Jaka podłoga do altany? Co wybrać?

| 0 Komentarzy
Altana w ogrodzie to miejsce, w którym możemy schronić się przed deszczem i nieco ogrzać się w zimniejsze dni.

Jest też idealna do organizacja różnego rodzaju imprez czy zwykłych spotkać z rodziną lub znajomymi. Żeby jednak spełniała swoje funkcje, należy ją w odpowiedni sposób przygotować – jednym z najważniejszych jej elementów jest podłoga.

Jaka podłoga do altany?

Niektórzy decydują się na zakup gotowych altan, które następnie montowane są na gołej ziemi lub trawie. Takie rozwiązanie jest z pewnością proste i tanie, jednak komfort korzystania z takiej altany zdecydowanie spada. Podłoże nie zawsze jest bowiem równe, a w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, musimy liczyć się z wilgocią i błotem, nie mówiąc już o czynnikach, które mogą zaszkodzić samej altanie.

Wszystko to sprawia, że warto zdecydować się na przygotowanie odpowiedniej podłogi, zwłaszcza że użyć możemy w tym celu zróżnicowanych materiałów.

Polecane altany

Podłoga drewniana do altany

Drewno jest niezwykle często wykorzystywane podczas kładzenia podłoża altany. Drewniane deski montowane są przede wszystkim wtedy, gdy pod altaną został wylany betonowy fundament. Jakie są zalety drewnianej podłogi w altanie? Przede wszystkim bardzo przyjemny, naturalny wygląd, który idealnie wpasowuje się w przestrzeń ogrodu. Co więcej, z drewnianą podłogą bardzo dobrze komponują się różnego rodzaju meble – zarówno te drewniany, jak i chociażby wykonane z rattanu bądź technorattanu.

Podłoga drewniana ma jednak również swoje wady. Wspomnieć należy przede wszystkim o negatywnym wpływie zmiennych warunków atmosferycznych oraz wilgoci, która w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia desek. Wszystko to sprawia, że należy ją w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Najpierw jednak warto zastanowić się nad rodzajem zastosowanego drewna. Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale również na twardość. Pod tym względem zdecydowanie zalecany jest dąb, a także jesion. Drewna te zagwarantują większą wytrzymałość podłogi. Najlepsze jednak, a przy tym najdroższe, są drewna egzotyczne. Dobrym tego przykładem jest teak, który charakteryzuje się sporą wytrzymałością na wilgoć i wpływ warunków atmosferycznych.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna finalnie się zdecydujemy, musi zostać ono w sposób odpowiedni zabezpieczone. Pomoże nam w tym impregnacja. W jaki sposób jest przeprowadzana? Najczęściej przy użyciu stosownych preparatów impregnujących. Muszą one zostać dopasowane do gatunku drewna. Należy zwrócić uwagę również na ich działanie – na rynku znaleźć można bowiem środki jedynie zabezpieczające drewno przed ogniem, a także takie, które, poza ochroną przed wszystkimi możliwymi czynnikami, zdradzają również właściwości grzybobójcze.

Bardzo często impregnacja wykonywana jest poprzez olejowanie – gwarantuje ono nie tylko odpowiednia ochronę, ale również pewne walory estetyczne. Niezwykle skuteczna jest także metoda ciśnieniowa, w ramach której stosowane są preparaty wzmacniane woskiem, dzięki czemu nałożona powłoka jest w pełni hydrofobowa. Sprawia to, że podłoga drewniana do altany nie butwieje, nie podlega także procesom niszczenia i blaknięcia.

Podłoga do altany ogrodowej – a może kostka betonowa?

Kładziona jest ona zazwyczaj na betonowych stopach fundamentowych. Czym charakteryzuje się podłoga z kostki? Przede wszystkim wspomnieć należy o bardzo prostym montażu. Ułożenie kostki przebiega w sposób błyskawiczny, nie musimy również dysponować zbyt dużym wyposażeniem.

