Jaki czujnik czadu i gazu wybrać?

| 9 Komentarzy
Jak ustrzec się przed ulatniającym się gazem i czadem? Poznaj sprawdzone metody, które mogą uratować życie!

Tlenek węgla, który często bywa określany również jako czad, jest niezwykle niebezpieczny dla człowieka. To bezwonny, silnie trujący gaz, którego obecność w powietrzu można wykryć przy pomocy odpowiedniego czujnika. Jak wybrać czujnik czadu? Gdzie go zamontować?

Polecane czujniki czadu i gazu

Jak działa czujnik czadu i gazu?

Czujniki czadu są niewielkie, ale niezwykle przydatne. Urządzenia te mogą być częścią rozbudowanej instalacji, jak również działać niezależnie. Czujnik czadu i gazu na bieżąco monitoruje poziom niebezpiecznego tlenku węgla oraz gazu w powietrzu, gdy przekroczone zostaną normy bezpieczeństwa, uruchamiany jest alarm.

  • Jeśli czujnik gazu zainstalowano jako jeden z elementów rozbudowanej instalacji, w sytuacji zagrożenia, alarm może pojawić się także w kompatybilnej aplikacji albo nawet zostać przesłany do firmy odpowiadającej za bezpieczeństwo konkretnego domu lub firmy (to zależy również od zakresu umowy z ochroną).
  • Jeśli czujnik tlenku węgla jest zainstalowany niezależnie od innych systemów, w sytuacji wykrycia niebezpiecznego stężenia czadu w powietrzu, urządzenie będzie wysyłało lokalne sygnały dźwiękowe.

Działanie czujników gazu i czadu jest dość proste. Urządzenia te są wyposażone w odpowiedni półprzewodnik, który reaguje z tlenkiem węgla. Najczęściej wykorzystywany jest dwutlenek cyny.

Jak zabija czad i jakie są objawy zatrucia?

Tlenek węgla nie bez powodu bywa nazywany cichym zabójcą – bez dobrego czujnika nie sposób go wykryć, a już jego niewielka ilość w powietrzu może prowadzić do bardzo groźnego zatrucia. Czad to bezwonny gaz, który bardzo łatwo miesza się z powietrzem. Jego wdychanie jest niezwykle groźne, a szczególnie ze względu na to, że początkowe objawy zatrucia mogą być mylące. Pierwsze objawy zatrucia czadem nie są zbyt charakterystyczne. Zalicza się do nich ból głowy, złe samopoczucie, nudności i senność. Symptomów tego rodzaju nie warto bagatelizować, a szczególnie, gdy dotyczą kilku osób w jednym domu. W takiej sytuacji należy opuścić pomieszczenie, otworzyć okna lub wyjść na zewnątrz i wezwać pomoc.

Pozostałe objawy zatrucia tlenkiem węgla to: osłabienie pamięci, uczucie duszności, pogorszenie widzenia, kołatanie serca, drżenie mięśni, zmiana zabarwienia skóry, utrata orientacji, zaburzenia świadomości, oczopląs, śpiączka, konwulsje. Działanie czadu na organizm człowieka przy bardzo wysokim stężeniu jest dosłownie zabójcze. Przy stężeniu 0,32% występuje bardzo silny ból głowy i wymioty, a zgon może nastąpić już po 30 minutach ekspozycji. Przy stężeniu na poziomie 1,28% już po kilku wdechach następuje utrata przytomności, a po zaledwie 3 minutach może dojść do śmierci osoby, która jest narażona na wdychanie powietrza, w którym stężenie tlenku węgla jest tak wysokie.

Czad zabija bardzo podstępnie i szybko, a szczególnie wówczas, gdy jego stężenie jest wysokie. Dlatego tak ważne jest wykrywanie wszelkich nieprawidłowości przy pomocy dobrej jakości czujników – czujnik tlenku węgla może uratować życie.

Czy można wykryć czad? Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla dotyczy niemal każdego, ponieważ czynnikami, które wpływają na wystąpienie czadu w powietrzu są:

  • Pożar.
  • Nieszczelne lub wadliwie działające piecyki gazowe i węglowe.
  • Cofanie się spalin z przewodów kominowych, źle działająca wentylacja.

