Jak zrobić sok z jabłek bez sokowirówki?

| 0 Komentarzy
Chcesz zrobić napój jabłkowy, ale nie masz w domu sokowirówki? Sprawdź, co zrobić, by wycisnąć sok z owoców.

Nie masz w domu żadnej renomowanej sokowirówki Bosch lub Philips? Wbrew pozorom braki sprzętowe nie są przeszkodą w zrobieniu pysznego, aromatycznego napoju do picia. Nie potrzebujesz też żadnego specjalnego przygotowania. Wystarczy odrobina dobrych chęci. Kluczem do sukcesu jest bez wątpienia dobór odpowiednich jabłek. Owoce powinny być dojrzałe i soczyste, a przede wszystkim zdrowe. Sprawdź, czy nie mają żadnych skaz, robaków bądź innych przykrych niespodzianek. Spróbuj też, jak smakują. Kwaśne odmiany trzeba nieco posłodzić, by zrównoważyć poszczególne proporcje.

Polecane sokowirówki

Jak zrobić sok z jabłek na zimę bez sokowirówki?

Wybrałeś owoce, jakich będziesz używać? Świetnie. Co dalej? Umyj je pod kranem, osusz papierowym ręcznikiem z nadmiaru wilgoci, obierz ze skórki, a następnie pokrój na mniejsze kawałki, usuwając gniazda nasienne, i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Połóż wspomnianą pulpę na lnianej ściereczce i zawiń rogi kuchennego ręcznika, tworząc coś w rodzaju drobnego pakunku. Ściśnij zawiniątko kilkukrotnie nad miską, a powstały płyn przecedź przez sitko wyłożone gazą lub tetrową pieluszką i przelej do czystego garnka. Postaw go na gazie i podgrzewaj do temperatury 80-85°C.

Napełnij gorącą miksturą niewielkie słoiczki i szczelnie zakręć pokrywki. Następnie przeprowadź proces wekowania. Dno wysokiego garnka wyłóż kuchennym ręcznikiem i umieść w nim wszystkie przetwory wieczkiem do góry. Pamiętaj, by zachować odpowiednie odstępy. Ścianki poszczególnych egzemplarzy nie mogą do siebie przylegać. Wlej do naczynia gorącą wodę (do wysokości zakrętek) i doprowadź ciecz do wrzenia. Pasteryzacja powinna trwać około 20 minut od chwili zagotowania. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i wydłużysz okres przydatności soków do spożycia.

Jakie są sposoby wyciskania soku z jabłek?

Istnieją też inne sposoby na wyciśnięcie soku z jabłek bez sokowirówki Tefal czy innego specjalistycznego sprzętu. Użyj do tego celu blendera kielichowego (przyda się też elektroniczny mikser). Wrzuć do kielicha pokrojone i wydrążone owoce. Jeśli jabłka są zbyt kwaśne, dodaj do nich marchew lub inne słodkie warzywa. Całość zalej wodą (około 400 mililitrów) i rozpocznij rozdrabnianie. Wspomnianą czynność powtórz kilkakrotnie aż do uzyskania klarownego płynu. Na koniec przecedź ciecz przez sito.

A co zrobić z powstałą pulpą i suchym miąższem? Możesz je ponownie wykorzystać. Wspomniane resztki to nie odpady, ale świetny zagęstnik do zup. Miazga jabłkowa będzie świetnym uzupełnieniem kremów z pietruszki. Warto też użyć jej do użyźniania gleby. Naturalny kompost sprawi, że rośliny będą lepiej rosły. Jeżeli jesteś dumnym posiadaczem zwierząt domowych, na przykład świnek morskich, królików czy chomików, zaserwuj im pozostałości po soku na obiad lub deser. Z pewnością żaden smaczny kąsek nie zostanie zmarnowany. Mali pupile potrafią mieć naprawdę duży apetyt.

Czy obierać jabłka do soku do sokowirówki?

