Jaka wyrzynarka do płytek, glazury i gresu?

| 0 Komentarzy
Na co zwrócić uwagę podczas cięcia ceramicznych płytek wyrzynarką i która sprawdzi się najlepiej w tym zadaniu?

Czym kierować się  przy wyborze dobrej wyrzynarki do glazury? Jaka będzie najlepsza do płytek ceramicznych? Przeczytaj nasz poradnik.

Wyrzynarka do płytek ceramicznych, jak wybrać najlepszą?

Elektryczna wyrzynarka to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, sprawdzające się zarówno w rękach zawodowców, jak i majsterkowiczów-amatorów. Jest niezastąpiona, gdy wykonujesz remont albo inny projekt. Wymienne brzeszczoty dedykowane różnym rodzajom materiałów umożliwiają łatwe przycinanie drewna, tworzyw sztucznych, a nawet metalu. Jeżeli jednak samodzielnie wykańczasz kuchnię lub łazienkę, na pewno zastanawiasz się, jakiego narzędzia użyć do kafelków.

Jednymi z najbardziej popularnych i przydatnych podczas remontu narzędziami są ręczna obcinarka do szkła i szlifierka kątowa. Umożliwiają one wykonanie cięcia w linii prostej, ale już realizacja linii krzywej bądź otworu przekracza ich możliwości. Z tego względu do uzyskania ciekawego efektu wizualnego świetnie nadaje się wyrzynarka. Oznacza to też oszczędność w przypadku, gdy specjalnie dla jednego zadania musiałbyś dokupić dodatkowe elektronarzędzia

Jaką moc powinna mieć wyrzynarka do glazury i gresu?

Ręczna wyrzynarka sieciowa ma zwykle moc silnika mieszczącą się w zakresie od 350 do prawie 1000 W. Włosowa wersja stołowa może być nieco słabsza, ale zwykle nie jest to wielka różnica. Wyrzynarka akumulatorowa posiada zazwyczaj baterię od 10,8 do 20 V. Wyższy woltaż oznacza w tym przypadku wyższą moc silnika. Silniejsze urządzenia oferują zwykle większą deklarowaną głębokość cięcia w różnych materiałach i szybszą pracę.

Jeżeli jednak czeka Cię dłuższa praca, wybierz raczej urządzenie wyposażone w kabel zasilający. Wykonywanie bardzo ciężkich zadań takich jak cięcie glazury może szybko zużywać akumulator, a czekanie na jego naładowanie nie jest czynnością, którą majsterkowicze chcą wykonywać podczas remontu. Mimo to rodzaj zasilania nie ma większego wpływu na przydatność wyrzynarki do cięcia glazury, gresu i płytek, ale silniejsze urządzenia powinny poradzić sobie z tym zadaniem łatwiej, zwłaszcza w przypadku nieco grubszej ceramiki.

Większej różnicy nie robi też rodzaj uchwytu. Oscylacyjna wyrzynarka Bosch lub innego producenta może posiadać żelazkowy bądź grzybkowy chwyt. Jego typ jest zależny od Twoich preferencji, pytanie, czy wolisz prowadzić urządzenie po ciętym materiale jedną, czy obiema rękami. Również maksymalna liczba skoków na minutę nie ma w przypadku ceramiki dużego znaczenia, gdyż taki rzaz powinien być wykonywany stosunkowo wolno i z wyczuciem oporu, który napotyka brzeszczot.

Polecane modele wyrzynarek

Jaka głębokość cięcia w wyrzynarce będzie odpowiednia do płytek?

Producenci rzadko podają w specyfikacji technicznej swoich urządzeń maksymalną głębokość cięcia ceramiki. Oczywiście wyrzynarka Graphite czy innego renomowanego producenta poradzi sobie z tym zadaniem. Ze względu na wysoką twardość i łamliwość materiału, przyjmij bezpieczne założenie, że głębokość cięcia jest taka sama zarówno dla ceramiki, jak i stali, zwykle mieszcząc się w granicach kilku do kilkunastu milimetrów.

Spośród przydatnych funkcji dodatkowych, ułatwiających cięcie płytek, warta wspomnienia jest prowadnica równoległa ułatwiająca uzyskanie prostego rzazu w stałej odległości od krawędzi ciętej płytki. Kierowanie urządzeniem ułatwia też laser dostępny w niektórych droższych modelach, takich jak wyrzynarka Makita. Regulacja skoku to z kolei bardzo przydatna funkcja umożliwiająca dostosowanie parametrów pracy urządzenia do grubości ciętego materiału.

Zwróć uwagę, by Twoja wyrzynarka Ryobi lub innego producenta posiadała odsysanie pyłu. Cięcie elementów ceramicznych może powodować powstawanie licznych małych odłamków, których odprowadzenie ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko nieprzyjemnego skaleczenia nimi. Ze względu na duże tarcie i obciążenie bardzo przydatna jest też beznarzędziowa wymiana brzeszczotu, pozwalająca szybciej wrócić do pracy po przegrzaniu lub stępieniu piły.

Rodzaj brzeszczotów w wyrzynarce, jaki wybrać?

Urządzenia takie jak wyrzynarka DeWalt czy innych renomowanych producentów korzystają zazwyczaj z brzeszczotów z uchwytem T lub uniwersalnym ¼ cala. Istnieją też dedykowane rozwiązania niektórych firm, co stosuje na przykład Makita. Często jednak wyrzynarka jest zgodna z kilkoma rodzajami mocowania, co pozwala łatwiej i taniej dobrać odpowiedniej jakości brzeszczot zapewniający dobrą trwałość i czystą linię rzazu. Dzięki niemu przyspieszysz wykonanie zadania i unikniesz kosztownych błędów, uszkodzenia materiału czy niebezpiecznych sytuacji.

Brzeszczot do wyrzynarki do glazury powinien być wykonany z wysokogatunkowej stali i zamiast zębów posiadać powłokę z kryształków węglika spiekanego. Oznaczony jest zazwyczaj literami HM (TC) i wyróżnia się charakterystycznym wyglądem, przypominającym nieco nieregularny pilnik. Użycie uniwersalnego lub dedykowanego innym materiałom brzeszczotu jest bardzo złym pomysłem, mogącym skutkować uszkodzeniem płytki lub wyrzynarki. Pamiętaj też, że cięcie płytek wyrzynarką ułatwia ich kilkuminutowe namoczenie w wodzie.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.