Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka wiertarka stołowa będzie najlepsza? Poradnik zakupowy

| 0 Komentarzy
Dobra wiertarka stołowa jest jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w profesjonalnym warsztacie. Przyda się również amatorom.

Choć z zewnątrz wszystkie wiertarki stołowe wyglądają bardzo podobnie, wybór tej, która spełni wszystkie oczekiwania, nie jest łatwym zadaniem. 

Jaką wiertarkę stołową wybrać?

Wiertarka stołowa jest jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi. Nie tylko nadaje się do wiercenia w metalu, lecz także tworzy otwory w drewnie i wykonuje dodatkowe operacje związane z jego obróbką, takie jak szlifowanie i dłutowanie. Jej korpus przymocowany jest na stałe do solidnej, metalowej kolumny, co ułatwia tworzenie otworów pod kątem prostym. Jeśli zastanawiasz się, jaką tanią i dobrą wiertarkę kupić, przejrzyj dostępne modele różnych producentów, jak wiertarki Hecht lub wiertarki Ryobi.

Jednak zdecyduj się na zakup po dokładnej analizie oferowanych produktów. Pod uwagę weź wiele czynników, takich jak jakość wykonania, łatwość obsługi czy liczbę obrotów na minutę. Wiertarki stołowe używane są głównie do wiercenia małych otworów. Pamiętaj, że moc wiertarki do garażu lub warsztatu jest zależna od rodzaju wykonywanych prac. Im jest ona większa, tym w twardszym materiale będzie mogła pracować. Każdy dobry model powinien również posiadać regulację prędkości obrotów. Pozwoli to na precyzyjne dopasowanie odpowiednich parametrów do materiału, na którym będziesz pracował.

 

Do czego służy wiertarka kolumnowa?

Wiertarka stołowa nazywana jest także kolumnową. Idealnie nadaje się precyzyjnego wiercenia oraz wykonywania długich serii powtarzalnych wierceń. Docenisz w niej możliwość ustawienia konkretnej głębokości wiercenia. Służy do tego regulowany, boczny ogranicznik w postaci trzpienia z podziałką. Udogodnienie to jest przydatne, gdy trzeba wykonać wiele nawiertów o identycznej głębokości i wielkości. To szczególnie ważne w przypadku obrabiania drogich lub cennych materiałów. Niewielka zmiana parametrów technicznych urządzenia może w znacznym stopniu wpływać na jego funkcjonalność.

Wiertarki stołowe stosunkowo rzadko są używane do wiercenia w drewnie. Najczęściej wykorzystuje się je do precyzyjnego wykonywania otworów w przedmiotach metalowych oraz tworzywowych. Poszczególne materiały mogą wymagać różnych parametrów obróbki, dlatego narzędzie dobiera się tak, aby można nim było wiercić w jednym, konkretnym materiale. Obróbka różnych materiałów musi odbywać się za pomocą innego zestawu wierteł.

 

Polecane modele wiertarek stolowych

Komu przyda się wiertarka stołowa?

Za pomocą wiertarki stołowej możesz zapewnić precyzyjne wiercenie otworów. Sprzęt ten nada się zarówno do drewna, jak i metalu. Podstawowy podział tego typu urządzeń dzieli się na te przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów. Jeśli szukasz dobrej wiertarki, to powinieneś zwrócić uwagę na wiertarki stołowe. Jeżeli jednak potrzebne Ci jedynie urządzenie do domowych robót, którego użyjesz kilka razy do roku, to zwykła wiertarka udarowa będzie lepszym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczony, czy też początkujący, na pewno znajdziesz dla niej wiele zadań. Urządzenia dla majsterkowiczów na ogół mają moc w granicach 600-800 W.

Narzędzie to głównie wykorzystywane jest przez profesjonalistów, ale i domowi majsterkowicze mogą docenić jego walory. Polecana jest wiertarka stołowa MSW. W prostszych modelach urządzeń silnik i reszta mechanizmów ulokowane są w jednym korpusie. Element, w którym zamierzasz wiercić, jest wtedy ustawiony na podstawie urządzenia. Potrzebna jest wtedy część dociskająca obrabiany element do podstawy, działająca jak imadło lub ścisk stolarski.

 

Czym powinna się cechować dobra wiertarka stołowa?

To jak działa wiertarka stołowa, jest zależne od ustawień. Można zdecydować o prędkości obrotów wiertła. Różna może być także średnica wiercenia w materiałach. Powinieneś zastanowić się, do czego będziesz jej potrzebować. Jeżeli kupujesz sprzęt do obróbki w drewnie, nie będziesz potrzebować tak mocnego modelu, jak przy wierceniu w metalu. Głównie jest wybierana wiertarka z zasilaniem sieciowym, co oznacza, że muszą być stale podpięte do kontaktu. Zapewnia to większą moc i długi czas pracy.

Ponadto dobra wiertarka powinna posiadać samozaciskowy uchwyt do osadzania wierteł. Obecnie dużo urządzeń jest wzbogaconych o dodatkowe elementy. Chodzi o laserowy wskaźnik, który wskazuje punkt wiercenia. Imadło natomiast ustabilizuje element, w którym planujesz wiercić. Dodatkowo cena narzędzia zależy od wielu parametrów, między innymi od mocy. Im więcej mocy posiada urządzenie, tym w twardszych materiałach będziesz mógł wiercić i zdołasz wykonać otwory o większej średnicy. Warto więc rozeznać się w ofertach dostępnych na rynku. Popularna wiertarka do 500 zł to wiertarka MSW. Droższe, do 1000 zł, to przykładowo wiertarka stołowa Proxxon. Może to być również wiertarka stołowa Ryobi.

 

Jaką wiertarkę stołową wybrać do warsztatu?

Wiertarki stołowe to stosunkowo małe urządzenia, które montowane są na stołach warsztatowych. Składają się głównie z następujących elementów: stołu z otworami do mocowania, stalowej kolumny – do niej mocowana jest głowica z wrzecionem, stołu ruchomego, silnika napędowego czy pokrętła regulacji skoku wrzeciona. Wiertarki stołowe mogą mieć mechaniczny lub ręczny przesuw uchwytu. Często wyposażone są w ustawiany zderzak, który odpowiada za regulację głębokości wiercenia.

Przez wzgląd na wykorzystanie narzędzia, jest ono jednym z najważniejszych urządzeń w profesjonalnym warsztacie. Różnią się między sobą parametrami takimi jak moc czy średnica wiercenia. Aby podjąć właściwą decyzję, powinieneś zapoznać się z modelami oferowanymi przez różnych producentów – na rynku dostępnych jest ich wiele. To od poszczególnych parametrów zależy, jakie prace możesz wykonywać. Nie każda wiertarka bowiem pozwoli na wiercenie w twardych materiałach. Do długich i ciężkich prac warsztatowych, najlepiej zdecyduj się na mocny silnik wiertarki, przez co trochę droższy sprzęt. Przy pracach warsztatowych, ważne, aby była stosunkowo ciężka i dobrze, gdy jej podstawa jest masywna i dodatkowo użebrowana od spodu. W ten sposób praca z wiertarką będzie precyzyjna i bezpieczna.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.