Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka karta graficzna dla grafika?

| 0 Komentarzy
Jak wybrać kartę graficzną do projektowania grafiki? Na co zwrócić uwagę?

Choć mogłoby się wydawać, że do tworzenia grafiki potrzeba topowej karty graficznej, to nie zawsze jest to prawdą, a wielu grafików z powodzeniem użytkuje starsze układy graficzne – wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac graficznych oraz od tego, w jakim programie się pracuje. Oczywiście nie oznacza to, że do grafiki wystarczy słaba karta zintegrowana. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Polecane karty graficzne

Jaką kartę do grafiki wybrać? Od czego zacząć?

Oferta kart graficznych, które sprawdzą się w komputerze grafika, jest na tyle szeroka, że warto już na wstępie określić kilka kwestii:

  • Dostępny budżet – to rzecz priorytetowa, gdy musimy zmieścić się w ściśle określonej kwocie. Warto od razu zastanowić się nad maksymalną kwotą, jaką można przeznaczyć na zakup karty graficznej – to ułatwi wyselekcjonowanie modeli, które mieszczą się w przyjętym przedziale cenowym.
  • Zastosowanie – grafika to dość szeroki obszar działalności. Praca nad zdjęciami i grafiką 2D nie wymaga tak wydajnej karty graficznej, jak obróbka grafiki 3D lub tworzenie animacji. Karta do Photoshopa nie musi być modelem topowym, gdyż priorytetem jest tu raczej wydajny procesor, dysk SSD oraz odpowiedni zapas pamięci RAM.
  • Kompatybilność z komputerem – wybór karty graficznej warto uzależnić od innych podzespołów, gdyż istotna jest zarówno czysta kompatybilność podzespołów, jak również ich zbliżona wydajność. Na nic nie zda się zakup topowej grafiki, gdy dysponujemy słabym procesorem lub minimalną ilością pamięci RAM.

Jaka karta graficzna do grafiki i obróbki zdjęć? Jak wybrać?

Zakup karty graficznej do prac graficznych nie oznacza konieczności sięgania po najdroższy model. Priorytetem jest bowiem, w większości przypadków, wydajny procesor oraz pamięć RAM, gdyż to te elementy są wykorzystywane przez większość programów graficznych. Nie oznacza to, oczywiście, że warto rezygnować z dobrej karty graficznej. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę:

  • Pamięć RAM karty – to ona odpowiada za przechowywanie bieżących danych graficznych. Im wyższa pojemność pamięci RAM w karcie graficznej, tym lepiej i to nie tylko w odniesieniu do pracy w programach graficznych, ale także w grach. Istotny jest również rodzaj pamięci RAM (GDDR5, GDDR6 – im nowszy, wyższy, tym lepiej).
  • Szyna danych – jej szerokość jest wyrażana w bitach. Szyna danych odpowiada za transmisję danych – im jest ona szersza, tym sprawniejsze przekazywanie danych.
  • Opcja łączenia kart – jeśli planujemy stosowanie kilku kart graficznych w komputerze, to warto upewnić się, że wybrany model nadaje się do takiego zastosowania.
  • Złącza – warto sprawdzić, jakie złącza oferuje karta graficzna. Warto zwrócić uwagę zarówno na złącza służące do podłączania monitora (DVI, HDMI, Display Port), jak również na złącze zasilania.
  • Wymiary karty – to kwestia, która nie ma przełożenia na potencjał karty, ale ma znaczenie dla kompatybilności karty z obudową. To ważny parametr szczególnie dla osób, które korzystają z kompaktowych obudów komputerowych.
  • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej.
  • Cena – wydajne układy graficzne nie należą do tanich, ale stwarzają najszersze możliwości w pracy oraz w grach. Jeśli szukamy grafiki w rozsądnej cenie, to warto rozejrzeć się nie wśród najnowszych propozycji, ale wśród kart debiutujących wcześniej – ceny spadają, gdy na rynek trafiają nowsze modele.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej do grafiki?

Oferta kart graficznych, które można wybrać do grafiki, jest dość szeroka. By sięgnąć po odpowiedni model, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych kwestii:

  • Popularność karty graficznej – warto sprawdzić, jak wybrany model karty graficznej jest postrzegany przez użytkowników. Wiele osób dzieli się swoimi przemyśleniami w testach i recenzjach, a to cenne źródło informacji na temat tego, jak karta graficzna spisuje się w praktyce.
  • Liczba jednostek przetwarzania – im będzie ich więcej, tym lepiej. W przypadku kart graficznych NVIDIA chodzi o liczbę rdzeni CUDA i zasada jest identyczna – im jest ich więcej, tym lepiej.
  • Taktowanie karty graficznej – warto zwrócić uwagę na taktowanie rdzenia karty oraz pamięci karty. To kwestia, która wpływa na wydajność układu – im taktowanie wyższe, tym lepiej.

Trudno wskazać jedną, najlepszą kartę graficzną do grafiki. Niektórzy sięgają po popularny model GTX 1060 6GB, inni stawiają na RTX 2060 do grafiki 3D oraz gier, a sporo osób korzysta ze starszych konstrukcji, jak GTX 1030 lub 1050. Możliwości jest wiele, a ostateczny wybór i tak zależy od zasobności portfela i konkretnych planów, co do wykorzystania karty w praktyce.

2,6
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.