Jaką szafę Rack 19” wybrać? Szafa wisząca czy stojąca?

| 0 Komentarzy
Szafa Rack stojąca będzie idealna, gdy montujesz urządzenia ciężkie. Wisząca, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce.

Na co zwrócić uwagę wybierając szafę Rack?

Przede wszystkim wybór odpowiedniej szafy jest zależny od poziomu rozbudowania sieci, wagi urządzeń, a nawet dostępnej przestrzeni. W przypadku sprzętu takiego jak szafka rack, wymiary różnią się od siebie głównie szerokością i głębokością. Możliwy jest łatwy wybór obudowy przystosowanej do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że niezależnie od zakupionego modelu, ważne jest zamontowanie urządzenia wentylującego. Jest ono niezbędne do zapewnienia odpowiedniej temperatury, dzięki czemu urządzenia nie zostaną uszkodzone i nie dojdzie do przegrzania.

Decydując się na zakup, musisz przeanalizować kilka parametrów. Zwróć uwagę na szerokość montowanego urządzenia oraz na wysokość modułów. Dzięki znajomości tych wymiarów możesz łatwiej rozplanować instalację. Istotna jest także głębokość, inna dla opcji stojących i wiszących. Szafy o różnym przeznaczeniu posiadają odmienne konstrukcje wewnętrzne i umożliwiają rozsunięcie szyn rack do przodu i tyłu, w zależności od potrzeb. To głębokość montażowa odnosi się do typowego rozstawu szyn, umożliwiającego montaż półek. Jednak najważniejsza przy wyborze jest decyzja, czy potrzebujesz szafy Rack do rozbudowanych sieci, czy do mniejszej liczby kabli, wynoszącej kilka sztuk.

Parametry gabarytowe szafy Rack 19”

Określenie „rack” wskazuje na charakterystyczny typ obudowy ze specyficznym systemem mocowania, opartym na dwóch lub trzech parach belek rackowych. Rack 19 to szafy, których wysokość modułów wyrażana w jednostkach U. Wartość 1U jest równoznaczna z 1 slotem. Pamiętaj jednak, że tak podana wysokość jest wewnętrznym wymiarem montażowym, nie jest to zewnętrzna wysokość szafy czy stojaka. Wielkość w jednostkach U informuje za to, ile modułów może się zmieścić w szafie. Określona szerokość decyduje o tym, ile wolnej przestrzeni jest do dyspozycji na zewnątrz szyn rack. Głębokość montażowa natomiast decyduje o tym, jak głębokie urządzenia można zainstalować w szafie.

Największy dostępny rozmiar opcji wiszących wynosi szafa rack 19” 24U, ale w praktyce najczęściej wykorzystywane są szafy Rack w rozmiarach 6U lub szafa rack 19” 12U. Jednak producenci często oferują wykonywanie modeli o niestandardowych wymiarach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, na przykład szafa rack 19” 42U. Produkty najczęściej wykonywane są z blachy stalowej i posiadają sprawny system wentylacyjny. Najważniejszymi standardami szaf są wysokość oraz szerokość. Standardowa szerokość montażowa szaf RACK to 19”. Na rynku dostępne są dostępne również wymiary: 10” i 24”. Jednak spotykane są dużo rzadziej.

Zastosowanie szaf Rack 19”

Szafy Rackowe, zarówno stojące, jak i wiszące, służą temu, aby w estetyczny sposób zabudować oraz uporządkować aparaturę teleinformatyczną. Zabezpieczając przed wpływem czynników zewnętrznych, pozwalają stworzyć optymalne warunki pracy urządzeń. Jest to równoznaczne z poprawieniem ich działania i możliwością długotrwałej eksploatacji. Obudowy te są najczęściej wykorzystywane w firmach energetycznych lub teleinformatycznych. Zastosowanie mają także w systemach automatyki domowej. Wykorzystywane są w branży informatycznej, przemyśle i energetyce.

