Jaka karta graficzna do gier? Jaka najlepsza?

| 4 Komentarze
Jaka karta graficzna do gier jest warta zakupu? Czym się kierować kupując GPU? Podpowiadamy!

Nie ulega wątpliwości fakt, że karta graficzna to zdecydowanie najważniejszy komponent każdego komputera dla gracza. To właśnie karta graficzna odpowiada za wrażenia z poszczególnych gier PC, czyniąc granie przyjemną rozrywką. Dzięki mocy obliczeniowej układu GPU komputer może generować kolejne klatki obrazu, by następnie przesłać je do podłączonego monitora, telewizora czy projektora. Karta graficzna i jej wydajność mają najistotniejszy wpływ na to, ile klatek na sekundę zobaczymy, a zatem na płynność obrazu. Od jej mocy zależy również rozdzielczość obrazu (im mocniejsza karta graficzna, tym w wyższej rozdzielczości możemy grać), a także szczegółowość grafiki w grach.

Naturalnie, im mocniejsza grafika, tym nasze gry będą bardziej szczegółowe. Można również pokusić się o aktywowanie jednej z najnowocześniejszych technik przetwarzania obrazu, by obraz z gry prezentował się jeszcze lepiej. Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej? Które karty graficzne znajdziecie w sklepie Morele? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszej publikacji.

Dobra karta graficzna do gier, czyli jaka?

To jedno z najpopularniejszych pytań związanych z wyborem karty graficznej. Czym tak właściwie powinna wyróżniać się dobra karta graficzna do gier? Jak powinna prezentować się jej specyfikacja i co konkretnie decyduje o tym, że warto zarekomendować zakup danego modelu? Czynników jest przynajmniej kilka, z których omówimy te zdecydowanie najbardziej istotne.

Żeby z czystym sumieniem móc powiedzieć, że w naszym komputerze znajduje się dobra karta graficzna, przed jej zakupem musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dobra karta graficzna, czyli właśnie taka, która idealnie odpowiada naszym potrzebom. Nie od dziś wiadomo, że dla jednego gracza właściwym rozwiązaniem będzie wyłącznie najdroższa i najbardziej zaawansowana karta, podczas gdy inny będzie bardzo zadowolony z osiągów jednego z podstawowych układów. Definiując pojęcie dobra karta graficzna do gier nie możemy zatem skupić się wyłącznie na wydajności. Liczy się również to, czy dana karta zmieści się w założonym budżecie, a także to, czy zgra się z pozostałymi podzespołami naszego komputera.

Jaka karta graficzna do gier będzie najlepsza właśnie dla nas? Ustalmy kilka istotnych kwestii. Oto one.

