Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka lampa błyskowa? - Jak wybrać? Do Nikona, Canona, Sony.

| 0 Komentarzy
W fotografii dobre oświetlenie to podstawa i niemal pewna recepta na świetne zdjęcie. Niestety nie zawsze pogoda dopisuje, czasami również pora dnia nie jest idealna na pracę z aparatem. Na szczęście są lampy błyskowe. Ich ogromna oferta potrafi przyprawić o zawrót głowy, zaś najróżniejsze typy i odmiany z pewnością zaspokoją nawet wybrednych profesjonalistów.

Zobacz również artykuły:

Jak wybrać lustrzankę cyfrową?

Jak wybrać obiektyw?

Jak wybrać statyw foto/video?

Oczywiście wybierając lampę błyskową do lustrzanki powinniśmy kierować się w głównej mierze budżetem, choć nie wolno zapominać o przyszłym zastosowaniu. Dlatego też warto sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne wersje lamp błyskowych.

Proste lampy błyskowe do małych lustrzanek

W większości amatorskich lub półprofesjonalnych zastosowaniach, świetnie sprawdzi się lekkie, proste i niedrogie lampy błyskowe przeznaczone zarówno do małych lustrzanek, jak również aparatów kompaktowych wyposażonych w specjalną stopkę. W większości przypadków lampy błyskowe tego typu posiadają własne zasilanie (np. dwa paluszki AA), więc nie zużywają energii aparatu.

Zaletami są przede wszystkim prosta obsługa i niska cena, choć jak to zwykle bywa, dzieje się to kosztem uproszczonej konstrukcji tj. braku możliwości zmiany kąta palnika czy niewielkiej mocy lampy. Warto również pamiętać o zgodności, gdyż zdarzają się problemy z kompatybilnością pomiędzy urządzeniami różnych firm.

Półprofesjonalne lampy błyskowe z obracanym palnikiem

To idealne rozwiązanie zarówno dla profesjonalistów, jak i wymagających amatorów, którzy oczekują od lampy błyskowej czegoś więcej. W tym przypadku mamy do czynienia z większą przystawką oraz co najważniejsze, możliwością dowolnego obracania palnika we wszystkich kierunkach, dzięki czemu snop światła możemy skierować na sufit bez znaczenia, czy trzymamy aparat w pionie, poziomie etc. To najprostszy sposób, aby uniknąć np. płaskiego oświetlenia lub efektu czerwonych oczu. Minusy?

Takie rozwiązanie to już znacznie wyższy koszt. Niektórzy mogą również narzekać na gabaryty, więc stosowanie tego typu lampy w niewielkim aparacie kompaktowym (nawet typu megazoom) traci sens. Półprofesjonalne lampy błyskowe nie dysponują również wystarczającą mocą do oświetlenia np. dużego pomieszczenia.

Najlepsze lampy błyskowe.

 

Profesjonalne lampy błyskowe

Bardzo wymagający użytkownicy oraz profesjonaliści powinni sięgnąć po urządzenia zaawansowane, z najwyższej półki. Oprócz zalet wymienionych wyżej, profesjonalne lampy błyskowe można łączyć w grupy i sterować nimi za pomocą jednego wyzwalacza. Ponadto zakres sterowania głowicą jest o wiele większy, dzięki czemu możemy np. pochylić lampę do przodu, by oświetlić podłoże lub obiekty tuż przed obiektywem. Ponadto na uwagę zasługuje bardzo krótki czas ładowania, co pozwala robić szybkie zdjęcia seryjne, oraz o wiele większa moc, która oświetli nawet duże pomieszczenie.

Wadą jest oczywiście cena, choć nie każdy zawraca na to uwagę. Problemem może być za to dość znacząca waga, która mocno ogranicza mobilność całego zestawu.

 

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.