Jaką wybrać piłkę do ręcznej? Która będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Piłka ręczna to dyscyplina ciesząca się coraz większą popularnością.

W ręczną grywają już nie tylko zawodowcy, ale także młodzież i dzieci w wieku szkolnym, a także całkowici amatorzy. To gra, w której najważniejsza jest właśnie piłka. Jak wybrać odpowiedni model do gry? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać piłkę do gry w piłkę ręczną? Piłka ręczna to gra, którą można zorganizować zarówno na hali, jak również na plaży czy też na utwardzanym boisku. Od miejsca i warunków, w jakich będą prowadzone rozgrywki, zależy która piłka sprawdzi się najlepiej.

Budowa piłki do piłki ręcznej

Piłka tego typu składa się z osłony oraz dętki.

  • Osłona – bywa wykonana z naturalnej skóry licowej lub z materiałów syntetycznych, a w przypadku piłki do gry plażowej, osłona jest wykonywana z gumy. Osłona musi być zszyta specjalnymi, syntetycznymi nićmi i składać się z 32 paneli. Dobra osłona piłki powinna być odporna na pęknięcia i dość elastyczna.
  • Dętka – z reguły bywają wykonane z lateksu. Muszą być bardzo elastyczne i wytrzymałe.

Rodzaje piłek do ręcznej

Piłka ręczna halowa (street handball)

Gra na boisku czy hali jest związana z odbijaniem piłki o twardą nawierzchnię (najczęściej o parkiet), w związku z tym piłka do gry halowej nie może być śliska.

  • Piłka do gry w street handball powinna być pokryta naturalną skórą lub tworzywem sztucznym.
  • Piłka musi spełniać określone normy i kryteria, czyli mieć odpowiedni obwód, wagę, kulistość i ciśnienie. Kulistość jest weryfikowana na etapie produkcji oraz przy wydawaniu certyfikatu – ten parametr mierzy się poprzez sprawdzenie średnicy piłki w szesnastu punktach. Wynik powinien mieścić się w normie, w której granica tolerancji to zaledwie 2%. Ciśnienie w piłce do ręcznej musi wynosić 0,6 bara.
  • Piłka powinna być dopasowana także pod względem rozmiaru. W sklepach można znaleźć cztery warianty:
  • Rozmiar 0 – czyli piłki dla juniorów. Piłki tego typu są przeznaczone do gry dla dzieci poniżej ósmego roku życia. Nie podlegają standaryzacji przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) więc nie ma jasno określonych parametrów, jakie muszą spełniać.
  • Rozmiar 1 – piłki od rozmiaru 1 do 3 podlegają już standaryzowaniu przez IHF, wobec tego muszą spełniać określone kryteria. Piłka w rozmiarze 1 powinna mieć obwód od 50 do 52 centymetrów i ważyć od 290 do 330 gramów. Piłki w tym rozmiarze są przeznaczone do gry dla dziewczynek w wieku od ośmiu do czternastu lat i dla chłopców w wieku od ośmiu do dwunastu lat.
  • Rozmiar 2 – piłka w tym rozmiarze powinna mieć obwód od 54 do 56 centymetrów i ważyć od 325 do 375 gramów. Rozmiar 2 jest przeznaczony do użytku przez chłopców od dwunastego do szesnastego roku życia oraz przez drużyny żeńskie od czternastego roku życia.
  • Rozmiar 3 – największy z dostępnych rozmiarów piłek do piłki ręcznej. Piłka w rozmiarze 3 powinna mieć obwód od 58 do 60 centymetrów i ważyć od 425 do 475 gramów. To piłka przeznaczona do gry dla drużyn męskich od szesnastego roku życia.

Piłka ręczna – jaki rozmiar?

Dzięki tak jasnej klasyfikacji dobór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo prosty. Należy wybrać model w rozmiarze dopasowanych do wieku i płci graczy. W razie wątpliwości lub amatorskich gier z drużynami mieszanymi, lepiej sięgnąć po mniejszy z możliwych rozmiarów niż po zbyt dużą i zbyt ciężką piłkę.

Piłka ręczna plażowa

Ta dyscyplina wymaga zastosowania zupełnie innej piłki. Model w skórzanej osłonie zupełnie nie sprawdziłby się na piasku, dlatego do wariantu plażowego używa się gumowych piłek do ręcznej. Także te piłki muszą mieć odpowiedni wymiar oraz wagę, ale wybór nie jest już tak rozbudowany, jak w przypadku klasycznych piłek dla szczypiornistów halowych.

