Jak zrobić stojak na przyprawy?

| 0 Komentarzy
Kuchenny stojak na przyprawy to przydatne, wygodne urządzenie. Dowiedz się, jak wykonać go samodzielnie.

Stojak na przyprawy kuchenne to niezwykle funkcjonalny element kuchni. Na rynku jest dostępnych wiele różnych modeli takich stojaków, zwanych inaczej przyprawnikami. Jeśli majsterkowanie nie jest dla Ciebie, na pewno znajdziesz taki, który przypadnie Ci do gustu. Bardzo eleganckie są na przykład przyprawniki Lamart, które mają obrotową podstawę. Dzięki temu zapewniają łatwy dostęp do każdego słoiczka z przyprawą i nie zajmują dużo miejsca na blacie. Jeśli jednak żaden z przejrzanych do tej pory stojaków Cię nie zachwycił, spróbuj zrobić swój własny.

Jak krok po kroku wykonać stojak na przyprawy?

Stojak na przyprawy DIY będzie świetnym dopełnieniem do Twojej kuchni. Największą zaletą takiego przyprawnika jest możliwość zaprojektowania go od podstaw. Możesz dopasować go do odpowiedniego stylu, a także upewnić się, że rozmiar będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom. Nie w każdej kuchni da się zamontować blat o dużej powierzchni i dostępną przestrzeń trzeba często poświęcić na inne urządzenia. Stojak na przyprawy kuchenne stworzony własnoręcznie będzie odpowiadał Twoim indywidualnym preferencjom.

Pierwszym krokiem przy robieniu stojaka jest stworzenie projektu. Naszkicuj swój wymarzony przyprawnik oraz zastanów się, jakich ma być rozmiarów. Następnie zdobądź materiały potrzebne do jego wykonania. Najprościej jest zrobić drewniany stojak na przyprawy. Wymierz i potnij deseczki tak, aby odpowiadały zaplanowanej długości. Należy pamiętać, że po pokryciu jedną lub dwoma warstwami lakierobejcy drewno będzie o wiele trwalsze. Gdy deseczki wyschną, wystarczy zbić je razem gwoździami o odpowiedniej wielkości i przyprawnik gotowy.

Polecane przyprawniki

Co będzie potrzebne do zrobienia stojaka na przyprawy?

Jeśli chcesz stworzyć uroczy drewniany stojak na przyprawy, który postawisz w nieco bardziej tradycyjnej kuchni, będziesz oczywiście potrzebować desek. Wybór rodzaju drewna należy tylko i wyłącznie do Ciebie, zdobądź więc takie, które będzie pasować do wnętrza kuchni oraz odpowiadać Twojemu stylowi. Niezbędna jest również piłka do drewna, żeby je odpowiednio uciąć, a także papier ścierny do wygładzenia deseczek. Lakierobejca jest opcjonalna, warto jednak pokryć drewno ochronną warstwą. Ostatnie potrzebne elementy to młotek i gwoździe.

Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli wymarzyłeś sobie nowoczesny stojak na przyprawy. Możesz naturalnie rozejrzeć się za gotowymi stojakami. Przyprawniki Tadar oraz przyprawniki Orion są dostępne w stylowych zestawach ze stali nierdzewnej, która będzie wyglądać niezwykle elegancko w nowoczesnej kuchni. Jeśli chcesz stworzyć stojak na przyprawy z innego materiału niż drewno, młotek i gwoździe tu nie wystarczą. Będziesz potrzebować zaawansowanych narzędzi, takich jak wiertarko-wkrętarka oraz piła do metalu lub szlifierka kątowa.

Nowoczesny stojak na przyprawy może też posiadać obrotową podkładkę. Nic nie jest niemożliwe i wszystko zależy od Twoich umiejętności. Jeśli czujesz się pewnie, tworząc mechanizm, który sprawi, że Twój przyprawnik będzie się obracać, nic nie stoi na przeszkodzie. Upewnij się jednak, że projekt jest odpowiednio przygotowany. Gdy chcesz mieć stojak na przyprawy obrotowy, ale robienie go samodzielnie wykracza nieco poza Twoje możliwości, wielu producentów ma w swojej ofercie takie właśnie urządzenia. Możesz więc kupić na przykład przyprawnik Gald.

