Jaka moc wyciskarki wolnoobrotowej?
Spis treści:
Na rynku znajdziesz kilkanaście rodzajów wyciskarek wolnoobrotowych. Poszczególne modele różnicują parametry techniczne, a także konstrukcja. Egzemplarze pionowe mają prostą budowę, a ich obsługa nie wymaga wprawy ani specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wrzucić wybrane warzywa i owoce do odpowiedniej przegródki i poczekać aż sok ścieknie do pojemnika. Z kolei wyciskarka wolnoobrotowa pozioma to bardziej zaawansowany sprzęt, który świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy chcesz przygotowywać klarowne napoje zarówno z twardych, jak i miękkich produktów, a także ziół czy ziaren.
Polecane wyciskarki wolnoobrotowe
O jakiej mocy kupić wyciskarkę wolnoobrotową?
Wyciskarka wolnoobrotowa działa niczym walec. Miażdży poszczególne składniki, a następnie wyciska z nich wszystkie soki. Pracuje przy tym z mniejszą szybkością niż tradycyjna sokowirówka (od 100 do 120 obrotów na minutę). W efekcie napój zachowuje więcej wartości odżywczych, a także błonnika odpowiedzialnego za wywoływanie odczucia sytości. Opisywane urządzenie to idealna propozycja dla osób, które szukają sposobu, by zgubić zbędne kilogramy i zadbać o swoją kondycję bez dużych wyrzeczeń.
Powstaje pytanie: jaka moc wyciskarki będzie najlepsza? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od preferencji samego użytkownika i jego indywidualnych potrzeb. Zanim więc dokonasz zakupu konkretnego egzemplarza, musisz dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania względem danego sprzętu. Pomyśl, jak często zamierzasz z niej korzystać i do czego tak naprawdę będzie Ci służyć. Dzięki temu zawęzisz pole poszukiwań, a w konsekwencji łatwiej odnajdziesz wymarzony model. Duża moc przyda się do wyciskania soków z twardych, surowych warzyw i owoców, na przykład buraków czy marchewek. W pozostałych przypadkach wystarczy mała siła działania do 140 W, jaką oferuje między innymi wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood.
Czy moc w wyciskarce wolnoobrotowej ma znaczenie?
Zastanawiasz się, czy rzeczywiście moc urządzenia odgrywa w tym wypadku ważną rolę? Tak. Wspomniany parametr wywiera bowiem istotny wpływ na to, z obróbką jakich warzyw bądź owoców radzi sobie dana wyciskarka wolnoobrotowa Tefal, Zelmer lub inna. Zasada jest prosta – im więcej watów ma urządzenie, tym szybciej i efektywniej pracuje. Innymi słowy, wykonuje zlecone czynności w krótszym czasie.
Wyobraź sobie, że chcesz zrobić sobie koktajl z marchewki, buraka, selera i pietruszki. Do przetworzenia tego typu produktów potrzeba sprzętu o dużej mocy. Kompaktowa wyciskarka generująca do 100 watów nie sprosta wspomnianemu wyzwaniu. Wybór właściwej mocy opisywanego elementu kuchennego wyposażenia ma duże znaczenie jeszcze z jednego powodu – niedostosowanie poszczególnych wartości do stopnia twardości obrabianych w danym momencie artykułów spożywczych może skutkować poważną awarią mechanizmów odpowiedzialnych za miażdżenie oraz wyciskanie warzyw i owoców.
No co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie opisywanego sprzętu? Jakie cechy powinna posiadać dobra wyciskarka wolnoobrotowa? Jakie kwestie warto uwzględnić?
- Prędkość sprzętu – czyli obroty wykonywane przez wałek, a dokładniej mówiąc, ich liczba. W tym przypadku szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Mniej ruchów to większa dokładność w przeciskaniu miąższu i więcej wartości odżywczych w danym napoju czy koktajlu. Duża precyzja wydłuża jednak czas pracy urządzenia. Standardowe modele, na przykład wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood, działają z prędkością kilkudziesięciu obrotów na minutę.
- Wielkość otworu wsadowego – ten parametr w znaczący sposób wpływa na komfort korzystania ze sprzętu. Nieduża wartość średnicy wlotu wiąże się z koniecznością wstępnego rozdrabniania produktów przed wyrzuceniem ich do wyciskarki (krojenia na mniejsze cząstki). Jeśli nie przepadasz za tego typu czynnościami albo po prostu zależy Ci na czasie, sięgnij po urządzenie ze sporym otworem wlotowym, który pomieści całe porcje owoców (marchewki, jabłka itp.).