Najważniejsze to mieć świadomość zagrożenia, jakim jest możliwość zatrucia się tlenkiem węgla. By zminimalizować ryzyko ekspozycji na czad, należy:

  • Regularnie dokonywać przeglądów technicznych instalacji grzewczych i wentylacyjnych, a także sprawdzać drożność kominów.
  • Rozważyć wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych na nowsze – wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia i czujniki.
  • Dbać o dobrą wentylację pomieszczeń, w których użytkowane są piece grzewcze.
  • Zamontować profesjonalny czujnik gazu i czadu.

Czadu nie wykryjemy samodzielnie – jest on bezwonny, dlatego najlepszą dostępną opcją jest profesjonalna czujka czadu. Taki detektor czadu w porę zaalarmuje domowników, że dopuszczalne stężenie tlenku węgla zostało przekroczone. W takiej sytuacji, najlepiej opuścić pomieszczenie i wezwać pomoc – wchodzenie do kotłowni lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się piec grzewczy jest ryzykowne ze względu na to, że stężenie może być bardzo wysokie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika czadu i gazu?

Czujki czadu są dostępne w wielu różnych wariantach i znajdziemy je w asortymencie wielu marek. Urządzenia te są niewielkie i dyskretne, a mogą uratować życie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

  • Typ czujnika  warto sprawdzić funkcjonalność czujki. W sprzedaży są obecne zarówno najprostsze czujniki jednofunkcyjne, jak zwykły czujnik tlenku węgla, ale też rozwiązania 2 w 1, jak czujnik dymu i czadu, czujnik tlenku węgla i gazu, a nawet rozwiązania 3 w 1, jak czujnik czadu, gazu i dymu 3w1. Który wybrać? Jeśli posiada się piec gazowy, to najlepsze będą czujniki gazu i czadu, a w przypadku innego rodzaju instalacji grzewczej, można wybrać zwykły detektor czadu lub czujnik czadu i dymu. Warto pamiętać również o tym, że czujnik czadu to nie czujnik dwutlenku węgla, ale tlenku węgla.
  • Częstotliwość pomiarów zastanawiając się nad tym, jaki czujnik czadu wybrać, warto kierować się tym parametrem. Im wyższa częstotliwość pomiarów, tym szybciej zostanie wykryte zagrożenie.
  • Zasilanie  czujniki tlenku węgla mogą być zasilane bateryjnie, przy pomocy wbudowanego akumulatora albo z sieci. Zasilanie bateryjne i akumulatorowe pozwala na montaż czujnika w dowolnym miejscu bez konieczności doprowadzania w nie instalacji elektrycznej.
  • Gwarantowany czas sprawności urządzenia  dobry wykrywacz czadu powinien mieć maksymalnie długi okres sprawności. Wielu producentów gwarantuje nawet do 10 lat działania oferowanych czujników.
  • Możliwość testowania sprawności czujnika warto sprawdzić, czy upatrzona czujka tlenku wegla posiada przycisk do testowania jej sprawności. Warto bowiem co jakiś czas sprawdzać, czy czujnik działa prawidłowo.
  • Sposób sygnalizacji wykrytego tlenku węgla czujka tlenku węgla powinna wydawać sygnał dźwiękowy oraz świetlny. W sprzedaży są także czujniki dymu z powiadomieniem i czujniki czadu oraz dymu o podobnej funkcjonalności. Mogą one jednak wymagać zastosowania dodatkowych elementów instalacji.
  • Sposób montażu jeszcze przed zakupem warto sprawdzić, jak zamontować czujnik czadu, który wybrano. Niektóre modele są przystosowane wyłącznie do zawieszenia, a inne można również postawić (np. na półce).
  • Marka warto postawić na produkt znanej i cenionej marki. Dobrym wyborem będzie zarówno czujnik Kidde, jak również czujnik czadu Orno. Popularnością cieszy się także czujnik czadu Eura i produkty innych wiodących marek. Dobrym pomysłem jest również przejrzenie opinii o poszczególnych urządzeniach. Jeśli wybrany czujnik czadu i gazu opinie ma korzystne, to dobry znak.
  • Opinie kupujących mając już upatrzony czujnik czadu Kidde, Orno lub innego producenta, warto sprawdzić, czy jest to model mający dobre recenzje. Jeśli upatrzony czujnik czadu opinie ma bardzo dobre, to prawdopodobnie będzie to świetny wybór. Warto też odwiedzić zestawienie – czujnik czadu ranking, by sprawdzić, które modele tych urządzeń są najchętniej kupowane.
  • Cena często bywa decydującą kwestią. Jeśli jednak chodzi o czujnik czadu cena powinna mieć drugorzędne znaczenie, gdyż jest to urządzenie, które może uratować życie. Czujniki nie są jednak przesadnie drogie. Za Kidde czujnik 2w1 trzeba zapłacić nieco ponad 120 zł, a Orno czujnik czadu kosztuje poniżej 100 zł.

