Jaka bateria do kuchni wybrać? Jaka będzie najlepsza? Dobra bateria kuchenna

| 0 Komentarzy
Wybór baterii kuchennej nie należy do najłatwiejszych. Jaką nabyć, aby była solidna i służyła przez lata?

Nowoczesne baterie można wyciągać, przekręcać, podświetlać i montować tak, jak nam się podoba. To daje szerokie pole do popisu i czyni kuchnię bardzo funkcjonalną.

Dobra bateria kuchenna jak kupić najlepszą?

Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ jest to zakup na lata. Pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak regulacja strumienia wody, rodzaj wylewki i jej zasięg. Dodatkowo istotne jest miejsce montażu czy sposób sterowania baterią kuchenną. Aby kupić dobrą i solidną baterię trzeba wiedzieć, jak jest zbudowana i do czego służą jej poszczególne elementy. Każdy kran składa się z uszczelki, pierścienia ozdobnego, perlatora, korpusu baterii, głowicy, śruby mocującej uchwyt oraz uchwytu. Pierścień ozdobny i korpus są tymi elementami, które odpowiadają za design oraz kolor. Kran może być srebrny lub beżowy, a także w jasnych, ciemnych lub bardziej glamour odcieniach (bateria kuchenna czarna, biała, złota bateria kuchenna).

Uszczelka, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za uszczelnianie zaworu, aby nie wyciekała z niego woda. Wyróżnia się kilka rodzajów takiej armatury. Uszczelkę gumową i fibrową pod grzybek, fibrowe pod krzywkę baterii, fibrowe pod głowicę baterii oraz O-ring. W zależności od tego, jaki mamy rodzaj kranu, wybieramy odpowiednią, która jest dedykowana danej baterii kuchennej. Dobrym pomysłem jest zaopatrzyć się w większą liczbę uszczelek dedykowanych konkretnemu modelowi. Wymiana uszczelki jest zabiegiem dosyć prostym, więc można zrobić to samodzielnie.

Ważnym elementem w budowie jest wcześniej wymieniony perlator. To niewielkich rozmiarów fragment, który mocuje się na końcu wylewki. Jego powierzchnia to siateczka z niewielkimi otworami. Służy do tego, aby oszczędzać i zmniejszać rachunki za wodę. Może być wykonany z plastiku, metalu lub silikonu. Na metalowych modelach częściej odkłada się kamień. Natomiast najmniej zbiera się na silikonowym, w dodatku ten materiał jest najbardziej wytrzymały. Dzięki temu, że powietrze i woda mieszają się w perlatorze, a strumień leje się pod większym ciśnieniem, zużywamy mniej wody, niż gdyby leciała samodzielnie. W takie udogodnienie jest wyposażona m.in. bateria kuchenna Deante.

Głowica to kolejny bardzo ważny element, który składa się na baterię kuchenną. Wyróżniamy egzemplarze do baterii dwuuchwytowych, mieszakowych oraz termostatycznych. Dodatkowo trzeba rozróżnić modele ceramiczne, a także uszczelkowe. Mieszakowe umożliwiają mieszanie się wody zimniej z ciepłą. Stosowane są głównie w bateriach jednouchwytowych. Pozwalają na regulowanie ciśnienia wody za pomocą dźwigni kranu. Głowice do baterii dwuuchwytowych umożliwiają przepływ osobno zimnej i ciepłej wodzie. Kontrola temperatury strumienia zachodzi za pomocą dwóch zaworów. Ostatni rodzaj to termostatyczne. Takie dają możliwość ustawienia temperatury wody, dzięki temu nie trzeba tego robić za każdym razem ręcznie.

