Jaki antywirus do firmy? Najlepsze programy antywirusowe do firmy

| 1 Komentarz
Chcesz się dowiedzieć, jaki antywirus będzie najlepszy dla Twojej firmy? Sprawdź niniejszy poradnik.

Na jaki program antywirusowy warto zdecydować się do firmy? Który zapewni najlepszą ochronę i sprawi, że przechowywanie danych będzie bezpieczne?

Jaki program antywirusowy wybrać do firmy?

Utrata cennych danych to najgorsze, co może się przydarzyć w firmie. Na szczęście przedsiębiorcy mają do wyboru wiele rozwiązań IT zwiększających bezpieczeństwo. Wśród nich bardzo istotną rolę odgrywają aplikacje antywirusowe, takie jak np. AVG. Antywirus jest dostępny wersji darmowej i płatnej. W ramach bezpłatnego oprogramowania użytkownik otrzymuje następujące usługi:

  • aktualizowanie zabezpieczeń w czasie rzeczywistym;
  • szybkie wykrywanie i powstrzymywanie wirusów, narzędzi szpiegujących, ransomware oraz innych złośliwych programów;
  • wyszukiwanie problemów z wydajnością komputera.

Natomiast AVG antywirus w wersji płatnej pozwala dodatkowo:

  • analizować pobierane przez użytkownika pliki;
  • blokować wszystkie ataki zdalne, spam, oszustwa typu phishing;
  • ochronić transakcje płatnicze;
  • powstrzymywać ataki hakerskie;
  • sprawdzać niebezpieczne linki i załączniki wysyłane za pomocą poczty e-mail;
  • weryfikować rzetelność odwiedzanych stron internetowych;
  • zabezpieczyć zakupy online.

Osoby używające odpłatnej wersji programu mogą również skorzystać z pomocy agentów, którzy pracują całodobowo i są dostępni na czacie oraz infolinii.

Inny ciekawy program dedykowany firmom to Kaspersky. Antywirus jest dostępny dla różnych platform – zarówno komputerów z systemem operacyjnym Windows oraz Linux, jak i smartfonów na Androidzie. W sprzedaży ukazał się również Kaspersky do ochrony serwerów wirtualnych i centrów danych. Użytkownik może wybierać pomiędzy różnymi wariantami ochrony, cena licencji zależy od tego, do ilu urządzeń zostanie przypisane software.

Kaspersky Antywirus w wersji premium zapewnia wysoki poziom ochrony przed zagrożeniami cyfrowymi. Program blokuje uciążliwe banery w przeglądarce internetowej, eliminuje spam oraz neutralizuje ataki phishingowe. Zapobiega również śledzeniu aktywności online, zabezpiecza transakcje finansowe realizowane w formie przelewów przez internet i optymalizuje komputer podczas wykonywania skomplikowanych analiz i skanowania. Dodatkowy atut to zaawansowana kontrola rodzicielska. Co lepiej wybrać, płatny czy darmowy antywirus do firmy? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Polecane antywirusy

Na co zwrócić uwagę, wybierając antywirusa do firmy?

Program antywirusowy to specjalistyczna aplikacja, której zadaniem jest przeskanować pliki zapisane na dysku twardym komputera lub innych nośnikach zewnętrznych i po wykryciu zagrożenia wykonać określoną akcję. Gdy płatny lub bezpłatny antywirus do firmy zidentyfikuje niebezpieczeństwo, może poddać zarażone dane kwarantannie albo bezpowrotnie je usunąć, zależnie od woli użytkownika.

Poszczególne programy antywirusowe charakteryzują się odmienną skutecznością, ponieważ każdy z nich dysponuje własną bazą wirusów (aktualizowaną przez twórców). Większość darmowych antywirusów do firmy oferuje podstawowe funkcje, takie jak sprawdzanie wybranego pliku lub obszaru oraz skaner działający w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można zawczasu wykryć zagrożenie i odpowiednio zareagować. Jak wybrać ten właściwy?