Oczywiście podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na kwestie takie, jak estetyka urządzenia, wielkość i tym podobne parametry.

Gdzie zamontować czujnik czadu i gazu?

Zakup dobrego czujnika czadu i gazu to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma również jego lokalizacja. Gdzie umieścić czujnik czadu?

  • W pomieszczeniu, w którym występuje największe ryzyko obecności tlenku węgla czyli np. w kotłowni lub piwnicy (tam, gdzie użytkowany jest np. piec grzewczy). Wielu kupujących zastanawia się nad tym, gdzie zamontować czujnik czadu, jeśli w domu znajduje się więcej niż 1 potencjalne źródło tlenku węgla. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po większą liczbę czujników.
  • W odpowiedniej odległości od potencjalnego źródła czadu zastanawiając się nad ty, gdzie zamontować czujniki czadu, warto pamiętać o tym, że nie mogą one być zbyt blisko ani zbyt daleko potencjalnego źródła tlenku węgla. Przyjmuje się, że czujnik należy zamontować nie bliżej niż metr i nie dalej niż 5-6 metrów od pieca grzewczego.
  • Na optymalnej wysokości od podłogi optymalne miejsce to od 1,5 do 2 m od połogi i przynajmniej 30 cm od sufitu. Czujnika nie należy montować w samym rogu pomieszczenia ani tuż pod sufitem. Niewskazane jest również montowanie czujnika w nasłonecznionym miejscu, a także nie powinien on znajdować się tuż przy oknie lub przy kanałach wentylacyjnych.

Większość czujników można przykręcić do ściany albo postawić na półce. Po montażu, warto jeszcze czujnik przetestować. Gdy jest to czujnik czadu i gazu na baterie nie trzeba zaprzątać sobie głowy doprowadzaniem zasilania, a w przypadku czujników zasilanych sieciowo należy zadbać o ich podłączenie.

Wybierając miejsce na montaż czujnika, warto zdać sobie sprawę z faktu, że czujnik czadu a dymu to nie to samo. Czujniki dymu często są montowane pod sufitem, a tymczasem czujnik gazu i czadu na baterie montuje się na ok. 30 cm pod sufitem.

Warto wiedzieć!

Sygnał alarmujący o obecności tlenku węgla w powietrzu jest głośny. Jeśli natomiast czujnik czadu pika co jakiś czas, to najprawdopodobniej może oznaczać to konieczność wymiany baterii lub całego czujnika, gdy był on wyposażony we wbudowany akumulator o określonej żywotności. Warto więc przetestować czujnik czadu i przejrzeć instrukcję, by nie przegapić ważnych sygnałów o obecności czadu lub o konieczności wymiany baterii w urządzeniu.