Szafy Rack służą również do montażu sieci, systemów, telewizji i automatyki. Znane są także jako szafy teleinformatyczne, szafy serwerowe lub szafa krosowa. To urządzenia wykorzystywane do organizacji przestrzeni dla sprzętów IT. Jest to inteligentne wyposażenie każdego centrum danych i różnych serwerowni. Jednym z ich głównych zadań jest zabezpieczenie sprzętu i zagwarantowanie mu stabilnego funkcjonowania. Dodatkowo ich funkcja to przechowywanie serwerów, urządzeń sieciowych, generatorów zasilania UPS czy switchów. Odbiorcami tego rodzaju szaf są również urzędy, laboratoria, studia nagrań i centra monitoringu. Posiadają zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych.

Polecane szafy Rack 19"

Szafa Rack 19” – wisząca czy stojąca?

Oba rodzaje, zarówno wiszące, jak i stojące, służą do montażu urządzeń elektrycznych. Szafa Rack 19 wisząca sprawdzi się idealnie wtedy, gdy nie ma miejsca na opcję stojącą lub nie ma potrzeby jej zamontowania. Nie zajmie również dużo przestrzeni. Wartą ją zamontować również wtedy, gdy liczba urządzeń jest niewielka, a w przyszłości nie planuje się rozbudowy. Sprawdzą się doskonale przy małych systemach nagłośnieniowych i telewizji przemysłowej. Szafy wiszące posiadają również mniejszą dopuszczalną obciążalność – do 60 kg. Dlatego zwrócić uwagę, czy jej nie przekroczysz, jeśli zamontujesz cięższe urządzenia.

Szafa rack stojąca, dla porównania z poprzednikami, posiada znacznie większe dopuszczalne obciążenie, nawet do 1 tony. Umożliwia to umieszczenie w niej większej liczby urządzeń. Dodatkowo są bardzo stabilne, dzięki czemu mają zwiększoną odporność na zniszczenia oraz uszkodzenia sprzętu. Ich zastosowania są szerokie. Jest to najlepszy wybór w przypadku dużej liczby sprzętu, który należy odpowiednio uporządkować. U podstawy posiadają kółka, które umożliwiają przesuwanie szafy. Ten rodzaj szafy głównie jest przeznaczony do rozbudowanych systemów nagłośnieniowych, sieci telefonicznych i komputerowych oraz automatyki domowej i przemysłowej.

Która szafa Rack 19” będzie lepsza?

Ostateczny wybór zależy od potrzeb klienta oraz możliwości instalacyjnych. Dlatego warto, abyś przed ostateczną decyzją zapoznał się z przeznaczeniem poszczególnych szaf. Wersja stojąca głównie nadaje się do rozbudowanych sieci, a także do pomieszczeń o dużej powierzchni. Zazwyczaj montuje się w nich urządzenia o większej masie, ponieważ cechują się wysokim współczynnikiem obciążenia. Są odporne na uszkodzenia i stabilne. Przez wzgląd na swój rozmiar, pozwalają na montaż wielu urządzeń. Polecane w szczególności do dużych firm i korporacji. Wykorzystywane są głównie do zaawansowanych sieci: teleinformatycznych, nagłośnieniowych i telewizyjnych.

Gdy zależy Ci na zaoszczędzeniu przestrzeni, a sieci nie są zbytnio rozbudowane, to zdecyduj się na opcję wiszącą. Ma ona ograniczoną liczbę miejsca, zmieści do kilkunastu lżejszych urządzeń. Z tego powodu warto, abyś przemyślał, czy w przyszłości nie będzie potrzeby rozbudowy urządzeń. Ogólne zastosowanie jest równie szerokie, co szaf stojących. Główna różnica natomiast tkwi w pojemności i wadze urządzeń, które może przechowywać. Sprawdzają się głównie do zabudowy: przełącznic światłowodowych, cyfrowych rejestratorów wideo i switchów internetowych.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Programy biurowe - Microsoft Office - Antywirusy

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.