Jaką lodówkę kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
Spis treści:
Side by Side czy Multidoor? A może jednodrzwiowa lodówka z kostkarką? Jaką lodówkę kupić? Opinii będzie tyle, ilu osób się zapytamy. Każdy, kto zamierza kupić tego rodzaju urządzenie AGD, staje przed nie lada wyzwaniem, szczególnie gdy robi to po raz pierwszy. Dzisiejsze modele lodówek wolnostojących obfitują w różnorodne technologie, których zadaniem jest sprawienie, że korzystanie ze sprzętu będzie jak najbardziej komfortowe. I to właśnie mnogość usprawnień wpływa na trudność w wyborze idealnej chłodziarki dla siebie.
Polecane lodówki
Jaką lodówkę wolnostojącą wybrać?
Lodówka jest sercem kuchni – to w niej przechowujemy większość żywności i chcemy, aby włożone produkty były świeże jak najdłużej. Z pomocą przychodzą komory zerowe (inaczej Fresh Zone), w których panuje niższa temperatura niż w pozostałych częściach urządzenia. Doskonale sprawdzają się one w przypadku artykułów spożywczych z krótkim terminem ważności.
Jeśli sprzęt ma być uzupełnieniem danego projektu kuchni, jego wielkość i kolor również będą mieć znaczenie. Producenci konkurują między sobą w dostarczaniu różnorakich wersji urządzeń – w ostatnim czasie dużym wzięciem cieszą się lodówki czarne, choć wciąż nie brakuje klasycznych wersji: ecru i białych. W kwestii wielkości chłodziarki powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno dostępne miejsce w kuchni, jak i ilość bądź typ produktów, które będziemy przechowywać.
W mniejszych mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest znacznie ograniczona, najczęściej montowane są lodówki do zabudowy. Niekoniecznie muszą być to małe lodówki, ale zazwyczaj jednodrzwiowe. Lodówki wolnostojące również cieszą się jednak znacznym uznaniem. Z pewnością znaczenie ma fakt, że nie wymagają one dodatkowych działań remontowych – wystarczy postawić kupiony egzemplarz w wybranym miejscu i podłączyć go do prądu.
Rodzaje lodówek wolnostojących
Pod kątem funkcjonalności chłodziarki możemy podzielić na 5 rodzajów. Oto ich krótka charakterystyka, która ułatwi wybór dobrej lodówki dla siebie:
- Lodówki klasyczne – zazwyczaj małe chłodziarki, które pozbawione są jakiegokolwiek zamrażalnika lub posiadają jego namiastkę w postaci oddzielnej cienkimi drzwiczkami półki.
- Lodówko-zamrażarki – nieco większe urządzenia z dwa systemami: chłodzenia oraz zamrażania.
- Lodówki Side by Side – dwudrzwiowe wersje, które po jednej stronie mają zamrażalnik, a po drugiej chłodziarkę. Są to zazwyczaj bardzo duże lodówki wolnostojące. Cieszą się sporą popularnością, szczególnie w dużych kuchniach.
- Lodówki Multidoor - urządzenia te posiadają trzy lub cztery pary drzwi: dwie od chłodziarki oraz jedną lub dwie od zamrażarki, zwykle montowanej na samym dole. Ich odmianą jest lodówka French Door z dwudrzwiową chłodziarką oraz zamrażarką w postaci dolnej szuflady.
- Lodówki turystyczne – małe, zazwyczaj kolorowe lodówki, które można wyłożyć specjalnymi wkładami chłodzącymi. Te lekkie i przenośne urządzenia świetnie spiszą się podczas wyjazdu urlopowego.
Jakie znaczenie ma klasa energetyczna lodówki?
Klasa energetyczna nie mówi, ile konkretnie prądu zużyje w ciągu dana chłodziarka. Jest to tylko określenie przedziału jej efektywności – bardziej lub mniej oszczędne. Bywa, że mini lodówki potrafią zużywać tyle samo prądu co duże lodówki podwójne. Taki sprzęt AGD kupuje się raz na wiele lat, więc lepiej wybrać wersję najmniej prądożerną.
Klas energetycznych lodówek jest aż siedem: D, C, B, A, A+, A++ oraz A+++. Jak wynika z niektórych testów, chłodziarki klasy A+ pozwalają zaoszczędzić nawet ponad dwadzieścia procent więcej energii w porównaniu z urządzeniami o oznaczeniu A. Zazwyczaj jednak jeden plusik przekłada się na o około 10 procent niższe zużycie energii. To ogromna różnica, zważając na fakt, iż taki sprzęt ma chodzić nieprzerwanie przez co najmniej kilka lat.
Najlepsze lodówki, zajmujące wysokie miejsca rankingowe, posiadają efektywność na poziomie A++ oraz A+++. Zakup lodówki w oparciu o jej klasę energetyczną jest zatem bardzo dobrym pomysłem. Czasami lepiej zrezygnować z innej technologii, która może być mniej użyteczna, niż z energooszczędności. W dłuższym przedziale czasowym mniej obciąży to portfel, a zatem będzie bardziej opłacalne.