- Odpływ soku – warto wybierać modele z budowanym korkiem. Specjalna motylkowa zatyczka pozwala na dokładne wymieszanie napojów przed ich serwowaniem. To istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy robisz ekstrakt z kilku różnych owoców bądź mieszasz je z warzywami (poszczególne składniki mają szansę dobrze się ze sobą połączyć).
- Załączone wyposażenie – niektórzy producenci dołączają do swoich wyciskarek dodatkowe akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania sprzętu. Mowa tu między innymi o takich gadżetach jak pokrywa, szczoteczka do czyszczenia czy popychacz.
- Dodatkowe funkcje – spora część urządzeń dostępnych obecnie na rynku należy do kategorii smart. Można je połączyć z dedykowaną aplikacją mobilną i obsługiwać za pomocą tabletu bądź telefonu komórkowego z wbudowanym środowiskiem operacyjnym Android lub iOS. Co więcej, tego typu oprogramowanie pomaga konsumentom w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Na przykład wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings za pomocą specjalnego miernika określa masę i wskaźnik tkanki tłuszczowej, a także poziom wody i szybkość przemian metabolicznych w organizmie. Dzięki temu użytkownik jest w stanie lepiej kontrolować swoją wagę i ułożyć właściwie zbilansowaną dietę w oparciu o aktualne potrzeby oraz kondycję. Wspomniany software zawiera również przepisy na soki, koktajle oraz inne smaczne i pożywne przekąski. Sprzęt działa więc poniekąd niczym osobisty trener.
- Jakość wykonania – dobra wyciskarka do soków warzywnych i owocowych powinna być wytworzona z wysokogatunkowych materiałów o dużej odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (odkształcenia, wgniecenia, pęknięcia oraz zarysowania). Dobrze wykonany sprzęt posłuży Ci przez wiele lat, a Ty zaoszczędzisz na wymianie wadliwych bądź zniszczonych komponentów.
- Opinie innych użytkowników – zanim podejmiesz decyzji o zakupie upatrzonego modelu, sprawdź, co na jego temat sądzą inni klienci. Informacje na ten temat znajdziesz na forach internetowych, a także w różnego rodzaju rankingach sprzedażowych i zestawieniach najchętniej wybieranych produktów. Obecnie duże zainteresowanie konsumentów budzi wyciskarka wolnoobrotowa Bosch, Zelmer, Philips, Kenwood czy Kuvings.
- Ceny – profesjonalna wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings, Zelmer czy Philips wykorzystywana w lokalach gastronomicznych może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Za mniej zaawansowane technologicznie sprzęty przeznaczone do standardowego użytku w domowym zaciszu trzeba zwykle zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset zł.
Jaką moc wybrać w wyciskarce do twardych warzyw i owoców?
Nie masz pewności, jaka wyciskarka wolnoobrotowa 4Swiss, Zelmer, Philips bądź inna będzie najlepsza, gdy planujesz robienie soków nie tylko z winogron, lecz także twardych warzyw, takich jak burak, seler, pietruszka czy marchewka? Częściowo odpowiedź na postawione pytanie została udzielona już wcześniej. Niemniej jednak warto jeszcze raz podkreślić najważniejsze kwestie.
Sprzęt dedykowany do wyciskania produktów o wysokim stopniu twardości powinien generować dużą moc – powyżej 1500 watów. Urządzenie o sporej sile miażdżenia doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi owocami czy warzywami. Możesz wrzucać do otworu wsadowego surowe, nieobrane porcje (pamiętaj jednak, by wcześniej dokładnie je umyć) bez obaw, że wyciskarka ulegnie awarii lub uszkodzeniu.
Jaka jest najpopularniejsza moc w wyciskarce wolnoobrotowej?
Najpopularniejsze sprzęty, na przykład wyciskarka wolnoobrotowa Philips, generuje moc oscylującą w granicach do 300 watów. Tego typu modele nie są zbyt zaawansowane, ale doskonale spełniają swoje funkcje w codziennym użytkowaniu. Można je wykorzystywać do przygotowywania różnego rodzaju napojów, poczynając od wspomnianych soków, poprzez smoothie, a na mlecznych koktajlach kończąc. Tak duża różnorodność zastosowań sprawia, że prezentowane sprzęty trafiają w gusta bardzo szerokiej grupy odbiorców.
Znajdziesz w Morele
Miksery ręczne - Wyciskarki do cytrusów - Blendery - Blendery kielichowe - Roboty kuchenne
Komentarze (0)