Jaka ciastolina najlepsza do zabawy i edukacji?

| 0 Komentarzy
Dzieci uwielbiają formować, lepić i babrać się w plastelinie, ciastolinie, czy innych masach plastycznych.

Kiedyś na rynku królowała plastelina i masa solna, obecnie możemy przebierać między najróżniejszymi masami plastycznymi dla dzieci- ciastolinami, piankolinami, coolindami, piaskiem kinetycznym, czy modelinami. W artykule skupimy się na ciastolinie. Podpowiemy, jaka ciastolina jest najlepsza, od kiedy warto zainteresować się ciastoliną, jak z niej lepić i co robić, by ciastolina nie zaschła. Poradzimy również jak zmiękczyć zaschniętą i twardą ciastolinę i jak prewencyjnie zabezpieczać ją przed szybkim wysychaniem.

Jaka ciastolina najlepsza?

To pytanie budzi wiele emocji wśród maluchów i trochę konsternacji wśród rodziców. Nie można jednoznacznie określić, jaka ciastolina jest najlepsza, jednak możemy wytypować topowe produkty, które odznaczają się wydajnością, ładnymi kolorami i łatwością w lepieniu.

Ciastoliny od różnych producentów mają nieco inne właściwości, w przypadku miękkości, możemy wyróżnić:

  • Play-Doh plus,
  • Creative Plasticine,
  • Play-Doh,
  • Jovi,
  • Genio kids.

Play-Doh jest bardzo delikatna w dotyku i posiada przyjemny aromat. Creative Plasticine jest z kolei miękka, wilgotna i odznacza się delikatną fakturę, Jovi jest nieco bardziej elastyczna od poprzednich ciastolin, a Genio kids jest miękka, elastyczna i tania.

Warto zwrócić uwagę, że im bardziej ciastolina będzie krucha, tym więcej narobi bałaganu podczas zabawy. Miękkie ciastoliny lepiej sprawdzają się również w wyciskaniu, natomiast do formowania za pomocą foremek lub innych akcesoriów proponujemy masy zwarte.

Ciastoliny można ze sobą porównywać pod kątem dostępności kolorów, zestawów do zabawy, czy zapachu, jednak najważniejszym parametrem w zabawie ciastoliną jest łatwość jej obróbki. W tym przypadku pięć powyżej podanych ciastolin nie ma sobie równych.

Od kiedy ciastolina?

Większość ciastolin jest dla dzieci od 3 roku życia, jednak z większym lub mniejszym powodzeniem możemy stosować proste zestawy ciastolinowe w przypadku dwulatków, lub nawet mniejszych dzieci. W przypadku takiej zabawy należy pilnować malucha i udaremniać próby jedzenia kolorowej masy plastycznej.

Jaka ciastolina dla 2 latka?

Dwulatkom proponujemy kupić proste, kolorowe zestawy ciastoliny, lub nawet pojedyncze tuby z masą plastyczną. W tym wieku ciastolina będzie niesamowitą frajdą i zabawą, a dodatkowe skomplikowane w obsłudze akcesoria mogą okazać się całkowicie zbędne.

Ciastolina bez gotowania

Ciastolinę możemy również wykonać w domu. Istnieje dużo przepisów, które wymagają gotowania masy, jednak za pomocą mąki pszennej, soli, oleju roślinnego, proszku do pieczenia, barwnika i wrzącej wody, możemy wykonać ciastolinę bez gotowania. Pamiętajmy jednak, że tak przygotowana masa plastyczna będzie posiadała o wiele gorsze parametry, niż masy od topowych producentów.

Ciastolina- serie

Jeżeli nasz maluch jest fanem bajki Frozen i Elsy lub Anny, Spiderman'a, czy Stylowych kucyków, kupno tematycznej ciastoliny sprawi brzdącowi jeszcze większą frajdę. Zabawa ciastoliną w zestawie nawiązującym do ulubionej bajki lub bohatera wciągnie maluszka jeszcze bardziej w plastyczny świat ciastoliny. Popularne są też ciastoliny do robienia sztucznych lodów. By zabawić się w młodego lodziarza, proponujemy takie zestawy, jak Hasbro Play-Doh maszyna do lodów, Lody na patyku od Play-Doh, czy zestaw Magiczna lodziarnia.

Rodzaje ciastoliny

Producenci stają na głowie, by dostarczyć klientom i maluchom coraz ciekawsze masy plastyczne. Obecnie królują zwykłe, kolorowe ciastoliny, jednak na rynku możemy spotkać również ciastoliny brokatowe, które pięknie świecą światłem odbitym lub ciastoliny magnetyczne, które dzięki magnesom mogą nadać zabawie zupełnie innego znaczenia.

Ciastoliny magnetyczne mogą być przyciągane magnesem lub odpychane, a także mogą same przyciągać lub odpychać ferromagnetyki.

