Jaka ładowarka indukcyjna? Jak wybrać? Czy warto?
Spis treści:
W ostatnich latach można zaobserwować wzmożone zainteresowanie urządzeniami bezprzewodowymi. Jeszcze do niedawna ładowarka telefoniczna mogła mieć różnorodne końcówki i działała wyłącznie przewodowo. Dziś niemal wszystkie ładowarki do urządzeń mobilnych posługują się standardem micro USB, a coraz popularniejsze stają się ładowarki bezprzewodowe, które umożliwiają ładowanie telefonu bez konieczności podłączania go za pomocą kabla. Jednak jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza? Jak działa i kiedy można ją stosować? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czy warto inwestować w ładowarkę indukcyjną, czyli umożliwiającą ładowanie bezprzewodowe?
Jak działa ładowarka indukcyjna?
Ładowanie indukcyjne, inaczej ładowanie bezprzewodowe, korzysta z opracowanego przez grupę dużych firm (HTC, Nokia, Asus, Samsung) standardu Qi, który zapewnia kompatybilność ładowarek z urządzeniami mobilnymi. Samo działanie wykorzystuje zjawisko opisane przez Teslę. Prąd, który przepływa przez cewkę nadawczą znajdującą się w ładowarce, wytwarza pole elektromagnetyczne, które z kolei indukuje napięcie w cewce odbiorczej umieszczonej w telefonie.
Warto zdawać sobie sprawę, że ładowanie indukcyjne nie jest całkowicie bezprzewodowe – samą ładowarkę należy najpierw podłączyć do gniazdka. Aby korzystać z możliwości ładowania indukcyjnego, telefon musi leżeć na płytce lub w niewielkiej odległości od niej. W innym przypadku proces ładowania zostanie przerwany. Rozwiązanie wydaje się idealne do biura, gdy telefon jest odkładany na biurko, kiedy się z niego nie korzysta. Wtedy jest zawsze ładowany, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek. W dalszej części dowiesz się, jaka ładowarka indukcyjna będzie dla Ciebie odpowiednia.
Kiedy można stosować ładowarkę indukcyjną?
W obecnych czasach szybkie ładowanie baterii wydaje się standardem, a na pewno bardzo pożądanym udogodnienie. Niestety, nie każdy model smartfona daje taką możliwość. Jak na razie tylko określona grupa urządzeń jest fabrycznie przystosowana do ładowania indukcyjnego. Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne? Taką informację należy sprawdzić w specyfikacji podanej przez producenta urządzenia. Brak odpowiedniego modelu telefonu jednak nie wyklucza możliwości ładowania bezprzewodowego, gdyż do większości smartfonów można dokupić nakładki umożliwiające korzystanie z ładowarek indukcyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dany model smartfona faktycznie się do tego nadaje. Owe nakładki umieszcza się pod obudową, co może uniemożliwiać jej szczelne zamknięcie i powodować problemy. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju nakładki raczej sprawdzą się tylko w smartfonach starego typu, gdzie mieliśmy możliwość otwierania obudowy (np. w celu wyjęcia baterii z telefonu).
Na co zwracać uwagę przy zakupie ładowarki indukcyjnej do telefonu?
Przejdźmy już do kwestii, które pomagają zdecydować, jaka ładowarka indukcyjna będzie odpowiednia. Ładowarki indukcyjne do telefonów są dostępne w ofercie różnych marek i mogą znacząco różnić się pomiędzy sobą. By wybrać optymalną opcję, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:
- Materiał wykonania ładowarki – ładowarka indukcyjna powinna zostać wykonana z wytrzymałego i solidnego materiału, który zagwarantuje jej trwałość. Ponadto jej powierzchnia powinna być antypoślizgowa, by lekkie puknięcie w urządzenie nie spowodowało upadku telefonu. Niektórzy producenci stosują specjalne naklejki, które zapobiegają ślizganiu się telefonu po powierzchni ładowarki. Są również dostępne modele, w których umieszczono magnes przytrzymujący telefon. Ważne też, by powierzchnia była odporna na zarysowania.
- Design urządzenia – bezprzewodowa ładowarka do telefonu bywa widocznym elementem wyposażenia domu lub biura. Jeśli zależy nam na kwestii estetycznej oraz kwestii reprezentacyjnej, warto wybrać takie urządzenie, które będzie komponować się z wnętrzem biura/domu lub stylistyką samego telefonu.
- Kształt ładowarki – niektóre ładowarki są sprzedawane w formie prostokątnych mat, inne mają okrągły kształt. Zdarzają się coraz częściej modele, które nie leżą płasko, a umożliwiają położenie telefonu pod kątem, co ułatwia korzystanie z niego w trakcie ładowania.
- Rozmiar powierzchni aktywnej oraz całej ładowarki – jedną z najważniejszych kwestii odgrywa rozmiar powierzchni aktywnej, która nie jest równa powierzchni całej ładowarki. Im powierzchnia aktywna jest większa, tym wygodniejsze jej użytkowanie w zestawie ze sporym smartfonem. Oczywiście rozmiar ładowarki należy dobrać do miejsca, w którym ma się ona znaleźć.
