Jaką maszynę do szycia wybrać? Która najlepsza?
Spis treści:
Jeśli chcesz kupić maszynę do szycia, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim zastanów się, jak często będziesz korzystać z urządzenia.
Polecane maszyny do szycia
Jaką maszynę do szycia kupić?
Jeśli zamierzasz raz na jakiś czas zaszyć dziurę lub doszyć guziki, to maszyna do szycia do 300 zł okaże się w pełni wystarczająca. Rozważ, jakie materiały będziesz poddawać obróbce – grube tkaniny wymagają solidnego sprzętu. Przemyśl także to, jaką ilością miejsca dysponujesz. W końcu możesz wybierać zarówno spośród maszyn w wersji mini, jak i tych o dużo większych gabarytach.
Gdy kupujesz model na wiele lat, nie bój się wydać nieco więcej pieniędzy. Przykładem takiej wieloletniej inwestycji jest właśnie maszyna do szycia. Najlepsza to taka, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb oraz umiejętności. W wyborze dość istotną rolę odgrywa marka sprzętu. Jeżeli firma od wielu lat znajduje się na rynku i wciąż rozwija swoje produkty, to z pewnością musi ją odznaczać profesjonalizm i doskonała znajomość branży. Stawiaj także na dobrych sprzedawców, bo zaufane miejsce dystrybucji to gwarancja, że kupisz sprawne urządzenie.
Rodzaje maszyn do szycia
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn do szycia, które różnią się głównie sposobem obsługi. Modele mechaniczne cechuje się dużą prostotą i wiele czerpią z tego, jak projektowano je dawniej. Przykładowo maszyna do szycia jeansu Łucznik z lat 70. i nowoczesny mechaniczny sprzęt tej samej firmy, nie będą zbyt mocno różniły się od siebie. W takich modelach wszystkie ustawienia zmienia się ręcznie, czyli samodzielnie dobiera się rodzaj, szerokość i gęstość ściegu. Ich ceny nie są wysokie. Unowocześnieniem w maszynach tego typu jest to, że nie napędza się ich za pomocą pedału. Dawniej to siła i prędkość nacisku wpływały na pracę maszyny, dziś zastąpił to elektryczny silnik.
Kolejna ciekawa opcja to maszyna do szycia elektroniczna. W tego typu urządzeniu występuje znacznie mniej pokręteł i przycisków, większość została zastąpiona przez służący do sterowania ekran LCD. W tym przypadku rozpiętość, jeśli chodzi o funkcje, jest dość duża. Niektóre modele wykorzystują elektronikę w niewielkim stopniu, wyróżnia je praktycznie tylko to, w jaki sposób wprowadza się w nich ustawienia. Inne oferują bardzo szerokie spektrum możliwości i sugerują konkretne rozwiązania.
Przykładem wersji elektronicznej jest maszyna do szycia Janome. Podsuwa ona sugestie tego, jaką szerokość i gęstość ściegów powinno się dobrać, automatycznie zakańcza ścieg, czyli przeszywa go do końca dwukrotnie – w tył i w przód. Tu do regulacji prędkości pracy zamiast pedału, wykorzystuje się suwak. O takich maszynach do szycia mówi się także automatyczne i zwykle posiadają one więcej funkcji, niż modele mechaniczne – przykładowo mają większą liczbę i szerokość ściegów.
Najbardziej zautomatyzowane i pełne dodatkowych udogodnień są maszyny do szycia komputerowe. Takie urządzenie pozwala zapisać wybrane ustawienia, czyli np. konkretną sekwencję dla danego ściegu. Po wyłączeniu sprzętu, gdy do pracy planuje się wrócić za pewien czas, nie trzeba starać się dopasować do wcześniejszego obszycia, bo ustawienia z nim związane pozostają w pamięci. W wersjach elektronicznych nie ma takiej możliwości.
