Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jaka wyrzynarka do metalu, jaka będzie najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wyrzynarka do metalu to przydatne urządzenie. Poznaj jej rodzaje i techniki wycinania. Sprawdź, jaką wybrać.

Wybór wyrzynarki do metalu to trudne zadanie. Dlatego warto bliżej poznać to urządzenie i wszystkie jego funkcje, a do tego zorientować się, jakimi parametrami różnią się poszczególne wyrzynarki. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak posługiwać się wyrzynarką i jak o nią dbać, by służyła przez lata.

Jak wybrać wyrzynarkę do metalu?

Do wyboru wyrzynarki trzeba podejść bardzo poważnie. Należy wziąć pod uwagę chociażby to, że jest to sprzęt, który pracuje z metalem, a metal jest twardy. W związku z tym wybrana wyrzynarka do metalu musi być solidna, wytrzymała. Jeśli ma służyć w szerokim zakresie i cieszyć użytkowników swoją niezawodnością, musi być profesjonalna. Nie ma sensu inwestować pieniądze w słabej jakości, prowizoryczne narzędzia, które niszczą się już od samego leżenia w garażu.

Szukając wyrzynarki, warto ustalić, do czego dokładnie będzie wykorzystywana. Poza tym nie warto kierować się ceną urządzenia. Jest ona w tym przypadku najmniej ważna. Zdecydowanie bardziej liczą się tu jakość wykonania oraz funkcjonalność danego sprzętu. Czasem, jeśli ktoś nie ma wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie podjąć decyzję w tej sprawie, powinien zdać się na rady sprzedawców. Nie tylko zaprezentują sprzedawany sprzęt, ale również doradzą, który kiedy przyda się najbardziej. Warto jednak dobrze poznać wyrzynarki do metalu, gdyż wiedza na ich temat może ułatwić dokonanie wyboru i przyczynić się do satysfakcjonującego zakupu.

Jakie parametry powinna mieć wyrzynarka do metalu?

Każda wyrzynarka do metalu ma swoje parametry. Dlatego kupując to urządzenie, trzeba koniecznie zwrócić na nie uwagę.

Jednym z ważniejszych jest moc nominalna. Przekłada się ona głównie na długość pracy urządzenia. Wyrzynarka o większej mocy jest w stanie zapewnić użytkownikowi długotrwałą i nieprzerwaną pracę. W przypadku wyrzynarek o mniejszej mocy użytkownik będzie zmuszony robić dłuższe i częstsze przerwy. Dla osób, które zamierzają ciąć metale przez dłuższy czas i mają przy tym zwykle dużo pracy, poleca się wyrzynarki o mocy powyżej 600 W. Do profesjonalnego użytkowania tym bardziej zaleca się wybór urządzeń o jeszcze wyższej mocy.

Drugim ważnym parametrem jest liczba ruchów brzeszczotu na minutę. Im więcej tych ruchów wykonuje brzeszczot, tym precyzyjniejsze jest cięcie. Amatorska wyrzynarka do metalu zazwyczaj wykonuje około 500 skoków na minutę. Profesjonalny sprzęt nawet 3000. Różnica jest całkiem spora i znacząca. Warto więc dobrze zastanowić się, do czego dokładnie będzie wykorzystywane to urządzenie.

Kolejna sprawa to głębokość cięcia. Ten wybór powinien być uzależniony od rodzaju materiału, który będzie przecinany. W przypadku cięcia drewna głębokość ta powinna sięgać blisko 140 mm.

Każda wyrzynarka do drewna i metalu może być wyposażona w specjalny uchwyt. Ma on wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania danego urządzenia. Na przykład uchwyt T posiada każdy dobrej jakości sprzęt.

Jeszcze inne parametry urządzenia, obok których nie można przejść obojętnie, to:

  • pojemność baterii,
  • napięcie zasilania,
  • rodzaj akumulatora.

Pojemność wyrzynarki akumulatorowej ma tu duże znaczenie. Im jest ona większa, tym lepiej. Te przeważnie mają od 1,3 do 5 Ah. W sposób szczególny poleca się wyrzynarki z napięciem zasilania na poziomie 18 V. Jeśli zaś chodzi o baterię, najlepszym wyborem będzie bateria litowo-jonowa.

Jaki rodzaj wyrzynarki najlepiej sprawdzi się do metalu?

Tradycyjne wyrzynarki bardzo dobrze radzą sobie z cięciem metalu. Trzeba je tylko nieco dociskać do podłoża, aby uzyskać pożądany efekt cięcia. Poza tym wyróżnia się wyrzynarki ręczne i stołowe. Do wycinania bardziej skomplikowanych kształtów najbardziej sprawdza się wyrzynarka włosowa do metalu.

Najlepiej postawić na wyrzynarkę do metalu na prąd, gdyż ta zapewnia ciągłość pracy. Chyba że masz do dyspozycji profesjonalny sprzęt z pojemną baterią. Wówczas możesz wtedy zainwestować w akumulatorową wersję.

Jaka wyrzynarka do metalu dla amatora i profesjonalisty?

Amator nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu. W zupełności wystarczy mu prosta, tradycyjna wyrzynarka elektryczna o niezbyt dużej mocy. Do profesjonalnego zastosowania trzeba już wybrać sprzęt z wyższej półki, tym bardziej że ma służyć do cięcia metalu. Musi więc mieć większą moc i solidne ostrze, a najlepiej kilka ostrzy. Wybierając wyrzynarkę dla kogoś, kto będzie ją używał codziennie, a może nawet przez większość dnia, trzeba zdecydować się na model, który będzie charakteryzował się bezawaryjnością.

