Jaka wkrętarka do domu? Najlepsze modele do domowego warsztatu
Spis treści:
Najlepszy nawet śrubokręt zamień na nowoczesne elektronarzędzie, gdy czeka Cię remont, czy chociażby skręcanie mebli. To właśnie wkrętarka odmieni Twoją pracę.
Jaka wkrętarka sprawdzi się w domu?
Dzięki wkrętarce zaoszczędzisz dużo czasu i energii. Obsługa tego sprzętu jest bardzo łatwa i intuicyjna. Zarówno amator, jak i profesjonalista w każdym wieku z łatwością sobie z nią poradzi. Jej posiadanie jest także motywacją, by samodzielnie wykonać naprawy w domu, warsztacie czy garażu. Bez odcisków na dłoniach i krzywo wkręconych śrub. Majsterkowanie z jej udziałem to czysta przyjemność.
Poznaj główne cechy, jakie oferuje na przykład Bosch linia zielona i wybierz wkrętarkę, którą zrealizujesz wszystkie swoje projekty i zadania. Jako urządzenie mechaniczne stworzona została przede wszystkim do wkręcania i wykręcania śrub z różnym gwintem oraz wszelkiego rodzaju wkrętów. Bogata oferta sklepu Morele ukazuje mnogość modeli, które różnią się jakością, ceną, funkcjami i przeznaczeniem. Dzięki bardzo łatwo wymiennym końcówkom z uchwytem sześciokątnym samodzielnie poznasz jej wszechstronne zastosowanie.
Wkrętarki Metabo są niezawodne przy skręcaniu szafek, montażu sufitów podwieszanych czy innych elementów dekoracji wnętrz. Możesz samodzielnie zaprojektować regał, półki czy elementy drewniane w ogrodzie i zamontować je kiedy tylko chcesz. Naprawisz również zabawki czy urządzenia elektroniczne. W zależności od budowy i funkcji możesz nim również pracować w twardym metalu czy betonie. Decyduje o tym moc elektronarzędzia, które kupisz. Łatwość wkręcenia w wąskich przestrzeniach to niezwykle przydatna cecha wkrętarki kątowej.
Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest waga wkrętarki, jej budowa oraz kształt. Będziesz nią operować, używając jednej ręki. Musi być więc ona lekka i poręczna. Ergonomiczna rękojeść pokryta powłoką antypoślizgową to duży atut. Solidna, aluminiowa obudowa przekładni zapewnia wieloletnią trwałość. Wkrętarki wyposażone w baterię o dużej mocy, dedykowane do użytku profesjonalnego, są zazwyczaj cięższe niż te do użytku domowego. Wpływa na to rodzaj wbudowanego akumulatora.
Jaki rodzaj zasilania we wkrętarce do użytku domowego będzie lepszy?
Wkrętarki różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem zasilania, który decyduje także o możliwościach i funkcjach urządzenia. Wkrętarka akumulatorowa cieszy się dużym uznaniem wśród klientów indywidualnych. Akumulator jako źródło zasilania umożliwia jej obsługę w dowolnym miejscu. Jest niezastąpiona przy działaniach na powietrzu lub na wysokości. Nie ogranicza jej dostęp do źródła prądu ani warunki atmosferyczne. Zapakowaną w wygodną walizkę lub torbę możesz zabrać ze sobą dokąd tylko potrzebujesz.
Akumulator litowo-jonowy występuje najczęściej we wszystkich nowoczesnych sprzętach. Wyróżnia je to, że są małe i lekkie. Cechują się dużą mocą i długą żywotnością. Będą one jednak droższe od tych z zasilaniem niklowo-kadmowym i niklowo-metalowo-wodorowym. Możesz je ładować kiedy chcesz przy użyciu wydajnej ładowarki. By wydłużyć żywotność baterii, staraj się wykonać cykl pełnego ładowania. Wymienny akumulator to propozycja dla majsterkowiczów, którzy potrzebują pewności i ciągłości użytkowania.