Rozmiary piłek do gry w piłkę ręczną na plaży zależą od płci graczy oraz od ich wieku

  • Mężczyźni – powinni sięgnąć po piłkę o obwodzie od 54 do 56 centymetrów i wadze od 350 do 370 gramów.
  • Kobiety – powinny sięgnąć po piłkę o obwodzie od 50 do 52 centymetrów i wadze od 280 do 300 gramów.
  • Dzieci – mogą rozgrywać mecze piłki ręcznej plażowej przy pomocy mniejszej, zwykłej piłki gumowej.

Ile kosztuje piłka do piłki ręcznej?

Cena piłek do ręcznej dla amatorów to koszt kilkudziesięciu złotych (najczęściej od 30 do 50 złotych), ale za piłkę z atestem IHF trzeba zapłacić już nieco więcej (nawet 100 do 200 złotych), ale to będzie piłka, którą można będzie użytkować podczas oficjalnych spotkań.

Piłka ręczna – ogólne informacje o grze, porady i ciekawostki

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z piłką ręczną, z pewnością chętnie dowiesz się, jakie są zasady i dobre praktyki w grze. Być może nurtuje Cię dobór innych akcesoriów – jak choćby kleju do dłoni – albo chcesz poznać jak najwięcej ciekawostek na temat tej dyscypliny sportowej.

Piłka ręczna - zasady gry i informacje praktyczne:

  • W grze biorą udział dwie drużyny po 14 zawodników (7 na boisku i 7 rezerwowych), którzy grają na pozycjach: bramkarza, obrotowego, rozgrywającego i skrzydłowego.
  • Celem gry jest, oczywiście, zdobycie większej ilości bramek. Gol jest zaliczony, jeśli piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki.
  • Mecz składa się z dwóch połówek po 30 minut. Pomiędzy nimi jest przerwa.
  • Piłka może być rzucana, łapana, uderzana i zatrzymywana.
  • Jeśli zawodnik nie odbija piłki (kozłowanie), może przetrzymać ją tylko przez 3 sekundy.

Piłka ręczna – ciekawostki

  • Zasady gry w piłkę ręczną kształtowały się przez lata. Jeszcze na początku dwudziestego wieku tworzono je głównie z myślą o… rozgrywkach kobiet. Piłka ręczna miała być dla nich odpowiednikiem piłki nożnej dla mężczyzn. Potem zasady znów zmodyfikowano tak, by gra była bardziej atrakcyjna dla obu płci.
  • Za datę narodzin piłki ręcznej uważa się rok 1917, w którym Max Heiser opublikował zasady gry.
  • Piłka ręczna występowała w dwóch wariantach (duńskim i niemieckim), które różniły się głównie liczbą zawodników. Wersja niemiecka z jedenastoma zawodnikami z czasem straciła na popularności i dziś grywa się w wariant duński z siedmioma zawodnikami w każdej z drużyn.
  • Jeśli ciekawi Cię, dlaczego piłka ręczna to szczypiorniak, warto poznać dzieje tej dyscypliny na ziemiach polskich. Prawdopodobnie sport ten w wersji niemieckiej (z jedenastoma zawodnikami w drużynie) zaczął być uprawiany w… Szczypiornie i stąd właśnie nazwa szczypiorniak oraz określanie zawodników mianem szczypiorniści.

Jaki klej do piłki ręcznej wybrać?

Klej do piłki ręcznej, wbrew pozorom, nie służy do sklejenia pękniętej piłki, ale do ułatwienia gry. To specjalny preparat, którym pokrywa się wewnętrzne strony dłoni. Klej zapewnia pewny chwyt, ułatwia łapanie oraz operowanie piłką na boisku.

Najlepszym wyborem będzie specjalistyczny, markowy klej. Nie warto sięgać po najtańsze produkty nieznanych producentów, bo mogą okazać się zawodne.

Piłka ręczna to ciekawa, emocjonująca i bardzo popularna gra. Jej najważniejszym aspektem jest dobra piłka, miejsce i drużyna. Warto zaangażować się w uprawianie tego sportu, ponieważ zapewnia mnóstwo emocji, energii i zdrowego wysiłku fizycznego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.