Jak zrobić sok bez sokowirówki?

| 0 Komentarzy
Masz ochotę na sok, ale Twoja wyciskarka nie działa? Sprawdź, jak poradzić sobie bez profesjonalnego sprzętu.

Świeży sok – warzywny lub owocowy – jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Warto więc włączyć go do swojego jadłospisu. Ale co zrobić w sytuacji, gdy sokowirówka odmawia posłuszeństwa? Zrezygnować z codziennej porcji witamin? Niekoniecznie. Można poradzić sobie bez profesjonalnego sprzętu. Co dokładnie zrobić? Najpierw zadbaj o świeżość poszczególnych artykułów spożywczych. Nie kupuj przeterminowanych produktów. Miękkie owoce, na przykład grejpfruty czy pomarańcze, wystarczy obrać z grubej skóry, położyć na gazie opatrunkowej lub tetrowej pieluszce, zawinąć rogi materiału tak, by utworzyły niewielkie zawiniątko, i z całej siły wycisnąć „pakunek” nad szklaną miską lub innym naczyniem bądź pojemnikiem. Na koniec całość warto przecedzić przez sitko i przelać do szklanek. Jeśli chcesz dodać do powstałego ekstraktu wyciąg z twardych warzyw, takich jak buraki czy marchew, zetrzyj je na tarce przed wyciskaniem. Dzięki temu łatwiej puszczą sok.

Polecane sokowirówki

Czy da się zrobić sok bez sokowirówki?

A co zrobić z suchą pulpą pozostałą po całej operacji? Wyrzucić do kosza z innymi odpadami? W żadnym razie. Wspomniane resztki można z powodzeniem ponownie wykorzystać i zjeść. Na ich bazie przyrządzisz smaczne i zdrowe placki lub kotlety. Świetnie sprawdzą się również w roli naturalnego kompostu albo zagęstnika do zup czy sosów. Co więcej, tego rodzaju „produkty uboczne”, odpowiednio zblendowane i doprawione, będą świetnym dodatkiem do kanapek. Gotowy przepis bez trudu znajdziesz w internecie.

Warto jednak podkreślić, że przygotowanie domowego napoju z warzyw i owoców bez użycia sokowirówki Philips bądź innego profesjonalnego sprzętu nie jest wcale tak proste jak się wydaje. Przywołany proces pochłania sporo czasu oraz energii. Poza tym bywa mało efektywny i wbrew pozorom dość kosztowny. Dlatego bardzo często zakup specjalistycznego sprzętu to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć, by zadbać o zdrowie i dostarczyć organizmowi witamin oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Z czego da się zrobić sok bez sokowirówki?

Wiesz już, co zrobić, by wycisnąć sok bez sokowirówki Bosch lub innego specjalistycznego urządzenia i jak wykorzystać powstałe odpady (suche resztki). Ale czy każdy produkt nadaje się do przygotowania wspomnianych napojów? W zasadzie tak. Choć niektóre warzywa i owoce trzeba wcześniej poddać odpowiedniej obróbce, na przykład pokroić na mniejsze cząstki lub zetrzeć na tarce. Mowa tu przede wszystkim o twardych artykułach spożywczych, między innymi jabłkach, marchewkach, burakach itp.

Sok pomidorowy przyrządzisz więc szybciej niż na przykład dietetyczny koktajl z selera naciowego, ogórka czy pietruszki, co nie znaczy, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli Ci jej brakuje albo po prostu na co dzień nie masz zbyt wiele czasu, porzuć pomysł samodzielnego wyciskania i zamiast używać siły własnych mięśni, sięgnij po moc sokowirówki. To najlepsze rozwiązanie dla zabieganych i zapracowanych.

Jakie są zalety i wady soku nie z sokowirówki?

