Jaka szczotka dla kota najlepsza? Którą wybrać dla kota długowłosego?

| 0 Komentarzy
Szczotka dla kota pozwala zadbać o sierść naszego zwierzaka. Sprawdź, jak i czym czesać kota.

Szczotka dla kota sprawdzi się w przypadku każdej rasy? Chociaż koty są uważane za zwierzęta wyjątkowo samodzielne, to odrobina pomocy przy pielęgnacji sierści bardzo im się przydaje. Dotyczy to nie tylko kotów rasowych, ale także ważna jest pielęgnacja kota dachowca. Czy warto czesać kota? Praktyczne informacje znajdziesz w tym artykule.

Czy warto szczotkować kota?

Wielu osobom może wydawać się, że kot jest na tyle samodzielny, że nie potrzebuje żadnej pomocy przy pielęgnacji. W końcu co chwilę myje się i liże, więc po co jeszcze go czesać? Odpowiedź jest prosta – dzięki czesaniu uzyskamy najlepsze efekty, kocia sierść będzie gładka i czysta. Oto najważniejsze zalety regularnego czesania kota:

  • czesanie redukuje kołtuny – to duży kłopot u kotów o długiej sierści. Wystarczy trochę zanieczyszczeń, naelektryzowane włoski i kilka dni bez szczotkowania, by na sierści kota zaczęły pojawiać się poplątane fragmenty. Bardzo często zwierzęta przydomowe, które nie są dokładnie pielęgnowane, mają kłopot z dużymi kołtunami. Dowodzi to faktu, że kot z dłuższą sierścią nie jest w stanie w pełni zadbać o własne futerko. Regularne czesanie pozwala rozplątać sierść i pozbyć się kołtunów;
  • czesanie ogranicza linienie – tylko w pewnym stopniu, ale to i tak bardzo duży atut. Koty, których się nie czesze, gubią ogromne ilości sierści. Wyczesywanie martwej sierści przy pomocy szczotki lub furminatora pozwala zredukować ilość sierści pozostawionej przez zwierzę na meblach i ubraniach;
  • czesanie wygładza sierść i nadaje jej połysk – uczesane futerko staje się przyjemniejsze w dotyku, miękkie i gładkie. Głaskanie kota jest wówczas jeszcze milsze;
  • czesanie może być dla kota bardzo przyjemne – wiele kotów przepada za delikatnym czesaniem sierści. To dobra okazja do okazania zwierzakowi uczucia, podania smakołyku i pogłaskania. Dobra szczotka dla kota delikatnie masuje skórę, co jest dla kotów dodatkową przyjemnością.

Czesanie kota ma wiele zalet, a czy ma jakieś wady? Oczywiście są koty, które nie znoszą szczotkowania, wyrywają się, drapią i za nic nie pozwolą na podobne zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli uspokajanie i delikatne namowy nie skutkują, nie warto zwierzęcia za wszelką cenę zmuszać do czesania, bo tylko pogorszymy sprawę. Czesanie samo w sobie nie jest w żaden sposób szkodliwe ani przykre dla kota. Jeśli dobierzemy odpowiednią szczotkę, nie zrobimy zwierzakowi krzywdy.

Jak wyczesać kota?

Szczotkowanie sierści kota musi odbywać się w spokojnych, przyjemnych warunkach. Nie może być wymuszane, bo zwierzę szybko się zniechęci i kolejne próby czesania będą powodowały strach lub niechęć.

  • Sierść powinno się wyczesywać zarówno z włosem, jak i pod włos. Wówczas wybierane są martwe włoski, a futerko zyskuje objętość.
  • Czesanie warto zacząć od brzuszka i nóg kota, a skończyć na grzbiecie.
  • Ruchy szczotką powinny być delikatne. Szczotki nie powinno się mocno dociskać, bo można wówczas podrapać skórę kota.
  • U zwierząt z dużymi kołtunami na sierści, sprawdzą się grzebienie dla kotów z szerokimi ząbkami, a dopiero później szczotki.

Czesanie kota – jak często to robić?

Jak często należy zabierać się za czesanie kota? To tak naprawdę kwestia indywidualna. Jeśli zwierzę traktuje szczotkowanie, jak wspaniałą rozrywkę, można je czesać każdego dnia, a jeśli nie jest to zbyt lubiana czynność, warto sięgać po szczotkę raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.

Wiele zależy również od tego, czy kot jest wypuszczany na zewnątrz. Zwierzęta wychodzące bywają często zabrudzone, w ich sierść wplątują się fragmenty roślin lub pyłu. W takim wypadku warto szczotkować je w zależności od potrzeb.

Kluczową kwestią jest też naturalnie to, jak długą sierść kot posiada. Rasy długowłose mają zdecydowanie większe trudności z utrzymaniem sierści w nienagannym stanie. W niektórych przypadkach właściciele muszą dbać o pielęgnację kota nawet co drugi dzień.

Jaka szczotka dla kota?

Wybór dobrej szczotki dla kota jest uzależniony od kilku czynników. Kryteria wyboru to przede wszystkim rasa kota, a co za tym idzie również długość sierści.

Na co zwrócić uwagę wybierając szczotkę dla kota?

Wybór szczotki dla kota powinien być przemyślany. Należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • materiał, z jakiego jest wykonana – powinna być solidna, dobrze leżeć w dłoni. Najtańsze modele często dość szybko się niszczą. Dobrym wyborem są szczotki z profilowana rączką – wówczas nawet długotrwałe czesanie kota nie będzie niewygodne;
  • wykończenie ząbków – w przypadku grzebyka powinny być co najmniej lekko zaoblone, by nie drapały kota po skórze, a w przypadku szczotki najlepszym wyborem są ząbki zakończone kuleczkami;
  • rozstaw oraz długość ząbków – to kluczowe kryterium. Koty długowłose powinny być czesane szczotkami o długich ząbkach, dla zwierząt o krótkiej sierści wystarczy szczotka z krótkimi ząbkami.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.