- Marka – zdecydowanie warto postawić na urządzenie znanego i cenionego producenta. Kupno sprzętu znanej firmy gwarantuje wykorzystanie standardu Qi, a także utrzymanie podstawowych parametrów. Tak będzie w przypadku gdy zainteresuje nas ładowarka indukcyjna Samsung lub ładowarka indukcyjna Apple czy Sony. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba wybierać ładowarki tego samego producenta co telefon.
- Cena – koszt zakupu urządzenia jest powiązany z marką (ładowarka bezprzewodowa Samsung może być droższa, ale też lepsza od produktu mniej znanej firmy), ale też z parametrami, jakie oferuje urządzenie.
- Natężenie ładowania – to kwestia, która ma wpływ na tempo ładowania baterii. Dobrej klasy ładowarki dysponują natężeniem na poziomie przynajmniej 2 A, a część z nich jest wyposażona w opcję szybkiego ładowania. Tutaj oczywistością jest, że im większa wartość, tym lepiej, bo szybkie ładowanie baterii znacznie poprawia komfort korzystania z telefonu.
- Miejsce ładowania – ładowarki indukcyjne są tworzone nie tylko do pomieszczeń w domu czy w biurze, gdzie można je podłączyć do gniazdka 230 V. Coraz częściej można spotkać ładowarki w aucie. Ładowarka indukcyjna do samochodu podpinana jest do gniazdka zapalniczki w pojeździe. W niektórych autach ładowarka indukcyjna samochodowa jest już wbudowana w kokpit, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się nad zasilaniem i dodatkowymi kablami w kabinie.
- Wyposażenie i opcje – ładowarka indukcyjna jest prostym urządzeniem, które ma jedno zadanie – naładować baterię smartfona. Są jednak pewne elementy, które ułatwiają użytkowanie:
- dioda – informuje zarówno o rozpoczęcie ładowaniu, jak i jego zakończeniu,
- wyświetlacz LED/LCD – informuje o stanie ładowania,
- zegar/budzik – jak na razie jest to dość rzadkie rozwiązanie, jednak niezwykle przydatne. Tym bardziej że sporo osób ładuje indukcyjnie telefon w nocy, obok łóżka.
Przedstawiamy zestawienie przykładowych ładowarek indukcyjnych o wysokiej wartości natężenia (2000 mA – można powiedzieć, że to jedna z najpopularniejszych wartości wśród urządzeń), które zapewnią szybkie ładowanie:
Jak widać, ceny są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie odpowiedni model ładowarki dla siebie, niezależnie od tego, jakim dysponuje budżetem.
Czy warto kupić ładowarkę indukcyjną?
Wiesz już, jaka ładowarka indukcyjna będzie dobra. Wiele osób zastanawia się jeszcze nad tym, czy warto zaprzątać sobie głowę ładowaniem bezprzewodowym, skoro klasyczne ładowarki są przecież całkiem wygodne i szybkie w działaniu. Jest jednak sporo kwestii, które przemawiają na korzyść ładowarek indukcyjnych:
- nowoczesność – to rozwiązanie idące z duchem czasu, pozwalające na jeszcze większą swobodę w użytkowaniu urządzeń mobilnych,
- ładny design – wiele ładowarek indukcyjnych zdobi wnętrze swą estetyką,
- brak konieczności podłączania i odpinania kabla – to wygodne, gdy często użytkuje się telefon, a bateria wymaga doładowywania.
Jak w przypadku zakupu każdego nowego sprzętu, także tutaj warto zastanowić się także nad wadami czy niedogodnościami, łączącymi się z ładowarką indukcyjną. Przede wszystkim bardzo mylące jest określenie bezprzewodowa ładowarka. Posiada ona kabel zasilający, a jedynie połączenie między nią a telefonem odbywa się bezprzewodowo. Czy jest to aż tak wygodne? Cóż, przy odpowiednio długim kablu tradycyjnej ładowarki, nie traci się źródła zasilania, a można wygodnie korzystać z telefonu. Z kolei po ściągnięciu smartfona z ładowarki indukcyjnej ładowanie zostaje przerwane. Owszem, można z niego korzystać bez podnoszenia, ale nie jest to najwygodniejsza opcja. Czy więc ładowanie bezprzewodowe faktycznie odbywa się bez przewodu? Trzeba powiedzieć wprost – nie do końca.
Ponadto ładowarka indukcyjna wymaga swojego miejsca, a tradycyjną ładowarkę można szybko schować i nie zajmuje dużo miejsca, a nawet na stałe podłączona do prądu jest jedynie cienkim przewodem, który niekoniecznie rzuca się w oczy. Pozostaje jedynie kwestia swoistych wymagań. Jeśli chodzi o to, jak szybko naładować telefon – idealnym rozwiązaniem jest położenie go na ładowarce i gotowe. Podłączenie jednak smartfona do tradycyjnej ładowarki też nie wymaga dużego wysiłku. Pozostaje więc porównanie pod względem szybkości ładowania tradycyjnego i indukcyjnego i wybór sprzętu, który będzie odpowiedniejszy. Z pewnością dobra ładowarka indukcyjna to wygodne urządzenie, które zdecydowanie ułatwia ładowanie smartfonów, szczególnie w przestrzeni biurowej. Jeśli zwrócimy uwagę na kluczowe parametry, to z pewnością dobierzemy urządzenie, które spełni nasze oczekiwania.
Komentarze (2)
Natężenie w woltach, o jak miło :)