Jak zrobić zdjęcie gwiazd?
Spis treści:
Kilka prostych zasad jak fotografować gwiazdy
Zdjęcia gwiazd na niebie cieszą się popularnością, gdyż prezentują się bardzo atrakcyjnie dzięki rozwojowi technologii. Jeśli i Ty pragniesz spróbować swoich sił, zadbaj o odpowiedni obiektyw, zdobądź podstawowe umiejętności i zapoznaj się z optymalnymi ustawieniami aparatu. Fotografia cyfrowa jeszcze nigdy nie dawała tak dużych możliwości, a to między innymi dzięki wysokiemu ISO i szerokim kadrom. Aparaty kompaktowe przynoszą doskonałe efekty pracy, nawet kiedy na dworze panują całkowite ciemności.
Dobrej jakości lustrzanki i obiektyw szerokokątny sprawią, że fotografowanie gwiazd, deszczu meteorytów oraz innych zjawisk, które przyciągają uwagę i wprawiają w zdumienie, będzie dla Ciebie bardzo przyjemnym i twórczym zadaniem. Zanim zaczniesz robić zdjęcia, dowiedz się, jaki sprzęt musisz mieć przy sobie, jakie ustawienia sprawdzą się najlepiej i które parametry zasługują na uwagę. Liczy się także cierpliwość i praktyka, gdyż z biegiem czasu staniesz się coraz bardziej obeznany i doświadczony. Przydadzą Ci się także podstawy astronomii.
Zanim fotografia gwiazd wprawi w zdumienie rodzinę czy znajomych, znajdź właściwe miejsce do pracy. Powinno być ono jak najbardziej zaciemnione, unikaj sztucznego oświetlenia, gdyż znacznie pogarsza efekty. Duże znaczenie odgrywa także statyw, brak ruchu i odpowiednia stabilizacja pozwolą Ci na zrobienie dobrej jakości zdjęcia nieba z gwiazdami. Następnie dobierz kadr i skieruj sprzęt w miejsce, które Cię interesuje – może to być Mleczna Droga albo Gwiazda Polarna.
Obiektyw Canon doskonale nadaje się do robienia zdjęć w nocy, ale przed przystąpieniem do pracy przeanalizuj, jakie są ustawienia aparatu oraz używanych dodatków. Opcja RAW sprawdzi się najlepiej, gdyż efekty pracy są dokładniejsze. Minimalne ISO to 3200, a ostrość ustawiaj ręcznie. Zadbaj o wyłączenie AF i zastosuj odpowiednią wielkość przysłony. Robienie zdjęć w nocy dostarcza dodatkowych wrażeń oraz jest bardzo wymagające.
Doskonały obiektyw Nikon oraz dobrej jakości aparat to cały czas nie wszystko. Kiedy wybierasz się na dłuższą wyprawę w celu uchwycenia pięknych widoków, pamiętaj o wyłączeniu redukcji szumów. Tylko w takim przypadku zdjęcia gwiazd na niebie prezentują się niezwykle atrakcyjnie i są bardzo dobrze naświetlone. Światło jest w stanie poprawić ogólne wrażenia i sprawić, że efekty pracy wprawią w zachwyt.
Jak przygotować się do fotografowania gwiazd?
Zdjęcia gwiazd nocą wymagają odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności skup uwagę na właściwie dobranym sprzęcie. Sigma obiektywy to doskonały wybór, od którego zależy jakość zdjęć i jednocześnie przyjemność w trakcie wykonywania pracy. Aparat fotograficzny ma wiele funkcji, dlatego, zanim jeszcze udasz się na wyprawę, wypróbuj różne opcje i możliwości, dowiedz się, jakie dodatki oferuje producent, a następnie zrób z nich dobry użytek.
Zanim zaczniesz tworzyć zdjęcia gwiazd na niebie, wybierz odpowiednie miejsce do pracy, takie, w którym masz doskonały widok i nie występuje sztuczne światło. To podstawa i jednocześnie warunek uzyskania dobrej jakości fotografii. Kolejny krok to wybór odpowiedniego czasu ekspozycji. W tej kwestii warto wziąć pod uwagę regułę 500, czyli opcję przeznaczoną do zdjęć galaktyki, która pozwoli uchwycić wszystkie detale i przynosi doskonałe rezultaty. Obiektyw Sony również ułatwi robienie fotografii.