Czujnik czadu to stosunkowo niewielki wydatek, który jednak może uratować życie. Warto w niego zainwestować, jeśli posiada się w domu lub mieszkaniu jakikolwiek piec grzewczy (gazowy, węglowy, na drewno itp.), kominek albo tradycyjną kuchenkę (np. węglową lub na drewno). Urządzenia te mogą być potencjalnym źródłem tlenku węgla, a szczególnie przy kiepskiej wentylacji pomieszczenia, w którym są użytkowane. Tylko czujnik pozwoli w porę wykryć zagrożenie i odpowiednio zareagować.

4,6
11 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Zastanawia mnie temat urządzeń typu 2w1. Skoro (wg powyższego artykułu) czujnik czadu powinien zostać zamontowany na ścianie na wysokości ok. 140-150 cm, a czujnik gazu na wys. 200 cm, to mamy tu pewną rozbieżność - czy nie może ona wpłynąć negatywnie na wykrywalność czadu/gazu?
Bardzo słuszna uwaga . Tez się nad tym zastanawiam . Ale nie widzę stosownych odpowiedzi na ten temat .
Cześć. Stosowanie urządzeń wykrywających typu 2 w 1 ma tu sens ponieważ tlenek węgla i gaz ziemny są lżejsze od powietrza więc gromadzą się w górnych partiach pomieszczeń. A zatem jeśli zabudujemy taki wykrywacz na wysokości 160....180 czy 200 cm , to ma raczej małe znaczenie Inaczej jest w przypadku propan-butanu który jest gazem cięższym od powietrza więc czujnik musi być zamontowany możliwie nisko oraz blisko blisko miejsca możliwych wycieków. Myślę że Panów wątpliwości rozwiałem. Jeśli nie, polecam zapytać wuja google , on wie więcej.
".... W warunkach laboratoryjnych czad jest nieco lżejszy od powietrza - czyli mieszaniny azotu, tlenu, dwutlenku węgla i innych gazów. Gęstość "suchego" powietrza w temperaturze 0°C to 1,293 kg/m3, a tlenku węgla - 1,250 kg/m3). Jednak w warunkach domowych to tlenek węgla jest cięższy - powietrze o średniej temperaturze 20°C i "normalnej" 60% wilgotności ma gęstość około 1,206 kg/m3, co powoduje, że wraz z dwutlenkiem węgla (CO2) i innymi ubocznymi produktami spalania, gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń (przy podłodze). (...)"
To chodzi o wzrost człowieka - w warunkach łazienkowych CO jest cięższe od powietrza. Im jest go więcej, tym wyżej znajduje się jego poziom (analogicznie jakby do łazienki wlewała się woda i rósł jej poziom w pomieszczeniu). 140 -150 cm to jest wysokość trochę poniżej ust i nosa "statystycznego obywatela". Chodzi o to, aby ostrzec tuż przed potencjalnym nawdychaniem się czadu. Natomiast gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, więc jego "bąbel" zbiera się pod sufitem. Dlatego rekomenduje się umieszczanie go "nad głową". I faktycznie, nie ma jak tutaj dobrać kompromisowo - chociaż ja bym zamontował według wytycznych dla CO. Lepiej wykryć CO jak najszybciej ryzykując trochę większy "bąbel" gazu ziemnego w pomieszczeniu, niż się zaczadzić z prawidłowym wykrywaniem gazu. Chyba że jest się wysokim na ponad 2 metry, to wtedy założyć czujnik na wysokości 180 cm i wszyscy zadowoleni :)
Bardzo fajny artykul i fajne porady dzieki temu udalo mi sie z oferty sklepu smarthome24 kupic dobry czujnik pod wzgledem technicznym i to w dobrej cenie. A co do samych czujnikow to sadze, ze kazdy w domu powinien taki posiadac.
Jeśli chodzi o łazienkę to czujnik czadu montujemy na wysokości wanny, żebyśmy nie usnęli na zawsze podczas kąpieli.
Czy ktoś rozumie to zdanie z pow.instrukcji : Czujnik gazu powinien spełniać normę PN-EN 50291, natomiast gazu PN-EN 50194.
Bo norma PN-EN 50194 jest do gazów palnych (lpg,cng itd), a PN-EN 50291 do gazu CO czyli czadu.
Specjalista Morele | 01:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.