Jakie typy stojaków na przyprawy można zrobić?

Podstawowym rodzajem stojaków na przyprawy są naturalnie te wykonane z drewna. Najprostszy projekt takiego przyprawnika to kilka półeczek połączonych ze sobą za pomocą dłuższych desek umieszczonych po bokach. To nie jest jednak jedyna opcja. W zależności od tego, jakie lubisz kształty i co będzie najlepiej pasować do Twojej kuchni, możesz zaprojektować swój stojak na dowolny sposób. Świetnie sprawdzą się też stopniowane półki na solidnej podstawie lub wiszący stojak na przyprawy. Jeśli chcesz mieć stojak na przyprawy czarny, wystarczy go pomalować.

Stojak na przyprawy obrotowy to także dobra opcja, ponieważ zajmuje mniej miejsca w poziomie. Jego wykonanie jest nieco trudniejsze, niż w przypadku stojaka drewnianego, ale z pewnością efekt będzie wart wysiłku. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli wymarzyłeś sobie stojak na przyprawy metalowy. Obróbka metalu jest bardziej wymagająca niż praca z drewnem. Po udanym ukończeniu projektu możesz się jednak pochwalić rodzinie i znajomym. Kupno stojaka z pewnością nie może się równać dumie odczuwanej z powodu samodzielnego stworzenia urządzenia.

Jeśli brakuje Ci miejsca w kuchni, odpowiedni może okazać się stojak na przyprawy do szuflady. Bambusowy przyprawnik Tadar to świetna opcja w bardzo przystępnej cenie. Jeśli jednak chcesz stworzyć stojak na przyprawy do szuflady własnoręcznie, wystarczy, że przygotujesz sobie odpowiednie deski lub kawałki metalu i zbijesz je razem. W przypadku gdy nie potrzebujesz całego stojaka, są dostępne także niewielkie zestawy pojemników do soli, pieprzu octu i oleju, takie jak na przykład przyprawniki Olipac, przyprawniki Westmark, czy przyprawniki Maestro.

Czy warto samemu zrobić stojak na przyprawy?

Stojak na przyprawy kuchenne to bardzo przydatny element wyposażenia kuchni. Dostępnych jest wiele modeli stojaków w różnych formach, rozmiarach i kolorach. Jeśli Twoja kuchnia jest nowoczesna, do wnętrza doskonale będzie pasować stojak na przyprawy metalowy, który doda pomieszczeniu elegancji. Do bardziej tradycyjnie zaprojektowanej kuchni idealny będzie drewniany stojak na przyprawy. Drewno można pomalować na dowolny kolor, aby lepiej podkreślić styl wnętrza. Organizer na przyprawy do szuflady zaoszczędzi natomiast nieco cennego miejsca.

Wybór jest duży i niemal każdy znajdzie na rynku stojak na przyprawy, który zaspokoi jego wymagania. Jeśli jednak lubisz majsterkować lub żaden z modeli nie pasuje do Twojej kuchni rozmiarem czy kształtem, warto wykonać stojak na przyprawy własnoręcznie. Każdy parametr zależy wtedy tylko i wyłącznie od Ciebie. Możesz wybrać dowolny materiał i zaprojektować stojak, który idealnie wpasuje się do Twojego wnętrza.

Producenci akcesoriów kuchennych tworzą coraz bardziej wymyślne stojaki na przyprawy, oferując przyprawniki obrotowe, wiszące i półkowe w najróżniejszych kolorach. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz stworzyć fantazyjny stojak na przyprawy DIY. Wybierz słoiczki o odpowiednim dla siebie rozmiarze, a potem zbuduj urządzenie do ich przechowywania. Niwelujesz tym samym ryzyko, że się nie pomieszczą.

To ty decydujesz o tym, czy stojak będzie wykonany z bambusa, sklejki lub na przykład drewna wiśniowego. Wykończenie zależy tylko od Twoich fantazji, możesz więc zostawić stojak polakierowany bezbarwną lakierobejcą albo nadać mu dowolny kolor. Stojak na przyprawy czarny nada się do nowoczesnego wnętrza nawet wtedy, kiedy będzie zrobiony z drewna. Wystarczy więc zgromadzić odpowiednie narzędzia, zaszkicować projekt i zabrać się do pracy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.