Dobra bateria kuchenna to również taka, która jest odpowiednio dopasowana do zlewozmywaka. Jeżeli w kuchni mamy duży dwukomorowy typ, to najbardziej odpowiednia będzie opcja z długim wyciąganym wężykiem lub wysoka zamontowana na zlewie (na przykład bateria kuchenna Grohe). Taki kran umożliwia nalewanie wody do dużych garnków, które pod standardowymi modelami by się nie zmieściły. W przypadku małego wariantu z jednym otworem lub ociekaczem sprawdzi się niska jednouchwytowa bateria kuchenna Teka. Taki model jest dodatkowo wyposażony w ruchomą końcówkę, która ułatwi mycie zlewu i płukanie naczyń. Wysokie egzemplarze nie nadają się do małych i niezbyt głębokich zlewozmywaków, ponieważ rozpryskiwałyby wodę po całej kuchni. Z kolei wyciągany wężyk przy małym otworze zlewowym będzie nieestetycznie zwisał. Nie jest to wygodne ani praktyczne.

Jaki rodzaj baterii zlewozmywakowej będzie najlepszy do twojej kuchni?

Główne rodzaje baterii kuchennych to bateria kuchenna ścienna, stojące oraz sztorcowe, które można podzielić na wyjmowane (np. bateria kuchenna Ferro), składane oraz chowane w blat. Egzemplarze stojące są bezpośrednio przymocowane do zlewozmywaka. Wcześniej trzeba oczywiście wyciąć odpowiedni otwór na taki kran. Modele ścienne, jak nazwa wskazuje, są mocowane na ścianie, co pozwala ukryć całą instalację i przyłącza. Taki typ będzie wyglądał bardzo estetycznie.

Sztorcowe idealnie nadają się jako baterie podokienne. Model składany można złożyć dzięki specjalnemu systemowi, wówczas kran zajmuje o wiele mniej miejsca. Takie rozwiązanie jest przydatne, gdy mamy zlew pod oknem i chcemy mieć do niego nieograniczony dostęp. Egzemplarz z elastyczną wylewką (między innymi bateria kuchenna Franke) to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Umożliwia swobodne płukanie całego zlewozmywaka oraz sprawia, że mycie naczyń oraz żywności jest łatwe i mobilne.

Bateria chowana w blat to rewelacyjny pomysł, gdy mamy małą kuchnię. Takie rozwiązanie zaoszczędzi miejsce oraz sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać bardzo estetycznie. Dodatkowo ten model można chować w całości lub do pewnego stopnia. Niektóre z egzemplarze posiadają obie te opcje, inne tylko jedną. Bateria chowana w blat również fantastycznie sprawdzi się pod oknem, ponieważ nie będzie utrudniała do niego dostępu.

 

Oprócz podstawowych typów baterii kuchennych na rynku są dostępne modele bezdotykowe. Nie są bardzo popularne w gospodarstwach domowych, głównie używa się ich w przestrzeni publicznej, na lotniskach czy w galeriach handlowych. Warto jednak się nimi zainteresować, ponieważ taka bezdotykowa funkcja może przynieść pewne korzyści. Główną ich zaletą jest to, że oszczędzają wodę. Strumień wody leci tylko wtedy gdy czujnik wykryje ruch. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba pamiętać o tym, aby wyłączać co chwilę kran podczas zmywania. Inteligentny system zrobi to za nas. Oczywiście takie typy są droższe niż standardowe. Jednak długoterminowe oszczędzanie wody przyniesie większe korzyści naszemu portfelowi niż inwestowanie w tańszą baterię zlewozmywakową.

Polecane modele baterii zlewozmywakowych

Baterie kuchenne jedno- i dwuuchwytowe

Trzonek do baterii kuchennych może być jednouchwytowy lub dwuuchwytowy. W jednouchwytowych za pomocą jednej dźwigni sterujemy temperaturą wody oraz ciśnieniem strumienia. Dwuuchwytowe np. firmy Blanco, posiadają dwa kurki, za pomocą których regulujemy strumień wody oraz temperaturę. Jedno pokrętło służy do odkręcenia zimnej wody, drugie do odkręcenia ciepłej. Oba rodzaje uchwytów występują w bateriach naściennych oraz sztorcowych.