Żadna z przywołanych wyżej metod Cię nie przekonuje? Sięgnij po nowoczesny sprzęt – sokowirówki Bosch, Philips albo urządzenia sygnowane logo innych znanych marek. Dzięki nim w naprawdę łatwy oraz bezpieczny sposób przygotujesz ulubiony warzywny albo owocowy napój – dobry, dietetyczny i naturalny – bez dodatku sztucznych barwników czy środków konserwujących. To samo zdrowie zaserwowane w niezwykle smacznej postaci.

Co ważne, taki sok możesz zrobić naprawdę bardzo szybko. Przepis jest prosty – wystarczy pokroić i wydrążyć wszystkie składniki, a następnie wrzucić je do zbiornika. Obierania wymagają jedynie owoce z twardą skórą, na przykład melon, mandarynka czy ananas. A ewentualne resztki, zamiast zasilać pojemnik z odpadami, mogą – tak jak w poprzednich przypadkach – uzyskać drugie życie jako kompost, pokarm dla zwierząt albo wegańskie kotleciki czy farsz do naleśników. Wybór należy do Ciebie. Warzywa oraz owoce nadają potrawom ciekawy posmak i przydają im dodatkowych wartości odżywczych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że sok pomarańczowy, pomidorowy, jabłkowy lub jakikolwiek inny stanowi cenne źródło wielu witamin, a także mikro- i makroelementów. Odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną wspomaga odchudzanie i pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji, a jednocześnie zachować piękny wygląd na dłużej (niezależnie od wskazań metryki), a także zyskać więcej energii potrzebnej do wykonywania codziennych czynności. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami i Światowej Organizacji Zdrowia dzienna porcja warzyw i owoców powinna wynosić około 400 gramów.

Co lepsze – sok z jabłek z sokowirówki czy tłoczony?

Sprzęt wolnoobrotowy? A może klasyczna sokowirówka? Co kupić? Które rozwiązanie jest najlepsze? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytania. Opinie w tej kwestii są podzielone. Ile głów, tyle różnych perspektyw. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze wszystko przemyśl. Przeanalizuj swoje potrzeby. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Oba przywołane urządzenia mają swoje wady i zalety.

Jakie korzyści niesie za sobą kupienie wyciskarki wolnoobrotowej? Urządzenie doskonale sprawdza się przy robieniu smoothie lub koktajli. Soki mają większą gęstość, a co za tym idzie są bardziej treściwe i szybciej zaspokajają głód. Wystarczy zjeść lekką owsiankę i wypić szklankę warzywno-owocowego napoju, by zyskać uczucie sytości, a w rezultacie zapewnić sobie uczucie sporą dawkę energii. Co więcej, wspomniane płyny zawierają duże ilości błonnika, który odpowiada między innymi za wspomaganie pracy układu trawiennego i stabilizowanie poziomu glukozy we krwi. To dobra informacja dla osób cierpiących na cukrzycę i zaburzenia metaboliczne. Trzeba jednak zauważyć, że proces wyciskania wymaga czasu i cierpliwości.

Z kolei sokowirówki Philips lub Bosch wyposażone w tryb szybkoobrotowy i mocny silnik pozwalają na znacznie szybsze przygotowywanie napojów. Mniejsze owoce czy warzywa można wrzucać w całości bez konieczności krojenia lub rozdrabniania, dzięki czemu cały proces wyciskania trwa krócej niż w przypadku sprzętów wolnoobrotowych. Poza tym przygotujesz w nich większe ilości płynu. Jeśli nie zużyjesz wszystkiego od razu, możesz przechować sok w lodówce, dzięki czemu dłużej zachowa swoją świeżość.

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie sokowirówki lub wyciskarki? Niebagatelną rolę odgrywa jakość wykonania danego produktu. Urządzenie powinno być wytworzone ze sprawdzonych, wysokogatunkowych materiałów. Pamiętaj, że odpowiednia konserwacja i pielęgnacja (warto czyścić sprzęt po każdym użyciu) opisywanych urządzeń wpłyną pozytywnie na ich żywotność i zmniejszą prawdopodobieństwo awarii bądź uszkodzeń. Dobrze również spojrzeć na ranking chętnie kupowanych sprzętów. Zawęzi to pole poszukiwań i wskaże, która maszyna jest najlepsza zdaniem innych klientów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.