Jaka kamera bezprzewodowa do monitoringu? Jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Kamera bezprzewodowa to bezpieczeństwo i ochrona dla Twojego domu. Sprawdź, jaki model sprawdzi się u Ciebie.

Jaką kamerę bezprzewodową do monitoringu wybrać?

Bezprzewodowe kamery do monitoringu zyskują coraz większą popularność. Podczas gdy przewodowe kamery muszą być podłączane do instalacji przez profesjonalistę, bezprzewodowe kamery wi-fi mogą być zainstalowane przez każdego. Podłączenie i skonfigurowanie większość modeli nie zajmie Ci więcej niż trzydzieści minut. To równocześnie tańszy i dający więcej dodatkowych możliwości sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli bezprzewodowych kamer do monitoringu. Który w takim razie wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakiej kamery potrzebujesz ― np. wewnętrznej lub zewnętrznej ― oraz w jakim celu chcesz jej używać. Jeśli zależy Ci na odstraszeniu potencjalnego intruza, dobrym wyborem będzie większa kamera zewnętrzna bezprzewodowa. Kamera wewnętrzna może działać jako czujnik ruchu wewnątrz domu ― świetnie sprawdzi się więc, gdy znajdujesz się poza posesją. Minikamera bezprzewodowa ukryta w zabawce lub książce zapewni Ci dyskretny podgląd wybranych części domu, z powodzeniem zastępując elektroniczną niańkę.

Mimo swojej nazwy, wiele kamer bezprzewodowych nie jest całkowicie bezprzewodowa. Niektóre modele należy podłączyć do gniazdka za pomocą kabla zasilającego. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku niektórych urządzeń do użytku wewnętrznego. Zazwyczaj jednak spotkasz wewnętrzne kamery bezprzewodowe na baterie wielokrotnego ładowania, natomiast kamera zewnętrzna bezprzewodowa z akumulatorem będzie potrzebować ładowarki lub panelu ładującego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery bezprzewodowej?

Bezprzewodowe kamery często określane są „inteligentnymi kamerami”, ponieważ są sterowane za pomocą aplikacji na smartfonie i mogą integrować się z inteligentnymi urządzeniami domowymi i systemami, takimi jak Asystent Google, Amazon Alexa, głośniki oraz światła. Przy wyborze kamery bezprzewodowej przede wszystkim zwróć uwagę na siłę sygnału wi-fi i ustawienie routera w Twoim domu ― jest to istotne dla prawidłowej, nieprzerwanej pracy kamery.

Pamiętaj, by wybrany model był przystosowany do miejsca, w którym będzie zainstalowany. Kamera bezprzewodowa wewnętrzna zazwyczaj nie będzie nadawać się do użytku zewnętrznego. Zwróć też uwagę na to, jaki obszar chcesz monitorować. Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami takimi jak sposób zasilania czy kąt widzenia. Obecne na rynku kamery bezprzewodowe obrotowe zewnętrzne i wewnętrzne, jak np. kamery bezprzewodowe Xiaomi, pozwalają na swobodne regulowanie kąta nagrywania. Dzięki możliwości obracania urządzenia kamera może uzyskać panoramiczny widok.

Kolejnym elementem wartym rozważenia jest wielkość kamery. Do monitorowania dziecka lub pupila wystarczą najmniejsze kamery bezprzewodowe. Jeśli chcesz obserwować wnętrze domu podczas Twojej nieobecności, wybierz średniej wielkości modele stojące lub podwieszane pod sufitem, natomiast w celu odstraszenia nieproszonych gości zainstaluj większą kamerę przed drzwiami wejściowymi lub w okolicach furtki. Przed zakupem weź pod uwagę również dodatkowe funkcje kamer bezprzewodowych, takie jak te wymienione w dalszej części artykułu.

Polecane bezprzewodowe kamery do monitoringu

Monitoring bezprzewodowy ― jak działa?

Kamera bezprzewodowa wi-fi wykorzystuje sieć do przesyłania nagrań z monitoringu do serwera w chmurze internetowej. Dzięki temu możesz oglądać nagrany materiał na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu ― laptopie, smartfonie czy też tablecie. Obraz udostępniany jest w czasie rzeczywistym, a Ty masz do niego dostęp przez całą dobę. Połączenie kamery jest szyfrowane, co sprawia, że zapisy z urządzenia są trudne do przechwycenia przez niepożądanego użytkownika.

