Jaka żarówka LED do kuchni?

| 0 Komentarzy
Jak wybrać żarówki LED do kuchni? Czy warto? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać żarówki LED do kuchni? Na co zwrócić uwagę?

Oferta żarówek LED jest bardzo szeroka, a poszczególne egzemplarze różnią się nie tylko mocą i odcieniem światła, ale również innymi cechami. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii:

  • Gwint – jaka żarówka LED do kuchni sprawdzi się najlepiej? To zależy od lampy. Do lamp sufitowych bardzo często stosuje się żarówki LED E27 lub żarówki LED E14, ale już żarówki LED do halogenów sufitowych stosuje się często żarówki LED GU4. W sprzedaży można znaleźć także żarówki LED GU10, ale są one polecane głównie do oświetlenia dekoracyjnego, a także żarówki GU5.3.
  • Napięcie – przy wyborze żarówek do kuchni warto zwrócić uwagę na to, do jakiego napięcia są przystosowane. Oświetlenie dekoracyjne oraz mocowane w pobliżu mokrych stref wykorzystuje żarówki LED 12V, a w pozostałych lampach stosuje się żarówki LED 230V.
  • Marka – renoma producenta także ma spore znaczenie, gdyż markowe oświetlenie, na ogół, charakteryzuje się wyższą żywotnością i lepszymi parametrami. Popularnością cieszą się, przede wszystkim, żarówki LED Philips, żarówki LED Osram, Omega, GTV, Kanlux czy też Esperanza.
  • Cena – nawet cena żarówki LED nie jest bez znaczenia, ponieważ nie są to żarówki najtańsze. Jednak dziś bez problemu kupimy już LED-y w dobrej cenie. Żarówki diodowe są coraz przystępniejsze cenowo ze względu na ich rosnącą popularność oraz z uwagi na fakt, że są dostępne w asortymencie coraz większej liczby producentów. By kupić dobre żarówki LED, nie trzeba sięgać po najdroższe modele, ale do ekstremalnie tanich warto podchodzić ostrożnie, gdyż mogą mieć kiepskie parametry lub dość szybko się popsuć.
  • Kształt żarówki – to kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie żarówek LED do kuchni. Ich kształt ma wpływ na to, czy żarówki te zmieszczą się do opraw i lamp i jak będą w nich wyglądały i funkcjonowały. Jaką żarówkę LED wybrać do kuchni, jeśli chodzi o kształt? Do oczek halogenowych odpowiedniki halogenów, ale już do lamp i opraw można wybrać żarówkę klasyczną, w kształcie świecy lub o dekoracyjnej formie.

Oświetlenie kuchni żarówkami LED to dobra decyzja. W ten sposób zyskamy energooszczędne oświetlenie, które będzie przyjemne dla oka i praktyczne w codziennym użytkowaniu, a jeśli dobrze dobierzemy odcień światła, uzyskamy przytulny efekt.

Kuchnia jest pomieszczeniem wymagającym specyficznego oświetlenia. Ograniczenie się wyłącznie do górnego, głównego światła, nie zdaje egzaminu. Bardzo istotne jest dobre i równomierne oświetlenie blatu roboczego. Wiele osób sięga także po różnego typu oświetlenie wnętrza szafek. W tych rolach doskonale sprawdzają się właśnie LED-y.

Polecane żarówki LED

Oświetlenie kuchni żarówkami LED – o czym pamiętać?

Dobre oświetlenie jest niezwykle istotne w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w kuchni. To właśnie w kuchni potrzebujemy precyzyjnego światła w trakcie przyrządzania posiłków lub porządkowania przestrzeni, dlatego warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Nawet w małej kuchni przyda się więcej niż jedna lampa.
  • Warto zastosować w kuchni oświetlenie główne (górne) oraz dodatkowe. W ramach oświetlenia dodatkowego świetnie sprawdzają się listwy oświetleniowe pod szafkami wiszącymi, a także różnego typu reflektory lub oczka w zabudowie sufitowej.
  • Oświetlenie kuchenne nie powinno być chłodne, gdyż zimne światło wprowadza do wnętrza chłodny i lekko surowy nastrój, co niezbyt dobrze współgra z gotowaniem posiłków lub ich jedzeniem.