Wyciskając sok własnoręcznie, uzyskujesz esencjonalny wyciąg z miąższem, który jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Nie każdy jednak lubi tego typu konsystencję. Spora część osób preferuje płynne, klarowne napoje. Trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – samodzielne przygotowywanie owocowych lub warzywnych ekstraktów wiąże się z dużym nakładem pracy, a jednocześnie nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Często okazuje się, że, mimo usilnych starań, sok nie wypływa albo jego ilość nie zaspokaja bieżących potrzeb. Specjalistyczne sprzęty, na przykład sokowirówki Philips, działają zdecydowanie bardziej efektywnie, a napój wyciskany za ich pomocą posiada niemal identyczne walory smakowe jak ten ze startych owoców czy warzyw. Zawiera przy tym mnóstwo witamin i mikroelementów.

Co lepsze – sok z sokowirówki czy wyciskany ręcznie?

Zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze? Sok jabłkowy wyciskany ręcznie czy za pomocą sokowirówki? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wiele zależy też od tego, jakiego sprzętu używasz do przygotowywania napojów. Na rynku znaleźć można różne modele. Co kupić, by mieć pewność, że inwestujesz w dobry sprzęt? Zwróć przede wszystkim uwagę na takie aspekty jak:

  • mocny silnik urządzenia – większość egzemplarzy dostępnych na rynku ma wbudowaną funkcję regulacji poziomu siły działania. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób dostosujesz parametry sprzętu do indywidualnych potrzeb, a także rodzaju obrabianych owoców. Jeśli chcesz otrzymać sok pomarańczowy z miąższem, włącz tryb wolnoobrotowy. Jeżeli natomiast zależy ci na bardziej klarownej i płynnej konsystencji napoju, wybierz tryb szybkoobrotowy,
  • marka – warto sięgać po sprzęty wytwarzane przez przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji w branży. Dlaczego? Renomowane firmy dbają o jakość swoich produktów często w dużo większym stopniu niż małe zakłady. Korzystają przy tym z zaawansowanych, innowacyjnych procesów technologicznych i sprawdzonych materiałów pochodzących z wiarygodnego źródła,
  • opinie innych użytkowników – przed podjęciem decyzji o dokonaniu zakupu, warto przeszukać fora internetowe na temat artykułów gospodarstwa domowego i zapoznać się z zamieszczonymi tam wpisami. Cennym źródłem wiedzy jest również ranking najczęściej sprzedawanych urządzeń. Tego typu zestawienia są publikowane w sieci dość często. Zbierają wszystkie najważniejsze dane w jednym miejscu, więc nie musisz przeglądać setek stron internetowych, by zgromadzić potrzebne informacje. Ostatnio duże zainteresowanie wśród klientów budzą sokowirówki Bosch oraz Philips,
  • konstrukcja sprzętu – ważne, by obudowa była wykonana z materiałów odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz różnego rodzaju uszkodzenia, na przykład zarysowania, wgniecenia, pęknięcia bądź odkształcenia. Zwróć też uwagę, czy poszczególne elementy można rozmontować (wtedy łatwiej będzie czyścić sokowirówkę pod bieżącą wodą albo myć w zmywarce),
  • cena – wbrew pozorom dobry, elektryczny sprzęt do wyciskania warzyw i owoców nie kosztuje zbyt dużo. Ceny są bardzo różne – oscylują w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Bez trudu znajdziesz więc model odpowiadający Twoim możliwościom finansowym, które świetnie spełni wszystkie przypisane mu funkcje i zapewni Ci codzienną porcję witamin do picia. Zanim przystąpisz do poszukiwań wymarzonej sokowirówki Philips, Bosch lub jakiejkolwiek innej, pomyśl, ile pieniędzy chcesz na nią wydać.

Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – robienie soków własnoręcznie albo kupienie specjalistycznego sprzętu do realizacji tego celu to niezwykle opłacalna inwestycja we własne zdrowie. Soki wspomagają odchudzanie i sprawiają, że każdy posiłek zyskuje dodatkowe walory odżywcze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.