Te typy są dostępne na rynku w zestawie z nowoczesnymi wężykami, które posiadają wiele funkcji ułatwiających pracę w kuchni. Przykładowo krany z jedną i dwoma dźwigniami mogą posiadać wyciąganą wylewkę z długą sprężyną, która umożliwia nalewanie wody do pojemnika znajdującego się poza zlewozmywakiem. Baterie dwuuchwytowe są dostępne w bardzo eleganckich wersjach np. wykonane z mosiądzu czy złota. Takie modele będą się rewelacyjnie wpasowywać w styl rustykalny i glamour. Z kolei baterie KFA z jednym kurkiem są używane częściej w kuchniach w stylu nowoczesnym, industrialnym oraz skandynawskim. Ich design jest bardziej minimalistyczny, dzięki czemu uniwersalny.

Praktyczne wylewki w baterii kuchennej

Wylewka to kluczowy element baterii kuchennej, który ma wpływ na komfort używania całego zlewu. Dlatego musi pasować do zlewozmywaka oraz mieć odpowiednią wysokość. Zbyt niska wylewka może utrudniać płukanie dużych naczyń, a zbyt wysoka może rozpryskiwać wodę na cały blat. Kwestia umiejscowienia na blacie kuchennym też jest bardzo ważna, jeżeli mebel znajduje się pod oknem, wężyk powinien być do tego dostosowany. Głębokość, liczba oraz szerokość komór w zlewozmywaku to kolejne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę. Dodatkowo kwestie wizualne też nie pozostają bez znaczenia. Żeby kran dobrze się prezentował, to każdy element armatury musi się ze sobą zgrywać.

Wyróżnia się pięć podstawowych rodzajów wylewek do baterii kuchennej. Wyciągane, dwufunkcyjne, obrotowe, wysokie oraz takie, które łączą w sobie kilka rodzajów. Wylewka wyciągana pozwala na manewrowanie w pionie, na boki oraz na wyciąganie syfonu baterii kuchennej. Dzięki temu można nalewać wodę do naczynia poza zlewozmywakiem oraz łatwo płukać zlew, duże naczynia i produkty spożywcze. Taką wylewkę można całkowicie zabudować. Wówczas nie będzie widać sprężynki, gdy nie jest używana, jedynie wtedy, gdy ją wyciągniemy. Druga opcja to model z całkowicie widoczną sprężyną.

Wylewka dwufunkcyjna wyposażona jest w dwa tryby regulacji strumienia wody – strumień i spray. Pierwszy poziom regulacji pozwala na użycie lekkiej mgiełki wody. Służy do płukania delikatnych owoców i drogocennych naczyń, które pod normalnym ciśnieniem wody mogą się uszkodzić. Drugi strumień nadaje się do zadań specjalnych. Można nim płukać przypalone lub mocno brudne garnki i patelnie. Dodatkowo takie nowoczesne wylewki są wyposażone w funkcję szybkiego montażu, dzięki której taką armaturę możemy w prosty sposób złożyć samodzielnie.

Wylewka z funkcją obrotową to doskonałe rozwiązanie przy dużych, jedno- i dwukomorowych zlewozmywakach. Ten model może mieć krótki lub długi wężyk w zależności od tego, czego potrzebujemy do naszej kuchni. Ułatwia on płukanie zlewu oraz nalewanie wody do dużych i małych naczyń. Wylewki obrotowe nie są jednak aż tak mobilne jak wyjmowane, ich zasięg jest bardziej ograniczony. Dodatkowo funkcja obrotowa zazwyczaj występuje w klasycznych niskich kranach.

 

Wysokie warianty są wykorzystywane w bateriach kuchennych z długim korpusem (bateria kuchenna stojąca). Sprawdzają się głównie do głębokich zlewozmywaków, ponieważ w niskich woda może się rozpryskiwać na całą powierzchnię blatu kuchennego. Taka wylewka napełni wodą nawet bardzo wysokie garnki czy butelkę po wodzie. Ponadto bardzo dobrze się prezentuje, zwłaszcza gdy jest pozłacana lub w czarnym matowym kolorze. Ostatni rodzaj to modele, które łączą w sobie dwie lub więcej funkcji. Przykładem może być wysoka wylewka z obrotową końcówką oraz funkcją wyjmowania. Ruchomy wężyk to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które kochają gotować i spędzają w kuchni dużo czasu.

 

 

Udostępnij
4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.