Jaką macierz dyskową wybrać?

| 0 Komentarzy
Macierze dyskowe znajdują szereg zastosowań w użytku firm i instytucji. Jaką macierz dyskową wybrać?

Co to jest macierz dyskowa?

Macierz dyskowa to nic innego, jak zewnętrzne urządzenie, które wyposażono w kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dysków połączonych ze sobą. W macierzy mogą znajdować się dyski twarde, jak również dyski SSD.

Macierz dyskowa zapewnia ogromną przestrzeń do przechowywania i zabezpieczania danych, może pełnić wiele funkcji w działalności indywidualnej, firmowej lub instutucjonalnej. To profesjonalne rozwiązanie IT, którego zakup warto rozważyć.

Jakie jest zastosowanie macierzy dyskowych?

Macierz dyskowa może pełnić wiele funkcji. Oto niektóre z nich:

  • Serwer plików dzięki macierzy serwerowej przestrzeń, prędkość zapisu oraz bezpieczeństwo danych jest na wysokim poziomie.
  • Bazy danych – macierze dyskowe doskonale sprawdzają się w tym zastosowaniu.
  • Backup – macierz dyskowa, dzięki swoim funkcjom i algorytmom zapewnia bezpieczną przestrzeń na wykonywanie kopii zapasowych i ich przechowywanie.
  • Chmura danych – macierze dyskowe sprawdzają się także w charakterze rozwiązań do przechowywania danych w chmurze i to nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również małych firmach.

Polecane macierze dyskowe

Jak wybrać macierz dyskową?

Oferta macierzy dyskowych jest szeroka i zróżnicowana. Można kupić gotowe, kompletne rozwiązania, w których zainstalowano już dyski, a także samodzielnie skomponować macierz od podstaw. Pierwsza opcja polecana jest osobom, które szukają szybkiego rozwiązania do niewielkiej firmy. Bez względu na to, czy kupujemy kompleksowe rozwiązanie, czy samodzielnie dobieramy dyski i wybieramy macierz, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych, które zadecydują o funkcjonalności macierzy dyskowej:

  • Liczba dysków – macierz serwerowa posiada określoną liczbę miejsca na dyski. W sprzedaży można znaleźć modele, które obsłużą kilka dysków (na przykład 4), kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. Do zastosowania w mniejszych przedsiębiorstwach i do użytku prywatnego wystarczającą opcją będzie macierz dyskowa na 4 dyski.
  • Maksymalna pojemność dysków – to kolejna istotna kwestia, by wybrana macierz dyskowa nie tylko obsługiwała wybraną liczbę dysków, ale też ich odpowiednią pojemność. Przykładowe macierze na 4 dyski mogą obsługiwać 16 TB, a równie dobrze mogą obsługiwać 24 TB lub więcej. Dlatego warto porównywać macierze pod tym względem.
  • Obsługiwane tryby RAID – najczęściej stosowane poziomy RAID to: 0, 1, 5, 6 oraz 10. W zależności od wybranego systemu, można stosować inną liczbę dysków (minimalną), otrzymujemy również inną możliwą przestrzeń procentową do wykorzystania (100% dla RAID 0, 50-88% dla RAID 6 ale tylko 50% dla RAID 10), inne zabezpieczenia danych. Poniżej typowe zastosowanie poszczególnych trybów RAID:
  • RAID 0 – stacje robocze, rejestracja danych, renderowanie.
  • RAID 1 – systemy operacyjne, bazy danych.
  • RAID 5 – archiwizacja, serwer dyskowy.
  • RAID 6 – archiwizacja, backup, serwery o dużej pojemności.
  • RAID 10 – szybkie banki danych, serwery dla aplikacji.
  • Typ obudowy i gabaryty macierzy – rozmiar i typ obudowy macierzy dyskowej może mieć znaczenie, gdy przestrzeń na sprzęt IT jest dość mocno ograniczona lub wówczas gdy wybieramy takie rozwiązanie do domu. Warto jednak wiedzieć, że gotowe macierze dyskowe mogą mieć kompaktowe wymiary, a szczególnie wówczas, gdy są dedykowane do zastosowania z dyskami SSD.
  • Zastosowane złącza – standardem są złącza: eSATA i USB 3.0, ale można spotkać także zwykłe złącze USB, jak również inne rozwiązania.
  • Zastosowane dyski – dotyczy to wyłącznie gotowych zestawów. Jeśli decydujemy się na zakup takiego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na klasę, pojemność oraz markę zastosowanych dysków oraz na ich parametry techniczne.
  • Funkcjonalność – macierze dyskowe mogą być wyposażone w określone funkcje (kopie migawkowe, Thin Provisioning, Replikacja).
  • Cena – macierz dyskowa nie należy do tanich rozwiązań, ale w wielu sytuacjach okazuje się doskonałą inwestycją, a często jest po prostu niezbędna do funkcjonowania firmy. Gdy szukamy macierzy dyskowej do małej firmy albo do zastosowania domowego, warto przygotować się na wydatek co najmniej 3-4 tysięcy złotych.
  • Marka – macierze dyskowe można znaleźć w ofercie wiodących marek w branży IT. Popularne w niższej grupie cenowej są macierze dyskowe Fantec. Do profesjonalnych zastosowań bywają chętnie wybierane macierze Qnap do dysków NAS.

Macierze dyskowe to zaawansowane rozwiązanie IT dla firm, instytucji i użytkowników indywidualnych. To jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczanie danych, zarządzanie nimi, tworzenie kopii zapasowych. Odpowiednio dobrana macierz sprawdzi się w środowisku pracy i zdecydowanie je usprawni.

Czy warto korzystać z macierzy dyskowej?

Wdrożenie macierzy dyskowych może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem, ale dobry specjalista IT bez problemu zajmie się wdrażaniem tego rozwiązania, które ma wiele zalet:

  • Bezpieczeństwo danych – jest zapewniane zarówno na płaszczyźnie sprzętowej, jak również dzięki zastosowaniu algorytmów RAID. Dane są dobrze zabezpieczone, możliwe jest szybkie i wygodne wykonywanie kopii zapasowych oraz odzyskiwanie danych.
  • Wysoka wydajność – korzystanie z macierzy dyskowych odciąża serwery, obsługa, kopiowanie i przenoszenie plików odbywa się szybciej i wygodniej.
  • Łatwe zarządzanie ogromem danych z jednej konsoli.
Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.