Co więcej, kostka jest wolna od problemów, z którymi z pewnością spotkamy się przy podłodze drewnianej. Jest ona bowiem zdecydowanie bardziej odporna na działanie zmienny warunków atmosferycznych i wody. Wszystko to sprawia, że jej żywotność będzie dłuższa.

Pomimo oczywistych zalet podłogi z kostki, ma ona swoje wady. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o jej estetyce, która dla wielu osób może wydać się niezbyt atrakcyjna. Co prawda, możemy zdecydować się na różne kolory kostki betonowej, jednak zdecydowanie przegrywa ona w tej kategorii z drewnem.

Kolejnym problemem jest to, iż kostka wyróżnia się sporą „chłonnością” tłuszczy – wszelkiego rodzaj tłuste plamy dość głęboko wnikają w jej powierzchnie, co przekłada się na konieczność zastosowania specjalnych środków czyszczących oraz myjki ciśnieniowej. W szparach miedzy poszczególnymi kostkami pojawić się może również mech oraz inne rośliny. Wszystko to sprawia, że należy się przed nimi zabezpieczyć. Zakupić musimy w tym kolejne chemikalia.

Podobnymi cechami wyróżnia się cegła, która również często jest stosowana podczas wykonywania podłogi altany. Wspomnieć należy o tym, iż cegła jest materiałem stosunkowo tanim, dlatego zalecana jest przede wszystkim osobom, które poszukują oszczędności.

Jaka podłoga do altany? Wytrzymały kamień

Kamień naturalny jest zdecydowanie najtrwalszy z wymienionych materiałów. Nie straszny mu wpływ wody i warunków atmosferycznych czy chociażby uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, prezentuje się niebywale estetycznie, idealnie wpasowując się w zieloną przestrzeń ogrodu.

Pewnym problemem może być natomiast sam proces kładzenia podłogi z kamienia. Musimy bowiem uważać, aby został on położony równo – wszelkie niedoskonałości będą od razu widoczne. Zaletą tego typu podłóg jest natomiast to, iż wybrać możemy różne rodzaje kamienia, dopasowane do naszych wymagań.

Co na podłogę do altany? Tworzywo sztuczne!

Rzadko spotykanym sposobem na wyłożenie podłogi w altanie jest skorzystanie z materiału poliuretanowego. Jet to jednak rozwiązanie tanie i proste w realizacji. W jaki sposób wykonać taką podłogę? Oczywiście na początku potrzebna nam będzie wylewka, którą dodatkowo należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem gruntującym.

Gdy podłoże zostanie przygotowane, trzeba wylać wspomniane tworzywo poliuretanowe (w formie wylewki), a następnie nałożyć na niego granulat gumowy. Gdy wszystko wyschnie, ponownie wylewamy wylewkę z tworzywa sztucznego. Przyznać trzeba, iż tego typu konstrukcja nie jest zbyt estetyczna, dlatego warto wyłożyć nią linoleum lub tartanem. Taka podłoga nie jest narażona na wpływ wilgoci, ani na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów.

Podłoga do altany wyłożona płytkami

Na koniec rozwiązanie, którego największą zaleta jest estetyka wykonania. Do wyłożenia podłogi altany bardzo często stosowane są tak zwane płytki tarasowe, które występują w bardzo wielu odmianach. Zdecydować można się między innymi na produkty imitujące beton, drewno czy naturalny kamień. Wszystko to sprawia, że przy mniejszym nakładzie pracy uzyskujemy naprawdę miły dla oka efekt.

Co więcej, tego typu płytki tworzone są również z materiałów, które są dodatkowo wzmacnione na wypadek wpływu zmiennych warunków atmosferycznych i wilgoci. Doskonałym na to przykładem są płytki mrozoodporne, które wytrzymają długie, zimowe miesiące.

Wadą takich płytek jest ich dość wysoka cena, a także fakt, iż w łatwy sposób mogą ulec zniszczeniu pod wpływem czynników mechanicznych. Jeżeli zdecydujemy się na produkty tanie i niesprawdzone, musimy liczyć się z ich bardzo krótką żywotnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.