Polecana ciastolina dla dzieci

Najczęstsze pytania dotyczące ciastoliny

Czy ciastolina to to samo, co modelina?

Zdecydowanie nie. Modelina jest masą nieco trudniejszą w obróbce. Dzieci muszą czasem mocno się natrudzić, by zmusić modelinę do posłuszeństwa, a wyciskanie jej w wyciskarkach lub formowanie i cięcie plastikowymi nożyczkami mogłoby być opłakane w skutkach dla przyborów. Modelinę możemy na trwałe utwardzić za pomocą piekarnika lub gotowania.

Ciastolina jest o wiele bardziej plastyczna od modeliny, a także nie może zachować swojego kształtu mimo obróbki termicznej. Ciastolina może być również do woli wyciskana, formowana i wycinana.

Jak lepić z ciastoliny?

Wystarczy wyjąć ją z pudełka i międlić w rękach. Możemy tworzyć z ciastoliny fryzury, jedzenie, sylwetki zwierząt, domki, ludzików, drzewa i inne rośliny i wiele, wiele innych rzeczy, które przyjdą nam do głowy. Kompletne zestawy tematyczne mogą znacznie ułatwić nam zadanie, dzięki dołączeniu np. plastikowych bezpiecznych nożyczek, czy foremek do wyciskania.

Pamiętajmy, żeby nie trzymać niepotrzebnie ciastoliny „na powietrzu”. Wkładanie ciastoliny od razu do pudełka po skończonej zabawie zagwarantuje jej dłuższą świeżość i plastyczne właściwości.

Jak odświeżyć i zmiękczyć ciastolinę?

Zdarza się, że po pewnym czasie od kupienia, ciastolina zaczyna tracić swoją plastyczność i kolory. Wtedy wystarczy nam odrobina wody. Możemy rozegrać to na dwa sposoby. Po pierwsze, wlać niewielką ilość ciepłej wody (najlepiej przegotowanej lub przefiltrowanej) do pojemniczka z ciastoliną, poczekać aż masa wchłonie wodę, a następnie wygnieść ciastolinę z resztką płynu.

Drugim sposobem jest wyjęcie ciastoliny, sprasowanie jej na w miarę cienki naleśnik, a następnie oblanie jej przegotowaną lub przefiltrowaną, ciepłą wodą. Od 15 minut do nawet pół godziny (w zależności od stopnia wyschnięcia ciastoliny) należy na zmianę gnieść i dolewać wody. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji wsadźmy masę z powrotem do pudełka.

Dzięki tym zabiegom nie tylko sprawimy, że ciastolina odzyska swoje plastyczne i klejące właściwości, ale również odświeżymy jej kolory.

Co zrobić by ciastolina stwardniała?

Jeżeli borykamy się z problemem zbyt miękkiej i wodnistej ciastoliny, wystarczy, że zostawimy ją na wolnym powietrzu, ewentualnie przy jakimś źródle ciepła- np. na kaloryferze. Tak potraktowana masa szybko doschnie i stanie się bardziej twarda i krucha.

Co zrobić by ciastolina była miękka?

Analogicznie, wystarczy podlać masę niewielką ilością wody i ugniatać, dzięki czemu ciecz wsiąknie do masy i sprawi, że ciastolina będzie bardziej miękka i plastyczna.

Czy ciastolina brudzi?

Z reguły ciastolina nie brudzi palców i nie zostawia tłustych plam. Każdy producent tworzy nieco inną masę, w związku z czym mogą zdarzyć się takie ciastoliny, które zostawią tłuste plamy. Ciastoliny od Play-Doh, SES, Jovi, Genio Kids, czy Creative Plasticine nie pozostawiają żadnych plam.

Pamiętajmy, że im bardziej krucha będzie ciastolina, tym więcej okruchów i kawałków zostanie po zabawie. Wybierając miękkie masy, ograniczymy konieczność zbierania okruszków do minimum.

Czy ciastolina jest bezpieczna?

Ciastoliny są bezpieczne dla zdrowia pociech, o ile nie wylądują w buzi. Pamiętajmy o niepisanej zasadzie, którą kieruje się większość brzdąców- „Co do rączki, to do buzi”. Nie zostawiajmy pociechy samej zarówno z ciastoliną, jak i każdą inną zabawką.

Czy ciastolina jest trująca, czy jest toksyczna?

Absolutnie nie. Wszystkie ciastoliny dostępne w naszym sklepie są całkowicie bezpieczne, nie są trujące ani toksyczne. Oferujemy produkty tylko od sprawdzonych producentów. Wszystkie ciastoliny musiały przejść rygorystyczne testy oraz zdobyć wiele certyfikatów i atestów, by mogły trafić na sklepowe półki.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.