Jaka bieżnia do rehabilitacji? Co daje bieganie?

| 0 Komentarzy
Kontuzja uniemożliwia Ci treningi, a Ty chcesz wrócić do pełni formy? Sprawdź jaka bieżnia do rehabilitacji będzie najlepsza!

Kontuzja i rehabilitacja z nią związana to bardzo niekomfortowe doświadczenia. W procesie dochodzenia do pełni zdrowia liczy się każdy sposób, aby przyspieszyć go i odzyskać sprawność. Idealnym urządzeniem do tego celu jest bieżnia, która dzięki swojej budowie umożliwia bezpieczne ćwiczenia, które są korzystne przy wielu kontuzjach. Zatem jaka bieżnia do rehabilitacji będzie najlepsza? Jak ćwiczyć? Ile biegać na bieżni? Wszystkie pytania wraz z odpowiedziami w dalszej części tekstu.

Jaka bieżnia do rehabilitacji?

Dobierając odpowiednią bieżnię do rehabilitacji, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów i spojrzeć na sprawę pod innym kątem. Wymagania, jakie stawiane są przed rekonwalescentem — są zgoła inne, niż te stawiane przed zdrowymi profesjonalistami.

Oto krótka lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby bieżnia do rehabilitacji była funkcjonalna i bezpieczna:

  • amortyzacja
  • elektryczny napęd
  • szeroki zakres programów treningowych
  • dodatkowe uchwyty
  • przyrządy do mierzenia parametrów

Pierwszym i jednym z najważniejszych elementów jest amortyzacja. Bieżnia do rehabilitacji powinna ją mieć, gdyż to ona odciąża stawy oraz tłumi uderzenia. Jest to szczególnie ważne dla osoby nie w pełni sprawnej. Dzięki temu ćwiczenia są mniej ryzykowne i obciążające dla osoby trenującej. Kolejną pożądaną rzeczą jest odpowiedni napęd. Bieżnia elektryczna sprawdzi się dużo lepiej niż magnetyczna, gdy ćwiczący nie będzie musiał sam wprawiać ją w ruch, co wymaga wysiłku. Elektryczny silnik pozwala również utrzymywać jedno tempo, a osoba ćwicząca może skupić się na samym ćwiczeniu. Bardzo pomocny jest również duży zakres regulacji szybkości oraz programów treningowych. Dzięki nim możemy w szczegółowy sposób zaplanować przebieg sesji i wykorzystać urządzenie do maksimum. Bieżnia do biegania powinna mieć także specjalne uchwyty umożliwiające komfortowe trzymanie się podczas chodu lub biegu. Mogą być one w postaci poręczy lub bardziej wyciągniętych rękojeści. Jaka bieżnia do rehabilitacji będzie zatem najlepsza? Elektryczna, z amortyzacją, odpowiednimi uchwytami i szerokim zakresem programów treningowych. Bieżnia do rehabilitacji jest dobrym pomysłem, o ile jest dobrze dobrana. Bieżnia magnetyczna z racji braku amortyzacji oraz braku sterowania elektrycznego nie jest najlepszym pomysłem i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jedyną sytuacją, w której jej wybór będzie uzasadniony może być wczesny etap rehabilitacji, kiedy chodzimy tylko po bieżni i nie potrzebujemy amortyzacji czy funkcji utrzymywania tempa.

Najlepsze bieżnie

Co daje bieganie na bieżni?

Bieganie na bieżni daje bardzo wiele plusów. Poprawia ogólną wydolność organizmu, wpływa pozytywnie na mięśnie ud, pośladków, łydek, nóg i pleców. Kolejną korzyścią jest możliwość spalenia kalorii w sposób efektywny oraz zadbanie o swoje ciało, które staje się jędrniejsze i bardziej wyrzeźbione. W kontekście rehabilitacji najważniejsze są pierwsze trzy czynniki. Zwiększenie wydolności organizmu i poprawa ogólnej kondycji przyspieszy proces regeneracji. Angażowanie mięśni zapobieganie ich degradacji oraz będzie je rozwijało. Bieżnia do rehabilitacji ma też jeszcze jedną przydatną funkcję — przeciwdziała tyciu. Jeśli przez kontuzje nie możemy prowadzić aktywnego trybu życia to doskonały sposób na spalanie zbędnych kalorii.

Jak biegać na bieżni?

Choć bieganie na bieżni wydaje się bardzo łatwe, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów- zwłaszcza jeśli chodzi o rehabilitacje. Pierwszy z nich to bieganie tylko na środku pasa. Zapobiegnie to np. potknięciom. Kolejnym czynnikiem jest odpowiedni strój. Wygodne buty będą dawały stabilizacje i sprawią, że trening będzie stabilny. Niezwykle ważna jest też rozgrzewka, która zapobiega drobnym urazem czy nieprzyjemnym skurczom. Aby poprawnie biegać na bieżni, trzeba dostosować też odpowiednie tempo. Nie możemy forsować zbyt szybkiego, aby nie zmęczyć się przedwcześnie. Szybki bieg może być też niebezpieczny dla naszej kontuzji. Bieżnia do rehabilitacji jest bardziej bezpieczna niż ćwiczenia na dworze, ale należy również przestrzegać zasad, aby trening był efektywny i nie skończył się kolejną kontuzją.

Ile biegać na bieżni?

Odpowiedz na to pytanie w kontekście rehabilitacji, nie jest prosta. Wszystko Tak naprawdę zależy od osoby, która powraca do zdrowia. Dobrą radą jest obserwowanie swojego organizmu. Nigdy nie wolno ćwiczyć więcej niż pozwala nam na to zdrowie. Regularne dochodzenie do granicy wytrzymałości będzie ją systematycznie przesuwało, a nadwyrężenie się na początku procesu jedynie spowolni rekonwalescencje. Warto ćwiczyć też krócej i częściej niż jednorazowo a długo. Bieżnia do rehabilitacji jest dobra, ale cały czas należy pamiętać o ograniczeniach.

Najpopularniejszymi markami sprzętu do biegania w domu są: bieżnie Zipro, bieżnie Kettler oraz bieżnie Hertz.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.