Jak zrobić ślizgacze do myszki? Czy warto?
Spis treści:
Ślizgacze do myszy szybko się zużywają. Wie o tym każdy, kto używa komputera w celach rozrywkowych. Podczas intensywnej rozgrywki wynik często zależy od tego, jak szybko i dokładnie gracz przemieści wskaźnik kursora w odpowiednie miejsce na monitorze. Żeby zapewnić sobie wysoki komfort użytkowania, warto utrzymywać mysz komputerową w dobrej kondycji, a zużyte ślizgacze zastąpić nowymi. Chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić?
Jak zrobić ślizgacze do myszy?
Zadanie nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie każdy producent myszy komputerowych pomyślał o tym, żeby dać swoim użytkownikom możliwość dokupienia nowych sliderów do urządzenia. Nic w tym dziwnego, po wyeksploatowaniu ślizgaczy wiele osób decyduje się na zakup nowego sprzętu, dzięki czemu wytwórca zarabia. Trochę kreatywności pozwoli Ci zaoszczędzić na zakupie nowego akcesorium.
Na początku musisz zamówić optymalny materiał, z którego wykonasz swoje nowe ślizgacze. Najlepsza będzie do tego odpowiednio spreparowana powierzchnia teflonowa. Wybór tego typu artykułów jest bardzo duży — od pojedynczych zamienników do firmowych sliderów popularnych marek. Cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności firmy. Warto zwrócić uwagę na te, których warstwa jest nieco grubsza (na przykład 0,4 mm), wtedy ślizgacze są znacznie wytrzymalsze.
Kiedy już posiadasz teflonową matę, możesz rozpocząć wycinanie odpowiedniego wzoru, który będzie pasował do Twojej myszy. Najlepiej, jeśli wykorzystasz poprzednie ślizgacze, zyskujesz wtedy pewność, że slider znajduje się w optymalnym miejscu. Należy zachować przy tym dokładność i odrysować (np. permanentnym markerem) szablon na materiale, który tniesz. Jeżeli nie posiadasz poprzednich ślizgaczy, warto przyjrzeć się swojej myszce. Na jej spodzie na pewno znajdziesz wytłoczenia po poprzednich sliderach. Możesz je wykorzystać, by stworzyć niezbędny szablon.
Polecane ślizgacze do myszy
Z czego zrobić ślizgacze do myszy?
Wszystko, czego potrzebujesz do zrobienia ślizgaczy do myszy, to teflonowa mata, odpowiedni preparat zmywający (np. płyn do dezynfekcji lub zmywacz do paznokci), waciki higieniczne i odrobina kleju (najlepiej w sprayu). Przydadzą się również marker, nożyczki i ewentualnie pęseta, żeby nie pobrudzić rąk podczas przenoszenia sliderów. Warto też przygotować sobie odpowiednią przestrzeń roboczą tak, aby nie pobrudzić biurka. Całą operację najlepiej wykonać na kilku kartkach papieru, wtedy klej nie będzie miał styczności z blatem.
Teflon to oczywiście niejedyny materiał, z którego wykonuje się tego rodzaju akcesoria. Na rynku znajdziesz również metalowe ślizgacze do myszki, jednak próba wykonania ich na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem. Chyba że posiadasz w domu profesjonalną wyrzynarkę i masz wprawę w jej obsługiwaniu. Wtedy możesz pokusić się o próbę powtórzenia wszystkich opisywanych kroków, lecz zamiast maty teflonowej wykorzystać fragment płaskiej blachy nierdzewnej.
Można też pokusić się o zakup wyprofilowanych sliderów z aluminium, by potem tylko przykleić je na akcesorium. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będą one pasować do myszki. Jeśli Twoje urządzenie znacznie odbiega kształtem od przyjętego standardu, dopasowanie może się okazać wyjątkowo trudne, lecz wciąż wykonalne. Dlaczego warto wymienić obecne slidery na blaszane?
