Jaki blender do kruszenia lodu?
Spis treści:
Blender to urządzenie, które najczęściej wykorzystuje się do przygotowywania koktajli, kremowych zup czy potraw dla niemowląt. Jednak to nie jedyne możliwości tego sprzętu. Odpowiednia moc blendera i zróżnicowane funkcje pozwalają kruszyć lód czy rozdrabniać twarde orzechy na pył, a nawet zmiksować mrożone owoce na pyszny sorbet. Równie ważne są obroty silnika, dzięki którym powstały produkt będzie miał różnorodną strukturę, zawierającą kawałki owoców i warzyw, lub gładką.
Polecane blendery
Dobry blender do kruszenia lodu – czyli jaki?
Podstawowym wyznacznikiem tego, czy blender umożliwia kruszenie lodu, jest jego moc. Im jest większa, tym lepiej. Tani sprzęt dostępny na rynku ma ok. 100 W i nadaje się tylko do przetwarzania miękkich składników. Popularne modele mają moc 600-800 W i są przystosowane do częstego wykorzystywania w kuchni. Minimalną wartość mocy, jaką powinno posiadać urządzenie, to 700 W. Jednak większą żywotność mają blendery o mocy powyżej 1000 W. Są również szybsze, co skraca czas przygotowywania potraw.
Profesjonalny blender kielichowy od Philipsa to sprzęt wielofunkcyjny. Posiada duży trwały szklany pojemnik, w którym można nie tylko kruszyć lód, lecz także przygotować różne przepisy na domowy przecier warzywny czy gładkie ciasto naleśnikowe, a nawet zmielić surowy kawałek mięsa.
Jak kruszyć lód blenderem?
Kruszenie lodu w blenderze, który jest do tego przystosowany, nie jest skomplikowane. Blender Braun o mocy 1200 W można przy pomocy odpowiedniej przystawki zmienić z ręcznego na kielichowy. Następnie wystarczy wsypać do niego kostki lodu i nacisnąć przycisk, który rozpoznaje siłę nacisku i dostosowuje obroty, odpowiednio je zmniejszając lub zwiększając, co pozwala kontrolować stopień rozdrobnienia.
W ten sam sposób można zrobić owocowy sorbet, lody lub pyszne smoothie. Wystarczy do przetwarzanych produktów dodać wybrany płyn taki jak woda, mleko czy jogurt. Blendery Bosch, podobnie jak inne urządzenia średniej i wysokiej klasy, posiadają technologię zapobiegającą chlapaniu. Odpowiada za to specjalnie wyprofilowana końcówka. Po przygotowaniu masy na lody i umieszczeniu jej w zamrażarce można skorzystać z przystawki, która pozwoli ubić śmietanę z cukrem i wykorzystać ją do dekoracji pysznego deseru.
Po przygotowaniu wszystkich potraw blender należy wyczyścić z pozostałości przetwarzanych produktów. Można go rozebrać na mniejsze części i myć ręcznie lub włożyć do zmywarki. Pamiętać należy, że elementy tnące są ostre, więc trzeba uważać przy manualnym usuwaniu zanieczyszczeń.
O jakiej mocy kupić blender do kruszenia lodu?
Aby skruszyć lód, blender powinien mieć minimalną moc na poziomie 700 W. Warto jednak kupić urządzenie, które ma powyżej 1000 W. Ręczny blender Philips lub Braun mają moc 1200 W i są szybsze i bardziej precyzyjne. Blender molekularny posiada bardzo mocny silnik, który potrafi wprawić noże w bardzo wysokie obroty o wartości rzędu 27 000. Ta unikalna właściwość pozwala na wyodrębnienie wysoko przyswajalnego białka roślinnego, które jest tak bardzo pożądane przez osoby unikające mięsa i związane z branżą fitness.
Stopa powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, która jest trwała i sprawia, że stojący w wysokim kubku blender podczas pracy jest stabilny. Regulacja prędkości obrotów to dodatkowy atut tego urządzenia. Dzięki niej użytkownik ma wpływ na konsystencję przygotowywanej potrawy czy stopień pokruszenia twardych produktów. Niektóre modele blendera firmy Braun posiadają funkcję regulującą prędkość za pomocą przycisku mierzącego siłę nacisku.
Do kruszenia lodu lepszą opcją jest wykorzystanie blendera kielichowego. Blender Tefal to jeden z lepszych na rynku. Jednak są modele ręczne, które posiadają zamienny moduł przekształcający je w urządzenie z kielichem. Istotne są także noże wykorzystywane do przetwarzania produktów. Powinny być trwałe i wykonane ze stali nierdzewnej, zarówno te umieszczone w stopie używanej podczas ręcznej pracy, jak i te stale zamocowane w dedykowanych przystawkach.
