Jaką wiertarkę kupić do domu – poradnik zakupowy

| 0 Komentarzy
Wiertarka to narzędzie, które przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdź więc, jaki model wybrać.

Wiertarka to podstawowe elektronarzędzie w warsztacie majsterkowicza. Za jej pomocą wywiercisz otwory w drewnie, metalu lub tworzywie sztucznym.

Jaka wiertarka najlepiej sprawdzi się w domowym warsztacie?

Dzięki wiertarce możesz mieszać farby i zaprawy oraz szlifować, polerować czy też użyć jej do szybkiego dokręcenia śrub i wkrętów. Gdy zastanawiasz się jaka wiertarka do domu okaże się najlepsza, musisz wziąć pod uwagę zakres prac, jaki będziesz nią wykonywał. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby być zadowolonym z zakupu. Warto przyjrzeć się rankingowi wiertarek, który jest dostępny na naszej stronie.

Jedno z pierwszych pytań zadawanych przed kupnem urządzenia brzmi: jaka moc będzie wystarczająca? Nawet w warsztacie dla nowicjusza urządzenie musi mieć sporą moc. Powinno posiadać też udar, nie musi być on zaawansowany, ale bez niego wiercenie dziur w twardszych ścianach będzie niemożliwe. To, czy wybierzesz wiertarkę amatorską, czy profesjonalną, powinno zależeć od tego, z jaką intensywnością będziesz z niej korzystał i jakich efektów oczekujesz. Wiertarki dla początkujących mają wkłady z tworzyw sztucznych, a nie z metalu i szybciej się niszczą. Jednak jeśli planujesz korzystać z niej tylko kilka razy w roku, to spokojnie powinna Ci wystarczyć na długie lata.

Do warunków domowych optymalnym wyborem jest wiertarka udarowa o mocy 500-600 W. Im większa moc urządzenia, tym łatwiej będzie Ci wiercić w wybranym materiale. Sprzęt możesz również wykorzystać do mieszania farb, zapraw oraz czyścić nim pordzewiałe elementy. Wiertarka udarowa łączy ruch obrotowy wiertła z ruchem posuwisto-zwrotnym. Tego rodzaju elektronarzędzie służy do osłabiania miejscowej struktury materiałów twardych, aby wiertło łatwiej mogło wchodzić w głąb. Warto zaznaczyć, że wiertarka udarowa nie odnosi się do tylko jednego przyrządu, tylko do całego typu.

Jaki rodzaj wiertarki wybrać do domu?

Przed wyborem konkretnego typu wiertarki warto pomyśleć nad typem, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom. Przemyśl, jaki zakres prac zamierzasz wykonywać i z jaką częstotliwością. Jeśli potrzebujesz narzędzia w czasie sporadycznych remontów, którym wywiercisz otwór oraz dodatkowo chcesz dokręcić śrubę w rowerze, to lepszym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka. Dobry model poradzi sobie z wywierceniem otworu także w twardym materiale. Jednak jeżeli mieszkasz w bloku, który zbudowany jest z płyt zdrojowych czy betonu, niezbędna jest młotowiertarka.

W naszym sklepie znajdziesz urządzenia mieszczące się w dłoni oraz takie, które ze względu na swój ciężar, można stosować jedynie stacjonarnie. Zobaczysz u nas elektronarzędzia do użytku amatorskiego, a także specjalistyczne, wykorzystywane w warsztatach naprawczych oraz przez profesjonalistów i hobbystów. Przykładem takiej wiertarki jest miniwiertarka. Przeznaczona do prac precyzyjnych np. w modelarstwie czy rękodzielnictwie. Miniwiertarki obsługują wiertła o małych średnicach, od 0,8 do 3,2 mm. Natomiast młot pneumatyczny dedykowany jest do kruszenia asfaltu i betonu.

Wiertarka kątowa jest sprzętem bezudarowym, który pozwala na wiercenie otworów w trudno dostępnych miejscach w drewnie oraz metalu. Ma nietypowy wygląd, ponieważ wiertło jest w nim umieszczone prostopadle do korpusu narzędzia. Specyficzny kształt wiertarki kątowej i niewielkie rozmiary pozwalają wykonać otwory tam, gdzie zwykła wiertarka nie dałaby rady lub byłoby to bardzo utrudnione. Doskonale sprawdza się przy montażu mebli, części samochodowych czy konstrukcji stalowych opartych na teownikach i ceownikach. Z wiertarki kątowej korzystają profesjonaliści oraz majsterkowicze, którzy chętnie robią mniejsze i większe remonty w domu. Dzięki temu urządzeniu wiele prac staje się łatwiejszych do wykonania.