Najważniejsze cechy programu antywirusowego, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu, to:

  • kompatybilność z posiadanym systemem operacyjnym – to, że coś zadziałało z Windowsem, nie oznacza, że uruchomi się poprawnie także na Macu, Linuksie lub urządzeniu mobilnym z Androidem;
  • skuteczność – wybierając znane oprogramowanie antywirusowe, masz pewność, że nie będzie ono odbiegać pod względem skuteczności od innych aplikacji.

Płatny lub bezpłatny antywirus do firmy może posiadać także dodatkowe funkcje, takie jak:

  • blokowanie uciążliwych reklam;
  • funkcje firewall;
  • kontrola rodzicielska;
  • ochrona poczty e-mail oraz komunikacji peer-to-peer;
  • powstrzymywanie przed nieautoryzowanym dostępem do urządzenia;
  • rejestrowanie działania klawiatury.

Oczywiście im więcej funkcji, tym oprogramowanie antywirusowe jest droższe, a także zużywa podczas pracy więcej zasobów komputera.

Darmowy czy płatny program antywirusowy do firmy?

Poza wymienionymi powyżej kryteriami bardzo istotna jest również cena oprogramowania. Na rynku są dostępne płatne i darmowe antywirusy do firmy. Programy bezpłatne posiadają zazwyczaj mniej funkcji, co nie oznacza, że chronią one mniej skuteczniej. Darmowe aplikacje antywirusowe dają dostęp do skanowania na żądanie, są także wyposażone w skaner czasu rzeczywistego, dzięki czemu zapewniają bardzo dobry poziom ochrony.

Co wybrać? Bezpłatny antywirus do firmy czy oprogramowanie płatne? To kwestia indywidualna dla każdego użytkownika. Opcją alternatywną jest tzw. trial, czyli wersja próbna programu. Po zainstalowaniu antywirusa użytkownik może korzystać z narzędzia za darmo w wyznaczonym czasie (np. przez 30 dni). Warto wybrać tę opcję, by zapoznać się z pełnym potencjałem zaawansowanych aplikacji antywirusowych oraz wypróbować różne rodzaje ochrony.

Podstawowa ochrona wystarczy w zupełności, gdy pracownicy korzystają z przeglądarki internetowej, by przeglądać treści multimedialne, tworzyć różne prezentacje i dokumenty. Gdy jednak na komputerze są wykonywane przelewy oraz zapisywane ważne hasła i dane, używa go wiele osób lub urządzenie jest podłączone do sieci peer-to-peer, lepiej zabezpieczyć się dodatkowo zaawansowanym oprogramowaniem antywirusowym.

Popularni producenci antywirusów do firm

Jakie są najpopularniejsze antywirusy dedykowane przedsiębiorstwom? Warto zapoznać się z G DATA. Antywirus jest dostępny zarówno na platformę Windows, jak i Mac oraz urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. Wersja pod Windows kosztuje od 123 złotych rocznie (w zależności od wybranego wariantu ochrony i liczby stanowisk, z którymi ma zostać sparowane oprogramowanie). Antywirus Android to wydatek rzędu od 69 złotych rocznie, natomiast cena abonamentu dla mniej popularnego MacOS to od 184 złotych za rok użytkowania.

Co potrafi G DATA? Antywirus chroni komputer przed wirusami, ransomware i innymi zagrożeniami z sieci, np. programami wyłudzającymi dane i atakami typu phishing. Dostępne są trzy warianty: G DATA Antivirus, G DATA Internet Security oraz najbardziej rozbudowana – G DATA Total Security. Ta ostatnia chroni dodatkowo przed oprogramowaniem szpiegującym, spamem i trojanami, posiada także funkcję automatycznego zapisywania kopii danych w chmurze.

Inna ciekawa propozycja dla firm to antywirus McAfee. Roczny koszt zakupu programu w wariancie indywidualnym wynosi 159 złotych, przedsiębiorcom poleca się model subskrypcyjny do 5-10 urządzeń (kosztuje 199-229 złotych rocznie). Oczywiście dostępna jest także wersja trial, z której można korzystać za darmo przez 30 dni. Po zainstalowaniu McAfee skanuje różne foldery w poszukiwaniu wirusów i jeśli zostało wykryte zagrożenie, poddaje pliki kwarantannie lub je usuwa.

