Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka pasta termoprzewodząca do karty graficznej? Którą wybrać?

| 0 Komentarzy
Okresowa obsługa techniczna karty graficznej, często wiąże się z wymianą pasty termoprzewodzącej.

Moduł zasilania, procesor graficzny i pamięć podręczna karty wydzielają znaczne ilości ciepła. Jeżeli wydajność spada warto rozważyć modernizację lub przynajmniej poprawę jakości odprowadzania ciepła.

Jaka pasta termoprzewodząca do karty graficznej?

Decydując się na serwis chłodzenia karty graficznej warto wybrać pastę termoprzewodzącą o najwyższym dostępnym współczynniku przewodzenia. Parametr ten jest podany w specyfikacji każdej pasty termoprzewodzącej. Wszystkie pasty powstają na bazie silikonu, który sam w sobie ma dobre parametry pod kątem transferu ciepła. Producenci past, stosują różne dodatki, które dodatkowo poprawiają indeks przewodzenia. W sprzedaży dostępne są pasty:

  • silikonowe,
  • z domieszką granulatu ceramicznego,
  • z domieszką sproszkowanego metalu,
  • z domieszką syntetycznych mikrokryształów.

Pasty termoprzewodzące do kart graficznych i innych układów scalonych z kryształami są zdecydowanie najwydajniejsze. Wynika to z wysokiego indeksu przewodzenia kryształów syntetycznych stosowanych w elektronice.

Polecane pasty termoprzewodzące

Wymiana pasty termoprzewodzącej na karcie graficznej – kiedy?

Jak wiadomo pasta termoprzewodząca traci z czasem swoje pierwotne właściwości. Oznacza to spadek zdolności przewodzenia, a tym samym znaczne pogorszenie wydajności układu chłodzenia. Nawet najwydajniejszy zespół wentylatorów nie ochłodzi GPU i pozostałych elementów karty, gdy współczynnik przewodzenia będzie blokował transfer energii cieplnej z źródła do radiatora.

W sytuacji, gdy użytkownik obserwuje spadek wydajności układu przy jednoczesnym wzroście temperatury elementów karty graficznej w laptopie lub komputerze stacjonarnym, warto rozważyć serwis pod kątem sprawności układu chłodzenia. Jeżeli komponenty nie zdradzają oznak zużycia, to rozwiązaniem może być wymiana pasty termoprzewodzącej oraz termopadów, na połączeniach elementów wydzielających ciepło z radiatorem.

Jak wymienić pastę termoprzewodzącą na karcie graficznej?

Wymiana pasty to proces stosunkowo nieskomplikowany. Pierwszym krokiem jest demontaż karty graficznej, a kolejnym demontaż radiatora z karty. Kolejne czynności to czyszczenie elementów na które nakłada się pastę i termopady, czyli:

  • obudowy procesora graficznego,
  • radiatora,
  • ewentualnie modułu zasilania i pamięci.

Zaschniętą pastę czyści się typowymi dla elektroniki środkami, takimi jak alkohol, rozpuszczalnik czy benzyna ekstrakcyjna. Dostępne są także dwukomponentowe zestawy chemii do czyszczenia układów scalonych. W skład zestawu wchodzi środek do czyszczenia wstępnego i drugi do czyszczenia dokładnego. Środki czyszczące najlepiej aplikuje się przy użyciu ręcznika papierowego, w miejscach trudno dostępnych można zastosować patyczek do uszu.

Warto wiedzieć

Dokładne usunięcie starej pasty termoprzewodzącej jest kluczowe dla uzyskania optymalnego współczynnika przewodzenia. Pozostałości po warstwie starego termoprzewodnika będą ograniczać transfer energii nowego połączenia, nawet jeżeli użyje się najlepszej pasty termoprzewodzącej.

Po oczyszczeniu powierzchni można przystąpić do aplikacji nowej pasty termoprzewodzącej. Pastę należy położyć w taki sposób, aby po dociśnięciu jej radiatorem tworzyła cienką równomierną warstwę na całej powierzchni połączenia GPU i radiatora. Zadaniem pasty jest niwelowanie nierówności w miejscu styku, w celu uzyskania możliwie największej powierzchni przewodzenia energii cieplnej. Warto także zastosować nowe termopady, jeżeli specyfika karty graficznej przewiduje takie rozwiązanie.

Ile kosztuje pasta termoprzewodząca do karty graficznej?

Najtańsze pasty termoprzewodzące to wydatek kilkunastu złotych. Pasta sprzedawana jest w aplikatorze w formie strzykawki lub w tubce. Do zestawu może być dołączona specjalna plastikowa szpatułka, do rozprowadzania po powierzchni obudowy procesora. Najwydajniejsze pasty to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, ale z uwagi na optymalne parametry, często na ich zakup decydują się overlockerzy i osoby modernizujące swój sprzęt. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą najlepszych producentów past termoprzewodzących, np.:

  • pasta termoprzewodząca Arctic – producent wentylatorów i kompletnych aktywnych systemów chłodzenia procesorów i kart graficznych. W celu uzyskania optymalnej wydajności komponentów chłodzenia firma wprowadziła do sprzedaży własne pasty termoprzewodzące.
  • pasta termoprzewodząca Natec – producent szerokiej gamy akcesoriów do komputerów od podkładek pod myszkę, po podstawki chłodzące do laptopów, klawiatury, adaptery, konwertery, kable, przejściówki, komponenty IT i niszczarki dokumentów. Firma sprzedaje także akcesoria serwisowe, takie jak pasty termoprzewodzące.
  • pasta termoprzewodząca be quiet! – producent nowoczesnych wentylatorów i układów chłodzenia o wysokiej wydajności. W ofercie firmy znajdują się również akcesoria do serwisu chłodzenia elektroniki. Pasta termoprzewodząca be quiet to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów na rynku.
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.