Pojemność wyrażona w mAh pozwoli Ci wybrać model odpowiedni do Twoich potrzeb. Przy wyborze zwróć także uwagę, na czas ładowania akumulatora. Wkrętarka Dewalt posiada wskaźnik jego naładowania oraz ładowarkę wielonapięciową. Im jest on krótszy, tym szybciej przygotujesz narzędzie, na przykład używając ładowarki z krótkim czasem ładowania. Na rzeczywisty czas działania wkrętarki ma wpływ rodzaj obrabianego materiału. Im twardszy, tym praca nad nim pochłania więcej energii.
Wkrętarka Makita to jedno z urządzeń działających na zasilanie sieciowe, które wyróżnia się znacznie większą mocą i momentem obrotowym niż wkrętarka akumulatorowa. Cechuje ją długa żywotność oraz brak przerw na ładowanie akumulatorów. To bardzo cenne zwłaszcza przy wkręcaniu śrub w bardzo twarde materiały. Dlatego też wkrętarka sieciowa polecana jest przez profesjonalistów, którzy używają jej na co dzień. Wybierz tę, która będzie miała długi przewód zasilający, dzięki czemu unikniesz potrzeby używania przedłużaczy.
Polecane wkrętarki
Co będzie lepsze w domowym warsztacie, wkrętak czy wkrętarka?
Wkrętak to niewielkie urządzenie składające się z rękojeści oraz stalowego elementu roboczego. Posiada znacznie więcej funkcji niż zwyczajny śrubokręt, choć służy do wykonywania tej samej czynności. Różnorodność funkcji, które spełnia powoduje, że może być on z powodzeniem alternatywą dla wkrętarki Metabo. Jeśli zastanawiasz się, jaki egzemplarz będzie dobry w domowym warsztacie, to sprawdź, czym jest elektryczny wkrętak akumulatorowy, bardzo popularny wśród majsterkowiczów.
Bez wątpienia jest to sprzęt bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga używania siły. Wystarczy, że założysz odpowiednią końcówkę, by rozpocząć jego działanie. Specjalna ładowarka pozwala na zrealizowanie wszystkich planów remontowych. Niewielki kształt i waga to ogromny atut. Model o dużej mocy 10 V pozwoli Ci na wkręcanie śrub w twarde materiały. Regulacja momentu obrotowego, szybkości pracy, czasu pracy na baterii oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak obecność biegów czy lampki LED wskazują na same zalety tego narzędzia.
W ofercie Morele znajdziesz także wkrętak ręczny oraz wkrętak z udarem służący głównie do odkręcania uporczywych śrub, trudnych do usunięcia zwykłym urządzeniem. Wkrętak z wymiennymi końcówkami jest również bardzo atrakcyjną propozycją. Wieloelementowy zestaw umieszczony w wygodną obudowę pozwoli Ci na wykonanie wszelkich napraw. Pomocny okaże się także wkrętak z grzechotką, czyli ruchomą obudową, którą obracać możesz bez przekładania jej w dłoni. Wkrętak pneumatyczny posiada precyzyjne sprzęgło odcinające, precyzyjny i profesjonalny.
Jakie parametry powinna mieć dobra amatorska wkrętarka?
Moc jest podstawowym parametrem, jaki musisz wziąć pod uwagę przy wyborze. Decyduje ona bowiem o jego zastosowaniu. Wkrętarki Graphite o dużej mocy pozwalają na pracę w bardzo twardych materiałach. Kolejny czynnik to napięcie, które jest powiązane z mocą sprzętu. Te o napięciu 12 V i 14 V, bez udaru, doskonale poradzą sobie przy czynnościach w drewnie i metalu. Z kolei egzemplarze o napięciu 18 V są przeznaczone dla fachowców przy wkręcaniu się w mur, czy w warsztacie stolarskim.
Moment obrotowy wskazuję siłę, z jaką siłą dane elektronarzedzie wkręci śrubę. Regulacja tego parametru jest istotna w zależności od planowanego zastosowania wkrętarki oraz indywidualnych potrzeb. Wkrętarka Makita może występować jako jednobiegowa, dwubiegowa i trzybiegowa. Sprawdzi się przy składaniu mebli, wkręcaniu śrub w beton oraz przy nawiercaniu i wierceniu niedużych otworów. Zakrętarka elektryczna to mocniejsza wkrętarka z dużym momentem obrotowym. Służy do wkręcania grubych kołków i przyda się w trudnych realizacjach na budowie.
