym pokoju szczególnie warto umieścić meble, które są obite materiałami antyalergicznymi, atestowanymi i łatwymi do czyszczenia. Wybierz lekkie obicie, by pufę łatwo można było przesunąć i ustawić w dowolnym punkcie mieszkania.

Popularną tkaniną tapicerską do puf i worków sako jest filc. Stanowi on trwały materiał odporny na rozciąganie i ścieranie. Wybierając biały lub szary materiał, stworzysz unikatową dekorację w stylu skandynawskim. Do wnętrza utrzymanego w stylistyce glamour, wybierz ekoskórę lub welur. Popularna skóra ekologiczna jest dostępna na rynku w szerokiej gamie kolorystycznej. Granatowy lub turkusowy puf pasuje jako element dekoracyjny w stylu boho. Możesz wykorzystać do obicia plusz i poliester. Co więcej, często są to materiały wodoodporne, dlatego możesz je wykorzystać w kolekcjach outdoorowych.

Zwróć uwagę, czy wybrana przez ciebie tkanina jest impregnowana. Będzie ona wówczas odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest to ważne, ponieważ takie obicie możesz wyczyścić wodą z detergentami. Zanim zdecydujesz się wyeksponowanie pufy w ogrodzie lub tarasie sprawdź, czy materiał jest wodoodporny. Nawet jeśli nie zdążysz zamknąć pufy pod zadaszeniem, możesz być pewien, że deszcz jej nie zniszczy. Odpowiednio zaimpregnowane tworzywo nie chłonie wody. Oczywiście równie istotny jest wygląd twojego mebla. Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie materiał determinuje styl w danej przestrzeni.

W jaki sposób zrobić pufę?

Aby wyczarować oryginalne meble, potrzebujesz czasu, cierpliwości i zdolności manualnych. Mebel wykonany samodzielnie będzie na pewno oryginalną dekoracją. Warto zrobić coś samemu, jeśli cena wymarzonej pufy ze sklepu wnętrzarskiego przekracza nasze możliwości. Sprawdź jednak, czy kupno wysokiej klasy materiałów nie przekroczy finalnie ceny gotowego już mebla. Do samodzielnego wykonania pufy lub worka sako będzie Ci potrzebna maszyna do szycia i wypełnienie w postaci granulatu.

Wbrew pozorom łatwo wykonać siedzisko, które można otwierać. Funkcja przechowywania jest wykorzystywana w małych mieszkaniach i pokojach dziecięcych. Otwierana pufa sprawdzi się również jako dekoracja ogrodu. Bazą do tego rodzaju mebla może być zwykła, drewniana skrzynka z otwieranym wiekiem. Po zabezpieczeniu drewna farbą lub lakierem przygotuj poduszkę na siedzenie. W tym celu należy dociąć gąbkę do rozmiarów skrzynki. Następnie przyklej ją gorącym klejem do kufra. Dzięki temu zyskasz pewność, że poduszka nie będzie się przesuwać. Kolejnym krokiem jest ułożenie owaty na gąbce. Wyrównaj ją tak, by można było zagiąć ją pod spód z każdej strony. Na koniec, przytnij materiał do odpowiedniej wielkości i mocno naciągnij na gąbkę, używając zszywacza tapicerskiego. Jako zapięcie warto wszyć suwak. Dzięki temu możesz łatwo zdjąć poszewkę i wrzucić ją do prania.

Duży, okrągły puf możesz zrobić z opony samochodowej. Sznurek jutowy należy przytwierdzić do opony klejem na gorąco. Następnie, z arkusza sklejki wytnij dwa okręgi o średnicy większej niż środek twojej bazy. Za pomocą wkrętów jedną część zamocuj do opony. Drugą wykorzystaj jako podstawę poduszki. Wcześniej wytnij materiał odpowiadający wielkości gąbki. Potem utnij kawałek materiału, który posłuży do obicia siedziska. Na wyciętym okręgu ułóż gąbkę. Możesz przykleić ją do sklejki. Następnie naciągnij materiał, zagnij pod spodem i przytwierdź zszywkami do sklejki.

Jak uszyć pokrowiec na pufę?

Maszyna do szycia to obowiązkowy element, jeśli chcesz samodzielnie uszyć pokrowiec. Będą Ci też potrzebne: pufa wypełniona granulatem, materiał, miarka, nożyce, marker, sznurek, ziemniak, farba do tkanin, pędzel, pinezki i nożyczki do tapet.

