Jaką lampkę nocną wybrać?

| 0 Komentarzy
Analizujemy ofertę rynkową lampek nocnych i wskazujemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Tak zwane oświetlenie nocne spełnia zupełnie zadania, niż systemy podstawowe, oparte na głównej lampie i urządzeń dodatkowych. Wszystko to sprawia, że powinniśmy dobierać lampki o precyzyjnie określonym zastosowaniu, generujące nieco przytłumione światło, jedynie lekko oświetlając pomieszczenie, pozostają je w pewnym półmroku.

Polecane lampki nocne

Lampka nocna – zastosowanie

Biorąc pod uwagę sposób działania omawianego produktu, możemy wskazać kilka sposobów jego użycia.

  • Oświetlenie drogi – jak już wspomnieliśmy, lampki nocne nie oświetlają pomieszczenia w pełni. Generują one lekkie, przytłumione światło, które jednak sprawia, że zarys pokoju, przedpokoju czy też innej przestrzeni jest dla nas widoczny. Dzięki temu możemy na przykład przejść z jednego pomieszczenia do drugiego, bez obawy o zderzenie się z meblami czy też innymi elementami znajdującymi się na drodze. Pod tym względem lampka nocna sprawdza się doskonale.
  • Produkty użytkowe – oczywiście na rynku znaleźć można również lampki nocne o nieco mocniejszym działaniu (często regulowanym), które sprawia, że okażą się przydatne na przykład do oświetlenia książki.
  • Funkcja dekoracyjna – w wielu przypadkach lampki nocne pełnią rolę elementów aranżacyjnych, dzięki którym dane pomieszczeni wygląda lepiej po zmierzchu.
  • Lampki nocne w pokoju dziecięcym – jest to jedno z najważniejszych zastosowań omawianych produktów. Jak wiadomo, dzieci często boją się zasypiać w całkowitej ciemności. Przytłumione światło generowane przez taką lampkę okażę się doskonałym rozwiązaniem. Z jednej strony dzieci mogą spokojnie zasnąć, a z drugiej światło nie jest tak mocne, by mogło przerwać ich sen.
  • Lampki nocne dla dorosłych – również w naszej sypialni taka lampka może się znaleźć. Dyskretne, punktowe światło również dorosłym ułatwia zasypianie. Może ona również wprowadzić odpowiedni nastrój w salonie czy też w sypialni.

Jak widać, sposobów użycia lampek nocnych jest sporo. Wszystko to sprawia, że producenci przygotowują urządzenia o zróżnicowanej budowie i możliwościach. Dzięki temu, możemy znaleźć lampkę najlepiej dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań.

Jaka lampka nocna – rodzaje

Zanim więc przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów technicznych, które mają bezpośredni wpływ na sposób działania omawianych urządzeń, warto wymienić wszystkie najpopularniejsze rodzaje lampek nocnych. Mają one ściśle określone zastosowanie.

  • Lampki nocne na baterie – występują w wielu formach i kształtach, jednak najważniejsze jest to, ze są zasilane bateriami AA lub AAA. Dzięki temu możemy użyć ich gdziekolwiek tylko chcemy. Bardzo często wyposażone są w specjalne podstawy i haczyki ułatwiające montaż na stoliku lub na ścianie, niektóre modele dysponują również magnesami.
  • Lampki nocne do kontaktu – bardzo przydatne urządzenia, które, jak sama nazwa wskazuje, podłączamy bezpośrednio do kontaktu, bez użycia żadnych przewodów. Występują w odmianach o zróżnicowanej mocy świecie – możemy zakupić modele nadające się wyłącznie do oświetlenie drogi (na przykład w przedpokoju), a także lampki do czytania.
  • Lampka nocna z gniazdem – specyficzna odmiana urządzeń do kontaktu, które same posiadają gniazdo elektryczne. Dzięki temu nie blokujemy kontaktu, ponieważ do lampki możemy podłączyć inne urządzenia, zasilane prądem 230 V.
  • Lampki nocne dla dzieci – mogą być to zarówno modele na baterie, jak i do kontaktu. Wyróżniają się specyficznymi kształtami, często przypominającymi zwierzątka, postacie z bajek, księżyce, gwiazdy i wiele innych elementów. Zakupić można również urządzenia generujące kolorowe światło.
  • Lampki projektoryspecjalne produkty, które podczas działania wyświetlają na ścianie lub suficie obrazy – mogą być to gwiazdki lub inne kształty. Na rynku dostępne są również modele z wbudowaną pozytywką.
  • Lampki nocne do łóżeczka – urządzenia przygotowywane specjalnie do pokoju małych dzieci. Zainstalowanie takiego światełka nad łóżkiem pozwala niemowlakowi zasnąć, a nam łatwe podejrzenie, czy wszystko u niego w porządku.
  • Lampki nocne do karmienia i przewijania – są to najczęściej urządzenia z systemem regulacji natężenia światła. Są w stanie generować światło pozwalające na komfortowe nakarmienie dziecka lub zmianę pieluchy.

Jak wybrać lampkę nocną?

Pomimo tego, że rodzajów omawianych urządzeń jest dużo, w każdym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na te same parametry techniczne, które pozwolą nam określić, czy dana lampka okaże się przydatna przy określonym zastosowaniu.

  • Natężenie światła – kwestia absolutnie najważniejsza, ponieważ wpływa na możliwości użycia lampek. Standardowe modele wyróżniają się natężeniem światła na poziomie 50-60 lumenów, choć oczywiście znaleźć możemy zarówno produkty mocniejsze, jak i słabsze.
  • Zasilanie – uzależnione jest oczywiście od rodzaju lampki. Na rynku znajdziemy bowiem modele do kontaktu, z kablem, a także zasilane bateriami.
  • Czujniki – montowane są zarówno w lampkach standardowych, jak i dla dzieci. Najczęściej spotykany jest czujnik zmierzchowy, który uruchamia urządzenie wtedy, gdy w pomieszczeniu robi się ciemno i wyłącza je w dzień lub gdy zapalimy główne oświetlenie. Na rynku dostępne są również lampki z czujnikiem dźwięku – światło zapala się wtedy, gdy na przykład dziecko zaczyna płakać. Ostatnim z wykorzystanych rozwiązań jest czujnik ruchu.
  • Czas świecenia – na rynku znaleźć możemy lampki, które będą działały do momentu, gdy je wyłączymy, a także urządzenia, które wyłączają się samoistnie po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach.
  • Regulacja światła – bardzo przydatny mechanizm, dzięki któremu sami możemy zadecydować, jak mocne światło będzie generowane.
  • Kolor światła – poza standardową barwą, możemy zakupić modele generujące oświetlenie kolorowe.

Warto podkreślić, że wszystkie nowe lampki nocne są wyposażane w diody LED, które generują bardzo przyjazne światło, a do tego nie pobierają zbyt wiele energii elektrycznej. Wszystko to sprawia, że taka lampka jest bardzo oszczędna, a jej żywotność jest bardzo długa.

Lampka nocna – cena

Oczywiście pozostaje również kwestia kosztu zakupu lampki nocnej. Tego typu produkty nie są zbyt drogie, choć trzeba przyznać, że ich ceny są uzależnione od budowy, sposobu działania, a także pozostałych parametrów technicznych. Modele podstawowe zakupimy za około 15-20 złotych, jeśli zależy nam jednak na czujnikach i innych funkcjach, powinniśmy przygotować się na wydatek od 30 do ponad 100 złotych.

Rzecz jasna, w każdym przypadku należy sprawdzić dokładnie parametry techniczne interesującej nas lampki i zastanowić się, czy na pewno odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.