Jaką stacje dokującą dla dysków twardych wybrać?

| 1 Komentarz
Analizujemy ofertę rynkową stacji dokujących dla dysków twardych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wykorzystywane w komputerach dyski HDD lub SSD nie zawsze okażą się wystarczające. Jeśli instalujemy dużo programów i gier lub magazynujemy spore ilości plików, w końcu przyjdzie taki moment, kiedy to przestrzeń dyskowa zostanie wyczerpana.

W takich sytuacjach możemy albo zwolnić miejsce na dysku albo skorzystać z nośników zewnętrznych. Z naszym komputerem podłączymy je przy pomocy specjalnych stacji dokujących.

Jak wybrać stację dokującą dla dysków twardych?

Stacje, zwane również czytnikami, występują na rynku w kilku odmianach. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową, a także istotnymi parametrami technicznymi, które wpływają na ich funkcjonowanie. Do tego wszystkiego dochodzą również wspomniane wcześniej funkcje. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wszystkie te kwestie dokładnie przeanalizować.

  • Wielkość i rodzaj obsługiwanych dysków twardych. Najważniejsza kwestia, od której powinniśmy zacząć wybór konkretnego modelu. Obecnie praktycznie wszystkie nowe stacje dokujące są w stanie bez problemu obsłużyć zarówno dyski talerzowe (HDD), jak i półprzewodnikowe (SSD). Problemem może być ich rozmiar – nie wszystko urządzenia dysponują bowiem kieszeniami dostosowanymi zarówno do odmian 2,5, jak i 3,5-calowych. Dlatego warto to wszystko dokładnie sprawdzić.
  • Liczba montowanych dysków. Rynek pod tym względem jest bardzo zróżnicowany. Najtańsze stacje są w stanie obsłużyć zaledwie jeden dysk naraz, jednak zakupić można również modele z dwoma, trzema, a nawet czterema kieszeniami. Oczywiście tego typu produkty okażą się odpowiednio droższe, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.
  • Interfejs dysku. W tym przypadku również panuje bardzo szeroki wybór. Oczywiście na rynku najłatwiej będzie nam znaleźć stacje obsługujące dyski z interfejsem SATA III, choć producenci dostarczają także modele uniwersalne, w których umieszczone mogą zostać również dyski SATA II i SATA. Osobną kategorię tworzą stacje obsługujące dyski eSATA oraz IDE.
  • Interfejs stacji. A więc w jaki sposób stacja jest podłączana do komputera. Spora część stacji obsługuje port USB (najlepiej decydować się na modele z USB 3.0), zakupić możemy również urządzenia z interfejsem SATA III, eSATA, FireWire 400 i 800, a także Thunderbolt. Oczywiście każdy interfejs gwarantuje inną przepustowość, dlatego warto ją sprawdzić.
  • Funkcje. Przechodzimy do kwestii najważniejszej, która często decyduje o prawdziwej jakości dostępnych na rynku stacji. Spośród obsługiwanych funkcji, wymienić należy miedzy innymi możliwość łatwego wykonywania kopii danych pomiędzy dyskami. W przypadku dobrej jakości urządzeń, wystarczy przycisnąć jeden przycisk znajdujący się na obudowie, by cały proces został rozpoczęty. Co najważniejsze, klonowanie plików odbywa się bez konieczności uruchamiania komputera. O wszystkim informują diody znajdujące się na stacji.

Wiele stacji pozwala na podłączenie dysków nie tylko do komputerów, ale również innych urządzeń, na przykład do telewizorów. Dzięki temu umożliwiają uruchomienie np. materiału filmowego. Warto podkreślić, że do wielu stacji dokujących możemy podłączyć również urządzenia mobilne (smartfony i tablety). Do tego wszystkiego dojść może również slot na kartę pamięci. Wśród obsługiwanych funkcji znajduje się także przejście w tryb uśpienia po pewnym czasie bezczynności. Niektóre stacje posiadają również swój system chłodzący, oparty na jednym lub dwóch wentylatorach.

Polecane stacje dokujące dla dysków twardych

Co to jest stacja dokująca dla dysków twardych?

Mówiąc najprościej, jak tylko można, jest to urządzenie wyposażone w jedną lub kilka kieszeni, do których podłączamy dyski twarde różnych typów. Następnie, całość podłączamy do komputera. W ten sposób możemy wykorzystać podpięty dysk w taki sam sposób, jakby znajdował się on w obudowie urządzenia.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ dostępne na rynku stacje dokujące wyróżniają się wieloma funkcjami dodatkowymi, z których możemy skorzystać. Co jednak najistotniejsze, pozwala w sposób szybki i łatwy poszerzyć przestrzeń dyskową komputera, bez konieczności montowania dysków wewnątrz jego obudowy (gwarantuje to oszczędność miejsca). Jest to rozwiązanie wygodne zarówno w przypadku korzystania z komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Ile kosztuje stacja dokująca dla dysków twardych?

Ostateczny koszt zakupu jest oczywiście uzależniony od przedstawionych wyżej parametrów, a także obsługiwanych funkcji. Najtańsze okażą się oczywiście stacje jednokieszeniowe, które zakupimy już za około 30-50 złotych. Zwiększenie liczby kieszeni i dodanie kilku funkcji doprowadzi do podniesienie ceny stacji do 100-200 złotych, natomiast modele najdroższe kosztować mogą od 250 do ponad tysiąca złotych.

W każdym przypadku warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, ile i jakie dyski chcemy obsługiwać, a następnie podjąć decyzję na podstawie dostępnych parametrów oraz obsługiwanych funkcji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Poradnik krótki i zwięźle napisany. Takie lubię :)
Specjalista Morele | 11:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.