  • Dostępny budżet – zakup karty graficznej nie należy do najtańszych, a wręcz przeciwnie. To jeden z najdroższych podzespołów składających się na komputer PC, a bardzo często po prostu najdroższy. Ile kosztuje obecnie karta graficzna do gier? Choć sytuacja na rynku GPU wydaje się powoli stabilizować, o powrocie do cen sprzed 2020 roku możemy zapomnieć. Zakup niezłej karty graficznej do gier to koszt około 2000 złotych. Oczywiście można wydać na ten cel również pięciokrotnie więcej, jednak tylko w niektórych przypadkach będzie to konieczne czy uzasadnione. Ważne jednak, by wystrzegać się zarówno modeli bardzo podstawowych, z których żaden gracz zadowolony nie będzie, ale również najbardziej zaawansowanych, dedykowanych profesjonalistom. Najpotężniejsze karty graficzne na rynku służą głównie twórcom kreatywnym i tym, którzy transmitują swoje wirtualne zmagania w internecie. Pozostali z całą pewnością mogą zdecydować się na model zdecydowanie tańszy, niż taki z najwyższej półki cenowej.
  • Konkretne oczekiwania – by dowiedzieć się, jaka karta graficzna będzie adekwatna do naszych potrzeb, musimy je dokładnie określić. Jeśli nie planujemy grać w najnowsze gry, wymagające bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, a chcemy skupić się na nieco starszych, ulubionych tytułach, jeden z podstawowych modeli wystarczy. Jeżeli jednak chcemy grać we wszystko, co najnowsze, w dodatku w wysokiej rozdzielczości, idealnej płynności i z włączonym ray tracingiem, przyda się zdecydowanie lepsza karta. Jeszcze inna będzie adekwatna dla tych graczy, którzy chcieliby grać komfortowo we wszystkie gry, ale np. tylko w rozdzielczości Full HD. Bardzo dużo graczy jest również w stanie zaakceptować to, że dla zachowania idealnej płynności będzie trzeba ograniczyć jakość grafiki. Zastanówmy się zatem, czego tak właściwie oczekujemy i ile jesteśmy w stanie za to zapłacić.
  • Kompatybilność z pozostałymi podzespołami – karta graficzna to bardzo ważny komponent komputera dla gracza, jednak wcale nie jedyny. Jak w każdym komputerze PC, w nim również znajduje się procesor, dysk, pamięć RAM czy płyta główna. By uzyskać pożądany efekt, wszystko musi być ze sobą kompatybilne. Dobrze by było, gdyby płyta główna i procesor dysponowały pełnym wsparciem dla danej karty graficznej, tj. oferowały obsługę najnowszego standardu PCI Express, z jakim zgodna jest konkretna karta. Warto również pamiętać o tym, by nie sparować zbyt mocnej karty graficznej ze zbyt słabym procesorem. Dojdzie wówczas do tzw. efektu bottleneck, przez który karta nie będzie mogła pracować z maksymalną wydajnością. Choć dysk komputera nie jest szczególnie istotny dla samej karty graficznej, jeśli okaże się zbyt wolny, kolejne etapy gry będą ładowały się dłużej, a to może skutecznie ograniczyć przyjemność z grania. Do nowych gier polecane są tylko i wyłącznie dyski SSD.

Czym wyróżnia się najlepsza karta graficzna do gier?

Najlepsza karta graficzna do gier to taka, która z nawiązką spełnia postawione przed nią wymagania. Czym powinna się wyróżniać? Ogólnie rzecz ujmując bardzo wysoką wydajnością. Przechodząc do szczegółów okazuje się, że istotnych parametrów jest o wiele więcej. Na końcową wydajność karty i przydatność w grach składa się bowiem dużo różnych czynników. Niektóre z nich zależą od konstrukcji karty, a inne od wspieranego oprogramowania czy zainstalowanych sterowników.

Jaka jest najlepsza karta graficzna do gier? To taka, która ma sporo do zaoferowania w każdym z poniższych parametrów.

