Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaką listwę zasilającą kupić? Jak wybrać najlepszą?

| 8 Komentarzy
Planujesz zakup listwy do komputera lub innego urządzenia? Sprawdź, jaki model najlepiej spełni swoją funkcję.

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie – wiele zależy od Twoich potrzeb oraz indywidualnych preferencji, a także wysokości posiadanego budżetu. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, dobrze wszystko przemyśl. Zastanów się, jaką ochronę chcesz zapewnić swoim sprzętom i ile urządzeń zamierzasz podpiąć do jednego przedłużacza. Zwróć również uwagę na metraż mieszkania – jeśli Twoje cztery kąty są niewielkie i ciasne, listwa zasilająca na biurko będzie prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny przedłużacz podłogowy. Zajmie mniej miejsca i nie zagraci przestrzeni.

Którą listwę zasilającą wybrać?

Należy sięgać po produkty renomowanych marek wytwarzane przy użyciu sprawdzonych, starannie wyselekcjonowanych materiałów. Każda listwa zasilająca musi posiadać odpowiednie certyfikaty CE (Conformité Européenne), spełniać wszelkie obowiązujące normy jakości i bezpieczeństwa oraz wykazywać zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Powinna też przejść testy na wytrzymałość, ogniotrwałość i wodoszczelność.

Jaka listwa do komputera?

Komputer to jeden z podstawowych elementów wyposażenia współczesnego domu. Służy nie tylko nauce czy rozrywce – dla przedstawicieli wielu grup zawodowych, między innymi grafików, fotografów, dziennikarzy i architektów, stanowi ważne narzędzie pracy. Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia laptopa bądź peceta stacjonarnego? Dobra listwa antyprzepięciowa zabezpieczy Twój sprzęt przed nagłymi skokami napięcia występującymi w instalacji elektrycznej, a w konsekwencji wydłuży jego żywotność.

Polecane listwy zasilające

Rodzaje listew zasilających

Niemal wszystkie dostępne na rynku rodzaje przedłużaczy można przyporządkować do określonych kategorii. Jednym z najpopularniejszych typów jest wymieniona wyżej listwa przeciwprzepięciowa. Można do niej podłączyć nie tylko komputer czy laptop, ale również akcesoria gospodarstwa domowego (miksery, ekspresy do kawy, gofrownice, opiekacze itp.). W asortymencie sklepów znajdziesz modele wyposażone w warystor lub diody transilowe.

Oba zapewniają obsługiwanym urządzeniom wysoki poziom ochrony. Dobrze pochłaniają energię i szybko reagują na niepokojący wzrost bądź spadek natężenia prądu w sieci elektrycznej. Znacznie mniejszy poziom bezpieczeństwa gwarantuje przedłużacz antyprzepięciowy z tak zwanymi topikami. Jak działa przywołane rozwiązanie? Przeciążenie listwy skutkuje stopnieniem wspomnianych komponentów i odcięciem dopływu prądu.

Warto zwrócić uwagę na jedną niezwykle istotną kwestię – przedłużacz z zabezpieczeniem antyprzepięciowym i listwa filtrująca to dwa różne pojęcia, choć często stawia się między nimi znak równości. Pierwszy z przywołanych sprzętów – jak zasygnalizowano wcześniej – eliminuje niekontrolowane zmiany natężenia energii elektrycznej, drugi zaś stanowi jedynie nowoczesny rozgałęźnik. Pozwala na „podczepienie” do sieci kilku akcesoriów w tym samym czasie. Odcina zasilanie wyłącznie w przypadku, gdy podpięty do niej sprzęt ulegnie awarii.

Prezentowane artykuły można podzielić nie tylko ze względu na stopień dostarczonej ochrony, lecz także sposób montażu. Podłogowa listwa elektryczna jest jedną z najchętniej wybieranych opcji. Wystarczy podpiąć ją do głównej instalacji i postawić na podłożu. Spora część tego typu modeli posiada specjalne gumowe nakładki, zwiększające przyczepność przedłużacza do powierzchni i minimalizujące ryzyko powstawania zarysowań na parkiecie czy panelach.

Duże zainteresowanie budzi również listwa zasilająca z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym mocowana bezpośrednio w blacie biurka lub na ścianie. To idealna propozycja dla właścicieli ciasnych mieszkań, którzy chcą zaoszczędzić kilka centymetrów kwadratowych w salonie, sypialni, domowym gabinecie lub innym pomieszczeniu, uniknąć plątaniny kabli pod nogami i łatwiej zaprowadzić porządek w miejscu pracy.

Zabezpieczenia listew zasilających

Większość przedłużaczy posiada filtr antyprzepięciowy, niwelujący szumy i skoki elektryczne. W ofercie sklepów z akcesoriami komputerowymi spotkasz też produkty z innymi rodzajami zabezpieczeń. Na uwagę z całą pewnością zasługuje listwa przeciwzakłóceniowa (likwiduje nieprawidłowości przepływu prądu powodowane przez fale radiowe oraz elektromagnetyczne) oraz listwa przeciwburzowa (chroni urządzenia przed skutkami wyładowań atmosferycznych, a dokładniej mówiąc, grzmotów i błyskawic).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy zasilającej?

