Jaką płytę główną wybrać pod socket procesora AMD?

| 1 Komentarz
Bez płyty głównej nie można zbudować komputera. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru dla procesora AMD?

Płyta główna z procesorem AMD – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Płytę główną komputera można porównać do fundamentu domu. Nie wpływa on bezpośrednio na to, czy będzie Ci się wygodnie mieszkać, jakie meble i sprzęt AGD znajdzie się w środku i jaki samochód stanie w garażu. Ale nieodpowiedni fundament może zagrozić stabilności konstrukcji. Decyduje też w znacznym stopniu o dostępnej przestrzeni i możliwościach późniejszej rozbudowy.

Polecane płyty główne

Podobnie działa płyta główna. Odpowiednia może pozostać w ogóle niezauważona, zapewniając miejsce i prawidłową pracę poszczególnym komponentom Twojego komputera. Ale źle dobrana będzie niekompatybilna z posiadanym przez Ciebie procesorem, nie zmieści tyle pamięci RAM, ile potrzebujesz, albo nie obsłuży wszystkich dysków i urządzeń USB, które chciałbyś do niej podłączyć.

Płyta główna do komputerów osobistych występuje zazwyczaj w dwóch standardach – ATX i microATX. Różnią się one rozmiarem, a co za tym idzie, również liczbą dostępnych gniazd, przede wszystkim PCI Express i RAM. Z oczywistych względów płyta główna ATX będzie wymagała większej obudowy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by w dużej obudowie umieścić płytę microATX. Wszystko zależy od planowanej konfiguracji. Jeżeli chcesz mieć więcej niż jedną kartę graficzną, wybierz standard ATX.

Rodzaje gniazd procesora AMD

Na przestrzeni lat firma AMD (Advanced Micro Devices) wprowadziła szereg gniazd procesora. W odróżnieniu od głównego rynkowego rywala, Intela, w przypadku procesorów do komputerów osobistych AMD pozostaje jednak wierne tradycyjnej konstrukcji z pinami będącymi częścią procesora, nie gniazda. Oznacza to większą trwałość samych pinów i mniejszy koszt płyty głównej. Jeżeli chcesz spróbować sam złożyć swój komputer, jest to bardzo dobry wybór.

Socket am2 wprowadzono na rynek w 2006 roku z myślą o popularnych w tamtym czasie procesorach serii Athlon 64 i dwurdzeniowych Athlon 64 X2. Rok później, wraz z premierą nowych procesorów AMD Phenom zaktualizowano to gniazdo i zmieniono nazwę na am2+, jednocześnie zwiększając przepustowość głównej szyny danych. Na to gniazdo projektowane były również debiutujące w 2008 roku procesory Phenom II.

Socket am3 swoją premierę miał w 2009 roku i obsługiwał procesory z serii Phenom II, Athlon II, Sempron i Opteron. Największą zmianą względem wcześniejszych gniazd była poszerzona szyna danych. Dużą zaletą am2, am2+ i am3 jest wzajemna kompatybilność. Procesory przeznaczone na te trzy gniazda będą pracować na każdym z nich, choć wydajność nowszych konstrukcji może ograniczać nieco szyna danych w starszych płytach głównych.

Socket am3+ choć nie różni się rozmiarem gniazda czy liczbą i rozmieszczeniem pinów częściowo zerwało ze wsteczną kompatybilnością. O ile am3+ nie ma problemów z pracą z am3, to przeznaczone na nie procesory Phenom II, Athlon II i FX pozbawiono kontrolera pamięci DDR2. Płyta główna AMD, am2 i am2+ nie jest więc w stanie ich obsłużyć.

Am4 to wprowadzone w 2017 roku gniazdo o zupełnie nowej konstrukcji, z 1331 pinami zamiast dotychczasowych 940. Przeznaczone jest do najnowszych procesorów Ryzen serii 3, 5, 7 i 9. Socket am4 obsługuje również bardzo szybkie pamięci DDR4. Płyta AM4 ddr4 jest więc najlepszym wyborem, jeżeli budujesz wydajny komputer na najnowszych dostępnych komponentach.

Wprowadzone w 2012 roku socket fm2 i o dwa lata późniejsze fm2+ przeznaczone były dla procesorów typu APU, łączących w sobie tradycyjny procesor i kartę graficzną, np. Trinity, Kaveri i Godavari. Technicznie są one dalekimi przodkami obecnych Ryzenów i procesorów stosowanych w najnowszych konsolach do gier.

Jaka płyta główna pod procesor AMD?

To, jaka płyta główna będzie dla Ciebie najlepsza, zależy przede wszystkim od wybranego lub posiadanego procesora. Pamiętaj, że płyta główna am4 przeznaczona jest dla najnowszych procesorów i pamięci. Będzie więc świetnym wyborem, jeżeli zależy Ci na zbudowaniu bardzo wydajnego, nowoczesnego komputera. Nie jest za to kompatybilna z wcześniejszymi procesorami.

Płyta główna am3+ i płyta główna am3 to z kolei konstrukcje różniące się nieistotnymi dla większości użytkowników detalami i obsługujące dość stare już procesory. Ich zakup może być jednak uzasadniony, jeżeli wydajność takiego procesora jest dla Ciebie wystarczająca. Warto też pomyśleć o zmianie na płytę ATX, jeśli na dotychczasowym microATX zabrakło miejsca na pamięć lub drugą kartę graficzną.

3,8
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Czyli gniazda do AMD sie zmieniaja duzo rzadniej niz w Intelu. Kupujac AMD mamy wiec pewnosc ze po 3-4 latach nie bedzie trzeba wymieniac plyty glownej? Czy na dzis dzien lepiej kupic intela czy AMD skoro zaraz wchodza DDR5 to chyba nie ma za duzej roznicy bo za rok jak bedziemy chcieli zrobic upgrade to i tak do wymiany plyta, ramy i procek a nie sam procek. Dobrze mowie?
Specjalista Morele | 02:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.