  • Ilość i rodzaj pamięci VRAM – współczesne gry komputerowe są bardzo wymagające pod względem ilości dostępnej pamięci operacyjnej. Gracze nie powinni zwracać uwagę na karty graficzne, które oferują mniej niż 6 GB pamięci VRAM. To absolutne minimum, poniżej którego nie powinno się schodzić. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak karta dysponująca 8 GB VRAM, a nawet 12 GB VRAM, jeśli planujemy grać z większą ilością detali bądź w wyższej rozdzielczości.
  • Jednostki przetwarzania – to właśnie od ich liczby, w największym stopniu, zależy wydajność karty graficznej. Im jest ich więcej, tym lepiej. To parametr szczególnie istotny wtedy, gdy zastanawiamy się nad dwoma kartami graficznymi, z których jedna jest nieco droższa od drugiej. Różnica w ilości jednostek przetwarzania pomoże w orientacyjnym ustaleniu, o ile droższa karta będzie wydajniejsza od tańszej.
  • Zastosowane złącza – współczesne karty graficzne są w tym aspekcie bardzo zbliżone do siebie. W momencie, gdy standard DVI powoli przechodzi do historii, na tylnej krawędzi karty graficznej znajdziemy tylko dwa rodzaje złącz, czyli DisplayPort i HDMI. Pierwszy z nich najczęściej wykorzystywany jest do połączenia komputera z monitorem, z kolei drugi w przypadku wyświetlania obrazu na telewizorze, projektorze itp. Najczęściej karta graficzna do gier posiada cztery wyjścia obrazu. Są jednak modele, gdzie znajdziemy tylko dwa wyjścia. Naturalnie, im więcej, tym lepiej, zwłaszcza gdy chcemy korzystać z wielu monitorów.
  • Chłodzenie – najlepszym rozwiązaniem, w przypadku karty graficznej do gier, jest tzw. chłodzenie półpasywne. Jego zastosowanie oznacza, że w spoczynku wentylatory karty nie obracają się, przez co ta pracuje zupełnie bezgłośnie. Wentylatory aktywowane są dopiero wówczas, gdy karta osiągnie określoną temperaturę. W zależności od modelu niereferencyjnego karty graficznej, najczęściej spotykamy układy z jednym, dwoma bądź trzema wentylatorami. Co do zasady, większa ilość wentylatorów przekłada się na niższą prędkość obrotową, a co za tym idzie wyższą kulturę pracy GPU.
  • Obsługiwana rozdzielczość – najczęściej stosowane rozdzielczości w monitorach dla graczy to Full HD, 1440p (2K) oraz 4K. Współczesna karta graficzna dla graczy bez problemu poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu w każdej z nich, jednak od samego wyświetlenia do zadowalającej jakości jest jeszcze daleka droga. Co do zasady, tańsze karty graficzne do gier pozwalają na komfortową rozrywkę w Full HD. Droższe o około 1000 złotych modele to bardzo dobry zakup pod kątem grania w 1440p, zaś niemal najbardziej zaawansowane modele, takie jak NVIDIA GeForce RTX 3080, sprawdzą się w rozdzielczości 4K.
  • Taktowanie – różnica w taktowaniu rdzenia i pamięci operacyjnej może mieć znaczenie przy wyborze poszczególnych modeli niereferencyjnych, wykorzystujących ten sam układ graficzny. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Wyższe taktowanie może również świadczyć o bardziej zaawansowanym układzie chłodzenia karty. Nie jest to jednak wyrocznia. Może się okazać, że taktowania poszczególnych kart różnią się od siebie jedynie nieznacznie.
  • Magistrala pamięci – czyli w potocznym języku szyna pamięci. Obecnie 128 bit to absolutna podstawa, jednak coraz częściej taka przepustowość okazuje się niewystarczająca. Wybierając najlepszą kartę graficzną do gier postawmy na model z szyną o szerokości co najmniej dwukrotnie większej.
  • Producent układu graficznego – obecnie możemy wybierać spośród trzech producentów GPU. Są nimi NVIDIA, AMD oraz Intel. Zdecydowanie najpopularniejsze karty na rynku to karty NVIDIA i to właśnie wśród nich mamy największy wybór. Mniejszą popularnością cieszą się karty z układami od AMD, z kolei Intel dopiero stawia pierwsze kroki na rynku kart graficznych niezintegrowanych z procesorem. Czy rozwiązanie o większej popularności zawsze będzie lepsze? Niekoniecznie, dlatego zawsze przed zakupem karty należy sprawdzić, jak konkretny układ spisuje się w testach.
  • Opłacalność – choć w sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele kart graficznych, nie wszystkimi powinniśmy się interesować. Już na samym wstępie należy odrzucić te układy, których opłacalność jest dyskusyjna. Mowa tu o sytuacji, gdy karta o relatywnie niewielkiej wydajności kosztuje prawie tyle samo, co model o znacznie większych możliwościach. Przed zakupem zawsze warto przeliczyć złotówki na uzyskiwaną ilość klatek na sekundę. Być może w sprzedaży dostępny jest model, który za te same bądź niewiele większe pieniądze zaoferuje znacznie lepsze wrażenia z gier.
  • Wymiary karty – to bardzo istotny parametr w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy modernizujemy dotychczasowy komputer, a nie budujemy nową jednostkę od podstaw. Musimy wówczas zwrócić uwagę na to, czy nowa karta zmieści się w obecnie posiadanej obudowie. Wymiary karty graficznej istotne są również wtedy, kiedy składamy zupełnie nowy komputer, jednak jego zadaniem jest zmieścić się w możliwie jak najmniejszej obudowie.
  • Podświetlenie – diody LED RGB na obudowie karty graficznej to bardzo kontrowersyjny temat. Niektórzy gracze je uwielbiają, podczas gdy inni wręcz nienawidzą. Cóż, o gustach się nie dyskutuje, dlatego my również nie będziemy. Lubisz świecące, efektowne komputery? Wybierz kartę z podświetleniem. Preferujesz klasykę? Opcja bez podświetlenia będzie lepsza.