Wśród modeli komputerowych znajduje się maszyna do szycia Brother. To sprzęt, który najlepiej wykorzystają fachowcy, doświadczeni w krawiectwie. Korzystanie z komputera pozwala przezwyciężyć wiele ograniczeń – teraz na maszynie można także projektować własne ściegi, a wiele z nich usprawnia wyszywanie alfabetu lub innych skomplikowanych wzorów. W takiej maszynie dostępne są te same funkcje co w modelach elektronicznych, ale zostały one dodatkowo rozszerzone.
Dość ważnym parametrem wyodrębniającym grupy maszyny do szycia jest także ich chwytacz. Są dwa możliwe warianty, czyli chwytacz wahadłowy lub rotacyjny. Aby zrozumieć różnicę między nimi, trzeba najpierw zapoznać się z funkcją tej części – służy ona do wiązania nici. W czasie obrotowego ruchu igła nakłada na niego nić, a chwytacz tworzy pętelkę i związuje nici ze sobą. Jeśli potrzebujesz maszyny do szycia filcu, przyjrzyj się dokładnie wadom i zaletom obu rozwiązań.
Chwytacz wahadłowy został wykonany z metalowych elementów, rotacyjny to w dużej mierze tworzywa sztuczne, co sprawia, że ten pierwszy wyróżnia znacznie dłuższa trwałość. Z drugiej strony wymiana szpulki jest bardziej skomplikowana z chwytaczem wahadłowym, ponieważ urządzenie trzeba rozłożyć na sporo fragmentów. W rozwiązaniu rotacyjnym wymianę przeprowadzisz znacznie prościej, bo wystarczy tylko zdjąć przezroczystą klapkę.
Jeżeli zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia firan będzie najlepsza, to tu zdecydowaną przewagę ma chwytacz wahadłowy. Przy szerszym ściegu, stworzone nim szwy, nadal zachowują doskonałe naprężenie. Nie oznacza to, że element rotacyjny nie nada się w takich przypadkach. Po prostu jego splot jest nieco luźniejszy. Ta różnica dotyczy głównie ściegu typu zyg-zak i początkujący użytkownik praktycznie w ogóle jej nie dostrzeże. Innym plusem maszyny z chwytakiem wahadłowym jest jej cicha praca, co szczególnie docenisz, jeśli lubisz pracować na maszynie późnym wieczorem lub w nocy.
Planujesz jedynie czasem zaszyć małą dziurkę lub szybko przyszyć guzik? Być może Twoje wymagania spełni maszyna do szycia na baterie, ponieważ jest mała, poręczna i stworzona do prostych obróbek. Zabierzesz ją wszędzie, więc rozwiąże wszelkie awarie odzieżowe na wakacjach. To sprzęt, który powinien mieć zarówno fachowiec, jak i laik. Nie stworzy pięknych ściegów, ale szybko rozwiąże drobne usterki i wprowadzi poprawki na już wykonanych pracach.
Dodatkowe funkcje maszyn do szycia
Urządzenie może mieć wiele zastosowań. Jeżeli zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia maseczek, jeansu, dzianiny, a jaka do grubszych materiałów typu polar, to zwróć uwagę także na dodatkowe funkcje. Często wyręczają użytkownika, gdy pewne aspekty szycia wydają się wyzwaniem. Każdy lubi rozwiązania, które przyspieszają i ułatwiają pracę. Być może Twój cel to mniejszy sprzęt i chcesz się dowiedzieć, jaka mini maszyna do szycia jest najlepsza? W tym przypadku również warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, a mini maszyny mogą mieć ich całkiem sporo.
Obszycie guzika wymaga dużej precyzji. Jeśli brakuje Ci cierpliwości do takich zadań, to postaw na urządzenie z funkcją automatycznego obszywania dziurek. Taką możliwość daje chociażby maszyna do szycia Singer. Wersje komputerowe są w stanie nawet w ciągu jednego cyklu obszyć całą dziurkę. Jedyne, co trzeba zrobić, to dobrze umieścić guzik w stopce. Nie zawsze da się znaleźć model z taką funkcją, jednak wiele sprzętów pozwala przynajmniej na półautomatyczne obszywanie.