Zdjęcie gwiazd prezentuje się najlepiej, kiedy wszystko odbywa się zgodnie z planem i instrukcją. Jeśli masz już dobrej jakości obiektyw zmiennoogniskowy, to w dalszej kolejności upewnij się, że robisz zdjęcia z odpowiednią ostrością. To zadanie jest stosunkowo łatwe, sprawdź, jak prezentują się gwiazdy (bez aparatu), a w dalszej części skontroluj pierwszy plan. Właściwa ostrość jest bardzo istotnym elementem, który przynosi pożądane rezultaty, dlatego zasługuje na szczególną uwagę.
Dobra fotografia gwiazd wymaga przygotowania, dlatego skorzystaj z dodatkowych opcji, które ma Twój sprzęt. Jakie funkcje sprawdzą się najlepiej? W pierwszej kolejności upewnij się, że włączyłeś interwał, konieczne zdecyduj się na manualne ustawienia (służy do tego wężyk spustowy). To najlepsze rozwiązania, kiedy pragniesz uwiecznić „szlaki gwiazd”, Księżyc również prezentuje się wtedy bardzo atrakcyjnie.
Polecane obiektywy
Obiektyw Tamron działa doskonale zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jednak aby zrobić dobre zdjęcie, upewnij się, że wizjer lustrzanki został przez Ciebie zakryty. Do wykonania panoramy musisz mieć zdecydowanie ponad 100 pojedynczych ujęć – wszystkie zdjęcia po połączeniu umożliwiają stworzenia atrakcyjnej całości. Kiedy sprzęt pracuje, pod żadnym względem go nie dotykaj. Zamiast tego kontroluj, czy wszystko przebiega bez komplikacji.
Zdjęcia nieba z gwiazdami wymagają zrobienia jednego ujęcia tzw. czarnej klatki. Ta obco brzmiąca nazwa oznacza, że powinieneś zasłonić obiektyw, a następnie kliknąć jedno albo kilka zdjęć. Kiedy zdecydujesz się na fotografowanie w nocy, musisz mieć świadomość, że to wymagające i pracochłonne zadanie. Najpierw ustal, jaki rodzaj zdjęć chcesz uzyskać, a dopiero później zainwestuj w dobrej jakości sprzęt i znajdź odpowiednie miejsce.
Fotografia nocnego nieba doskonale prezentuje się w nowoczesnym salonie, jako dodatek do młodzieżowego pokoju czy nawet sypialni. Obiektyw Olympus ułatwi pracę, ale dobrze, jeśli będziesz miał na uwadze, że inaczej wykonuje się kadry szlaków gwiazd, a co innego odgrywa kluczową rolę w przypadku meteorytów albo Księżyca. Gdy podejmiesz decyzję, nad czym pracujesz, wybierz parametry ekspozycji, skontroluj swój sprzęt oraz obiektywy (możesz mieć kilka w zapasie) i działaj.
Jaki sprzęt będzie potrzebny do robienia zdjęć gwiazd?
Zdjęcie gwiazd prezentuje się najlepiej, kiedy użyjesz odpowiednich narzędzi. Aparaty telefoniczne są coraz lepsze, ale pod żadnym względem nie zastąpią lustrzanki cyfrowej. Obiektyw stałoogniskowy, statyw i sporo wolnego czasu – to niezbędne elementy, bez których nie zrobisz dobrej jakości zdjęcia. Co ważne, Twój sprzęt powinien mieć stosunkowo dużą matrycę, wtedy efekty będą jeszcze lepsze, a detale bardziej widoczne.
Kiedy zdecydujesz się na obiektywy makro, w dalszej kolejności sprawdź, czy używany aparat ma dużą czułość ISO (ponad 6400 i więcej to wartości, które powinny Cię zainteresować). Fotografia nocnego nieba prezentuje się znakomicie, kiedy skorzystasz także z uchwytu paralaktycznego oraz autoguidera. Doświadczeni fotografowie wskazują na konieczność wzięcia ze sobą teleskopu. Wszystkie elementy odgrywają bardzo ważną rolę i umożliwiają uzyskanie doskonałych efektów.