Jaka karta graficzna w laptopie do gier? Dedykowana czy zintegrowana?

Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się w laptopie? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna, a wynika z zasadniczej różnicy między zintegrowaną, a dedykowaną kartą graficzną. Zintegrowana karta graficzna to układ stanowiący element konstrukcji procesora. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, na czele z niższym kosztem produkcji laptopa, a także ograniczeniem zużycia energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii. Niestety, zintegrowane GPU mają sporą wadę, którą jest stosunkowo niska wydajność. Tego typu karty graficzne, co do zasady, mogą posłużyć wyłącznie do uruchamiania prostszych i starszych gier. Dla gracza, który chciałby grać w najnowsze i najbardziej wymagające produkcje, taka karta po prostu się nie sprawdzi.

Dedykowana karta graficzna to z kolei najczęściej mobilny odpowiednik jednej z kart dedykowanych dla komputerów stacjonarnych. Choć charakteryzuje się mniejszą wydajnością niż model o tej samej nazwie przeznaczony do montażu w desktopie, wciąż pozwala graczowi na bardzo wiele. Jeżeli zatem zastanawiamy się, czy lepszą kartą graficzną w laptopie do gier będzie dedykowana czy zintegrowana, odpowiedź może być tylko jedna. Laptop do gier powinien posiadać dedykowaną kartę graficzną. Często umieszczana karta graficzna Nvidia w laptopach to np. RTX 3050 Mobile.

AMD czy NVIDIA? Która karta graficzna jest lepsza?

To kolejne z często zadawanych pytań związanych z wyborem karty graficznej do gier. W sklepie internetowym Morele dostępne są zarówno karty z układami NVIDIA, jak i AMD czy Intel. Którą z tych kart warto wybrać? Co do zasady tą, której wydajność jest najwyższa w danym pułapie cenowym. Często okazuje się, że zakup karty determinuje obowiązująca w konkretnym momencie oferta promocyjna, a dopiero w drugiej kolejności zastosowany układ GPU.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która z kart jest lepsza, ponieważ zależy to od wielu czynników, zwłaszcza ceny i opłacalności. Inną różnicą między tymi dwoma producentami są autorskie technologie, dostępne wyłącznie dla posiadaczy konkretnej karty graficznej. I tak w przypadku firmy NVIDIA możemy mówić o technice DLSS, przydatnym narzędziu dla graczy NVIDIA Reflex, czy używanym przez twórców internetowych oprogramowaniu NVIDIA Broadcast. Warto również pamiętać o tym, że to karty NVIDIA najlepiej radzą sobie z ray tracingiem.

Kiedy warto postawić na kartę AMD? Gdy jej wydajność i cena czyni ją bardziej opłacalną od karty NVIDIA. Tu również spotkamy się z autorskimi technikami przetwarzania obrazu, na czele z FSR.

W momencie opracowywania niniejszej publikacji karty Intel dopiero wchodzą na rynek, dlatego uważnie im się przyglądamy. Z uwagi na intensywny rozwój oprogramowania jest jeszcze za wcześnie by jednoznacznie ferować o rekomendacji bądź jej braku.

Tania karta graficzna do gier – jak ją kupić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, karta graficzna to na ogół najdroższy komponent, jaki wchodzi w skład komputera do gier. Czy zatem karta graficzna do gier może być tania? Czy istnieje jakiś sposób, by sprawdzony egzemplarz kupić nieco taniej, niż wynosi jego standardowa cena w sklepie internetowym?