Jakie żarówki LED: ciepłe czy zimne? Co wybrać do kuchni?

Wybór pomiędzy oświetleniem chłodnym, neutralnym i ciepłym jest skomplikowany, gdyż w każdym wnętrzu konkretne światło może dawać inny efekt, a ostateczny odbiór kolorystyki światła to także kwestia indywidualnych preferencji domowników.

  • Światło zimne (około 6000 K i powyżej) – wyraźnie niebieskawe, chłodne, dla wielu osób wręcz nieprzyjemne. Raczej nie pasuje do wnętrz kuchennych, co najwyżej w formie oświetlenia dekoracyjnego (na przykład pod szafkami).
  • Światło lekko chłodne (od 4600 do 5500 K) – ma chłodny odcień bieli, dobrze wygląda głównie we wnętrzach nowoczesnych, białych i futurystycznych. Do kuchni rzadko wybierane ze względu na to, że nie zapewnia zbyt przytulnego efektu.
  • Światło neutralne (około 4000 do 4500 K) – zbliżone do odcienia światła dziennego. W porównaniu z kolorem światła, jaki emituje tradycyjna żarówka, żarówka LED do kuchni o neutralnym odcieniu światła może wydawać się chłodna. Jest to jednak światło zapewniające świetną widoczność. Może być stosowane w kuchni, ale nie pasuje raczej do wnętrz w tradycyjnym i sielskim stylu.
  • Światło lekko ciepłe (około 3000 do 3500 K) – najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o żarówki LED do kuchni. Lekko ciepły odcień światła jest przyjemny dla oczu, nastrojowy i przytulny, ale nie tak żółty, jak płomień świecy. Lekko ciepłe światło świetnie sprawdzi się w kuchni rustykalnej, sielskiej, ale też w zupełnie innych aranżacjach.
  • Światło bardzo ciepłe (poniżej 2700 K) – zbliżone do koloru płomienia świecy. Światło tego typu nie nadaje się raczej do oświetlania całych pomieszczeń, gdyż jego ciepły odcień niezbyt dobrze rozjaśnia mrok i jest męczący dla wzroku, a także przekłamuje kolory otoczenia. Jest to jednak odcień światła, który sprawdzi się w roli oświetlenia dekoracyjnego.

Wybór koloru żarówek do oświetlenia kuchni warto dobrze przemyśleć lub nawet kupić, na próbę, pojedynczą żarówkę w wytypowanym odcieniu. Dobrze oświetlona kuchnia będzie miejscem, w którym będzie przebywało się znacznie przyjemniej.

Jak rozplanować oświetlenie kuchni?

Wielu kupujących ma wątpliwości, co do tego, ile żarówek LED do kuchni jest potrzebnych i jaka moc żarówek będzie najlepsza. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konkretnego wnętrza. Można jednak przyjąć, że:

  • Kuchnia z oknem, a w szczególności z oknem o ekspozycji południowej, wschodniej lub zachodniej będzie bardziej widna, ale wyłącznie w ciągu dnia, dlatego i tak trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła sztucznego.
  • Kuchnia bez okna wcale nie wymaga większej ilości punktów świetlnych, gdyż oświetlenie należy planować na warunki, jakie panują po zmroku, a wówczas obecność okna w pomieszczeniu nie ma znaczenia.
  • By dobrze oświetlić kuchnię, należy zapewnić około 300 do 400 lumenów na metr kwadratowy.
  • Oświetlenie w kuchni należy rozplanować równomiernie. Zamiast jednej lampy z mocną żarówką, lepiej zawiesić kilka w odstępach i doświetlić całe pomieszczenie w równym stopniu.
  • Poza oświetleniem sufitowym, potrzebne i przydatne jest także oddzielne oświetlenie blatu. Pozostałe typy oświetlenia kuchennego (wnętrza szafek, wnętrza szuflad, oświetlenie znad szafek lub innego rodzaju) nie są niezbędne, ale warto je również wziąć pod uwagę.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.