Jeśli szukasz wyposażenia do pracowni hobbysty, to rzuć okiem na wiertarkę stołową, zwana wiertarką kolumnową. Jest ona urządzeniem warsztatowym i przydaje się do starannego wiercenia i wykonywania długich serii powtarzalnych nawierceń. Wiertarka stołowa najczęściej znajduje zastosowanie w precyzyjnej mechanice, w laboratoriach, warsztatach, stolarniach, rękodzielnictwie i szkołach. Domowi majsterkowicze również mogą docenić jej walory, ponieważ jest przystosowana do wiercenia, sękowata, dłutowania, wgłębiania i wycinania otworów w różnych materiałach np.: metalu kolorowym, drewnie, materiale drewnopodobnym, tworzywie sztucznym, szkle, ceramice.

Polecane modele wiertarek

Wiertarka do domu: udarowa czy bezudarowa?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw musisz zastanowić się, z jakimi materiałami zamierzasz pracować w swoim domowym warsztacie. Jeśli będą to tylko drewno, metal i tworzywa sztuczne, to w zupełności wystarczy Ci wiertarka bezudarowa. Jest ona niewielka, ma uniwersalne zastosowanie oraz jej obsługa jest wygodna i poręczna. Nie jest jednak przystosowana do ciągłej aktywności pod dużym obciążeniem. Natomiast jeśli zamierzasz przeprowadzać cięższe prace z twardymi i kruszącymi się surowcami (beton, mur, gres, płytki ceramiczne, marmur, granit), zdecyduj się na wiertarkę udarową. Z jej pomocą możesz pracować również ze stalą, drewnem i tworzywem sztucznym.

Wiertarki bezudarowe przeznaczone są głównie do użytku amatorskiego, ponieważ zużywają się szybciej niż profesjonalne. Ich zaletą jest niższa cena. Są bardzo lekkie, dlatego nadają się idealnie do sporadycznych i nieciężkich prac domowych. Moc tych urządzeń zamyka się w przedziale 500-700 W. Sprawdzają się szczególnie do miękkich materiałów np. drewna. W przypadku wiertarek bezudarowych warto zapoznać się z ofertami marek Makita, Bosch, Dewalt na naszej stronie internetowej.

Wiertarki udarowe mają zastosowanie przy cięższych pracach. Są wyposażone w udar, który wykonuje ruchy posuwiste, dzięki którym wiertło dodatkowo uderza rytmicznie o obrabiany materiał. W związku z tym jest możliwe tworzenie otworów w twardych surowcach, takich jak: cegła, beton, kamień, płyta ceramiczna. Wykonanie wiercenia w ceglanej ścianie bez użycia udaru jest możliwe, jednak będzie to wymagało większej energii oraz potrwa dłużej. Poprzez udar wiercisz krócej i z mniejszym wysiłkiem. Zaoszczędzasz cenny przy remoncie czas oraz również swoją energię. Wśród wiertarek udarowych prym wiodą wiertarki Bosch, wiertarki Makita i wiertarki Dewalt.

Wiertarki udarowe można podzielić na amatorskie i profesjonalne. Opłaca się patrzeć na te amatorskie i na wiertarki bezudarowe o rozszerzonej funkcjonalności, które pozwalają czasem pracować na twardszych materiałach. Do hobbystycznego użytkowania wystarczy moc rzędu 700-800 W. Warto zwrócić uwagę na typ udaru. Wyróżnimy udary mechaniczne i pneumatyczne. Mechaniczne wymagają używania siły mięśni, aby docisnąć wiertarkę do obszaru wiercenia. Udary pneumatyczne nie potrzebują dodatkowej siły, ponieważ wiertło samoczynnie naciska na powierzchnię obrabianego materiału.

Jaki rodzaj zasilania wybrać w domowej wiertarce?

Zanim zaczniesz przeglądać wiertarki, określ jaki rodzaj zasilania najbardziej Cię interesuje – elektryczny czy akumulatorowy? Jest to ważne, ponieważ przekłada się bezpośrednio na Twój komfort pracy i moc urządzenia. Na rynku coraz częściej spotykamy wiertarki akumulatorowe, czyli takie, które nie wymagają ciągłego zasilania z gniazda elektrycznego. Wynika to z potrzeb użytkowników, którzy szukają mobilnych rozwiązań.

