Jaka bateria do laptopa? Oryginał czy zamiennik?

| 2 Komentarze
Laptopy to z założenia urządzenia mobilne, a te jak wiadomo, działają na zasilaniu bateryjnym.

Oczywiście możemy korzystać z urządzenia po podłączeniu do sieci energetycznej, ale jeśli musimy zabrać je w podróż, wtedy musimy się zdać na akumulator. Niestety nie zawsze ich wydajność nas zadowala, zaś kilkuletnie baterie bardzo często nadają się do wymiany. Jak wybrać akumulator do laptopa i na co zwracać uwagę?

Kiedy warto wymienić akumulator w laptopie?

Zacznijmy jak zwykle od początku, czyli pierwszych oznak, które powinny być dla nas sygnałem do wymiany akumulatora na nowy. Oczywiście najczęstszym powodem jest skrócony czas działania urządzenia na zasilaniu bateryjnym. Zazwyczaj nowa bateria jest w stanie zasilić laptop przez 2-3 godziny, zaś po kilku latach nie pozwoli nawet na kilka minut pracy. Zdarza się, że sprzęt wyłącza się natychmiast po odłączeniu zasilania. To oczywiście wyraźny sygnał, że przyszła pora na wymianę źródła zasilania.

Czasami degradacja wydajności baterii jest stopniowa i możemy mniej więcej przewidzieć, kiedy nadejdzie jej koniec. Bywa jednak, że bateria przestaje działać z dnia na dzień. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy urządzenie cały czas jest podłączone do prądu z zainstalowaną baterią. Ciągłe cykle doładowywania mogą ją zniszczyć, dlatego też zaleca się wyjmowanie baterii, gdy urządzenie będzie podłączone do prądu przez dłuższy okres czasu.

Polecane baterie do laptopów

Należy również pamiętać, że nawet podręcznikowe użytkowanie notebooka nie uchroni nas przed spadnięciem wydajności baterii. Z biegiem czasu parametry ogniw chemicznych ulegają degradacji, więc kilkuletni sprzęt na pewno nie będzie w stanie „wytrzymać na baterii” tak długo, jak na początku. Warto również pamiętać o temperaturze. Optymalną wartością dla większości źródeł zasilania jest przedział od 5 do 25 stopni Celsjusza. Gdy robi się cieplej, wydajność drastycznie spada. Co jednak zrobić, gdy bateria się zużyje? Co kupić?

Oryginalna bateria do laptopa

Oczywiście najlepszym wyborem będzie oryginalna bateria do laptopa, dedykowana do konkretnego modelu. Takie rozwiązanie ma wiele plusów:

  • Pewność, że bateria będzie działała dokładnie tak samo, jak poprzednia.
  • Najwyższa jakość wykonania.
  • Pełna gwarancja i wsparcie producenta.
  • Brak problemów ze zgodnością.

Niestety obok plusów są również minusy, które wiele osób zniechęcają do zakupu oryginalnego akumulatora. Oto najważniejsze:

  • Zazwyczaj bardzo wysoka cena.
  • Problemy z dostępnością.
  • Praktycznie zerowy wybór alternatywy np. o większej pojemności.

Reasumując, oryginalna bateria do laptopa to najlepszy wybór dla wymagających użytkowników, którzy oczekują najwyższej jakości i komfortu użytkowania. To również dobry pomysł na zapasowy akumulator, który sprawdzi się np. w podróży. Na oryginał warto się zdecydować również w okresie gwarancji laptopa, gdyż stosowanie zamienników może być niezgodne z jej zapisami.

Co to jest efekt pamięciowy baterii?

Efektem pamięciowym baterii nazywamy zespół zjawisk, które mają miejsce w akumulatorach Ni-Cd (niklowo-kadmowych) i Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorkowych). Efekt pamięci uwidacznia się obniżeniem napięcia wskutek nadmiernego, wielokrotnego ładowania. Może się też pojawiać, gdy naładujemy akumulator, a następnie pozostawimy na dłuższy czas. Wtedy zwiększa się jego oporność wewnętrzna.