Blendery kielichowe z racji swojej konstrukcji są bardziej stabilne i przeznaczone zazwyczaj do trudnych zadań. Można w nich przetworzyć takie produkty jak orzechy. Urządzenie molekularne przy pomocy bardzo wysokich obrotów może je zamienić w drobny proszek, podobnie jak pozostałe twarde produkty. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób preferujących dietę bezglutenową, gdyż z powodzeniem zastępuje tradycyjną mąkę.
Czy lód nie uszkodzi blendera?
Nie każdy blender jest przystosowany do kruszenia lodu i te, które nie spełniają określonych wymagań, mogą ulec uszkodzeniu, którego gwarancja producenta nie obejmuje. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc. Te poniżej 600 W nie będą w stanie poradzić sobie z twardymi kostkami lodu, gdyż nie generują na tyle dużo obrotów, aby je rozdrobnić. Równie ważne są noże, które powinny być trwałe i zrobione z nierdzewnej stali. Zazwyczaj są wyprofilowane i mają ząbkowane brzegi, co znacznie ułatwia przetwarzanie produktów.
Warto również wziąć pod uwagę możliwość wymiany noży, gdyż niektóre modele mają dedykowane ostrza właśnie do kruszenia lodu i przetwarzania twardych składników. W wybranych urządzeniach jest opcja poruszająca nożami w dwóch kierunkach. Pracują one niezależnie, co zmniejsza ryzyko zablokowania mechanizmu tnącego i uszkodzenia maszyny.
Wielkość kostek lodu i mrożonek także ma znaczenie. Mniejsze łatwiej poddadzą się działaniu noży i dobranie odpowiednich proporcji będzie znacznie uproszczone. Przy robieniu drinków czy koktajli ma to ogromne znaczenie, gdyż nie każdy chciałby otrzymać rozwodniony napój.
Zalety kruszenia lodu blenderem?
Skruszony lód idealnie nadaje się do schładzania napojów i przygotowywania drinków. Lepiej utrzymuje niską temperaturę niż ten w kostkach, więc jeśli w takiej postaci umieścimy go w metalowym pojemniku i wstawimy do niego butelkę wyjętą z lodówki, pozostanie ona zimna znacznie dłużej. Opinie innych użytkowników oraz ranking blenderów sporządzony przez niezależnych testerów pozwalają wybrać urządzenie idealne do konkretnych zastosowań w naszej kuchni.
Profesjonalny blender Sencor to urządzenie wyposażone w trwały kielich i technologię próżniową, podobnie jak blender Philips. Ma on także elektroniczny wyświetlacz, na którym można wybrać dedykowany program do przygotowywania potraw, dzięki czemu wystarczy tylko wskazać interesującą pozycję z menu i nacisnąć przycisk. System samodzielnie dobierze ilość obrotów i sposób mielenia, a po zakończonej pracy automatycznie się wyłączy.
Ręczny blender Zelmer to sprzęt przenośny, który z powodzeniem może zastąpić tradycyjne urządzenia kielichowe ze względu na mnogość dostępnych akcesoriów. Pozwala robić codziennie nowe rzeczy, ubijać pianę z białek, poszatkować warzywa czy stworzyć mix jogurtu i owoców na zdrowy i pożywny koktajl. W zależności od rodzaju blendera, modelu czy liczby akcesoriów może on kosztować od kilkuset złotych, aż do kwoty sięgającej prawie dwóch tysięcy złotych.
Prosty ręczny blender MPM to doskonałe urządzenie dla początkujących adeptów kulinarnych rozmaitości. Pozwala na podstawowe czynności takie jak blendowanie, ubijanie piany, szatkowanie czy mielenie. Trwałe wykonanie urządzenia i materiały zastosowane do ich produkcji pozwalają użyć różnych rodzajów owoców i warzyw, również tych posiadających stwardniałą część w postaci pestki lub nasion. Sprzęt można łatwo czyścić, gdyż jest prosty do rozłożenia. Wystarczy otworzyć zabezpieczenie, odseparować poszczególne elementy i umieścić je w zmywarce albo umyć ręcznie.
Niezależnie od rodzaju blendera, jego wybór powinien być przemyślany i podyktowany głównie tym, co chcemy w nim przetwarzać. Do prostych zastosowań wystarczy urządzenie manualne, za pomocą którego można przygotować zupy, koktajle czy desery. Blender kielichowy sprawdzi się jeżeli poddaje się obróbce większą ilość produktów, ale nie jest tak funkcjonalny, jak sprzęt manualny.
Znajdziesz w Morele
Blendery z pojemnikiem - Blendery do kruszenia lodu - Blendery do smoothie - Blendery bezprzewodowe - Blendery próżniowe
Komentarze (0)