Elektronarzędzia zasilane za pomocą akumulatorów sprawdzają się podczas remontu oraz sporadycznych prac domowych. Brak ograniczenia w postaci kabla pozwala na wolność w używaniu sprzętu także poza własnym gospodarstwem domowym. Do wad zasilania akumulatorowego należy konieczność regularnego ładowania. Jednak producenci wyposażają swoje urządzenia w dodatkowy akumulator. Minusem może być również mniejsza moc niż w przypadku elektrycznych modeli. Wiertarki akumulatorowe są zazwyczaj pozbawione udaru. Taka funkcja jest dostępna jedynie w profesjonalnych i dość drogich wiertarko-wkrętarkach.

Wiertarki napędzanie energią elektryczną wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania. Przy tym rozwiązaniu jesteś również ograniczony długością przewodu. Może się zdarzyć, że podczas pracy będziesz zmuszony przepiąć sprzęt do innego gniazda, ponieważ kabel okaże się za krótki. Te elektronarzędzia sprawdzają się doskonale przy stole warsztatowym i przy bardziej wymagających pracach domowych. Wkrętarki sieciowe wyróżniają się najczęściej większą mocą. Umożliwiają ciągłą pracę bez konieczności robienia przerw na ładowanie akumulatora. Do domowego użytkowania najlepszym rozwiązaniem będzie zakup właśnie wiertarki sieciowej.

Jakie funkcje i dodatkowe akcesoria powinna mieć wiertarka do domu?

Funkcje dodatkowe wiertarki zależą od zamysłu projektanta oraz zastosowanego wyposażenia. W przypadku większości wiertarek standardowym wyposażeniem jest elektroniczna regulacja obrotów i przełącznik lewo-prawo. Poprzez te opcje możesz dostosować obroty do rodzaju wierconego materiału, używanych akcesoriów, a także wkręcać i wykręcać śruby oraz wkręty. Wiertarki większej mocy mogą mieć wbudowaną przekładnię mechaniczną, która umożliwia uzyskanie dwóch zakresów obrotów. Zaletą tego rozwiązania jest wyższy moment obrotowy na pierwszym biegu, co za tym idzie, możliwość większego obciążenia przy wierceniu otworów o dużej średnicy czy mieszaniu gęstych zapraw.

W przypadku wbudowanych opcji dodatkowych najczęściej można również spotkać się z udarem pneumatycznym, wskaźnikiem głębokości wiercenia i poziomicą. Gdy dokupisz dodatkowe akcesoria w postaci wierteł, specjalnych nakładek, Twoje możliwości przy pracy znacznie rosną. Dzięki nim możliwe jest wiercenie w twardszych materiałach oraz wykonywanie bardziej zaawansowanych otworów. Po dopasowaniu odpowiedniej końcówki możesz szlifować powierzchnię czy wycinać ciekawe wzory. Parametr techniczny, na który przed kupnem warto jeszcze zwrócić uwagę to maksymalna średnica wiercenia. Umożliwia ona dobranie rozmiaru wiertła. Średnica wiercenia jest różna przez wzgląd na to, na jakim materiale pracujesz. Inna średnia jest potrzebna dla drewna a inna dla metalu czy betonu.

Zastosowany w wiertarce system mocowania SDS czyni ją jeszcze bardziej funkcjonalnym sprzętem. SDS to system mocowania narzędzi wymiennych. Na wiertle z mocowaniem SDS są wyżłobione dwa owalne zagłębienia służące do mocowania narzędzia. Posiada również dwa rowki, które mają krawędzie przenoszące moment obrotowy. Wiertła SDS nie są droższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Zaletą tego mocowania jest szybkość i prostota wymiany narzędzi w wiertarkach i młotowiertarkach. Rozróżniamy dwa typy mocowań SDS: SDS Plus oraz SDS Max.

Wiertarki zazwyczaj sprzedawane są w wygodnych walizkach, które idealnie nadają się do przechowywania i przenoszenia sprzętu. Jeśli walizka nie jest dołączona do urządzenia, to warto się w nią zaopatrzyć. Producenci często dodają dodatkowy uchwyt oraz ogranicznik głębokości wiercenia. Ogranicznik głębokości wiercenia to podłużny pręt z podziałką, który mocuje się równolegle do wiertła. Jest to bardzo przydatny dodatek, ponieważ dzięki niemu dokładnie określisz głębokość wierconego otworu.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.