Elektroniczne modele umożliwiają pozycjonowanie igły, czyli określenie, w jakim położeniu się znajdzie, gdy szycie zostanie przerwane. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, gdy w trakcie szycia ma zostać zmieniony kierunek lub kiedy trzeba poprawić ułożenie dużego materiału. Igła zostanie automatycznie umiejscowiona na dole lub w górze. Maszyna do szycia grubych tkanin powinna posiadać takie udogodnienie – z pewnością pomoże to równomiernie obszyć materiał.
Czasem modele mechaniczne posiadają specjalny nóż do obcinania nici – wtedy zadanie trzeba wykonywać ręcznie. Nowoczesne komputerowe sprzęty działają w tym aspekcie automatycznie. Gdy tylko szew zostanie zakończony, następuje natychmiastowe obcięcie nici od strony wewnętrznej. Jeśli wykonujesz wiele krótkich ściegów, to taka funkcja usprawni Twoją całą pracę. Docenisz ją na przykład, gdy maszyna do szycia dżinsu ma obszyć wieloelementową kurtkę lub pojedyncze naszywki.
Dość ważne jest wspomniane już wcześniej kończenie ściegu. Taką funkcję nazywa się automatycznym ryglowaniem. Dzięki niej Twoje prace będą bardziej estetyczne, a uciążliwe wykończenie stanie się szybkie i proste. To rozwiązanie znajdziesz jedynie w sprzętach elektronicznych, jednak warto w nie zainwestować, jeżeli planujesz szyć często. Gdy chcesz się dowiedzieć, jaka maszyna do szycia dzianin okaże się najlepsza, to z pewnością na pierwszym miejscu warto postawić właśnie tę z możliwością automatycznego ryglowania.
Czasem stworzenie jakiegoś elementu tekstylnego wymaga odpowiednich funkcji. Przykładem jest pikowanie. To funkcja, którą powinna mieć każda maszyna do szycia grubych materiałów, a szczególnie przydaje się przy tworzeniu kołder czy kurtek. Po włączeniu tej opcji dostosować można ilość podawania górnej warstwy materiału. Da się ją zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności od docelowej grubości odzieży. Dodatkowo zmienia się kształt i zagęszczenie ściegu.
To tylko niektóre możliwości, jakie oferowane są w maszynach do szycia. Regulowanie dotyczy praktycznie wszystkiego – gęstości, szerokości i kształtu ściegów, szybkości pracy, szycia podwójną igłą, kierunku szycia czy naprężenia nici. Istnieją nawet czujniki zerwania nici lub grubości materiału. Opcji jest ogrom, a praktycznie na każdy problem uda się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jedyne bariery to cena i zdolność wykorzystania całego potencjału danej maszyny do szycia.
Polecani producenci maszyn do szycia
Jednym z niekwestionowanych liderów na polskim rynku jest firma Łucznik. Jeśli zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia do 500 zł będzie najlepsza, to odpowiedź znajdziesz w ofercie tego producenta. Już od blisko stu lat marka zajmuje się tworzeniem maszyn i elementów do nich. Ma bardzo pokaźną ofertę i już za niewielka sumę można znaleźć dobrej jakości sprzęt, a funkcjonalność modeli wyższej klasy jest znakomita. W wielu domach nadal dobrze służą maszyny do szycia Łucznik kupione kilkadziesiąt lat temu.
Maszyna do szycia Singer to doskonały wybór, ponieważ producent wprowadzał na rynku wiele unowocześnień. Marka wyróżnia się swoją innowacyjnością połączoną z kontynuowaniem tradycji zapoczątkowanej przez amerykańskiego wynalazcę. Kupując ich sprzęt, można poczuć się jak kontynuator wielkiego dzieła i mieć pewność, że przez wiele lat będzie on skutecznie spełniał swoje zadania.
Znajdziesz w Morele
Żelazka parowe - Maszyny do szycia Minerva - Żelazka Tefal - Maszyny do szycia z overlockiem - Maszyny do szycia dla początkujących
Komentarze (0)