Bateria do laptopa – jaki zamiennik?

Alternatywą dla oryginalnych baterii są oczywiście zamienniki. Wielu użytkowników laptopów sięga po nie, choć nie do końca wiedzą, jakie są wady i zalety takiej alternatywy. Sprawdźmy najważniejsze plusy zamienników:

  • Znacznie niższa cena w porównaniu do oryginalnych baterii.
  • Bardzo duży wybór, również modeli o większej pojemności.
  • Ciekawe rozwiązanie, jako dodatkowa bateria do laptopa.

Niestety obok zalet, znajdziemy wiele wad i wątpliwości. Oto najważniejsze z nich.

  • Problemy z gwarancją – zarówno na laptop, jak i zamiennik baterii.
  • Nie zawsze jakość wykonania jest na wysokim poziomie.
  • Deklarowane parametry nie zawsze są realne.
  • Sporadyczne problemy ze zgodnością (czasami wymagana aktualizacja BIOS-u).

Nie zawsze stosowanie zamienników jest opłacalne, gdyż słabsze jakościowo i znacząco tańsze rozwiązania mogą powodować problemy ze zgodnością, a nawet uszkodzić notebook. Dlatego też warto decydować się na produkty renomowanych firm, które oferują gwarancję oraz wsparcie techniczne. Zamiennik to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy sporadycznie korzystają z urządzenia poza domem lub szukają dodatkowej, zapasowej baterii.

Czy nowy akumulator trzeba formatować?

Wielu „specjalistów” w sklepach radzi swoim klientom, aby „sformatowali baterię”. Po pierwsze, poprawnym terminem jest „formowanie baterii”. Po drugie, jest to mit, który w dobie ogniw litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych ze sterownikami elektronicznymi nie ma kompletnie zastosowania. Co więcej, stosowanie cykli pełnego rozładowania i naładowania tj. od 0 do 100 i znów do 0 procent naładowania, może drastycznie obniżyć wydajność ogniwa. Pamiętajmy, że nowe bateria – w laptopach, tabletach, smartfonach itp. – nie posiadają efektu pamięci, więc możemy je doładowywać praktycznie w dowolnym momencie.

Jak utrzymać baterię w dobrym stanie?

Oczywiście warto stosować pewne zasady, które pozwolą zachować pełną wydajność przez dłuższy czas. Elektroniczne sterowniki co prawda nie pozwalają przeładować baterii, nie rozładowują również baterii do zera, ale warto unikać sytuacji, w których bateria zostanie rozładowana aż do wyłączenia się urządzenia. Jeśli stan naładowania wskazuje około 20 procent przed podróżą, bez obaw możemy doładować akumulator nawet przez kilkanaście minut. Nie wpłynie to negatywnie na jego wydajność. Jeśli zaś z laptopa nie będziemy korzystać przez dłuższy czas lub planujemy pracę na zasilaniu sieciowym, warto naładować baterię do poziomu około 50-60 procent, a następnie odłączyć ją od urządzenia.

Udostępnij
4,9
4 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Witam. proszę o pomoc w doborze zamiennika baterii do laptopa HP - KGJ-VKGD7-V9PMX7V804-084JF.Nie moge kupic oryginalnej.Wymagane parametry bateri to: LI-10N 10,8V 5200 mAh/56Wh.Za podpowiedz bede bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
W artykule napisali Państwo że konieczność formowania (formatowania) baterii litowo-jonowych to mit. W instrukcji do baterii litowo- jonowej Whitenergy zakupionej u Państwa, producent wskazuje: "Sugerujemy aby pierwszy raz ładować baterię do pełna. Pierwsze trzy sesje ładowania - należy odczekać do całkowitego rozładowania baterii a następnie ładować ją do pełna w celu prawidłowego sformatowania".

Skąd ta rozbieżność, kto ma rację i jak należy postępować - zgodnie z instrukcją producenta, czy zaleceniami anonimowego autora artykułu ?
Specjalista Morele | 13:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.