Jaka oliwka dla noworodka najlepsza? Czym nawilżać niemowlaka?
Spis treści:
Dlatego właśnie warto się w nią zaopatrzyć i mieć ją w domu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.
Jaka oliwka dla noworodka?
Wybierając oliwkę dla dziecka, należy się upewnić, że kupuje się produkt przeznaczony dla niemowląt. Takie oliwki różnią się bowiem składem od tych dla dorosłych – nie posiadają między innymi substancji zapachowych, dzięki czemu doskonale nadają się do pielęgnacji dziecięcej skóry.
Głównym zadaniem oliwki dla niemowląt jest natłuszczenie skóry dziecka. Wybierając pierwszy produkt, warto postawić na oliwkę nie posiadającą substancji zapachowych, hipoalergiczną, która zapewni bezpieczeństwo w przypadku dzieci z alergiami. Przy wyborze odpowiedniego produktu niezwykle ważna jest również konsystencja: większość z nich ma konsystencję półpłynną, lecz dla mniej wprawionych osób można również zaopatrzyć się w produkty o konsystencji żelowej, która znacznie ułatwia aplikowanie i rozprowadzanie substancji po ciele malucha.
Wśród różnych rodzajów dziecięcych oliwek można wyróżnić takie produkty, jak:
- oliwka do natłuszczania skóry podczas kąpieli – dolewa się ją do wody podczas kąpieli, około pół nakrętki. Warto również wyłożyć czymś wanienkę, by dziecko nie ślizgało się w jej wnętrzu
- oliwka do natłuszczania skóry po kąpieli – nakłada się ją po kąpieli na suchą bądź mokrą skórę (nie powinno się jej stosować, jeśli użyło się oliwki do wody). Oliwkę należy rozetrzeć w dłoniach a potem rozsmarować na skórze dziecka
- oliwka do usuwania ciemieniuchy – pokrywa się nią ciemieniuchę i po kwadransie wyczesuje się łuski, a potem myje główkę dziecka szamponem
- oliwka do masażu ciała – rozmasowuje się ją na dłoniach rodzica, zmniejsza tarcie podczas masażu
- oliwka do mycia bez wody – stosuję się w sytuacjach, gdy trzeba zmyć coś ze skóry dziecka, a nie ma się możliwości tradycyjnego wykąpania go. Odrobinę oliwki należy wylać na wacik, a potem przemyć nim skórę dziecka.
Jaka oliwka na ciemieniuche najlepsza?
Do usuwania ciemieniuchy – dziecięcej przypadłości, polegającej na łuszczeniu się skóry na głowie, należy użyć specjalnej oliwki do skórek. By usunąć ciemieniuchę, trzeba ją zmiękczyć specjalną oliwką. Następnie, po odczekaniu odpowiedniego czasu, należy wyczesać ciemieniuchę z włosów maluszka. Resztki oliwki i ciemieniuchy nalży spłukać, używając do tego szamponu dla dzieci bądź delikatnego dziecięcego mydła. By skutecznie pozbyć się ciemieniuchy, najlepiej zastosować oliwkę hipoalergiczną, którą w swoich ofertach mają firmy produkujące kosmetyki dla dzieci, na przykład oliwka Bambino lub Johnson’s Baby.
Jaka oliwka do masażu noworodka?
Do masażu dziecka używać można wszelkiego rodzaju dziecięcych oliwek. Zadaniem oliwki jest zmniejszenie tarcia pomiędzy rękami opiekuna i skórą dziecka, by zabieg nie był dla malucha nieprzyjemny. Jeśli dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, zaleca się używanie oliwki hipoalergicznej, by uniknąć możliwych niepożądanych reakcji skórnych. Jeśli jednak maluch nie ma problemów alergicznych, można wykorzystać do masażu zwykłe oliwki.
Do uspokajającego masażu dla dziecka dobrze jest wybrać oliwkę o delikatnym zapachu o działaniu uspokajającym, który dodatkowo pomoże niemowlęciu się odprężyć i spokojnie zasnąć.
Jak smarować noworodka oliwką?
By skutecznie dbać o skórę dziecka, należy smarować go oliwką po kąpieli. Nie trzeba tego jednak robić cały czas. Jeżeli skóra malucha nie jest sucha, nie warto zbędnie używać oliwki. Dopiero kiedy skóra staje się delikatnie sucha, warto skorzystać z oliwki. By odpowiednio położyć ją na ciele dziecka, należy rozmasować kilka kropli oliwki w dłoniach, a potem dokładnie wmasować ją w skórę malucha. Nie należy kłaść zbyt grubej warstwy oliwki. Nie powinno się również używać oliwki przy dzieciach starszych, najlepiej sprawdza się przy noworodkach. W późniejszym wieku zdecydowanie lepiej zastosować do tego celu specjalne balsamy nawilżające dla maluchów.
Od kiedy oliwka dla noworodka?
Oliwkę można stosować u dzieci już od urodzenia. Dopiero z wiekiem należy zmienić środek na specjalny balsam nawilżający. Dziecięca skóra często potrzebuje dodatkowe nawilżenia ze względu na nie w pełni rozwinięty organizm i warstwy skóry, jednak nie należy stosować oliwki, jeśli skóra dziecka nie jest sucha. Opinie rodziców są jednogłośne – jeśli skóra dziecka nie jest sucha, nie warto przyzwyczajać go do kosmetyków.
Czy oliwka dla noworodka zatyka pory?
