Jaka kawa do kawiarki? Jak wybrać?

| 0 Komentarzy
Jaka kawa do kawiarki będzie odpowiednia? Sprawdź, jaka jest najlepsza kawa do kawiarki oraz jak ją zaparzyć!

 

Jaka kawa do kawiarki jest najlepsza?

Kawa z kawiarki może mieć bardzo różnorodną moc, aromat, smak i należy ją dobrać przede wszystkim pod względem własnych preferencji. Wiele zależy od gatunku ziaren. Najpopularniejsze odmiany to:

  • arabika (coffea arabica);
  • robusta (coffea canephora) – to typ kawy, który zawiera więcej kofeiny niż arabika;
  • liberica (coffea liberica) – ten egzotyczny rodzaj służy przede wszystkim do przygotowywania kawowych napojów i deserów.

To, która z nich wiedzie prym, jest dość subiektywną kwestią. Jedni wolą parzenie kawy w kawiarce – tak, aby uzyskać mocny napój o wyrazistym smaku, goryczce i lekkiej kwaskowatości. Innym przypadnie do gustu wersja aromatyzowana lub zainteresuje kawa bezkofeinowa ziarnista, którą mogą sami zmielić i pić popołudniami. Metoda ta należy do czasochłonnych, ale pozwala uzyskać bardzo satysfakcjonujący rezultat w postaci smacznego i delikatnie pobudzającego napoju.

Jaką kawę do kawiarki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaka kawiarka najlepsza? A może w Twoim domu kurzy się kawiarka ciśnieniowa? Najwyższy czas to zmienić. Zanim jednak przystąpisz do parzenia, bardzo istotny jest wybór kawy. Czym cechuje się dobra kawa mielona lub ziarnista? Decydują o tym trzy ważne parametry:

  • stopień palenia – parzenie kawy w kawiarce to proces, do którego najlepiej wybrać odmianę jasno paloną,
  • rodzaj ziaren – najchętniej wybierana jest (wspomniana już wcześniej) kawa arabica, robusta oraz egzotyczna liberica,
  • intensywność – najmocniejsze są produkty oznaczone cyframi 8-10.

Jaka kawa do kawiarki jest najlepsza? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji najbardziej polecanych produktów oraz przodujących marek z tej kategorii:

  • producent ma wielu wielbicieli na całym świecie. Jego produkty znajdziemy w ponad 90 krajach. Dużą popularnością w szczególności cieszą się mieszanki ziaren amerykańskiej arabiki oraz afrykańskiej robusty, które najczęściej są przyrządzane w formie espresso;
  • kawa mielona (np. ZAVIDA) waniliowo-orzechowa – ten typ zachwyci miłośników ciekawych doznań smakowych. Kanadyjski produkt tworzą ziarna arabiki z dodatkiem aromatu wanilii i orzecha laskowego.

Inne ciekawe propozycje wymagające zmielenia to:

  • kawa ziarnista Dallmayr – mieszanka została stworzona ze ściśle wyselekcjonowanych odmian z Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Charakterystyczną cechą produktu jest to, że ziarna są myte zaraz po zebraniu, co poprawia aromat;
  • warto wypróbować serię Barista Cafe Crema. Ziarna są palone powoli i delikatnie za pomocą metody bębnowej. Sposób ten stosowano 100 lat temu, aby wydobyć niepowtarzalny smak.

Kawa z kawiarki – zalety i wady

Wiele osób planujących zainwestowanie w urządzenie do przyrządzania kawowych napojów zadaje sobie pytanie: co jest lepsze, ekspres czy kawiarka do kawy (inaczej makinetka lub kafetierka do kawy)? Każdy z tych sprzętów posiada swoje plusy i minusy – warto je wziąć pod uwagę przed zakupem. W przypadku ekspresu największe korzyści to łatwa obsługa oraz możliwość szybkiego przyrządzenia płynu. Natomiast za wadę można uznać wysoką cenę. A co z kawiarką? Czy skoro wiesz już, jaka kawa do kawiarki jest najlepsza – czy Twój wybór padnie na tą opcję?

Oto najważniejsze korzyści płynące z zakupu kawiarki:

  • bardzo dobry smak kawy;
  • łatwe czyszczenie – niektóre modele można myć w zmywarce, składają się one bowiem z niewielkiej liczby elementów;
  • nieduży rozmiar urządzenia – można je przechowywać w niewielkiej szafce, nie zajmuje również wiele miejsca na blacie oraz jest mobilne;
  • niska cena – zwykła kawiarka stalowa kosztuje około 60-80 złotych;
  • ogromna przyjemność podczas przygotowywania kawy;
  • uniwersalność – dostępne są modele, które zadziałają także na kuchence indukcyjnej.

Minusami kawiarek są natomiast sitka, którym zdarza się zatkać, konieczność mycia ręcznego (w większości przypadków) oraz możliwość parzenia tylko jednego rodzaju kawy. Są to dość irytujące kwestie, przez które ekspresy są znacznie chętniej kupowane. Oprócz tego przed zaparzeniem kawy każdorazowo musimy korzystać z osobnego urządzenia do mielenia kawy lub wybrać opcję zmieloną.

Jak zmielić kawę do kawiarki?