Techniki wycinania metalu za pomocą wycinarki

Cięcie metalu odbywa się przy użyciu dobrej wyrzynarki, ale i dobrze dobranych technik. Przykładowo wyrzynarka laserowa do metalu, jak nietrudno się domyślić, wycina metal przy użyciu lasera. Technika ta jest coraz popularniejsza, pozwala na precyzyjne cięcie, ale wymaga stosowania specjalnych okularów ochronnych, gdyż może przyczynić się do poważnych uszkodzeń wzroku. Metal można ciąć również, wykorzystując brzeszczot do wyrzynarki do metalu. W tym przypadku trzeba wykazać się większymi umiejętnościami i zręcznością.

Bezpieczeństwa pracy z wyrzynarką do metalu

Posługując się wyrzynarką do metalu, należy zachować wszystkie możliwe zasady bezpieczeństwa. Trzeba wziąć pod uwagę to, że brzeszczot głównie w starszych modelach wyrzynarek nie jest osłonięty. W związku z tym nawet przy małej nieuwadze można łatwo i szybko doprowadzić do wypadku. Ostrze wyrzynarki do metalu jest bardzo ostre. Tym bardziej wprawione w ruch może wyrządzić niejedną tragedię, jeśli oczywiście będzie nieprawidłowo użytkowane. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, w jaki sposób trzyma się cięty metal.

Duże zagrożenie dla użytkownika stanowi wyrzynarka do blachy i pozostałych metali, przymocowana do stołu. Pracując z użyciem wyrzynarki, trzeba koniecznie pamiętać o odsysaniu pyłu. Warto też stosować maskę, a tym bardziej okulary ochronne. Stosując się do tych zasad bezpieczeństwa, można nie tylko wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pracy, ale również zwiększyć jej efektywność. By zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto skupić się na tym już na etapie wyboru samej wyrzynarki. Profesjonalny, solidnie wykonany sprzęt jest nie tylko niezawodny, ale również bezpieczny.

Dobór odpowiednich ostrzy i akcesoriów do wyrzynarki

Wiele osób zastanawia się, jaki brzeszczot do metalu do wyrzynarki kupić. Nie każdy ma w tym zakresie wystarczająco duże doświadczenie, by móc bez problemu wybrać tego typu narzędzia. Piła brzeszczotowa do metalu powinna być niezawodna, ostra. Sam brzeszczot dobiera się do typu wyrzynarki i jej modelu. Warto więc znać jego numer, aby przy zakupie sprawdzić, czy na pewno brzeszczot do wyrzynarki będzie pasował. W sprzedaży dostępne są brzeszczoty o różnych rodzajach. Co za tym idzie, są przeznaczone do cięcia różnych materiałów. Warto więc wybrać nawet kilka, tak by mieć odpowiedni typ, kiedy przyjdzie potrzeba jego użycia.

Inne akcesoria do wyrzynarki to na przykład okulary. Należy wybrać takie, które będą idealnie zakrywały oczy i chroniły je zarówno od góry, jak i od dołu. Zazwyczaj ostrza i wszystko, co potrzebne do użycia wyrzynarki, jest dostępne w zestawie. Brzeszczoty do wyrzynarki z biegiem czasu się zużywają, więc trzeba dokupić nowe. Wówczas warto wiedzieć, czym się kierować, aby dokonać dobrych wyborów.

Konserwacja wyrzynarki do metalu

Wyrzynarka do metalu, podobnie jak wyrzynarka do drewna i każdy inny sprzęt, wymaga odpowiedniej konserwacji. Chodzi tu zarówno o wyrzynarki akumulatorowe, jak i te na prąd. Jednym z etapów konserwacji na pewno jest wymiana brzeszczotu w wyrzynarce. Trzeba to robić regularnie, po każdym zużyciu, tak by sprzęt ten był cały czas gotowy do użytku. To jednak jest oczywiste i tej czynności raczej nikt nigdy nie pomija.

Konserwacja to też czyszczenie sprzętu po pracy, dokręcanie części i śrub, a także smarowanie poszczególnych podzespołów. Ważna jest również prawidłowa regulacja mechanicznych części wyrzynarki. Każdorazowo trzeba sprawdzać, w jakim stanie są nożyki do wyrzynarki. Tylko zadbany sprzęt ma szansę na długotrwałe i bezawaryjne działanie. Dlatego nawet po zakończeniu intensywnej pracy nie należy zaniedbywać sprzętu, który zresztą do tanich nie należy.

Jak przygotować metal do wycinania?

Zdając sobie sprawę z tego, jak działa wyrzynarka i do czego służy, wydaje się, że urządzenie to wymaga tylko odpowiedniego przygotowania, by móc zabrać się za cięcie metalu. Tymczasem sam metal też trzeba przygotować. Najpierw jednak należy ustalić, co dokładnie jest do cięcia i na tej podstawie zastosować brzeszczot do piły, a konkretnie do wyrzynarki. Brzeszczoty do wyrzynarek są różne, więc dopasowanie jest podstawą. A jeśli chodzi o sam metal, na pewno musi być czysty. Chcąc wyciąć konkretny kształt, należy go odrysować. Oczywiście czymś, co da się później usunąć, tak by nie pozostał trwały ślad. Im lepiej zostanie przygotowany metal i precyzyjniej wycięty, tym lepszy efekt będzie można uzyskać.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.