Antywirus McAfee był wielokrotnie nagradzany w testach dotyczących bezpieczeństwa w internecie. Program zabezpiecza przed atakami płynącymi z sieci, a także zapewnia skuteczną kontrolę rodzicielską. Dodatkowa funkcja to optymalizacja zasobów komputera. Dostępna jest wersja na PC i laptopy z Windows i Mac oraz aplikacja dla urządzeń przenośnych – antywirus Android i oprogramowanie dla smartfonów i tabletów z iOS.

Ostatni z polecanych programów dla firm to ESET. Antywirus zapewnia kompletną ochronę komputerom, tabletom i smartfonom, niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego. Koszt zakupu rocznej licencji pod jedno stanowisko wynosi od 162 złote, w ramach tej ceny użytkownik może liczyć na eliminowanie wszelkich wirusów rootkitów, robaków internetowych oraz aplikacji szpiegujących, a także zabezpieczenie antyphishingowe.

ESET Antywirus blokuje programy typu exploit, czyli złośliwe oprogramowanie wyszukujące luki w kodzie i stronach internetowych. Posiada również wbudowany zaawansowany tryb zapobiegania włamaniom działający na hoście (HIPS). Dodatkowe zalety to skaner UEFI oraz WMI – rozwiązanie chroni przed zagrożeniami aktywującymi się podczas uruchamiania systemu, a także przed włamaniami zdalnymi.

Nie można nie wspomnieć również o oprogramowaniu Norton. To bardzo profesjonalny antywirus Android, Windows, Mac oraz iOS. Program chroni informacje prywatne i finansowe podczas korzystania z internetu, a także blokuje nieautoryzowany dostęp do komputera. Dzięki Nortonowi w wersji premium można stworzyć szyfrowany kanał VPN i bezpiecznie przeglądać zasoby internetu, dostępna jest też zaawansowana kontrola rodzicielska na komputerach i smartfonach.

Antywirus Norton przechowuje cenne kopie zapasowe danych w wirtualnej chmurze. Dzięki temu można zapobiec ich utracie w sytuacji, gdy dojdzie do kradzieży lub awarii. Ciekawą funkcją są alerty, które uruchamiają się, gdy dojdzie do przechwycenia kamerki internetowej. Cena rocznego abonamentu dla 10 komputerów PC/Mac, a także smartfonów/tabletów wynosi 199,99 złotych (w ciągu pierwszego roku użytkowania). Następnie subskrypcja kosztuje 459,99 złotych rocznie.

Ostatni warty uwagi program antywirusowy dedykowany firmom to Avast. Wersja premium dla jednego komputera PC kosztuje 109 złotych rocznie, natomiast w przypadku instalacji na 10 różnych urządzeniach – 149 złotych. Oczywiście aplikację można przetestować również za darmo – w tym celu trzeba zainstalować 30-dniowego triala. Oprogramowanie jest dostępne pod komputery PC i Mac, a także urządzenia z systemem Android oraz iPhone’y i iPady, zarówno prywatne, jak i służbowe.

Avast w wersji Premium zapewnia ochronę przed wszystkimi zagrożeniami online, w tym również zabezpiecza przed fałszywymi stronami internetowymi i złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Aplikacja chroni zakupy online, blokuje także ataki hakerskie. Darmowy antywirus dla firmy zapewni podstawową ochronę, jednak płatne produkty mają dodatkowe funkcje, są bardziej elastyczne i przynoszą korzyści, które zwiększają jeszcze bardziej bezpieczeństwo. Z tego powodu warto w nie zainwestować.

Udostępnij
4,8
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

szef zakupił o firmy g datę business, wybó trafiony, bo poprzedni to była masakra, jak byl jakiś problem to nijak ni emożna było dojść do tego jak to rozwiązac i wicznie trzeba było ściągać informtyka, teraz chociaż jest spokój, problemów z wirusami się pozbyliśmy i wszystko działa sprawnie, wiem że tsporo jest teraz ataków hakerskich i wykradania danych jak do tej pory u nas nic takiego się nie przytrafiło
Specjalista Morele | 11:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.