Nowoczesne technologie w lodówkach
Lodówki No Frost niegdyś były numerami jeden wśród nowoczesnych urządzeń. Dziś systemy bezszronowe i szybkiego chłodzenia są już praktycznie standardem. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się chłodziarko-zamrażarki z wbudowanym tabletem, który wykorzystasz do wyświetlania przepisów bądź włączania filmów, aby umilić sobie kuchenne prace. Równie ciekawą opcją jest lodówka z kamerką umieszczoną wewnątrz na drzwiach. Robiąc sprawunki, można podglądać za pomocą mobilnej aplikacji, co mamy na półkach. Zastępuje to żmudne tworzenie list zakupowych. Takie wyposażenie znajdziemy w lodówkach Beko, lodówkach Samsung i innych.
Na uwagę zasługuje też sprzęt posiadający elektroniczny termostat. Pozwala on bardziej precyzyjnie ustawić odpowiednią temperaturę panującą w lodówce. System ten często powiązany jest z alarmem otwartych drzwi, który za pomocą różnych dźwięków sygnalizuje niedomknięcie chłodziarki i utratę temperatury. Mechanizm ten można znaleźć zarówno w pojedynczych, jak i podwójnych lodówkach.
Warto również wspomnieć o innych ciekawych systemach, które znajdziemy w chłodziarko-zamrażarkach:
- Filtr i powłoka antybakteryjna – zapobiegają gromadzeniu się w lodówce bakterii, które mogłyby psuć żywność zbyt szybko.
- Technologia dwóch obiegów – inteligentne wiatraki równomiernie rozkładają wilgotne powietrze po chłodziarce i suche po zamrażarce. W ten sposób produkty dłużej zachowują swoją jakość.
- System filtracji powietrza – usuwa niepożądaną woń z lodówki oraz zapobiega przenikaniu zapachów jednych produktów na inne.
- Aktywna konwersja – pozwala przemienić zamrażarkę w lodówkę. To szczególnie przydatne, gdy nie mamy nic do mrożenia, a sporo produktów do chłodzenia.
Wielu producentów lodówek projektuje systemy kontrolujące jakość żywności i jej termin przydatności, a także technologie wpływające bezpośrednio na komfort użytkowania. Przykładem może być funkcja EasyLift znana z chłodziarek Bosch. Pozwala ona na zmianę wysokości półek oraz balkoniku bez konieczności ściągania produktów na nich położonych. Są także udogodnienia pozwalające na zwiększenie miejsca w chłodziarce, jak Sliding Ice Maker autorstwa firmy Sharp.
Dodatkowe funkcje w lodówkach
Zakup chłodziarki do domu wiąże się zazwyczaj z jednorazowym wydatkiem na długie lata. Dobra i tania lodówka to taka, która oferuje jak najwięcej przydatnych funkcji w stosunkowo niskiej cenie. Oto, co mogą dodatkowo zawierać wybrane modele wolnostojące:
- Kostkarka z crusherem – wbudowane urządzenie do robienia lodu pozwoli uwolnić się od nieporęcznych foremek wkładanych do zamrażalnika. Wystarczy nacisnąć jeden guzik, by do szklanki z napojem wpadła cała lub pokruszona bryłka lodu.
- Dozownik wody – lodówka z przyłączeniem do wody będzie dobrym wyborem dla osób lubiących „kranówkę”. Woda z rur przechodzi przez filtr i leci do dystrybutora. Z niego można ją wlać prosto do szklanki. Jest niestety minus takiego rozwiązania – cały mechanizm zajmuje w lodówce sporo miejsca, które mogłoby być przeznaczone na przechowywanie żywności.
- Oświetlenie LED – zapewnia bardzo dobrą widoczność we wnętrzu urządzenia, a jednocześnie rzadko ulega awariom, nie wymaga wymieniania i jest energooszczędne.
- Dedykowane pojemniki – miejsca na jajka i butelki czy szuflada na owoce – to już standard w większości lodówek. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać porządek w chłodziarce.
- Kolor i design – producenci prześcigają się w projektach swoich sprzętów. Zielone, czerwone i czarne lodówki nikogo już dziś nie zaskakują, tak samo jak ich nowoczesna konstrukcja.
Jakiej firmy lodówkę wybrać?
Lodówka Sharp czy Amica? To i podobne pytania często padają, ale nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od rodzaju chłodziarko-zamrażarki i tego, co dla konkretnej osoby ma największe znaczenie. Poszczególni producenci kładą nacisk na różne kwestie. Lodówki Gorenje odznaczają się niebanalnym stylem i będą ciekawą opcją dla tych, którzy cenią sobie stronę wizualną kupowanych artykułów. Z kolei lodówki Amica cechuje niska awaryjność.
Rozpiętość cenowa markowych chłodziarek jest naprawdę spora, bo gdy budżetowe artykuły tego typu można już kupić za niewielkie pieniądze, to te z górnej półki sięgają kwot rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Do najlepszych firm produkujących lodówki należą też zaliczyć Samsunga, lodówki Beko oraz LG. Ceny ich urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych.
Znani producenci oprócz samych lodówek mają w swojej ofercie szeroki wachlarz dodatkowych akcesoriów. Równie łatwy jest dostęp do części zamiennych – gdy awarii ulegnie jakiś element chłodziarki, np. zawias do drzwi, można go bez problemu kupić w sklepie stacjonarnym bądź internetowym. Mniej znane marki lodówek mogą nie oferować tanich i ogólnie dostępnych zamienników.
Znajdziesz w Morele
Lodówki retro - Lodówki dwudrzwiowe - Lodówki Whirlpool - Lodówki turystyczne na prąd - Lodówki samochodowe
Komentarze (3)