Jaka herbatka dla niemowlaka najlepsza? Którą wybrać dla małego dziecka?
Spis treści:
Napoje, które może pić dziecko, to mleko matki, mleko modyfikowane, woda mineralna niskomineralizowana i soczki - po ukończeniu 6go miesiąca życia. Niemowlak nie powinien pić zwykłej, czarnej herbaty, jednak istnieje kilka herbatek, które można przyrządzać dziecku. Jakie to herbatki? Jakie mają właściwości? Jak wybrać herbatkę dla niemowlaka?
Jaka herbatka dla niemowlaka?
Rodzice powinni przykładać dużą wagę do tego, co pije ich dziecko. Odpowiednio dobrane napoje wpłyną korzystnie na organizm malucha. Zły wybór może nieść ze sobą dość poważne konsekwencje. Wybierając napoje dla dzieci trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na ich skład: napoje z konserwantami, barwnikami i dużą ilością cukru można od razu odrzucić.
Polecane podgrzewacze i sterylizatory do butelek
Jeśli chodzi o niemowlaki, to trzeba uważać jeszcze bardziej - na początku od razu można zrezygnować ze zwykłej czarnej herbaty. Dzieci nie powinny jej pić ze względu na zawartość teiny. Czarna herbata zmniejsza przyswajanie niektórych substancji (np. żelaza), co może doprowadzić do anemii. W pierwszych miesiącach życia warto postawić na herbatki owocowe i ziołowe przeznaczone specjalnie dla dzieci (można je kupić między innymi w aptece). Jakie herbatki i napary ziołowe można przygotować dla niemowlaka?
Polecana jest:
- Herbatka z kopru włoskiego. Lecznicze właściwości kopru włoskiego wykorzystuje się w herbatkach polecanych między innymi na wzdęcia. Herbatki z kopru polecane są także na kolkę.
- Herbatka z rumianku. Rumianek działa przede wszystkim rozkurczowo, dlatego herbatki rumiankowe mogą pomóc w walce z bólem brzucha, przy zaparciach i wzdęciach.
- Herbatka miętowa jest dobra na zaparcia.
- Herbatka malinowa. Polecana na gorączkę.
- Herbatka lipowa. Podobnie jak herbatka z malin - pomaga przy obniżeniu gorączki.
- Herbatka z melisy. Pomoże w uspokojeniu, ale jest też polecana na kolkę.
- Napar z liści orzecha włoskiego może pomóc przy biegunce.
Od kiedy herbatka dla dzieci?
Tylko od rodziców zależy to, co jedzą i piją ich dzieci. Odpowiednia dieta i nawodnienie maluchów jest bardzo ważne i niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. Niektóre substancje zawarte w pokarmach i napojach są niebezpieczne dla zdrowia niemowlaków. Są to różnego rodzaju barwniki, konserwanty, a także cukier, który może zaburzać apetyt dzieci, a przede wszystkim doprowadzać do otyłości. W pierwszych miesiącach życia dzieci powinny pić tylko mleko i wodę, soczki wprowadza się nieco później. Dozwolone są także różnego rodzaju herbatki. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze i pomagają w walce z różnymi dolegliwościami. To od kiedy można podawać dziecku herbatkę, zależy przede wszystkim od jej rodzaju.
- Od 1go miesiąca życia dzieci mogą pić herbatki rumiankowe, anyżowe i z kopru włoskiego.
- Od 4go miesiąca życia maluchom można podać melisę i dziką różę.
- W 5tym miesiącu dziecko może pić herbatki malinowe.
- Od momentu ukończenia 6go miesiąca życia wolno podawać herbatki z lipy, z mięty i z kminku.
Jak przygotować herbatkę dla niemowlaka?
Przygotowanie herbatki zależy od jej rodzaju. Jeśli do przygotowania ma się mieszankę ziół lub torebkę, to najlepiej zrobić napar (gotową herbatę lub zioła zalać gorącą wodą na co najmniej 10 minut, potem rozcieńczyć i podać). Producenci oferują też herbatki granulowane. Zazwyczaj jedną czubatą łyżeczkę takiej herbaty zalewa się 100ml wody - zimnej, letniej lub ciepłej. Herbatki granulowane dla niemowlaków nie powinny zawierać chemicznych dodatków, ale lepiej się upewnić czytając ich skład. Najbezpieczniej zrobić herbatkę samemu lub zaparzyć torebkę - w tym przypadku też warto sprawdzić skład herbaty.
Herbatki dla niemowlaków - ważne informacje
Właściwości lecznicze ziół znane są od wieków. Niektóre z ziół można podawać dzieciom od pierwszego miesiąca życia. Herbatki ziołowe i owocowe dla najmłodszych polecane są przez wielu rodziców. Należy jednak pamiętać, że aby całkowicie wyeliminować niebezpieczeństwo związane z piciem ziół przez niemowlaki, lepiej skonsultować się z lekarzem dziecka i dokładnie wypytać go o właściwości poszczególnych herbatek oraz o to czy bez obaw można przyrządzać je dziecku. Przed podaniem dziecku sprawdź:
- Skład herbatki. Należy unikać wszelkich chemicznych dodatków.
- Zawartość cukru. Jest dość wysoka zwłaszcza w herbatach granulowanych. Na opakowaniu powinna być informacja ile gotowego napoju może dziennie wypić dziecko.
- Wiek,w którym można podać daną herbatkę. Producenci podają na opakowaniu, od którego miesiąca życia można dzieciom przygotować herbatki.
Przykładowo:
- herbatka z jabłkiem i melisą - dla dzieci od 6go roku życia,
- herbata na brzuszek dla dzieci od 4go miesiąca życia, w jej składzie można znaleźć anyżek, rumianek, koper włoski, laktozę i cukier,
- herbatka owocowa granulowana z witaminą C dla dzieci od 12go miesiąca życia,
- herbatka o smaku rumiankowym dla dzieci od 6go miesiąca życia.
Jeśli dziecko ma dolegliwości typu gorączka, zaparcia, wzdęcia, biegunka to należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie niebezpieczna jest gorączka i biegunka. Biegunka może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Herbatki, które podaje się dzieciom, szczególnie te lecznicze, mogą jedynie wspomóc walkę z dolegliwościami, po konsultacji rodziców z lekarzem. Herbatki owocowe można podawać dzieciom wedle własnego uznania, jednak należy pamiętać, aby uważać na zawartość cukru i substancji chemicznych.
Komentarze (2)