Kamery do domu, np. mini kamery bezprzewodowe z czujnikiem ruchu, mogą włączać nagrywanie dopiero w momencie, gdy wykryją w pomieszczeniu niespodziewany ruch. Urządzenie natychmiast wysyła powiadomienie do aplikacji, co sprawia, że możesz od razu kontrolować, co się dzieje. Kamera zewnętrzna bezprzewodowa, np. kamera bezprzewodowa Hickvision, dysponuje dodatkowo funkcją alarmu. Jeśli zależy Ci na nocnym monitoringu, sprawdź bezprzewodowe kamery noktowizyjne, takie jak bezprzewodowa kamera Digicam.

Nowoczesne kamery IP, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, mogą służyć jako wideofon ― urządzenia przesyłają powiadomienia za każdym razem, gdy ktoś pojawi się przed drzwiami. Wbudowany mikrofon pozwoli Ci na komunikację z gościem, nawet gdy znajdujesz się daleko poza domem. Jeśli przegapisz czyjąś wizytę, dzięki nagraniom i zdjęciom z kamery możesz sprawdzić, kto Cię odwiedził. Niektóre modele mają też funkcję rozpoznawania twarzy ― będziesz otrzymywał sygnał za każdym razem, gdy w domu pojawi się ktoś nieznajomy.

Jak podłączyć kamerę bezprzewodową?

Instalacja kamery wewnętrznej może być bardzo prosta. Wystarczy, że znajdziesz dla niej płaską, stabilną powierzchnię. Urządzenie wystarczy włączyć i zsynchronizować z aplikacją mobilną za pomocą telefonu lub komputera. Najlepiej jest umiejscawiać wszystkie modele wysoko, niezależnie od tego, czy znajdują się one w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Intruz nie będzie mógł ich łatwo złapać lub zasłonić. Wyjątkiem jest minikamera bezprzewodowa. Ukryta kamerka może być zainstalowana w przedmiotach codziennego użytku.

Aby przymocować kamerę do ściany lub sufitu, użyj dołączonego do wyposażenia uchwytu montażowego. W przypadku lżejszego modelu, możesz to też zrobić za pomocą taśmy dwustronnej, co jest dobrym pomysłem, jeśli w pewnym momencie będziesz miał zamiar przenieść urządzenie. Kiedy wiesz, że chcesz zainstalować kamerę na stałe w wyznaczonym miejscu, zabezpiecz ją za pomocą śrub.

Instalacja odpornej na warunki atmosferyczne zewnętrznej kamery może być równie łatwa, w przypadku, gdy jest zasilana bateryjnie lub akumulatorowo. Naładuj akumulator, a następnie wybierz miejsce instalacji, aby upewnić się, że kamera bezprzewodowa wi-fi znajduje się w zasięgu sieci, a widok obejmuje cały obszar, który wymaga zabezpieczenia. Zamontuj wspornik montażowy za pomocą śrub, ponieważ taśma dwustronna na zewnątrz może okazać się niewystarczająca.

Po przymocowaniu kamery w wybranym miejscu niezbędna będzie jej konfiguracja. W tym celu konieczne jest pobranie odpowiedniej aplikacji na telefon lub inne urządzenie mobilne. Aplikacja przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki aktywacyjne i konfiguracyjne ― uruchamiając kamerę po raz pierwszy konieczne będzie podłączenie jej do sieci wi-fi, podając hasło zabezpieczające. Za pomocą aplikacji będziesz mógł zdalnie kontrolować funkcje urządzenia oraz przechwycić obraz z kamery w czasie rzeczywistym.

Dodatkowe wyposażenie kamer bezprzewodowych

Decydując się na zakup konkretnego modelu, wraz z kamerą otrzymasz dodatkowe zaopatrzenie. Kamera zewnętrzna z akumulatorem będzie mieć w wyposażeniu uchwyt montażowy oraz zasilacz. Do niektórych modeli może być dołączona mała bateria słoneczna, będąca samodzielnym źródłem zasilania dla urządzenia. Mini kamera bezprzewodowa oraz kamery bezprzewodowe na baterie sprzedawane są zazwyczaj razem z ładowarką sieciową, kablami USB do stałego zasilania oraz kartą SD.

W celu wydajniejszego użytkowania kamery, możesz dokupić osobno akcesoria takie jak dodatkowe karty pamięci, dzięki którym przechowasz nagrania i z łatwością do nich powrócisz np. w przypadku zbierania materiału dowodowego. Automatyczne zapisywanie na kartach SD uruchamia się, gdy kamera wykryje niepożądany ruch. Da się również ustawić preferowane godziny zapisu za pomocą aplikacji. Do kamery zamontowanej na zewnątrz warto rozważyć zakup routera zewnętrznego ― dzięki temu zyskasz pewność, że urządzenie nigdy nie straci połączenia z siecią.

Mamy nadzieję, że powyższy miniporadnik okaże się dla Ciebie przydatny. Podczas zakupów pamiętaj, że inwestycja w bezprzewodową kamerę do monitoringu to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo.

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.