Ślizgacze metalowe przede wszystkim wyróżnia trwałość. Mogą posłużyć nawet kilkakrotnie dłużej niż ich standardowe, teflonowe odpowiedniki. Nie mówiąc już o tym, jak diametralna jest różnica, gdy zestawisz je z tymi wykonanymi z filcu. Bezkonkurencyjna trwałość i wysoka odporność na uszkodzenia to niewątpliwe zalety metalowych ślizgaczy. Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz, w którym myszka spada z biurka lub uszkadza się podczas transportu. Metalowe slidery znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo usterki.
Czym przykleić ślizgacze do myszki?
Nim zabierzesz się do przyklejania nowych ślizgaczy, warto wpierw poszerzyć wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie usunąć pozostałości z poprzednich, firmowych sliderów. Rzadko bywa tak, że materiał zużyty został doszczętnie. Zazwyczaj należy wykorzystać odpowiedni preparat, by pozbyć się reszty teflonu lub filcu z powierzchni urządzenia. W tym momencie wykorzystaj waciki higieniczne oraz płyn dezynfekujący ze sporą zawartością alkoholu.
Roztwór należy nałożyć na wacik (a najlepiej na kilka, by wykorzystywać je wymiennie), po czym rozpocząć nacieranie powierzchni przeznaczonej na ślizgacz. Proces kontynuuj do skutku, tak aby pozbyć się wszystkich nierówności. Powinno to zająć od 5 do 15 minut. Jeżeli płyn do dezynfekcji nie wystarcza, można skorzystać ze zmywacza do paznokci, wtedy jednak uważaj, by nie zetrzeć materiału wraz z lakierem na urządzeniu.
Kiedy dolna powierzchnia myszy jest już kompletnie płaska i nie został na niej ślad po poprzednich sliderach, możesz przejść do zlepiania. Czym przykleić ślizgacze do myszki? Uniwersalne kleje mogą okazać się pomocne, jednak najlepiej sięgnąć po coś specjalistycznego, żeby mieć pewność, że materiał nie będzie odstawać od powierzchni. Optymalnym rozwiązaniem jest klej w sprayu (dozownik zapewnia równomierne rozłożenie substancji) do łączenia tapicerek i plastiku. Możesz go zakupić w sklepie Morele.
Nim rozpoczniesz, pamiętaj o tym, by upewnić się, że powierzchnia myszki jest sucha i dobrze oczyszczona. Drobne zanieczyszczenia mogą znacznie obniżyć skuteczność łączenia. Następnie potrząśnij pojemnikiem z klejem w aerozolu i dokładnie spryskaj jedną ze stron ślizgacza. Po odczekaniu 10-15 minut przenieś slidery (najlepiej za pomocą pęsety) na wyżłobione powierzchnie myszy komputerowej. Potem mocno dociśnij i przytrzymaj przez minimum 20 sekund. Po tej operacji możesz cieszyć się odnowionym sprzętem.
Czy warto samemu zrobić ślizgacze do myszki?
Odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwo. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj sliderów chcesz wykonać, czy często używasz komputera do gamingu i który typ akcesoriów najbardziej Ci odpowiada. Ślizgacze teflonowe do myszy są znacznie łatwiejsze do wykonania w domu niż metalowe. Te drugie stawiają mniejszy opór podczas ruchów, słyną też z wytrzymałości. Jednak nie będą Ci one dobrze służyć, jeśli posiadasz twardą podkładkę (wykonaną ze szkła, aluminium lub tworzywa sztucznego).
Musisz uwzględnić również to, w jaki sposób wyprofilowana została Twoja myszka. Niekiedy samodzielne wykonanie ślizgaczy może okazać się konieczne, ponieważ na rynku nie ma jeszcze sliderów o wzorze, który pasowałby do Twojego urządzenia. W takich sytuacjach rzeczywiście warto wykonać je w domu. Jednak w przypadku większości myszek na rynku z łatwością znajdziesz odpowiednio wyprofilowane ślizgacze. Ich wymiana nie jest trudna, cena atrakcyjna, a sam zabieg pozwoli zaoszczędzić Ci trochę pieniędzy.
Znajdziesz w Morele
Ślizgacze do myszy - Pady - Myszki gamingowe - Podkładki pod myszki - Mouse bungee
Komentarze (0)