Jak zrobić wentylator USB? Najlepsze sposoby
Spis treści:
Wiosna i lato to pory roku, podczas których wyjątkowo doskwierać może Ci upał. Spędzanie czasu przy komputerze dodatkowo potęguje to uczucie, ponieważ – czy to komputer stacjonarny, czy też laptop – są to urządzenia, które się nagrzewają. Jest na to rozwiązanie – możesz zrobić samodzielnie wentylator biurkowy USB. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne. Na początku trzeba znaleźć odpowiednie części składowe, z których stworzysz mini wentylator USB.
Jak zrobić domowy wentylator na USB?
Jeśli chodzi o elementy na wachlarz wentylatora, w tej kwestii ograniczyć Cię może jedynie wyobraźnia. Do stworzenia ostrzy posłużyć mogą na przykład stare płyty CD – jeśli zdecydujesz się na wybór tego tworzywa, wystarczy odpowiednio je naciąć i gotowe. Oczywiście możesz użyć w tym celu innego okrągłego materiału, najlepiej twardszego, na przykład plastiku. Jeżeli masz tworzywo w innym kształcie, najpierw je dotnij, a następnie zrób nacięcia od krawędzi do środka. Jeżeli chcesz ułatwić sobie tę czynność, możesz materiał potrzymać nad źródłem ciepła, co zwiększy jego plastyczność.
Do wykonania podręcznego mini wentylatora USB potrzebujesz jeszcze małego silniczka 5 V, który napędzać będzie Twój wiatrak. Znalezienie go jest dużo łatwiejsze, niż myślisz. Na pewno masz w domu jakiś sprzęt, który go posiada, a którego już nie używasz. Może to być stara suszarka do włosów, jakaś nieużywana zabawka na baterie dla dziecka czy mikser, który został zastąpiony nowoczesnym urządzeniem wielofunkcyjnym. Wystarczy, że swoje znalezisko zdemontujesz i wyjmiesz część, która jest Ci teraz potrzebna – wspomniany wcześniej silniczek.
Ze względu na to, że będziesz konstruować mały wentylator na USB, w grę wchodzą również silniczki ze starego odtwarzacza muzyki typu walkman, ale wyklucz mechanizmy z pralek, mikrofalówek i innych wielkogabarytowych sprzętów. Nie będą one przydatne ze względu na zbyt duży rozmiar oraz hałas, jaki generują.
Do niezbędnych elementów wentylatora USB należą również: kabel USB (dzięki niemu będziesz mógł podłączyć urządzenie do komputera lub do power banku), tuba lub inny element, z którego zrobisz część stałą Twojego wentylatora, spoiwa (czyli klej, taśma izolacyjna) oraz korek (który trzymać będzie ostrza). Przydatny może się okazać również nóż – wykorzystasz go do oczyszczania przewodów kabli.
Gdy masz już przygotowane łopatki, w środku konstrukcji umieść korek. Zamocowany do silnika sprawi, że ostrza w nim osadzone będą się obracać. Kolejnym etapem tworzenia wentylatora USB jest budowa stojaka – od Ciebie zależy, jakiej będzie wysokości. Ostatni krok to podłączenie kabla USB do silnika – w tym celu musisz odciąć przewód USB, ze środka usunąć zielone oraz białe przewody, a czarne i czerwone oczyścić. Połącz kable z silniczka z tymi z przewodu USB, dopasowując je do siebie kolorami, a powstały przewód zabezpiecz taśmą izolacyjną. Pozostaje tylko umieścić całość w podstawie i gotowe.
Polecane wentylatory USB
Co będzie potrzebne, aby zrobić wentylator USB?
Upalne lato w Polsce nie jest niczym niezwykłym, warto więc przygotować się do sezonu i zwiększyć swój komfort pracy podczas ciepłych dni. Nie każdego stać na zainstalowanie klimatyzacji w domu czy też kupno dobrej jakości urządzenia. Możesz udać się do sklepu ze sprzętem RTV i AGD lub spróbować samodzielnie skonstruować wentylator. Wystarczy niewielki nakład finansowy, żeby stworzyć mini wentylator USB. Warto zaznaczyć, że to mobilny przedmiot niewielkich rozmiarów, co sprawia, że jest łatwy w transporcie. Możesz zabierać go ze sobą do biura czy na wakacje. Idealnie nadaje się również do użytku domowego.
Co istotne, dzięki portowi USB możliwe jest podłączenie nie tylko do komputera, ale również do power banku. Podstawowy wentylator składa się z kilku części: wirnika – czyli części ruchomej, okrągłego magnesu umieszczanego w wirniku, uzwojenia miedzianego (to tam właśnie dostarczana jest moc) oraz ze stojana – czyli części stałej. Zasada działania wentylatora nie jest skomplikowana. Pod wpływem wytwarzanej elektryczności uzwojenie tworzy pole elektromagnetyczne, co z kolei powoduje, że wirnik, który posiada łopatki, zaczyna się obracać.
Jak widzisz, wcale nie potrzeba wielu elementów, żeby zrobić samodzielnie wentylator. Wystarczy kilka przedmiotów, które znajdziesz w domu.
Wady i zalety domowego wentylatora USB
Jeżeli chodzi o zalety domowego wentylatora USB, zaliczyć do nich trzeba gabaryty. Jest to urządzenie niewielkich rozmiarów, które możesz wszędzie ze sobą zabrać. Kolejnym atutem jest cena – pieniądze, które musisz zainwestować, są naprawdę niewielkie, ponieważ większość elementów potrzebnych do wykonania znajdziesz w swoim domu. Łatwa obsługa sprawia, że sprzęt wystarczy podłączyć za pomocą kabla USB, aby zaczął pracować. Jest to też sposób na rozwinięcie swoich umiejętności manualnych.
Do niewątpliwych wad takiego rozwiązania należy poświęcenie czasu i nakład pracy zależny od umiejętności – jeżeli jednak chcesz zrobić coś samemu, musisz się z tym liczyć. Nie wszystkie potrzebne elementy zawsze znajdą się w domu, czasem trzeba dokupić to, czego Ci brakuje. Jeżeli chodzi o wydajność – wykonując samemu wentylator USB, weź pod uwagę, że będzie on działał delikatniej, jest to amatorski sprzęt. Kolejnym minusem jest brak regulacji, co bezpośrednio powiązane jest z prostotą wykonania. Samodzielnie zmontujesz tylko podstawową wersję. Jeśli marzy Ci się na przykład bardziej skomplikowany w budowie wentylator bezłopatkowy USB, musisz nabyć go w sklepie.
Czy warto samemu zrobić wentylator USB?
Jeżeli chodzi o własnej roboty wentylator na USB, opinie są podzielone. Metoda ta znajdzie zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli masz potrzebę tworzenia i czujesz w sobie żyłkę majsterkowicza, warto spróbować, ponieważ może okazać się, że to rozwiązanie za niewielkie pieniądze w stu procentach spełni Twoje oczekiwania.
Komentarze (0)