Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka szyna sufitowa będzie najlepsza? Jaką wybrać?

| 0 Komentarzy
Szyna sufitowa zamiast karnisza to coraz popularniejsze rozwiązanie, kusząco nowoczesnością i prostym, acz funkcjonalnym designem. Wybierana jest także ze względu na znaczne możliwości, jakie stawia przed projektantami i użytkownikami. Za jej pomocą można bowiem stworzyć sobie w pokoju osłoniętą garderobę czy nawet à la baldachim. Dzięki możliwości obudowania mechanizmu jest on niewidoczny, w przeciwieństwie do tradycyjnych karniszy, gdzie zawsze widać łączenia firan z żabkami. Producenci oferują także rozwiązania podświetlane, gwarantujące dodatkowy efekt.

Jak dobrać szynę sufitową do pomieszczenia?

Jeśli chodzi o większe pokoje, szyny stosuje się tam, gdzie projektujący pragnie osłonić je, gdyż szyny można montować na niemal nieograniczonej długości. Poza tym jeśli okna są naprawdę spore i sięgają niemalże do sufitu, nie ma innej możliwości, jak zamontować szynę.

Istotnym czynnikiem wyboru jest także materiał. Jakie będą najlepsze? Przejrzymy dostępne propozycje.

  • szyna sufitowa aluminiowa – jest najpopularniejsza. Jej zaletami są przede wszystkim lekkość i trwałość materiału. Dzięki temu, że można go ciąć, a potem łączyć, będzie odpowiednia dla niejednoliniowych torów szynowych oraz w miejscach, gdzie występują niestandardowe wymiary. Są też odporne na niekorzystne warunki, na przykład wilgoć. Z czasem nie odbarwiają się, co może się zdarzyć w przypadku nieczyszczonych i gorszej jakości modeli PCV;
  • szyna PCV – to również szyna trwała, wybierana chętnie ze względu na estetykę oraz odporność na zarysowania czy inne uszkodzenia. Sprawdza się we wnętrzach w stylu minimalistycznym.

Warto wiedzieć

Karnisz dopasowujemy nie do całego mieszkania, ale do pokoju. Jeśli w sypialni lepiej pasuje szyna sufitowa biała PCV, a w salonie metalowa, nie rezygnujmy z wyboru ze względu na konsekwencję.

Szyna sufitowa – wady i zalety

ZALETY

  • nie wymaga wsporników, dlaczego nie zajmuje wiele miejsca i jej lekka
  • estetyczny, elegancki wygląd
  • możliwość dowolnego dopasowywania długości i przebiegu toru
  • sprawdzi się nawet przy wielkich/maleńkich, nietypowych rozmiarowo oknach, także narożnych
  • dostępne są różne warianty (na przykład szyna sufitowa led)

WADY

  • tańsze modele, wykonane ze zbyt kruchego tworzywa mogą nie być trwałe
  • jeśli nasz model nie zawiera odpowiednich końcówek, firany mogą się zsuwać z szyny

Szyna sufitowa jednotorowa czy wielotorowa?

  • szyna sufitowa jednotorowa – jeden tor pozwala nam na zawieszenie na tej samej linii firan i/lub zasłon;
  • szyna sufitowa dwutorowa lub wielo – pozwala nam odseparować te dwa elementy, trzytorowa natomiast pozwala tworzyć trzy warstwy zasłon.

Ilość torów wpływać będzie także na wygląd szyny. Im więcej, tym szersza i bardziej zabudowana będzie.

Warto wiedzieć

Jeśli zależy nam, aby szyna była jak najwęższa i zajmowała jak najmniej miejsca, rozwiązaniem może być szyna typu slim. Taki model ma w ofercie większość producentów.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Jak zamontować szynę sufitową? Szynę sufitową montuje się do kołków wierconych w sufit.

Jak ukryć szynę sufitową? Jeśli nie chcemy, żeby zaczepki na firanki były widoczne, rozwiązaniem będzie szyna sufitowa z osłoną. To kawałek materiału – metalu bądź PCV – montowany na lub przed szyną, tak, że w naszym pokoju widoczna jest tylko estetyczna, jednolita listwa. Listwa może być nawet drewniana.

Czy szyny sufitowe mają kolory? Tak. Najpopularniejszym rozwiązaniem są szyny białe lub metalowe, ale na rynku znajdziemy także rozwiązania kolorowe do pokojów dziecięcych. Czasem wybierana jest także szyna sufitowa czarna.

Nie wiem, jaką szynę wybrać. Jakie są najpopularniejsze rozwiązania? Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, najlepiej wybrać szynę dwutorową, która pozwoli nam zastanawiać się na bieżąco, czy potrzebujemy tylko firanek, czy także zasłon. Najczęściej montuje się szyny odsłonięte. Wybór materiału uzależniony jest głównie od estetyki, choć częściej wybiera się te aluminiowe.

Jak długa powinna być szyna? Do rozmiaru wnęki okiennej dodajmy pół metra lub 60 cm, jeśli chcemy, żeby szyna była większa. To zalecany i optymalny rozmiar, ale możliwość dowolnego dopasowywania rozmiarów fantazjującym pozwala oczywiście na dowolność.

Mam szynę sufitową, z której boków często wysuwają się firanki. Co zrobić? Na końcach szyb warto zamontować zdejmowane nakładki, które pozwolą na dokładanie zapinaczy i uniemożliwią zsuwanie się zasłonki. Znaleźć można także modele ozdobne.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.