Wybór przedłużacza warunkuje wiele rozmaitych czynników – chodzi nie tylko o osobiste upodobania. Warto przyjrzeć się bliżej specyfikacji technicznej danego egzemplarza, a w szczególności takim aspektom jak na przykład:

  • ilość gniazd – profesjonalna listwa przeciwprzepięciowa albo filtrująca posiada od czterech do nawet dwunastu wejść;
  • rodzaj wtyczek – użytkownicy mają do dyspozycji gniazda francuskie z dwoma otworami na przewody i bolcem oraz niemieckie z uziemieniem typu schuko. Mniejszą popularnością cieszy się listwa stabilizująca napięcie z wtykami telefonicznymi czy antenowymi;
  • zdolność pochłaniania energii – porządna listwa przeciwprzepięciowa ma absorpcję na poziomie nie mniejszym niż 400 J;
  • czas reakcji – im krótszy, tym lepiej. Najszybciej płynący prąd odcina listwa zasilająca z filtrem przeciwprzepięciowym i diodami transilowymi;
  • maksymalne obciążenie – dobra listwa komputerowa doskonale obsłuży nawet kilka mocnych i wymagających urządzeń, nie tylko laptop czy drukarkę, ale również skaner, router czy zewnętrzny monitor;
  • maksymalny prąd impulsu – wyrażany w kiloamperach. Listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym i przeciwprzepięciowym bywa uznawana za wydajną, gdy wartość przywołanego parametru wynosi minimum 80 kA;
  • jakość wykonania – dobry przedłużacz z bezpiecznikiem powinien być wytworzony z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie negatywnych czynników zewnętrznych (ognia i wody), a także uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, pęknięcia, zarysowania, odkształcenia itp.);
  • koszt – skuteczna listwa do prądu wcale nie musi być droga;
  • marka – warto sięgać po produkty stworzone przez doświadczone przedsiębiorstwa (między innymi listwa zasilająca Esperanza lub wtyczka antyprzepięciowa Hama).

Czy warto kupić listwę zasilającą?

Listwa zasilająca z bezpiecznikiem automatycznym i filtrem przeciwprzepięciowym przynosi użytkownikowi szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim minimalizuje ryzyko awarii akcesoriów gospodarstwa domowego wywołanej skokami napięcia w sieci elektrycznej. W efekcie pozwala sporo zaoszczędzić na wymianie lub naprawie zepsutych komponentów. Poza tym odpowiednio dobrana listwa do laptopa pomoże Ci utrzymać ład w mieszkaniu. Dzięki niej łatwiej uporządkujesz wszystkie przewody i pozbędziesz się plątaniny nieestetycznych kabli pod nogami. Zakup przedłużacza to bez wątpienia dobra i opłacalna inwestycja.

Udostępnij
4,1
11 ocen
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Co z tego, skoro powyższe parametry są podawane tylko w przypadku niektórych listew.
A no to, że warto szukać listwy od producenta, który swój produkt należycie opisuje. Trochę odkopana odpowiedź, bo na 2-miesięczny post, ale czułem potrzebę odpisania. :D
Większość tych listę to masówka made in china pod różnymi markami i proste w nich elementy siedzą standardowa płytka filtrująca plus bezpiecznik co do jakości myślę że już za 49zł można kupić firmową listwę dobrej jakości na porządnym kablu i nie będzie gorsza od tych za 149zł a jeśli ktoś kupuje marketowe listwy za 12zł i ma pretensje że po odpaleniu odkurzacza kabel się grzeje to i wie jaka to jakość sam się naciąłem styki w gniazdkach stalowe lekko miedziowane z zewnątrz kabel cienki wtyczka z uziemieniem kabel po przecięciu tylko 2żyły oczywiście certyfikaty bezpieczeństwa itp. takie samo g... jak krany za 20zł z pseudo ceramiczną głowicą czy wiertarki udarowe z plastikowymi trybami cud że rąk nie urywa
Nie polecam tcyh listew z uwagi na:
po 3 latach przepalil sie bezpiecznik ktorego nie da sie wymienic,
nie mozna rozkrecic listwy bo jest zapieczetowana (nie ma srob)
Potwierdzam tą informację. Właśnie F5 acara mi padła i jest nierozbieralna. Mam drugą acara, dłużej niż tą i działa. Także różnie bywa.
Jak ktoś ma układ sieciowy TN-C albo TN-C-S to taka listwa i tak wiele nie pomoże.
Mi akurat padła listwa z 2 tygodnie temu, przeniosłem się na zwykły zasilacz i "strzela"/"błyska" prądem przy wkładaniu wtyczki. Teraz rozglądam się za wersją "mini" (3-4 wejścia). Artykuł wiele nie pomaga, z drugiej strony nie jestem i nie chcę być elektrykiem, więc kupuję z wymienionych i mam nadzieję, że trochę podziała.
Specjalista Morele | 13:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.