Jaka zgrzewarka do rur pp/pcv/pe? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wykonanie instalacji z rur z tworzywa sztucznego jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, ale również skutecznym.

Nie musimy bowiem martwić się korozją bądź brakiem elastyczności. Żeby jednak ją wykonać, potrzebujemy narzędzia, które pozwoli nam wspomniane rury połączyć. Mowa oczywiście o zgrzewarce. Urządzenie to, pod wpływem wysokiej temperatury, tworzy bardzo wytrzymałe połączenie, dzięki któremu możemy łączyć rury typu pp, pe, pcv bądź pex. Oczywiście nie każda zgrzewarka sprosta naszym wymaganiom. Dlatego też należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Jaką zgrzewarkę do rur wybrać?

Każda zgrzewarka charakteryzuje się konkretnymi parametrami, które powiedzą nam, do jakich rur możemy jej używać. Spośród nich należy wymienić:

MOC. Chcąc wykonywać skuteczną i przede wszystkim sprawną pracę, powinniśmy zdecydować się na zgrzewarkę o mocy około 1000W, a nawet większej. Dzięki temu dużo szybciej wykonamy wszelkie połączenia, gdyż urządzenie do odpowiedniej temperatury rozgrzeje się w zaledwie kilka sekund.

Oczywiście należy podkreślić, iż wysoka moc, to również spory pobór mocy, jednak nie są to wartości, które powinny nas specjalnie zajmować. Na rynku znaleźć można zgrzewarki o niższej mocy, które jednak w wielu sytuacjach nie spełnią naszych oczekiwań, zwłaszcza w przypadku intensywnej i długotrwałej pracy.

MATRYCE. Chcąc pracować na różnych rurach, wyróżniających się różną średnicą, powinniśmy zdecydować się na urządzenie wyposażone w kilka matryc. Zazwyczaj występują one w rozmiarach 16, 20, 25, 32, 40, 50 i 63 mm. Oczywiście, im więcej wymiennych matryc (zwanych również adapterami), tym lepiej. Oczywiście nie zapominajmy o tym, aby zwrócić uwagę, czy matryce są pokryte specjalnymi teflonowymi powłokami, które zwiększają jakość wykonywanych połączeń

REGULACJA TEMPERATURY. Bardzo istotną opcją w przypadku każdej zgrzewarki jest regulacja temperatury, z jaką będzie ona pracować. Niektóre materiały nie mogą być zgrzewane w nadmiernym cieple, dlatego zgrzewarka powinna umożliwiać nam dostosowanie temperatury do naszych potrzeb i wymagań. W najlepszych modelach regulator grzejny występuje w formie elektronicznej, dzięki czemu zmiana temperatury odbywa się w sposób bardzo wygodny. Zazwyczaj urządzenia gwarantują zgrzewania w temperaturze od 0 do nawet 300 stopniu Celsjusza.

Pozwala nam to pracować z rurami PCV, które charakteryzują się stosunkowo niską odpornością na temperaturę. Wykorzystywane są one w instalacjach niskotemperaturowych bądź w ramach rur osłonowych do kabli. Zgrzewarka do rur PCV musi więc umożliwiać pracę w okolicach 60 stopni Celsjusza, gdyż w większym cieple materiał ulega roztopieniu. Jak to wygląda w przypadku innych tworzyw?       

  • Zgrzewarka do rur PP – tworzywo to występuje w różnych odmianach. Wspomnieć można chociażby o PP3, PP PN 10, PP PN 16 oraz PP PN 20. Są one w stanie wytrzymać temperaturę do 100 stopniu Celsjusza, dlatego zgrzewarka powinna umożliwiać pracę podobnym zakresie.
  • Zgrzewarka do rur PE – rury PE spotkać można w trzech odmianach: PE-LD, PE-MD oraz PE-HD. Stosowane są miedzy innymi w przypadku tworzenia instalacji cieplnych, wodnych, gazowych i kanalizacyjnych. Pracują w temperaturze do 60 stopni Celsjusza
  • Zgrzewarka do rur PEX – są to typowe rury CO, dlatego są odporne na wysoką temperaturę. Występują zazwyczaj w czterech odmianach: PE-HD, PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc. Chcąc je połączyć, należy wytworzyć temperaturę w okolicach 130 stopni Celsjusza.

Wyposażenie dodatkowe

Kupując zgrzewarkę do rur, warto zwrócić uwagę także na dostępność elementów dodatkowych w zestawie. Mowa w tym miejscu między innymi o rękawicach roboczych, obcinaczkach PCV, wkrętakach, wygodnej walizce na urządzenie, miarce, kluczach, śrubokrętach czy chociażby specjalnym stojaku ułatwiający pracę.

Do wykonania skutecznych połączeń wymienionych wyżej rur, polecana jest przede wszystkim wydajna zgrzewarka kielichowa. Wyposażona jest ona w wygodny stojak podłogowy, elektroniczną regulację temperatury oraz zacisk stołowy. Stosuje się ją przeważnie z trzpieniami i mufami grzewczymi. Jej konstrukcja umożliwia użycia jednocześnie dwóch kombinacji zgrzewania. Zgrzewarka posiada także specjalne kamienie grzewcze, występujące w różnych rozmiarach, dzięki czemu możliwa staje się praca z każdą rurą.

Podczas zamontowania elementów grzejnych nałożony zostanie na nie złączka kielichowa wraz z przewodem. W ten sposób odbywa się ogrzewanie rur. Sam kielich i przewód, już po wykonaniu zgrzewania, służy również do dociśnięcia połączenia, dzięki czemu jest ono trwalsze. Pamiętać należy jednak o tym, iż zgrzewarka kielichowa, choć skuteczna, jest przeważnie droga.

Zgrzewarka do rur – cena

W przypadku wspomnianej zgrzewarki kielichowej, musimy przygotować się na wydatek około 1500 złotych. Dużo mniej zapłacimy za urządzenia standardowe. Ich cena najczęściej oscyluje w graniach od 100 do około 300 złotych.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.