Możliwości tańszego zakupu jest kilka. Pierwszą z nich, co naturalne, są promocje i wyprzedaże, jakie organizowane są dość regularnie. Składając komputer można trafić na dobry moment i kupić daną kartę graficzną zauważalnie taniej. Jeżeli nawet cena nie ulegnie zmianie, zdarza się, że do karty dołączona jest jedna z najpopularniejszych gier komputerowych, o wartości kilkuset złotych.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, z którego skorzystać mogą klienci sklepu internetowego Morele. Mowa tu o możliwości nabycia karty z outletu. To w pełni sprawne karty graficzne, pochodzące czy to ze zwrotu, czy z demontażu z innych komputerów. Objęte są gwarancją, dlatego ich zakup nie wiąże się z większym ryzykiem. Często w ten sposób można zaoszczędzić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych.

Tania karta graficzna do gier to również taka karta, która oferuje wyłącznie podstawową wydajność. Czy warto ją kupić? Można, jednak wtedy i tylko wtedy, gdy nie planujemy grać w bardzo wymagające gry, a także godzimy się z koniecznością sporej redukcji wyświetlanych detali.

Jaka karta graficzna do gier? Najlepsze modele

Dobra karta graficzna do gier to najczęściej jedna z rekomendowanych i bardzo popularnych konstrukcji. Poniższe informacje mogą posłużyć jako pewna podpowiedź, w jakiej konkretnie sytuacji warto sięgnąć po dany model karty graficznej. Każdorazowo warto jednak pamiętać o tym, by karta spełniała wszystkie te wymagania, które przed nią stawiamy. Nie zapominajmy również o tak istotnym parametrze, jakim jest opłacalność zakupu. Z tego też powodu od razu odpuścimy najtańsze karty, które nie oferują zadowalającej wydajności. Najlepszymi kartami graficznymi pozostają Nvidia GeForce RTX serii 30 oraz RTX serii 40, a także AMD Radeon RX 7000 i RX 6000.

Szukając karty graficznej, która pozwoli na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości Full HD, warto sprawdzić możliwości modelu NVIDIA GeForce RTX 3060. Właściwym wyborem będzie również nieco mocniejsza karta, czyli NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti. W tym segmencie równie dobrze radzi sobie konkurent, który proponuje nam karty graficzne AMD Radeon RX 6600 XT i odświeżoną wersję Radeon RX 6650 XT.

Nieco większy budżet pozwoli na zakup karty graficznej dedykowanej do rozdzielczości 1440p bądź Full HD z wyższą niż standardowa częstotliwością odświeżania. Tutaj prym wiedzie firma NVIDIA i takie karty, jak NVIDIA GeForce RTX 3070 czy GeForce RTX 3070 Ti. Karta graficzna dla najbardziej wymagających graczy? W ofercie marki NVIDIA będzie to NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. Co na to AMD? Można sprawdzić chociażby kartę AMD Radeon RX 6950 XT.

W sklepie internetowym Morele karty graficzne to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych towarów. Którą wybierzesz dla siebie? Zapraszamy na zakupy!

5,0
12 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Czy możecie mi doradzić? Zastanawiam się co wybrać GeForce GTX 1050 GAMING X 2G czy może jednak dopłacić do GeForce GTX 1060 GAMING X 3G? 1060 ma większą wydajność i lepsze chłodzenie, ale trzeba wydać więcej PLNów :).
Ja na Twoim miejscu wybrałbym MSI GTX 1060 GAMING X 3G. Dodatkowo obecnie po zakupie tej karty w sklepie Morele.net możesz otrzymać zupełnie za darmo Mysz MSI Clutch 40 oraz podkładkę - akcesoria o wartości 200zł. Wystarczy po zakupie zarejestrować zakup na stronie http://promocje.msi.com/promotions/rozswietl-swieta-vga/.
Bierz zdecydowanie 160 3g
Ja polecam Palit GeForce GTX 1070 JetStream 8GB GDD grałem u koleżki na niej resident evil 2 remake i w Wiedźmina trójeczkę na maks detalach i wszystko śmigał. Sam kupiłem sobie niedrogą używkę jeszcze na gwarancji, spróbuję sobie nawet kiedyś podkręcić ją dla zabawy i wycisnąć z niej maksa.
Specjalista Morele | 19:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.