Jaką przejściówkę z HDMI na mini HDMI wybrać? Kabel czy adapter?

| 0 Komentarzy
Liczba adapterów i przewodów dostępnych w sklepach jest ogromna. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie?

Jaki kabel HDMI na mini HDMI wybrać?

HDMI to popularny standard transmisji obrazu i dźwięku, od wielu lat szeroko wykorzystywany w najróżniejszych urządzeniach. Na pewno masz w domu przynajmniej jeden kabel HDMI. Służy on do przesyłania sygnału między telewizorami, dekoderami, odtwarzaczami DVD i Blu-Ray, amplitunerami, a nawet samochodami. Jednak, zwłaszcza w mniejszych akcesoriach, gniazdo najpopularniejszego typu A (13,9 na 4,45 mm) mogłoby zająć zbyt dużo miejsca. Z tego powodu powstały dodatkowe standardy HDMI mini (typ C, 10,42 na 2,42 mm) i micro (typ D, 5,83 na 2,20 mm).

Polecane kable mini HDMI - HDMI

Wszystkie trzy standardy wykorzystują taką samą konfigurację 19 pinów, stąd nie ma potrzeby konwersji sygnału między urządzeniami. Sprawia to, że przejście HDMI na mini HDMI albo micro HDMI jest niezwykle łatwe. Nie są potrzebne żadne przetworniki czy mikroprocesory, a jedynie zakończony dwoma różnymi końcówkami kabel HDMI. Cena takiego rozwiązania jest więc niezwykle przystępna i zależy głównie od długości przewodu, producenta i zastosowanych materiałów. Wybór powinieneś więc podjąć głównie na podstawie swoich wymagań co do zasięgu kabla.

Zalety i wady kabla

Kabel mini HDMI to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli Twoja kamera i aparat są wyposażone w ten typ złącza i chcesz mieć możliwość szybkiego podglądu zarejestrowanego materiału na większym ekranie, na przykład hotelowym telewizorze. Pamiętaj jednak, że w zależności od wybranej długości, kabel HDMI na mini HDMI może w Twojej torbie fotograficznej zająć miejsce jednego czy dwóch obiektywów. Z kolei zbyt krótki nie pozwoli w wygodny sposób obsługiwać podglądu. Dobierz go więc odpowiednio do swoich potrzeb i dostępnego miejsca.

Pamiętaj jednak, że HDMI to standard cyfrowy, a prędkość jego transmisji nie zależy od samego przewodu, lecz od połączonych nim urządzeń. Oczywiście, najtańszy kabel HDMI mini HDMI za kilka złotych może być nieco gorzej wykonany i, zwłaszcza przy częstym odłączaniu oraz przenoszeniu w torbie, mieć mniejszą żywotność. Na drugim końcu spektrum znajdziesz kosztujące nawet kilkaset złotych przewody HDMI. Kabel taki może posiadać imponujący opis, ale poza estetyką nie zyskasz nim prawie nic.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze adaptera HDMI na mini HDMI?

O ile zdecydowana większość przewodów występuje w wersji z dwoma zakończeniami męskimi (dwoma wtykami), to adapter HDMI na mini HDMI posiada gniazdo typu A i wtyk typu C lub D. Czasem ma nawet oba te wtyki, co nieco zwiększa cenę i rozmiary przejściówki, ale też pozwala jej pracować z większą liczbą urządzeń. Podobnie jak w przypadku przewodów, adapter HDMI nie przeprowadza konwersji sygnału, więc jest urządzeniem niezwykle prostym, sprowadzającym się do fizycznego połączenia odpowiednich styków.

Polecane adaptery mini HDMI - HDMI

Najtańsze, kosztujące już od kilku złotych adaptery, mogą nie urzekać jakością wykonania i wykorzystanymi do ich budowy materiałami, ale i tak powinny zapewnić Ci długą i bezproblemową pracę. Jeżeli przejściówka ma pracować w trudnych warunkach, możesz rozważyć model z nieco solidniejszą obudową, która ochroni gniazda i wtyki przed ewentualnym wyłamaniem. Pamiętaj jednak, że płacąc za adapter kilkaset złotych, nie zyskasz nic poza jego wyglądem.

Zalety i wady adaptera

W porównaniu do przewodu przejściówka HDMI na mini HDMI zajmuje znacznie mniej miejsca i ma zauważalnie mniejszą masę. Dzięki temu łatwiej znajdziesz dla niej miejsce w swojej torbie na laptopa czy aparat fotograficzny. Nie jest jednak w stanie sama bezpośrednio połączyć urządzeń i zawsze musi współpracować z kablem. Jest ona więc świetnym wyborem, jeżeli możesz sobie pozwolić na chwilowe odłączenie innego urządzenia, posiadasz już przewód HDMI, który chcesz wykorzystać, albo np. na uczelni z projektora jest już wyprowadzony kabel.

Różnice między interfejsem HDMI a mini HDMI

Poza wspomnianym już rozmiarem nie ma żadnych różnic między interfejsami HDMI, mini HDMI i micro HDMI. Wszystkie wykorzystują taki sam zestaw 19 pinów, przesyłających sygnał o takiej samej strukturze. Dzięki temu przewody i przejściówki między tymi standardami mogą być prostsze konstrukcyjnie i zauważalnie tańsze, gdyż nie muszą przeprowadzać skomplikowanej konwersji sygnału. Rodzaj złącza, na którego zastosowanie decyduje się producent sprzętu, zależy więc głównie od rozmiaru urządzenia i nie ma wpływu na jakość sygnału.

Którą przejściówkę HDMI na mini HDMI zatem wybrać?

Nie licząc skrajnych przypadków, przejściówka i kabel HDMI nie powinny mieć żadnego wpływu na jakość i stabilność przesyłanych informacji. O ile więc wtyk czy gniazdo nie są uszkodzone w stopniu powodującym przerywanie połączenia, kabel nie jest złamany albo nie jest po prostu źle skonstruowany, nie odczujesz żadnej różnicy. Na szczęście kupując przejściówkę HDMI na mini HDMI w sprawdzonym sklepie, nie narażasz się na tę ostatnią możliwość. Wybór może więc być podyktowany ceną, względami estetycznymi czy Twoimi potrzebami.

Pamiętaj, że sygnał HDMI może być przesyłany w obie strony. Oznacza to, że przewód mini HDMI do HDMI to to samo, co HDMI do mini HDMI. Choć dotyczy to głównie przewodów z dwoma takimi samymi wtykami, warto podchodzić z rezerwą do zapewnień, że kabel jednokierunkowy zapewni jakiś zysk na transmisji. Dość popularnym rozwiązaniem są też złocone wtyki, które dzięki dobremu przewodnictwu elektrycznemu mają poprawiać sygnał. Na szczęście ten dodatek nie wpływa znacząco na cenę, więc nawet jeśli nie spełni obietnic producenta, nic nie stracisz.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Adaptery AV - Huby USB - Kable AV

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.