Istnieją opinie, że oliwki dla dzieci mogą zapytać pory. Jest to częściowo prawda. Oliwki niskiej jakości, w których składzie nie ma wartości odżywczych a jedynie chemiczne składniki, potrafią wnikać w warstwy skóry dziecka i zapytać pory.
Dlatego też powinno się uważnie patrzeć na skład oliwek, by wybierać tylko takie produkty, które zawierają przyjazne dla dzieci substancje, pozbawione substancji takich jak parafina – zwana również olejem mineralnym, która powstaje w procesie destylacji ropy naftowej, węgla bądź smoły. Do oliwek, w których składzie nie ma tego typu substancji należy między innymi oliwka Hipp.
Oliwka, mleczko, krem czy balsam dla noworodka – porównanie
Dbanie o doskonały stan skóry maluszka to jedna z najważniejszych, zaraz po higienie, spraw podczas kąpieli noworodka. Rodzice pragną, by ich dziecko było zdrowe i czuło się komfortowo, dlatego sięgają po różnego rodzaju kosmetyki nawilżające, które mają sprawić, że skóra maluszka będzie gładka, nawilżona i odporna na różnego rodzaju alergie. Jednak specyfików do pielęgnacji skóry niemowląt jest na rynku bardzo dużo i czasem nie łatwo podjąć decyzje odnośnie wyboru tego, który sprawdzi się najlepiej.
Nawilżanie skóry niemowlęcia – porównanie produktów
W dzisiejszych czasach w sklepach można znaleźć całą masę produktów kosmetycznych, wśród których łatwo się zgubić, nie posiadając choćby podstawowej wiedzy na ich temat. Wybór pomiędzy różnego rodzaju kosmetykami może stanowić problem, bowiem wiele z nich pełni podobną funkcję i różni się zaledwie detalami w składzie. By pomóc rodzicom w wyborze odpowiedniego kosmetyku dla ich dziecka, poniżej zestawiono ze sobą oraz porównano cztery rodzaje najpopularniejszych kosmetyków do nawilżania dziecięcej skóry: oliwkę, mleczko, krem oraz balsam. Celem każdego z nich jest zadbanie o to, by skóra niemowlęcia była w idealnym stanie, lecz mają różne właściwości i często jedne sprawdzają się w pewnych sytuacjach lepiej niż pozostałe, dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzują, nim zdecyduje się na zakup produktu.
Specyfikacja
Co wybrać do nawilżania dziecka?
Wybór konkretnego rodzaju produktu zależy od indywidualnych predyspozycji rodziców oraz ich dziecka. Skóra niektórych maluchów źle reaguje na jedne z produktów, za to doskonale przyjmuje inne, dlatego dobrze jest początkowo zakupić mniejsze opakowanie, by dowiedzieć się, czy dany produkt właściwie spełnia swoje zadanie.
- Przy wyborze kosmetyku nawilżającego należy również wziąć pod uwagę jego uniwersalność. Pod tym względem oliwki plasują się na szczycie podium. Dzięki odpowiedniemu składowi i konsystencji, można je stosować nie tylko bezpośrednio w kontakcie ze skórą dziecka podczas smarowania bądź masażu, ale również można dolać je do wody. Doskonale sprawdzają się również jako środek pomagający usunąć ciemieniuchę z główki malucha.
Należy pamiętać, że zarówno oliwki jak i pozostałych produktów nawilżających, nie powinno stosować się w nadmiarze. Zbędne używanie kosmetyków może niepotrzebnie przyzwyczajać do nich skórę, przez co traci ona odporność i staje się bardziej podatna na różnego rodzaju alergie.
- Duży wpływ na wybór środka ma również jego konsystencja. Oliwki są strasznie wodniste i niewprawionym osobom może być trudno z nich korzystać. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wtedy oliwki w żelu bądź kremy, mleczka i balsamy. Przy korzystaniu z trzech ostatnich trzeba mieć na uwadze, że w zagięciach ciała dzieci mogą się gromadzić resztki substancji. Należy więc zadbać o to, by je usnąć, w przeciwnym razie na skórze mogą wystąpić zmiany i odparzenia.
- Substancje zapachowe to kolejny czynnik, który ma spory wpływ na wybór odpowiedniego kosmetyku. Oprócz samego zapachu, który jest kwestią subiektywną, więc ze względu na to wybór nawilżacza również staje się nieco bardziej skomplikowany, do nadania kosmetykom konkretnej woni wykorzystywane są różnorodne substancje. Wśród nich mogą się znaleźć takie, które źle zareagują w kontakcie ze skórą maluszka. Dlatego właśnie rodzicom dzieci podatnych na różnego rodzaju alergie zaleca się, by zaopatrywali się w kosmetyki przygotowane specjalnie z myślą o alergikach, by zapobiegać nieprzyjemnym reakcjom skórnym niemowląt.
- Ostatnim czynnikiem, który ma duże znaczenie przy wyborze kosmetyku nawilżającego dla dzieci, jest cena. Jej różnica pomiędzy różnego rodzaju kosmetykami potrafi wahać się w granicach kilku- kilkudziesięciu złotych, lecz nie zawsze to cena świadczy o jakości. W obrębie jednego rodzaju produktu znaleźć można kosmetyki tanie, posiadające dobry skład bogaty w wartościowe substancje i pozbawiony tych negatywnych. Istnieją również takie, które stworzone są niemal całkowicie z chemicznych środków. Dlatego właśnie przy wyborze kosmetyków nawilżających dla niemowląt warto przede wszystkim zwracać uwagę na skład w obrębie cenowym, jaki rodzic decyduje się przeznaczyć na dany produkt.
Komentarze (0)