Jaki czujnik dymu wybrać? Czy warto kupić? Polecane modele
Spis treści:
Jednym z podstawowych wyposażeń każdego domu, w którym może pojawić się pożar, powinien znajdować się czujnik dymu. Choć samo urządzenie nie uchroni przed rozprzestrzeniającym się pożarem, to wystarczająco wcześnie ostrzeże mieszkańców przebywających w domu
Czy warto kupić czujnik dymu?
Zdecydowanie tak. Czujnik czadu może uchronić wszystkich mieszkańców w domu przed niespodziewanym pożarem, kiedy odpowiednio wcześnie ostrzeże ich o zagrożeniu. Dzięki urządzeniu lokatorzy mogą czuć się w budynku o wiele bezpieczniej, bo mają świadomość, że kiedy tylko pojawi się w nim ogień i dym, to otrzymają sygnał od przyrządu. To szczególnie ważne w nocy, gdy domownicy śpią i nie mogą sami zorientować się, że nadchodzi zagrożenie dla ich życia.
Jak działa czujnik dymu?
Czujniki dymu raczej nie wymagają podłączania do sieci elektrycznej, bo są zasilane najczęściej za pomocą baterii lub akumulatora. Ich zasada działania różni się natomiast w zależności od rodzaju konstrukcji. Czujka dymu w najpopularniejszych wersjach uruchamia alarm wówczas, kiedy smog zakłóci promieniowanie świetlne lub przepływ jonów. Wtedy układ elektroniczny wewnątrz przyrządu, jeśli tylko będzie w pełni sprawny, wykryje zaburzenia i niezwłocznie uruchomi alarm.
Rodzaje czujników dymu
Warto, abyś przed zakupem urządzenia do swojego domu miał wiedzę na temat poszczególnych wersji czujników dymu. Rodzaje detektorów są różne, a wynika to z innych sposobów na wykrywanie obecności smogu w pomieszczeniu. To wpływa na ich budowę i cechy, więc powinieneś zapoznać się z przynajmniej podstawowymi informacjami na ten temat przed podjęciem decyzji o nabyciu konkretnego modelu. Na rynku najpopularniejsze są sensory optyczne oraz jonizacyjne, ale dostępne są także termiczne. Opisy wszystkich typów znajdziesz poniżej.
Działanie i podgrupy optycznego czujnika dymu
Pierwszym ze wspomnianych już typów jest optyczny detektor dymu. Ta wersja urządzenia do wykrywania smogu wykorzystuje promieniowanie podczerwone lub ultrafioletowe, a dokładniej zakłócenia w jego emitowaniu. Kiedy wiązka światła zostaje przerwana przez cząsteczki gazu, to układ elektroniczny wykrywa anomalię i uruchamia sygnał ostrzegawczy. Rozróżnia się dwie podgrupy takiego rozwiązania: czujniki absorpcyjne oraz dyspersyjne.
Absorpcyjny czujnik dymu i gazu opiera się na wykorzystaniu emitera, który wytwarza i wysyła w przestrzeń promieniowanie oraz odbiornika, do którego trafia wiązka niewidoczna dla ludzkiego oka. Kiedy pomiędzy tymi dwoma elementami pojawiają się cząsteczki gazu, to absorbują one część światła. Wówczas układ elektroniczny wykrywa różnicę między promieniowaniem wyemitowanym a odebranym i włącza alarm.
Działanie jonizacyjnego detektora dymu
Kolejny rodzaj czujników dymu na baterię lub zasilanych z sieci działa zupełnie inaczej, bo nie wykorzystuje już promieniowania podczerwonego. Jonizacyjny czujnik przeciwpożarowy, bo o nim mowa, wykrywa zakłócenia w przepływie jonów i na ich podstawie decyduje o uruchomieniu alarmu. Składa się z dwóch komór, w których na stałe umieszczony jest materiał promieniotwórczy w postaci izotopów pierwiastków chemicznych, głównie Ameryku.
Pierwsza ze wspomnianych wcześniej komór jest odizolowana od wszelkich czynników zewnętrznych i ma stały skład atmosferyczny, a w drugiej następuje ciągła wymiana powietrza. Wytworzone przez materiał jony poruszają się między dwoma elektrodami, a pojawienie się dymu zakłóca ich przepływ i właśnie wtedy następuje załączenie alarmu czujnika dymu. Radioaktywny charakter przyrządu sprawia, że nie jest on tak popularny, jak optyczne wersje, bo wymaga konserwacji na podstawie specjalnych przepisów. Jest jednak jednocześnie w pełni bezpieczny dla zdrowia ludzi.
