Jaki chipset do procesorów Skylake? Pomagamy wybrać płytę główną

| 3 Komentarze
Wydajność komputera można poprawić dzięki chipsetom. Warto wiedzieć, które są najlepsze do procesorów Skylake.

Na co zwrócić uwagę wybierając chipset dla procesorów Skylake?

Na chipset procesora składa się kilka elementów. Jednym z ważniejszych jest sterownik procesora oraz pamięci cache. Te elementy odpowiadają za wymianę danych, z drugiej strony chipset wpływa także na współpracę komputera z urządzeniami wejścia i wyjścia, dlatego występują w nim także sterowniki dla magistral czy klawiatury. Zawarte w nim komponenty mogą mieć znaczący wpływ na szybkość pracy nie tylko samej jednostki centralnej, ale całego zestawu komputerowego.

Polecane płyty główne

Procesory 1151 Intel to szeroka gama produktów o dużym zróżnicowaniu w zakresie swojej specyfikacji. Nieodpowiednio dobrana płyta główna z chipsetem może tłumić nawet najbardziej zaawansowany procesor. Na przykład dla Intel Core i9 nie stosuje się Intel H110. Jakie procesory są dostępne na rynku i jak dopasować do nich chipset? Najsłabsze, ale bardzo przystępne cenowo są Intel Core i3. Nie zachwycają parametrami, jednak dla standardowego użytkownika będą w pełni wystarczające. Każda kolejna generacja procesorów LGA 1151 to znaczący skok technologiczny w wykonaniu firmy Intel.

Który chipset dla procesorów Skylake będzie najlepszy?

Występują różne warianty elektronicznych podzespołów. Przykładowo chipset H110 to rozwiązanie dla użytkowników domowych, którzy nie planują podkręcać komputera czy w inny sposób bawić się jego parametrami. Wyposażony został w 6 linii PCI-Express 3.0, przez co nie ma możliwości instalacji zbyt dużej ilości kart rozszerzeń na płycie głównej. Jego średnia szybkość przesyłu danych jest w pełni wystarczająca do oglądania filmów, surfowania w internecie i innych podstawowych czynności. Pozostaje jednak pytanie chipset H110 – jaki procesor? Najlepiej będzie on współpracował z Intel i3 lub Intel i5.

Kolejną propozycją może być Intel Z270 chipset. Jego parametry są kompatybilne z procesorami Intel i7. Odznacza się liczbą linii PCI-Express 3.0 zwiększoną aż do 24. Niestety nie ma w nim magistrali SuperSpeed USB, która na ten moment gwarantuje najszybszy przepływ danych. Dość ciekawym aspektem tego elementu jest także sama obudowa. Skylake chipset Z270 umieszczono w plastikowej osłonie, która może być interesująca dla geeków chcących zmodyfikować komputer do ochładzania go za pomocą cieczy.

Na co się zdecydować DDR3 czy DDR4?

Skylake procesory współpracują wyłącznie z DDR4. To nowsza technologia, dająca użytkownikowi duże możliwości pod względem poszerzania pamięci RAM. DDR3 jest polecane dla tych, którzy mają już tego typu pamięć w swoim komputerze i chcą jedynie wymienić ją na nową. Lepiej nie wybierać jej dla nowocześniejszych generacji. Jeśli chodzi o chipset Intel H110, procesory i kości pamięci mogą być starszego typu. Jednak już dla H170 lub Z170 konieczne jest już postawienie na lepszy procesor i DDR4.

Marka Intel ostrzega przed próbą używania DDR3 w jej produktach. Ta stara technologia pracuje, wykorzystując wyższe napięcia, co nie tylko prowadzi do podwyższenia kosztów użytkowania komputera, lecz także może spowodować uszkodzenia. Ponadto Skylake processor chipset musi być kompatybilny z pamięcią RAM pod względem ich częstotliwości. Również płyta główna ma tu spore znaczenie – dana wielkość RAM musi być przez nią obsługiwana.

Jakie połączenie wybrać do gier, a jakie do domu?

W przypadku, gdy nie planujesz zakupu nowego urządzenia, wszelkie elementy musisz dopasować do tego, co już znajduje się wewnątrz Twojego komputera. Zwróć uwagę na typ gniazd w swoim procesorze. Procesory socket wymagają płyty głównej o takim samym standardzie, w przeciwnym razie te podzespoły nie będą mogły ze sobą współpracować. W warunkach domowych, gdy korzystasz z komputera jako narzędzia do rozrywki lub prostych zadań, nie warto inwestować zbyt wiele w jego parametry. Taki sprzęt może pracować nawet na najprostszym procesorze i płycie głównej.

Gry PC wymagają jednak znacznie pokaźniejszych specyfikacji. Producenci stawiają coraz wyższe wymagania sprzętowe, a największą przyjemność z rozgrywki możesz czerpać jedynie przy doskonałej grafice i minimalnych opóźnieniach taktowania. Jeżeli dodatkowo pracujesz, korzystając z komputera, np. jako grafik, to celuj w najwyższą jakość. Gdy masz duży budżet, to dobrym wyborem będzie nawet chipset Z370. Obsługiwane procesory dla tak zaawansowanej płyty głównej to właśnie te korzystające z mikroarchitektury Skylake.

5,0
4 oceny
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Brak odniesienia do Z270!
Warto uaktualnić!
Dokładnie!
a co z Z370 :-)
Specjalista Morele | 09:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.