Wracając jeszcze do obiektywów, kiedy jesteś początkującym fotografem, zdecyduj się na model szerokokątny, który ma krótką ogniskową. Sprzęt charakteryzuje się szerokim otwieraniem, przysłania i pochłania sporo światła, co przekłada się na zdjęcia dobrej jakości, które przyciągają uwagę. Kiedy próbujesz wykonać ujęcia z nieco dłuższym czasem ekspozycji, obiektyw Pentax zasługuje na Twoją szczególną uwagę, gdyż obroty wykonywane przez Ziemię nie wpłyną na jakość fotografii.
Technika fotografowania nocnego nieba
Nie ma jednego skutecznego sposobu robienia nocnych zdjęć, ale możesz skorzystać z kilku cennych wskazówek, które ułatwią pracę w ciemności. Wymagany jest dobrej jakości sprzęt, a także wiedza, jak dopasować ustawienia aparatu do charakterystycznych warunków panujących po zapadnięciu zmroku. W pierwszej kolejności zadbaj o idealną ciemność, czyli blisko nie powinny znajdywać się żadne źródła światła, gdyż wpłyną one bardzo niekorzystnie na jakość Twojej pracy (takiego efektu nie poprawi nawet dobrej jakości obiektyw Samyang).
Używany przez Ciebie aparat ma kilka rodzajów ekspozycji, które w trakcie pracy w nocy zmieniaj manualnie. Wybierz odpowiednią ostrość (bardzo ważne jest wyłączenie autofocusa) oraz sprawdź, czy parametry są właściwe. Wszystkie czynniki przełożą się na dobrej jakości zdjęcia. W dalszej kolejności zadbaj o przysłonę – ma być koniecznie na najniższym numerze, czyli f 2,8 albo 3,5. Wysokie ISO umożliwi Ci uchwycenie jak największej liczby gwiazd.
Ładne zdjęcia gwiazd na niebie powstają przy pomocy statywu fotograficznego, który zapewnia stabilność, właściwy kąt oraz optymalną wysokość. Tylko w takim przypadku kadrowanie nie przysporzy żadnych trudności. Dobrze sprawdzi się również wężyk spustowy. Najważniejsze, żebyś miał przy sobie obiektywy Fujifilm albo modele innej marki, które nigdy Cię nie zawiodą, a wręcz ułatwią pracę i przyniosą duże korzyści. Pamiętaj, wraz z biegiem czasu wypracujesz swoją własną technikę robienia zdjęć.
Aplikacja „Ślad gwiazd” do ich fotografowania
Ciemne niebo, jasne gwiazdy czy Księżyc to szczególnie lubiane przez fotografów obiekty, które stają się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze do fotografowania dzięki temu, że powstaje coraz więcej bardzo zaawansowanych narzędzi ułatwiających to zadanie. Dobrej jakości lustrzanki, statyw i obiektyw fotograficzny to podstawa, ale oprócz głównego sprzętu możesz zdecydować się na bardzo przydatną aplikację, która ułatwi Ci fotografowanie. Chodzi o „Ślad gwiazd” działającą w usłudze PlayMemories Camera Apps.
Wspomniana aplikacja pozwala na przygotowanie filmów, w których bardzo ważną rolę odgrywają gwiazdy, niebo, Księżyc czy też planety. W trakcie pracy wybierasz optymalny tryb, czyli możesz zdecydować się na Jasną noc (Bright Night), ciemną noc (Dark Night) albo inne ustawienia, które zostały umieszczone pod nazwą Custom. Bez problemu dostosujesz tryb do aktualnych warunków i stworzysz wyjątkowe kadry.
Aplikacja to przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż nie musisz już dłużej pobierać wielu obrazów na dysk komputera, zmieniać ustawień, edytować, a następnie przygotowywać filmów. Właśnie w tym celu stworzono „Ślad gwiazd” – w jednym miejscu tworzysz nagrania, w których główną rolę odgrywa niebo. Jeśli wybierasz się na wakacje i pragniesz przygotować video z udziałem gwiazd, upewnij się, że aplikacja jest dostępna w nowym miejscu.
Komentarze (0)