Działanie termicznego wykrywacza dymu
Ostatnim rodzajem czujnika dymu do kuchni lub innego pomieszczenia w domu jest detektor termiczny. W zasadzie urządzenie tego typu nie wykrywa obecności gazu, bo tak naprawdę uruchamia alarm albo w przypadku przekroczenia dopuszczalnej wartości temperatury powietrza, albo przy nagłym jej wzroście w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj wiąże się to jednak z obecnością smogu, więc przyrząd służy jako jego wykrywacz.
Polecane czujniki dymu
Na co zwracać uwagę przy wyborze czujnika dymu?
Znasz już podstawowe zasady działania poszczególnych typów czujników dymu w domu. Teraz na pewno dręczy Cię pytanie, na jakie szczegóły w specyfikacji urządzenia powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać idealny model do swojego domu. Czynników wpływających na decyzję jest wiele, ale najlepiej skupić się na tych kluczowych, aby poszukiwania właściwego sprzętu nie trwały zbyt długo. O czym należy zatem myśleć przede wszystkim?
Sposób zasilania
Wcześniej już dowiedziałeś się, że czujniki gazu są najczęściej zasilane z baterii lub akumulatorów, a rzadziej z sieci elektrycznej. Popularność pierwszego rozwiązania nie dziwi, kiedy zdasz sobie sprawę z jego zalet. Tak zasilane urządzenia mogą spokojnie działać przez kilka lat, a przerwy w dostawie prądu nie będą miały na nie żadnego wpływu. Najlepiej, jeśli wybierzesz bezprzewodowy czujnik dymu oparty na tym sposobie dostarczania energii lub sprzęt bazujący na połączeniu obu metod, ponieważ takie przyrządy też są dostępne na rynku.
Powierzchnia pracy detektora
Bardzo ważnym aspektem jest to, jaki obszar jest w stanie objąć swoją ochroną czujnik dymu tytoniowego lub każdego innego gazu. Przed zakupem konkretnego modelu powinieneś dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym ma być zainstalowany detektor oraz upewnić się w specyfikacji urządzenia, jaką powierzchnię jest on w stanie objąć. Najmniej profesjonalne modele mogą wykrywać smog na przynajmniej 30m², ale w większości przypadków taka wartość może okazać się niewystarczająca.
Poziom głośności sygnału alarmowego
Zwróć także uwagę na głośność sygnału, której wartość w danym czujniku dymu papierosowego lub innego musi być dopasowana do wrażliwości słuchu wśród domowników. Alarm nie może być oczywiście zbyt głośny, ale musi być na tyle donośny, aby skutecznie obudzić lokatorów w nocy. Powinieneś skupić się na modelach z wartością tego elementu na poziomie minimum 90dB, bo mniejsza miara będzie z całą pewnością niewystarczająca.
Dodatkowe cechy czujnika
Rozwój technologii sprawił, że detektory mogą mieć dodatkowe cechy, dzięki którym znacząco poszerzone są możliwości czujników dymu. Wi-Fi jest dobrym przykładem, bo dzisiejsze przyrządy do wykrywania obecności gazu mogą za jego pomocą informować właściciela o niebezpieczeństwie nawet wtedy, kiedy nie ma go w domu. Wystarczy zakupić urządzenie z zainstalowaną łącznością bezprzewodową i odpowiednio je skonfigurować, aby potem poprzez internet otrzymywać informacje o działaniu narzędzia w pomieszczeniu.
Radiowe czujniki dymu z powiadomieniami to doskonałe rozwiązanie dla Twojego domu, dzięki któremu masz możliwość stałej kontroli nad działaniem przyrządu i nie musisz martwić się, chociażby o stan akumulatora czy niewielkie problemy techniczne. Urządzenie o wszystkim Cię poinformuje, a za pomocą swojego telefonu z łatwością rozwiążesz proste problemy lub włączysz alarm, kiedy zajdzie taka potrzeba. Warto, abyś zainwestował w takie udogodnienie, kupując detektor do swojego domu.
Ile kosztuje czujnik dymu?
Cena to dla każdego istotny czynnik wpływający na wybór konkretnego czujnika dymu. Cena jest zależna od wielu elementów, począwszy od podstawowych parametrów technicznych, jak i dodatkowych udoskonaleń, które zostały już wcześniej opisane. Najtańsze modele można kupić już za około 30-100 złotych, ale przyrządy z tego przedziału cenowego są dość awaryjne i mogą zawieźć. Jeśli zależy Ci na skutecznym oraz bezawaryjnym działaniu i chcesz, aby detektor miał też dodatkowe udogodnienia, to zdecyduj się najlepiej na przyrząd za kilkaset złotych. Do 500 złotych znajdziesz ciekawe urządzenie, które nie zawiedzie. Czujniki w każdej cenie znajdziesz w ofercie Morele!
Komentarze (0)