Jaki bezlusterkowiec wybrać? Polecane bezlusterkowce

| 0 Komentarzy
Aparaty bezlusterkowe cieszą się rosnącą popularnością. Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Spis treści:

  1. Czym charakteryzuje się aparat bezlusterkowiec?
  2. Jaki bezlusterkowiec wybrać?
  3. Które bezlusterkowce są najpopularniejsze?
  4. Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Czym charakteryzuje się aparat bezlusterkowiec?

Jeszcze jakiś czas temu określało się go mianem aparat hybrydowy, bo faktycznie bezlusterkowiec jest swojego rodzaju hybrydą. To sprzęt ulokowany pomiędzy lustrzankami cyfrowymi a aparatami kompaktowymi.

  • Bezlusterkowiec, jak sama nazwa wskazuje, jest aparatem bez luster, które są charakterystyczną cechą lustrzanek cyfrowych. W praktyce oznacza to, że podgląd obrazu w aparacie jest możliwy na ekranie LCD lub w elektronicznym wizjerze.
  • Aparat bezlusterkowy posiada wymienne obiektywy, jak lustrzanka, ale nie posiada luster i jego body jest dzięki temu nieco mniejsze oraz lżejsze. Najprostsze bezlusterkowce są niewiele większe od aparatów kompaktowych.
  • Jeszcze jakiś czas temu aparaty hybrydowe (bezlusterkowce) były rekomendowane osobom średnio zaawansowanym i początkującym na gruncie fotografii. Były zauważalnie w tyle za lustrzankami, ale to diametralnie się zmieniło. Kolejne lata i dziesiątki nowych modeli aparatów bezlusterkowych przyniosły wiele świetnych propozycji, z których mogą skorzystać zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Polecane bezlusterkowce

Jaki bezlusterkowiec wybrać?

Oferta aparatów bezlusterkowych z wymienną optyką jest dziś imponująco szeroka i bez problemu można znaleźć w niej niedrogi sprzęt do podstawowego zastosowania, jak również modele polecane profesjonalistom. By wybrać dobry aparat bezlusterkowy, należy skupić się na jego cechach i parametrach:

  • Rozdzielczość – im wyższa tym lepiej. Standardem w tym wypadku jest rozdzielczość co najmniej 16 mln punktów, ale można kupić również bezlusterkowce z rozdzielczością efektywną 24,2 lub 24,3 mln punktów.
  • Wizjer – jeśli jest się przyzwyczajonym do korzystania z wizjera w lustrzance, to ciężko byłoby przestawić się na użytkowanie bezlusterkowca bez wizjera. Na szczęście nie brak aparatów hybrydowych, które są wyposażone w komfortowy wizjer cyfrowy.
  • Rodzaj i wielkość matrycy – do wyboru są matryce CMOS, Live MOS, APS-C CMOS, Exmor CMOS i inne. Matryce CMOS charakteryzują się dobrym oddaniem barw i możliwością pracy z wysoką czułością ISO. Matryce Live MOS są wyposażone w technologię niskich szumów, co pozwala na fotografowanie w gorszych warunkach oświetleniowych. Matryce APS-C CMOS to popularne i spore matryce (23,6 x 15,8 mm), które można znaleźć nie tylko w bezlusterkowcach, ale też w lustrzankach.
  • System stabilizacji – warto wybierać aparaty hybrydowe ze stabilizacją w body (innym rozwiązaniem są obiektywy ze stabilizacją), ponieważ jest uważana za skuteczniejszą i daje większe możliwości – można podłączyć dowolny obiektyw, także bez stabilizatora, a za stabilizację obrazu będzie odpowiadał system zastosowany w body aparatu.
  • Rodzaj i rozmiar ekranu – jest szczególnie istotny, gdy nie korzystamy z wizjera, a wyłącznie z podglądu na ekranie. Niektóre aparaty bezlusterkowe posiadają ekran odchylany, co jest bardzo wygodną opcją.
  • Marka – warto zdecydować się na aparat bezlusterkowy renomowanej marki, która cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników, ale też oferuje sprawny serwis i szeroki wachlarz akcesoriów do oferowanych aparatów. Bezlusterkowiec Sony, Panasonic, Canon lub Olympus to bezpieczny wybór.
  • Cena – aparaty fotograficzne bezlusterkowe mają mocno zróżnicowane ceny, ponieważ są to zarówno urządzenia o bazowej funkcjonalności do amatorskiego użytku, jak również sprzęt z wyższej półki dla najbardziej wymagających. By nie przepłacać, warto skupić się na aparacie dopasowanym do własnych potrzeb. Do użytku hobbystycznego w zupełności wystarczy aparat do 3000 złotych. Sposobem na oszczędność może być zakup samego body wybranej marki i kompatybilnych obiektywów od tańszego producenta.
  • Typ obiektywu – jeśli kupujemy gotowy zestaw fotograficzny (body z obiektywem), to trzeba jeszcze przyjrzeć się optyce i zdecydować, czy przyda nam się obiektyw zmiennoogniskowy, portretowy czy innego rodzaju.
  • Dostępność akcesoriów i obiektywów – warto od razu upewnić się, że wybrany aparat będzie można wyposażyć w potrzebne akcesoria w rozsądnej cenie. Kluczowy jest sposób mocowania obiektywów, a kompatybilność można potwierdzić sprawdzając opisy producenta i detale techniczne.

Które bezlusterkowce są najpopularniejsze?

Aparaty cyfrowe bezlusterkowce to popularna grupa produktów, ale jest dość szeroka i zróżnicowana, co nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie. Podpowiedzią może być informacja o tym, które bezlusterkowce są najczęściej kupowane przez innych. Popularność często idzie w parze z wieloma recenzjami, opiniami i informacjami, które ułatwiają podjęcie decyzji o zakupie.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą fotografować profesjonalnie lub hobbystycznie na wysokim poziomie. Jeszcze kilka lat temu, gdy do sprzedaży trafiały pierwsze aparaty hybrydowe, można było z góry uznać je za gorsze od lustrzanek i nieodpowiednie do profesjonalnego użytku. Sytuacja diametralnie się zmieniła, a bezlusterkowce oferują dziś znacznie wyższą jakość i niewiele niższe parametry niż lustrzanki.

  • Jeśli zależy nam na aparacie o mniejszych wymiarach, który sprawdzi się w terenie, w wielogodzinnej pracy i w użytku hobbystycznym, wybierzmy bezlusterkowca.
  • Jeśli dźwiganie większej lustrzanki nie jest dla nas problemem i fotografujemy zawodowo, lustrzanka może być lepszą decyzją.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.