  • Zacznij od określenia, jak dużo materiału będzie Ci niezbędne do stworzenia obicia. Za pomocą miarki, sprawdź długość i szerokość pufy. Przenieś długość mebla na tkaninę. Środek wyznaczonego odcinka stanie się promieniem koła. Następnie narysuj markerem okrąg i wytnij dwa koła tej samej wielkości.
  • Czas na użycie maszyny. Zszyj ze sobą dwa końce materiałów, zostawiając jednocześnie otwór, przez który zmieści się pufa.
  • Umytego ziemniaka przekrój na dwie równe części. Posłuży ci on jako pieczątka. Za pomocą nożyka do tapet, wytnij paski na obydwu połówkach. Gotowy stempel pomaluj emulsją do tkanin i odbij wzór na materiale. Po wyschnięciu farby możesz włożyć pufę do nowego pokrowca.
  • Uważaj, by nie rozerwać tkaniny w trakcie, gdy będziesz nią wypychać obicie. Po włożeniu pufy do środka zszyj pokrowiec. Użyj w tym celu maszyny do szycia lub zrób to odręcznie. Tak wykonany mebel ustaw w wybranym przez siebie miejscu. Pamiętaj, że samodzielnie uszycie pokrowca wymaga sporo cierpliwości. Jeśli jednak poświęcisz swój czas, satysfakcja będzie gwarantowana.

Jak zrobić pikowaną pufę?

Posiadasz metalowy podnóżek lub pufę i marzy ci się na niej pikowane obicie? Możesz wykonać je samodzielnie, stosując się do kilku zasad. Nie jest to zadanie trudne, choć wymaga czasu, zaangażowania i precyzji. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo pikowanych puf. Rozpiętość cenowa mebli i materiałów jest ogromna. Zanim wybierzesz drogą tkaninę, którą będziesz samodzielnie przerabiać, sprawdź, czy tańszym rozwiązaniem nie będzie zakup nowego pufa.

Jeśli zdecydujesz się jednak na samodzielnie odświeżenie mebli, przeczytaj jak pikować. Najpierw wykonaj szablon z oznaczeniem miejsc, gdzie mają się znaleźć guziki lub gwoździe tapicerskie. W płycie MDF lub OSB wywierć otwory. Ułatwi Ci to nieco proces pikowania. Przyklej gorącym klejem gąbkę tapicerską na wyciętym kole. Na wyciętym kole przyklej owatę tapicerską i natnij ją w miejscach otworów.

Przez tkaninę przeciągnij nitkę z guzikami i ułóż zakładki na wzór diamentu. Pamiętaj, by brzegi zostawić luzem. Do górnej części pufy przykręć wycięte uprzednio koło pokryte pikowanym obiciem. Aby ułatwić sobie pracę, wybierz bawełniany materiał podatny obróbce krawieckiej. Do listew przybij karton tapicerski i nałóż na niego owatę. Spód pufy możesz wykończyć np. wigofilem lub inną tkaniną obiciową. By nadać pufie elegancji, możesz dokręcić do niej nóżki. Dzięki temu zyskasz nożny element dekoracyjny. Pikowany mebel doskonale sprawdzi się w salonie utrzymanym w stylistyce glamour i eklektycznej.

Czy warto samemu zrobić pufę?

Jeśli dysponujesz dużą ilością czasu, masz nieograniczoną wyobraźnię i zdolności manualne, wówczas warto zrobić coś z niczego samodzielnie. Możesz wykonać nie tylko pufę, ale również składany stolik kawowy lub krzesła. Niemniej jednak pamiętaj, że idea DIY wymaga cierpliwości i kreatywności. Oczywiście, jeśli zależy ci na meblach unikatowych i oryginalnych, spróbuj wykonać je samemu. Możesz wykorzystać je w swoim mieszkaniu lub obdarować nimi najbliższych. Taki prezent będzie na pewno niepowtarzalnym gadżetem.

W zależności od tego, jakim dysponujesz budżetem możesz zadecydować, czy warto zrobić pufę samemu. Pamiętaj, że do jej wykonania będziesz potrzebować co najmniej kilku elementów i sporej ilości wolnego czasu. Jest to zadanie czasochłonne, choć niewątpliwie rozwija wyobraźnię i umiejętności techniczne. Możesz wybrać rozwiązania dostępne w sklepach meblarskich lub zainspirować się nimi do stworzenia mebli samodzielnie. Przekonaj się sam, co będzie dla ciebie najlepsze. Jeśli nie jesteś pewny, czy podołasz takiemu zadaniu, wybierz pufę spośród gotowych modeli dostępnych na rynku.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.