Jaki Access Point wybrać?

| 0 Komentarzy
Planujesz zakup punktu dostępowego? W takim razie sprawdź, czym powinien się cechować dobry Access Point.

Punkty dostępu zyskują obecnie dużą popularność, jednak wiele osób nadal nie do końca wie, czym jest access point. Opis przywołanych urządzeń bardzo często bywa dość mocno zbliżony do charakterystyki routera. Tymczasem oba sprzęty, choć podobne, działają nieco inaczej. Router odpowiada za tworzenie sieci lokalnych i rozdzielanie połączenia internetowego między akcesoriami elektronicznymi zlokalizowanymi w pobliżu źródła sygnału, natomiast access point rozbudowuje już istniejący system powiązań, znacznie poszerzając jego rozpiętość.

Który Access Point kupić?

Pozostaje pytanie: w jaki access point do domu czy biura zainwestować, by zniwelować problemy z brakiem bądź zakłóceniami zasięgu i zwiększyć swój komfort korzystania z laptopa, smartfona, tabletu czy innych urządzeń? Trudno o jednoznaczną odpowiedź – rynek obfituje w mnóstwo różnych punktów dostępowych, które doskonale spełniają swoją funkcję, maksymalizując wygodę surfowania po „globalnej pajęczynie”. Wybór odpowiedniego wariantu zależy więc w dużej mierze od Twoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

Polecane Access Pointy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze Access Pointa?

Chcesz nabyć wydajny access point? 2020 rok to, wbrew pozorom, dość dobry czas dla branży elektronicznej. W asortymencie sklepów pojawiło się wiele interesujących, a zarazem niedrogich propozycji. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję co do zakupu, dobrze wszystko przemyśl. Zwróć szczególną uwagę na specyfikację techniczną danego egzemplarza. Niebagatelną rolę odgrywają następujące aspekty:

  • zasilanie access point – PoE (Power over Ethernet) to jeden z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów w punktach dostępowych. Pozwala na dostarczenie energii urządzeniom sieciowym za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet w ramach jednej transmisji danych. Przywołane rozwiązanie niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści – zaoszczędzisz sporo pieniędzy na dodatkowych akcesoriach. Poza tym zyskasz więcej wolnego czasu – koniec ze żmudnym instalowaniem kabli we wszystkich pokojach. Proces montażowy przebiega szybko, sprawnie i w zasadzie bez wysiłku. Na rynku znajdziesz też modele wyposażone w akumulator lub baterię (choć budzą one zdecydowanie mniejsze zainteresowanie niż sprzęty z wbudowaną technologią PoE);
  • rodzaj i ilość anten – czynnik ten wpływa na jakość emitowanego przez access point sygnału. Zasada jest prosta – im więcej nadajników, tym lepsza komunikacja między poszczególnymi sprzętami. Producenci stosują zwykle kilka typów wspomnianych komponentów: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ciekawą innowację stanowią również anteny odkręcane (można je w dogodnej chwili wymontować i wymienić na bardziej wydajny model);
  • siła nadajnika – najmocniejszy access point, przeznaczony do konwencjonalnego użytku, oferuje nawet do 26 dBm;
  • obsługiwane standardy sieciowe – punkt dostępowy powinien wykazywać kompatybilność z innymi sprzętami elektronicznymi (komputerami stacjonarnymi, laptopami, smartfonami, tabletami itp.). Większość modeli obecnych na rynku świetnie współpracuje z Gigabit Wi-Fi;
  • wykonanieaccess point musi być wytworzony z wysokogatunkowych surowców, wytrzymałych i odpornych na działanie negatywnych czynników zewnętrznych bądź uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, wgniecenia, zarysowania etc.);
  • koszt – oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, przy czym już stosunkowo tanie egzemplarze (poniżej 200 zł) spełnią oczekiwania przeciętnego użytkownika, który zastanawia się, jaki AP do domu kupić;
  • marka – warto sięgać po sprzęty sprawdzonych, renomowanych firm, dysponujących dużym doświadczeniem w produkowaniu akcesoriów elektronicznych (na przykład access point TP-Link).

Dodatkowe funkcje Access Pointów

Punkty dostępowe – poza wymienionymi wyżej komponentami – posiadają szereg dodatkowych udogodnień. Jeśli myślisz nad tym, jaki access point do firmy nabyć, z pewnością zainteresuje Cię funkcja ochrony przesyłu oraz odbioru danych w razie ataków hakerskich czy ściągnięcia złośliwego oprogramowania. Szyfrowanie protokołów WPA, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA2, filtrowanie adresów MAC, systemy WPS, WEP, a także bardziej zaawansowane rozwiązania (między innymi ukrywanie SSID) zabezpieczą poufne informacje o Twoim przedsiębiorstwie i jego pracownikach. Z kolei rodzicom z pewnością przypadnie do gustu usługa kontroli dostępu QoS (Quality of Service), która umożliwia ograniczenie czasu spędzanego przez dzieci i nastolatków w sieci, filtrowanie publikowanych treści czy wgląd do historii stron otwieranych przez pociechy.

Producenci bardzo często dołączają do swoich sprzętów darmowe oprogramowanie komputerowe. Tego typu aplikacje ułatwiają centralne zarządzanie siecią złożoną nawet z kilkudziesięciu różnych urządzeń. Obsługę punktów dostępowych usprawnia również wskaźnik siły sygnału sieci bezprzewodowej. Nie musisz się zastanawiać, gdzie umieścić urządzenie, by uzyskać jak najlepszą jakość i prędkość transmisji. O odpowiedniej lokalizacji poinformuje Cię system specjalnych diod wbudowanych w AP.

Popularni producenci Access Pointów

Klienci chętnie sięgają po access point Ubiquiti – towary przedsiębiorstwa cechuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Poszczególne egzemplarze są wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów i zaprojektowane w taki sposób, by gwarantować użytkownikom jak największy komfort surfowania po sieci. Urządzenia współpracują z większością akcesoriów elektronicznych obecnych na rynku – począwszy od komputerów stacjonarnych, a na tabletach czy konsolach gamingowych skończywszy. AP można postawić albo powiesić na ścianie, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Na liście najczęściej kupowanych urządzeń znajduje się także access point Mikrotik. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim dużej funkcjonalności – bywa używany zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Cechuje go odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jest nie tylko wydajny, ale także niezwykle elegancki – ma opływowe kształty i stonowane barwy. Idealnie wpisuje się w wystrój nowoczesnych, eklektycznych wnętrz, a dzięki kompaktowej formie nie dominuje w przestrzeni.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.