Każda kawa grubo mielona, a także ziarnista, wymaga rozdrobnienia przed umieszczeniem jej w zaparzaczu – dzięki temu udaje się wydobyć aromat, a jednocześnie fusy nie przechodzą do naparu. Jak przygotować produkt? W tym celu należy użyć dobrego młynka, np. żarnowego lub ostrzowego. Przyda się również wiedza na temat procesu parzenia kawy, ponieważ każdy sposób wymaga odmiennego przygotowania ziaren. Inne mielenie kawy jest potrzebne do tygielka, a inne do ekspresu i kawiarki.

Jak przygotować kawę do parzenia w kawiarce? Zbyt drobne mielenie może wpłynąć negatywnie na smak, natomiast za grube poskutkuje rozwodnieniem napoju. Warto zatem ustawić pokrętło młynka tak, aby uzyskać średnią grubość. Rozdrabnianie kawy należy przeprowadzić bezpośrednio przed umieszczeniem jej w lejku kawiarki. Inne rozwiązanie to zakup kawy mielonej, jednak wtedy trzeba się liczyć z gorszą jakością – nawet najlepsza kawa mielona nie smakuje tak dobrze, jak jej świeżo zmielony odpowiednik.

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

Jak wygląda proces przyrządzania kawy? Niezależnie od tego, czy w domu jest kawiarka elektryczna, czy też kawiarka na gaz, postępujemy tak samo. Skoro wiesz już, jaka kawa do kawiarki i ekspresu jest odpowiednia – wystarczy zabrać się do roboty! Sprzęt do parzenia kawy tworzą: dolny zbiorniczek na wodę, lejek, do którego wsypuje się kawę, oraz górny pojemnik na gotowy napój. Urządzenie wystarczy postawić na palniku kuchenki lub płycie grzewczej i odczekać, aż parzenie dobiegnie końca.

Jak przygotować napój krok po kroku? Do zaparzenia kawy w kawiarce potrzebne są:

  • woda;
  • świeżo zmielone ziarna kawy.

Z kolei czynności, które trzeba wykonać, to:

  • wlanie wody do dolnego pojemnika (nie powinna sięgać zaworu bezpieczeństwa);
  • umieszczenie w urządzeniu lejka z kawą (bez jej ubijania);
  • wkręcenie górnej części kawiarki (należy to zrobić starannie);
  • gdy kawiarka do kawy zostanie umieszczona na palniku – odczekanie, aż kawa będzie gotowa (proces parzenia trwa kilka minut).

Nie wiesz, ile kawy do kawiarki wsypać? To zależy od tego, jak dużo napoju chcesz przygotowywać. Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone do przyrządzenia pojedynczego espresso – taki rodzaj kawy wymaga około 1 łyżeczki zmielonych ziaren. Alternatywną opcją jest sprzęt dla większej liczby osób. Przykładowo kawiarka elektryczna Bialetti pozwala na przygotowanie 3 lub nawet 6 filiżanek kawy naraz. Większość modeli natomiast nie jest aż tak pojemna.

O czym jeszcze pamiętać? Aby kawiarka ciśnieniowa zadziałała poprawnie, trzeba wlać do niej odpowiednią ilość wody. Jeżeli płynu będzie zbyt mało, proces parzenia nie nastąpi, natomiast gdy będzie go zbyt dużo, urządzenie może eksplodować. Jeśli chodzi o umieszczenie ziaren w środku, kawa w kawiarce nie wymaga ubijania – należy ją pozostawić w takim stanie, w jakim została wsypana. Warto jednak wyczyścić dokładnie brzegi sitka – tak, aby udało się szczelnie zamknąć zbiorniki.

Skąd wiadomo, że kawiarka ze stali nierdzewnej lub kawiarka aluminiowa zakończyła swoją pracę? O prawie gotowej kawie świadczy charakterystyczne pyrkotanie ze strony czajniczka. Gdy je usłyszysz, oznacza to, że górny zbiornik wypełnia pyszny kofeinowy napój. Od tego momentu należy zdjąć urządzenie do zaparzania z palnika. Ostatnim krokiem jest przelanie kawy do eleganckiej filiżanki, ewentualne dodanie mleka i delektowanie się jej smakiem.

Dla kogo kawa z kawiarki?

Kawiarka stalowa należy do dość tanich sprzętów. Przykładowo kawiarka Florina to wydatek rzędu około 40 złotych. Tymczasem nieco większy model marki Bialetti kupisz za około 100 złotych. W przypadku ekspresu do kawy domownicy muszą się liczyć z o wiele większym kosztem, na poziomie nawet 1500-2000 złotych. Ta spora różnica powoduje, że najlepiej najpierw kupić kawiarkę, a później, gdy już zostaną odłożone odpowiednie środki – wymarzony ekspres.

Dla kogo kawiarka na indukcję lub tradycyjna kawiarka na gaz jest dobrym rozwiązaniem? Sprzęt docenią miłośnicy domowych rytuałów, czerpiący przyjemność z długiego przyrządzania kawy. Natomiast nie przypadnie on do gustu osobom, którym zależy na krótkim czasie przygotowywania. Kawę z kawiarki polubią wielbiciele intensywnych smaków, nie spełni ona jednak wymagań fanatyków kaw mlecznych z delikatną pianką – ci wybiorą ekspres. Jaka kawiarka najlepsza – na gaz, elektryczna, czy na indukcję? Wybór pozostawiamy Tobie.

A według Ciebie – jaka kawa do kawiarki jest najlepsza? Czy najlepsza jest kawa ziarnista, a może wolisz mieloną? Łatwiej Ci korzystać z kawiarki, czy Twoje serce skradł ekspres do kawy? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi odpowiedziami!

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.