Dodatkowe funkcje wpływające na atrakcyjność posiadają między innymi wkrętarki Graphite. Są to na przykład: blokada wrzeciona do użytku ręcznego, przełącznik kierunku obrotów oraz regulowane sprzęgło przeciążeniowe. Gumowana rękojeść ogranicza przenoszenie wibracji na operatora. Szczotki węglowe wymieniane z zewnątrz oraz bezkluczykowy, zatrzaskowy uchwyt ułatwiają ich obsługę. Aluminiowa obudowa przekładni doskonale odprowadza ciepło, wydłużając żywotność silnika.
Przełącznik zmiany obrotów prawo-lewo, sygnalizacja przeciążeń i temperatury silnika to kolejne atrakcyjne funkcje. Udarowa wkrętarka Bosch zaprojektowana do trudniejszych prac wykona działania szybciej niż bezudarowa. Niski poziom hałasu to kolejny ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie. Cena przedstawionego sprzętu jest na tyle zróżnicowana, że każdy miłośnik remontów znajdzie odpowiedni model dla siebie.
Jakie akcesoria przydadzą się przy domowej wkrętarce?
Solidna obudowa chroni przed uszkodzeniem nawet po upadku z wysokości na budowie. Świecący w ciemności pierścień obudowy czy diodowe oświetlenie punktowe sprawiają, że możesz wykręcać kołki nawet w zaciemnionych miejscach. Ładowarka sieciowa, jaką posiada wkrętak akumulatorowy, może być podłączona do każdego gniazda ze złączem Micro USB. Wkrętarka Dewalt z silnikiem bezszczotkowym przeznaczona jest specjalnie do montażu płyt gipsowo-kartonowych. Posiada szybko zwalniający magazynek na taśmy, który łatwo będzie oczyścić z pyłu.
Uchwyt magnetyczny na bity sprawia, że łatwo wymienisz dołączone do zestawu końcówki. Są to niezbędne elementy wyposażenia tego urządzenia. Ich ilość i kształt są zróżnicowane. Najczęściej używać będziesz bitów płaskich, gwiazdkowych, krzyżakowych i imbusowych. Dodatkowo bity do śrub typu torx czy pozidriv możesz dokupić u każdego producenta. Tak samo jak zestaw wierteł do ceramiki, czy wycinania w drewnie okrągłych gniazd. Te dłuższe dotrą do trudno dostępnych miejsc. Niezwykle wytrzymałe mechanicznie końcówki mają złotą barwę.
Wkrętak posiadać może nasadkę krawędziową, tnącą, dynamometryczną czy z korkociągiem, a ponadto śruby maszynowe, standardowe oraz wysokiej wytrzymałości. Umieszczony w sztywnym etui zmieści się w każdej torbie narzędziowej. Tak samo jak walizka dołączona do zestawu, wpływa na bezpieczeństwo przechowywania, mobilność i wygodę przy transporcie. Długi kabel przy wkrętarkach sieciowych ułatwia pracę, a brak efektu pamięci w modelach akumulatorowych uniemożliwia samorozładowanie.
Bosch linia zielona oferuje linię elektronarzędzi dedykowanych do użytku domowego. Łatwe w obsłudze dla osób w każdym wieku. Także tych, które nie posiadają doświadczenia zawodowego w tej dziedzinie. Adapter kątowy i adapter do wkręcania blisko krawędzi sprawia, że składanie mebli, modelarstwo, samodzielne skręcanie urządzeń technicznych czy montaż ogrodzenia jest możliwy i łatwy do wykonania. To także doskonały pomysł na prezent.
Znajdziesz w Morele
Wkrętarki - Wiertarki - Wiertarko-wkrętarki - Klucze udarowe i pneumatyczne - Zestawy elektronarzędzi
Komentarze (0)